Yerel Seçimler

Post Reply
Leyla Hanne

Yerel Seçimler

Post by Leyla Hanne »

Sa

Malumunuz yerel seçimler yaklaşıyor. Bir çok partiden aday var seçimlerde. Her il için farklı adaylar. Benim sorum oy kullanmakla ilgili. Oy kullanmak muhakkak gerek mi? Eğer bulunduğunuz şehirde bize uygun bir aday yoksa neler yapmamız gerek, boş mu oy kullanacağız yada eh işte bu gene yakın icraatları da orta hallice diyip mi oy atacağız? Bu konuda fikirlerini merak ediyorum. :)
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Yerel Seçimler

Post by Abdüllatif »

VAS

Hocamız hep söylerdi, oy kullanmamak vebaldir diye.
Oy kullanılacak, işin ehli bir kişiye oy verilecek. İşin ehli hiç bir aday yoksa, bütün belde halkı sorumludur derdi hocamız.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
hikmet emre
Kan Grubu: B (+)

Post by hikmet emre »

ben de aslında oy kullanmak istemiyorum... adayları zaten tanımıyoruz partiye göre vericez verirsek ama içime sinmiyor... mecliste hilafet oylanırken bir grup hilafet yanlısı milletvekili oylamaya katılmamış neredesiniz diye sorulunca da "nevafilden hocaefendi" cevabını vermişler... onların durumuna düşmek de olmaz
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

hikmet emre wrote:adayları zaten tanımıyoruz partiye göre vericez
Adayların tanınması lazım o zaman.
Belki falanca partinin adayı iyi idi, biz tanımıyoruz diye oy vermedik; o adam da 1 oyla kaybetti..
Bunun vebali altından kalkılamaz.

Hiç yoksa, kötünün iyisi tesbit edilip ona verilmeli. Diğeri gelse daha kötü olacaktı diye mesela...
Ya HUU
Kan Grubu: 0 (+)

Post by Ya HUU »

Abdüllatif wrote:Hocamız hep söylerdi, oy kullanmamak vebaldir diye.
Katılıyorum.
hikmet emre wrote:adayları zaten tanımıyoruz partiye göre vericez verirsek ama içime sinmiyor...
Adayları mümkün mertebe tanıyıp, güven duyduğumuz bazı büyüklerimizin fikirlerini, görüşlerini de soraraktan ve hangi partiden aday olduklarını da düşünerekten kullanmak lazım diye düşünüyorum.
Abdüllatif wrote:İşin ehli hiç bir aday yoksa, bütün belde halkı sorumludur derdi hocamız.
Evet, bunun için seçimlerden önce cemaat ruhu, hizmet şuuru içinde hareket etmek, kaliteli bir aday ayarlamak lazım. İşin teorisi bu evet de pratiği nasıl? Çelimsiz, bilgisiz, tecrübesiz, donanımsız olabiliriz, ama bu on yıl sonra da böyle olacağız anlamına gelmiyor. Allah kaliteli bir müslüman olarak doldursun cümlemizi.
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
mehmetemin

Post by mehmetemin »

türkiyede hiçbir yerel seçim yerel seçim değildir,sonuçları genel seçim sonucu çıkartır.

onun için genel seçim mantığı ile oy vermek lazım.bu oyu verirkende ,ülkenin genel siyasetini düşünmeliyiz,ergenekonundan,aydın doğanına kadar geniş perspektifli,ekonomisinden ,istikararına ,bir çok parametresini düşünerek oy vermeliyiz.belediye hizmeti bellidir olur,gider.alide gelse velide gelse.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Abi tabuları yıkıyorsun! :D
mhysr

Post by mhysr »

mehmetemin wrote:türkiyede hiçbir yerel seçim yerel seçim değildir,sonuçları genel seçim sonucu çıkartır.

onun için genel seçim mantığı ile oy vermek lazım.bu oyu verirkende ,ülkenin genel siyasetini düşünmeliyiz,ergenekonundan,aydın doğanına kadar geniş perspektifli,ekonomisinden ,istikararına ,bir çok parametresini düşünerek oy vermeliyiz.belediye hizmeti bellidir olur,gider.alide gelse velide gelse.
tamamen katılıyorum. çünkü seçecegimiz kişi bizim bölgemizi güzelleştirip geliştirecek. o yüzden çok dikkatli adımlar atmalıyız. :ugeek:
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
mehmetemin

Post by mehmetemin »

yani ister ,katılıp ister katılmayalımda.

bu ülkemizde böyledir,yoksa muhalif partiler ,başbakanı rakip görüp onunla ilgili muhaliflik yapıyorlar,belediye hizmetinden konuşan yok.

bu arada iktidar partisi ,başbakan ülkeyi geziyor,adaylar miting yapamaz mı ve oda orda ülkenin genel siyasetini konuşuyor.

demekki herkes yerel seçimleri,geçmiştede olduğu gibi genel seçim mantığı ile ele alıyor.

birde ülkemizde seçmen eğilimleri konusunda adaya bakış yoktur.seçimler üzerinde az etki yapar.

ülkemizde muhafazakar seçmen chp en iyi adamı koysa oy atmaz.
sol gruplar muhafazakar adaylara oy atmaz.

sağ ve sol kendi arasında oy değiştirebilir. akp den mhp ye kayabilir,chp den dsp ye gibi.

adayların önemli olduğu bir seçim olsa ,partilerin değil adayların yarıştığı bir seçim yapılmalıdır.

dahası siyasetten şu yanlış bir anlayıştır.bireysel muhalefetin hiç bir değeri yoktur.

ben adayları beğenmiyorum bu seçim oy atmayacağım,bütün partilerin adayları kötü,benim seçeceğim bir insan yok gibi yaklaşımların hiç bir değeri yoktur.

zira halkın büyük çoğunluğu gidip oy kullanıp birilerini seçecektir.sizin sözler havada kalacaktır.

muhalefet yapacaksan veya daha iyi adayların bir yere gelmesini istiyorsan siyasetin içinde olup,öyle etki edeceksin.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Şİmdi bakıyoruz bazı geri zihniyetli arkadaşlar diyor ki belediye fakirleri düşünmüyor, fakiri eziyor, yardımlar hep zengine gidiyor. Bu söyleyen kişi bakıyorsun zekatını vermez, faizin değil haram olduğunu düşünmek çok iyi bir şey olduğunu iddia eder. Gözleri kör bir vaziyette belediyeyi, orayı, burayı suçlar. Eğer bu kadar çok düşünüyorsan fakiri , ver sadakanı, zekatını. Diğer taraftan fakirle zengin arasındaki uçurumu körükleyen faizi neden destekliyorsun? Bireysel anlamda sen çok mu iyisin de belediyeyi şunu bunu bir de haksız yere suçluyorsun?

Diyor ki mevcud iktidar halkı hakir görüyor, tepeden bakıyor falan filan. Bakıyorsun kendisi kapıcının hanımıyla kendini üst sınıftan sayarak konuşmaz, çarşaflıya öcü gibi bakar. Knedisi daha milletvekili bile değilken bu ayrımı hayatında uygulamış acaba kendini oraya oturtsak ne yapar?

Demek istediğim siyaset ya da yerel yönetimler bir parça da bizim yaşantımızın tezahürü. Oradaki ayrım, oradaki yolsuzluk, bir parça tabanda da var. Toplum sen ben başka birşey değil. Sen iyisin iyi olan temsilciler de var, sen kötüsün kötü olan temsilciler de. Bazı insanların siyaset hakkında atıp tutmalarına gülüyorum. Kendi haline bakmaz, onu bunu suçlar.

Bu çok konuşan insanları oturtsak o koltuğa acaba halimiz ne olur?
mehmetemin

Post by mehmetemin »

zeynep büşra kardeşe yüzde yüz katılıyorum,hayatta insanların basit, küçük yolsuzlukları bile vicdanları rahatsız ederse ,o zaman bir iyileşme katedilir.
Post Reply

Return to “Anketler”