Bilgilerinize İhtiyacım Var

Forumda uygun kategori bulamadığınız yazılar...

Moderators: VYZ, Leyla Hanne

Post Reply
EsLem

Bilgilerinize İhtiyacım Var

Post by EsLem »

Selamun aleyküm kardeşlerim.
Bana bir büyüğüm Cevat Akşit'in kim olduğunu ve cemaatimizin neyi olduğunu sordu. Ama cemaatte yeni olduğum için bilmiyorum. Sizler biliyorsanız, bilgilerinize talibim...
Selametle...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Bilgilerinize İhtiyacım Var

Post by Abdüllatif »

Cevat Akşit, Kanal 7'de televizyon programı sunan bir Hukuk Profesörüdür.
Cemaatimizin bir şeyi değildir. Cemaatin neyi olabilir ki? Şeyhi mi diye soruyorsanız elbette ki değil.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
EsLem

Post by EsLem »

Allah razı olsun.Kanal 7'de program sunduğunu biliyorum,Şeyhimizin kim olduğunu da biliyorum.Ama bunu bana birisi sordu ve direk cemaatin neyi-nesi oluyor diye sordu.Bana bunu sorduğu için önemli biri mi diye merak ettim.
Selametle..
esatcan06

Post by esatcan06 »

Cevat Akşit Hoca cemaatimizin bir şeyi değil ise Esad COŞAN hoca efendimiz yurt dışında iken iskenderpaşa camiinde hadis sohbetlerini neden cevat hoca veriyordu. İhvanımız ve kıymetli bir büyüğümüzdür.
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

esatcan06 wrote:Cevat Akşit Hoca cemaatimizin bir şeyi değil ise Esad COŞAN hoca efendimiz yurt dışında iken iskenderpaşa camiinde hadis sohbetlerini neden cevat hoca veriyordu. İhvanımız ve kıymetli bir büyüğümüzdür.
Ağbi verdiğinden emin misiniz? İlk defa duyuyorum :shock: ...Bildiğim kadarıyla hocaefendiyi de tanımadı...Allah selamet versin!.
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Benim bildiğim Es'ad Hocamız istanbul dışındayken, Miktad Kutlu Hoca veriyordu hadis derslerini. Yahut diğer hadis konusunda tahsil görmüş kimseler.

Cevat Akşit hukuk profesörü, herkes kendi mesleğini yapsın!
esatcan06

Post by esatcan06 »

Evet eminim yanılmıyorsam 83-84 lü yıllardı. Biz öğrenciyken boludan giderdik Genellikle Aksarayda hukuk fakültesi öğrencilerinin kaldığı evde kalırdık. Hatta ilk gittiğimizde Hoca efendi yurt dışındaydı İsmail Durak Ünlü Agbeyl bizi sabah namazında rahmetli necati amcaya götürdü. orda ders aldık. İkindide de iskenderpaşa da cevat hocadan hadis sohbetini dinledik. Bende halen cevat hocanın iskenderpaşada verdiği sohbetlere ait teyp kasetleride mevcut
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Evveliyatına dair bilgim yok;
Sizin aktardıklarınıza bakarak diyebiliriz ki: Demek ki sonradan bozulmuş, şeyhlik iddiasında bulunmuş...
esatcan06

Post by esatcan06 »

CEVAT AKŞİT KİMDİR ?

1938'de Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Kasabası’nda doğdu. Henüz 4 yaşındayken ilim sahibi bir şahsiyet olan babası Şakir Ali Efendi'yi kaybetti. Annesi Havva Hanım tarafından yetiştirildi.

İlkokulu bitirdikten sonra 2 yıl amcası Zühtü AKŞİT'ten Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı.1952'de Isparta İmam-Hatip Okulu'na girdi.1956'da İstanbul İmam-Hatip Okulu'na nakil oldu.1958'de buradan mezun oldu.

Aynı yıl müezzin olarak tayin edildiği Fatih-Zeyrek'teki Ümmü Gülsüm Mes-cidi'nde uzun yıllar Mehmed Zahid Koktu Hazretlerinden ilim tahsil etti.

1963'te İstanbul Yüksek İslam Ens-titüsü ve 1965'te İstanbul Üniversitesi Hu-kuk Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteyi bir arada bitirdi.1975'te doktor,1980'de doçent,1988'de İslam Hukuku profesörü oldu.

1970-1980 arası dönemde öğretim üyeliğinin yanı sıra Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü,Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yöne-tim Kurulu Üyeliği,Türk Traktör Fabrikası A.Ş.'de murakıplık,İzmir ve İstanbul barolarında avukatlık gibi çeşitli idari, hukuki, sınai ve ticari faaliyetleri bir arada yürüttü.

Fransızca ve Arapça bilen Prof.Dr. Cevat AKŞİT'in İşletme Hukuku ve İş Hukuku konularında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan eserlerinin yanında İslam Hukuku ve İş Hukuku alanında çeşitli kitapları ile yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan makale, konferans ve tebliğleri mevcuttur.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü'nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış ve buradan emekli olmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

RAMAZAN ALKAN"

http://www.acipayam.com/modules.php?nam ... e&sid=2954
esatcan06

Post by esatcan06 »

Abdüllatif wrote:Evveliyatına dair bilgim yok;
Sizin aktardıklarınıza bakarak diyebiliriz ki: Demek ki sonradan bozulmuş, şeyhlik iddiasında bulunmuş...
Ben şeyhlik iddasında bulunduğunu hiç duymadım. Cemaatimize mensup Böyle Güzel insanları hemen karalayıp bi kenara koymayalım ne olur. Aşağıdaki linkte M zahid Kotku Hocamızla tanışması ile ilgili hatıraları var okuyalım ve suizandan uzak duralım.
http://www.forumankebut.net/forum/musta ... ralar.html
esatcan06

Post by esatcan06 »

Abdüllatif wrote:Evveliyatına dair bilgim yok;
Abdullatif kardeşim Sincan belediyesinde işe başladığını daha önce yazmıştın. bende sincanda ikamet ediyorum. cevat hoca ile ilgili bilgiyi alabilecegin sıhatli bir kaynak istersen Rüstem Altınbaş Agbeye sor yeterli. Onun vereceği bilgiyi bende kabul ederim.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Cevat Akşit ile ilgili bilgi alabileceğim bir çok sıhhatli kaynak var ve ben almam gereken bilgileri çok güzel şekillerde aldım.

Es'ad Hocaefendimiz'in bir ağabeyimiz vasıtasıyla Cevat Akşit'e nasıl kızdığını çok iyi biliyorum.
esatcan06

Post by esatcan06 »

Abdüllatif wrote:Cevat Akşit ile ilgili bilgi alabileceğim bir çok sıhhatli kaynak var ve ben almam gereken bilgileri çok güzel şekillerde aldım.

Es'ad Hocaefendimiz'in bir ağabeyimiz vasıtasıyla Cevat Akşit'e nasıl kızdığını çok iyi biliyorum.
Bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum. Kızma konusuna gelince bizler de zaman zaman kendi çoçuklarımızada kızıyor sinir oluyoruz ama hiç bir zaman kapının önüne de koymuyoruz.
Duru

Post by Duru »

Vay be!..
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

esatcan06 wrote:
Abdüllatif wrote:Cevat Akşit ile ilgili bilgi alabileceğim bir çok sıhhatli kaynak var ve ben almam gereken bilgileri çok güzel şekillerde aldım.

Bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum. Kızma konusuna gelince bizler de zaman zaman kendi çoçuklarımızada kızıyor sinir oluyoruz ama hiç bir zaman kapının önüne de koymuyoruz.
Cevat Akşit, M. Zahid Efendi vefat edince şeyhlik iddiasında bulunur. Ama o zamanlar fazla bir itibar sağlayamaz. Kendi çapında devam eder. Daha sonra Es'ad Hocamız vefat edince, meydanın boşluğundan istifade tekrar şeyhlik iddiasında bulunur. Etrafından insanlar toplar. Evrad-ı şerif bastırır. Ders tarif eder. Halidi Bağdadi Hz.lerine rabıta yaptırır. Gayreti takdire şayandır, ancak şeyh değildir. Cevat Akşite gidip bağlanan kimseleri biliyorum. Bana "bu adam kimdir, şeyhmidir, falanca arkadaşım buna bağlandı" diye soran arkadaşlarım var.
Şeyhlik iddialarından dolayı Es'ad Hocaefendimiz bir ağabeyimiz ile (ismini vermem uygun olmaz) bu iddiasından vazgeçmesini telkin eder.

Duyduklarımız, bildiklerimiz bunlar.
Post Reply

Return to “Diğer Konular”