Biraz da Felsefe Yapalım

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Biraz da Felsefe Yapalım

Post by mehmetemin »

Her insanın farklı bir bakış açısı,farklı bir iç dünyası vardır.onun için herkesin hissettiği,düşündüğü,farklı farklı olur.bunların paylaşılmasıda oldukça yararlı olur.

Tabi hayatta hep maddi şeylerin,hem dünyevi hem dini yani somut şeyler üzerine konuştuğumuz gibi daha soyut şeyler üzerinede konuşmak ilgi çekici olur.

Onun için söz sözü açsın.oldukça geniş kapsamı olan genelde felsefik olarak nitelendirilen konuları paylaşalım.

Mesela ben hep merak ederim

biz bu dünyada allah ın bize verdiği ömrü geçirmeye mi çalışıyoruz yani vakit mi dolduruyoruz.bir an önce ahirete gitmek mi istiyoruz.mesela genelde mesnevide falan bu dünyanın çile yurdu olduğu bir an önce ahirete gidilmesi gerektiği gerektiği vurgulanıyor.nitekim şeb-i aruz düğün gecesi olarak nitelendiriliyor ölümü.

Yoksa bu dünyada iyisi ile ,kötüsü ile ameli ile günahı ile allahın bize verdiği ömrü geçirerek ,bizimde artık ahirete gitme zamanımızın geldiğini hissettiğimiz zaman mı ölmeyi istiyoruz.kişinin tamamen bu dünyada ahirete gitmesi zaten başına gelecek bir olay kafayı buna takmak yerine hem ameliini hemde bu dünyadaki işlerini sanki hiç ölmeyecekmiş gibi ama dinin kurallarına uyarak devam ettirmesi şeklinde bir hayat görüşüne sahip olması

bunlardan hangisi sizce acaba daha sizin görüşlerinize uyuyor veya bu dünya hayatını nasıl algılıyoruz.
Burada kasttiğim yarın ölecek gibi ahirete,hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya çalışmak sözü ile alakası yok.

Yaşamı ölüme endeksli olarak mı algılamak yoksa vazifesine endeksli olarak algılamak mı
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Biraz da Felsefe Yapalım

Post by Abdüllatif »

Bir insan vaktimiz gelince ölürüz, biz işimize bakalım derse; bu sefer bu dünyadaki asıl görevlerini unutur. Bu yüzden efendimiz ölümü çokça anın diye emrediyor. Ölüm olduğunu bileceğiz, sürekli aklımızda olacak ki, bir günah işleyeceğimiz zaman bu düşünce bizi koruyacak.

Hocamız ayrıca insan ölümü düşüne düşüne nefsi yumuşar diyordu sohbetlerde. Yani nefis terbiyesi halvette, itikafta olmuyor sadece.. Biz farkında olmasak bile ölümü düşüne düşüne bir bakmışız, nefsimiz terbiyelenmiş. :)
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Duru

Post by Duru »

Dünya hayatını "Ankebut /64 ve En'am/32. " ayetlerdede belirtildiği gibi bir oyun ve oyalanma olarak görüyorum.

Tabi birde ahiretin tarlası olarak..Eğerki inancım olmasaydı hergün ölmeyi isterdim sanırım,

Yaşamak bana çok sıkıcı geliyo çünkü,bazen anlatılmaz derecede bunalıyorum herşey anlamsız gelmeye başlıyor,sonra özlüyorum...ve öyle zamanlarda N'olur Allah'ım yanına geleyim die ağlıyorum...

Bu dünya çok ama çok ama çok sıkıcı!Bütün güzelliklerin ahirette olduğunu düşününce burada daha fazla kalmak istemiyo insan...

Tabi birde bunun rıza-ı ilahiyeye mazhar olma boyutu var..Rabbimin rızasını kazanmadanda asla O'nun huzuruna varmak istemem...

sağlıklı düşünceler olmadı belki...
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Yılmaz Haksöyler

Post by Yılmaz Haksöyler »

İçinizdeki sıkıntı Allah'dan uzak kaldığınız için ise ne ala..
Ama "yaşamaktan bıkmak", "herşeyin anlamsızlaşması" vb durumlardan ise bence çok da hoş bir durum değil. ;)
Eğer böyle ise yaşantınızı tekrar gözden geçirmelisiniz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

şahsen bende yılmaz beye katılacağım.

hayatın anlamsızlaşması,bunalmak hissedilmemeli.

bu dünyada bir insana yardım etmek ,bir hastaya ziyarete gitmek,bir zor durumda kalmışa yetişmek bunlar aslında çok önemli vazifeler.sadece kendimiz için yaşamıyoruz.diye düşünüyorum öncelikle başkaları içinde yaşıyoruz.bunu yaptığımız anda çok mutlu olmamız lazım.

burada kastttiğim vazife bu idi.

burada ölümü düşünmek manasında pek söylememiştim.zaten bu görüşte olan herikiside nefsini terbiye ediyor.abdüllatifin dediği manada

şimdi biri kendini öldüğü güne göre ayarlıyor.öldüğü an herşeyin tamam olacağını,rabbine kavuşacağını,müslümanlar için tehlikeli bir yer olan dünyadan kurtulduğunu,ahirette hesabından emin olması gibi

bu kişinin ameline ve imanına çok güvenen bir kişi olması lazım.

diğeri ise ameline ve imanına her ne kadar yapsada son nefeste her şey olabilir inancıyla .bu dünyada allah rızası için elinden geleni yapmaya çalışıyor.o ise ölümü bir plan bozucu olarak görüyor.ansızın geleceğini bu kişininde bilerek yaşaması lazım.ihtiryarlığında ölümü bekliyorsa bu kişi zaten aldanmıştır.
Duru

Post by Duru »

Yılmaz Haksöyler wrote:İçinizdeki sıkıntı Allah'dan uzak kaldığınız için ise ne ala..
Ama "yaşamaktan bıkmak", "herşeyin anlamsızlaşması" vb durumlardan ise bence çok da hoş bir durum değil. ;)
Eğer böyle ise yaşantınızı tekrar gözden geçirmelisiniz.
Bugün bi Hocamız ahiret düşüncesi azalınca bu ruh hali olurmuş dedi..Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım,ama bende aslında o düşünce eksik olmuyor,demekki bir yerlerde yanlış yapıyorum
mehmetemin wrote:şahsen bende yılmaz beye katılacağım.

hayatın anlamsızlaşması,bunalmak hissedilmemeli.

bu dünyada bir insana yardım etmek ,bir hastaya ziyarete gitmek,bir zor durumda kalmışa yetişmek bunlar aslında çok önemli vazifeler.sadece kendimiz için yaşamıyoruz.diye düşünüyorum öncelikle başkaları içinde yaşıyoruz.bunu yaptığımız anda çok mutlu olmamız lazım.

burada kastttiğim vazife bu idi.
Ya belkide benim sorunum hiç kendim olarak yaşayamamaktandır...Bana kalsa devamlı hizmet amaçlı bişeyler yapmak isterim ama işte herzaman herşey istediğimiz gibi olmuyor,düşünsenize ders almak istemem bile sorun olmuştu..devamlı başkalarının düşüncesine göre yaşamak zor geliyo bazen...

Aslında şükretmem gereken şeyler çok fazla ama insanım ya işte hep eksik taraflar oluyo gözüme çarpan...

ihtiryarlığında ölümü bekliyorsa bu kişi zaten aldanmıştır.
Katılıyorum!

Birde insaların yaşı ilerledikçe dünyaya daha çok bağlanırlamış,yani demem oki bazı insanlar hiç ölmeyeceklerini düşünüyor ve öyle yaşıyor :D

Biz ölümün heran gelebileceğinin bilincinde insanlarınız..bu düşünce hep aklımızda ama düşünmekten icraate pek bir zaman ayıramıyor gibiyiz (:
kendi adıma ölümü çok fazla düşünürüm ama ahiret için pekde bi hazırlık içinde değilim..Yani kendimi yeterli görmüyorum,

Rabbim cümlemize ölümü vuslat vesilesi kılsın inşaAllah
Ölümünde ömründe hayırlısını nasip etsin..(amin)
[/align]
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Eğer Allah'ın rızasını kazanarak , imanlı bir şekilde öleceğimi ve defterimin bu yönde dürüleceğinden emin olsam, bu dünyada 1 sn bile durmayı istemem diye düşünürdüm sık sık. Mevlana'nın şebi aruz olayını da ben böyle nitelendiriyorum. Allah'a kavuşacağına, imanlı öleceğine inanmış, böyle bir güven var ve Allah'a kavuşmak için tek engeli dünya olarak görüyor.

Diğer taraftan bu dünyada kılacağımız bir namazın herşeyden daha hayırlı olduğu ifade ediliyor. Durum böyle iken ölmeyi istemek mi güzel, yoksa iyi bişeyler yapmak için zamanı değerlendirmek mi? Gerçi, biz cenneti garantilemiş değiliz, İmanlı öleceğimizi de bilmiyoruz, bu durumda ölmeyi istemek doğru değil sanırım, onu düşünerek amel defterimizi iyi birşekilde doldurmak, doldurmak için de yaşamayı istemek daha güzel sanırım. Zira hocamız da sohbetlerinde sık sık uzun ve hayırlı bir ömür istememizi tavsiye ederdi.

Umeymenin ifade ettiklerine gelince, zaten hayata sımsıkı sarılamk bence doğru değil ki, ölüm her an kapıda, hayata dair herşey değil, bazı şeyler anlam ifade etse bizim için daha doğru. Mesela madde ve dünyevi şeyler çok fazla önem ifade etmemeli zaten bizim için.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Burada üzerinde durulması gereken bir konu var...

Ölümü istemek ve Allah'ı istemek karıştırılıyor.

Mevlânâ örneği veriliyor. Hz. Mevlana, bu dünyadan kurtuluyorum diye sevinmiyor. Ben imanım sağlam oldu, artık rahat rahat ölebilirim diye düşünmüyor. Ölmek diye bir şey yok ki? Ölmek nedir, ölen hayvandır, aşıklar ölmez.

Mevlânâ'nın şeb-i arusu öldüğü için değil, sevgiliye kavuştuğu içindir.
Evliyaullah ölümü istemez, Allah'ı ister. Allah'ın zatını ister. Ölümü neden istesin. Allah'ı istiyor.

Peygamber Efedimiz Allah'tan uzun ömür isteyin diyor, evliyaullah bu hadise aykırı davranır mı? Onların derdi, aşık oldukları zata kavuşmak, ölmek değil.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Bu halimle ölümü istemeye cesaretim yok. Benden razı olduğu an canımı almasını dilerim.Bir an dahii geciktirmeden.Ölümle kastettiğimiz ne ki? Cennet mi? Cennete gitmek için mi istiyoruz güzel ameli?
Hayır Allah'ın rızası için. Düyada Cemal'i görme imkanımız yok.Ahirette inşaallah.Mevla layık etsin.Hayır layık olamayız lutfetsin..
Bazen derim ki, Ahirette Cemal'ini cehennemden gösterecek diyelim. Ya Rabbi orayı istiyorum Cemal'in için diyebilir miyim.Derim sanırım.O neredeyse Cennet orasıdır çünki..
Rabbim Cennetinde Cemaliyle şereflendisin bizleri..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Duru

Post by Duru »

Şimdi başka konuya geçelim mi ?
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

umeyme wrote:Şimdi başka konuya geçelim mi ?
Siz başlayın, biz devam ederiz.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

başlık üzerime kalmasın arkadaşlar sizlerde yeni konular açabilirsiniz.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Umeyme, esasen aynı soruyu ben de soracaktım, başka konulara geçebilir miyiz? İlk diyen sen olduğuna göre aç istersen konunu. Sonra da sırasıyle bizler açarız.
Duru

Post by Duru »

hımm,peki :)

ama konu bulmakta biraz zorlanıyorum,lisedeki felsefe hocamızın bize yöneltiği bazı sorular aklıma geliyor (: ama onlar olmasın.diğer aklıma gelenlerde psikoloji yada sosyolojiye daha uygun gibi..felseyle alakası olmayan konular olmamalı di mi ?Neyse..ben basit bir konu açayım,tartışmaya mahal verecek konuların mimarı olmak istemiyorum :geek:

çok basit ve herkesin fikir sahibi olduğu bir konu ; ( beğenmezseniz değiştirebilirsiniz (: )

Mutluluk hakkında konuşalım..Nedir mutluluk size göre? Yada neden insanlarda devamlı mutsuzluğa dair bir eğilim var ?Mutlu olmak çok mu zor?Yada uzun süre mutluluk die birşey söz konusu olamaz mı?

Buyrun görüşlerinizi alalım (:

(ya çok basit oldu diosanız değiştirebilirsiniz yinelemekte fayda görüyorum :oops: )
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Peygamber Efendimiz bir sahabiye diyor ki: Ey falanca, beni seviyor musun? Evet, anamdan babamdan daha çok seviyorum diyor. Peygamber efendimiz de diyor ki: o zaman belalara hazır ol, beni sevene belalar, selin yokuştan aktığı gibi gelir diyor. (Hadisin orijinal metnini yükleyen olursa oldukça memnun olurum.)

Bu dünyada belalar musibetler gelecek, çünkü bir imtihan.

Ama tabi şu da var, insan sıkıntılı iken de mutlu olabilir. Mutluluk biraz da kadere imanla alakalı.

"Kadere razı olan, kederden emin olur."

Bir insan herşeyin Allah'tan geldiğine tam iman ediyorsa, mutsuz olması için bir sebep olmaz.
Post Reply

Return to “Anketler”