hangi hayvanları besliyoruz

Leyla Hanne

Re: hangi hayvanları besliyoruz

Post by Leyla Hanne »

mehmetemin wrote:galiba saptama doğru muhafazakar insanlar genelde kuş ve balık besliyor.kedi köpek işine karışmıyor.
Saptama doğru çünkü bu beslenen hayvanlar hem küçük hem de zararsız, bir akvaryum kafes gibi bir şeyle saklıyorsun. Ama kedi köpek gezmek ister, evlerde namaz kılıyor temizlik konusu var. Bakımı biraz daha zor herhalde o yüzden tercih edilmiyor. :)

Şahsi kanaatim hiç bir hayvanın beslenmemesi. Ben Allah rızası dışında hayvanları pek sevmem. Hiç dokunmuşluğum sevmişliğim yoktur. :lol:

Ama Seyir Bey'in dediği gibi bahçede bir merada ahırda beslenebilir. :) Benden uzak olmaları şartıyla. :)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben Allah rızası dışında hayvanları pek sevmem.
Ben de pek sevemiyorum nedense. Böyle hayvan tutkunu insanları görünce inanamıyorum, yani bu sevgi gerçek olabilir mi diyorum. Böyle bir hayvanı alayım besleyeyim çok ilgimi çekmiyor. Hemen hemen bütün hayvanlar için böyle. Bir tek kuzuları ve tayları severim. Yani diğerlerini hiç sevmem değil ama yine de çok içten gelen birşey değil bu. Bir balığımız vardı onu çok sevmiştim demek ki biraz çaba gösterilse sevilebilirmiş demiştim, ölünce ağlamıştım çünkü . Ama tabi sevmemiz lazım, bu mahlukata karşı bir sorumluluğumuz. Ama tabi bunun dışında fazla bağlılıklar içten gelmeyince olmuyor. Dıştan zorlamalarla olacak iş değil hayvan beslenmesi ve sevgisi.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Hayvan beslemekle ilgili hocaefendimize bazı sorular sorulmuş ben de yeni gördüm, istifadenize sunuyorum. :)

-Kafeste kuş beslemenin bir sakıncası var mıdır? Ayrıca evde beyaz güvercin beslemenin hükmü nedir?

--Kafeste kuş beslemek, hürriyetini tahdit olduğu için, pek tatlı bir şey olmuyor. Ama, "O kuşlar zaten kafes kuşudur. Çıkarsa kediler parçalar." diye biraz müsaade eden kimseler, alimler de var...

Takvâya uygun olan cihet; "Hiç bir mahlûkun hakkını geçirmemek, hiç bir kimseyi hapsetmemek gibi gibi düşünerek, beslemese daha iyi olur." diyebiliriz.

-Evde bir hayvan beslemek istiyorum; en güzel uygun olan hayvan hangisidir?

--Köpek yasaktır. Efendimiz, evde köpek beslemeyi yasaklamış. Kedi olabilir. Kedi hakkında müsbet bir şey var... O da tabii fare, böcek vs.ye karşı evi korumuş da olabiliyor. Kuş mekruhtur. Çünkü, kafesin içine sokuluyor, hürriyeti tahdit edilmiş oluyor. Süs balıkları herhalde normaldir. Zâten onların dünyası o...

Koyun, keçi, sığır gibi şeyler beslemek hadis-i şerifte tavsiye edilmiştir. Çünkü, berekettir evde bunlar... Sütü olur, eti olur, yavrusu olur. Mümkün olsa, evlerimiz bahçeli olsa da hep beslense...

Tavuk beslenebilir. Tavuğun yumurtası vardır. Horozun bereketi vardır. Namaz vakitlerini nasıl bilir, sahurda nasıl kaldırır mübârek... Öter. Mübarek bir hayvandır horoz... Bunlar beslenebilir.
_____

Post by _____ »

Kahverengi- koyu turuncu minicik bir kanaryam var ... :)
Post Reply

Return to “Anketler”