Başbakan Olmak

Post Reply
Leyla Hanne

Başbakan Olmak

Post by Leyla Hanne »

Esselamualeykum verahmetullah

Geçenlerde biz yazı okuyordum, Türkiye'de her yıl " Bu ülkede başbakan olsanız, değiştireceğiniz yada ilk yapmak istediğiniz 3 şey nedir? " diye bir soru sorulup anket yapılıyormuş, sonuçlar da sonradan değerlendiriliyormuş.

Benimde aklıma forumda bu anketi yapalım fikri geldi. :) Hep bazı şeylerden dem vuruyoruz şunu neden yanlış yapıyorlar, bu niye böyle diyoruz siyasiler hakkında. Bakalım sıra bizde neler yapardık, neler getirirdik Türkiye adına?

Buyrun fikirler biraz beyin fırtınası yapalım. :) Kolay gelsin...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Başbakan Olmak

Post by mehmetemin »

öncelikle şunu diyeyimde idareci olmak çok zor.çünkü yapılan bir icraatı kimi beğeniyor,kimi beğenmiyor ,eninde sonunda kimseyi memnun etmek bir hayli zor oluyor.sonradan biraz değeri anlaşılıyor idarecilerin.yani bu muhtardan ,belediye başkanına,başbakanına kadar böyle.

birde tabi hariçten şunu yaparım,bunu yapsınlar demekte bizim için kolay oluyor ama en küçük organizasyonda bile biz bıkkınlık ifade ederken ,onlarca diplomatik görüşme,yurt dışı seyahatleri,siyasi parti işleri,onlarca imza,karar,atama,toplantı,siyasi demeç verme ,kritik kararlar verme,medyada soru yağmuruna tutulma,ülkede bir anada bir felaket olması,şunlar bunlar acaba çekilir mi diye insan düşünüyor.siyaset onun için azim işi ,en ufak gevşeklik ve bıkkınlık gösteren kaybolur.

türkiye özelinde başbakan bütün herşeyi yapamadığı için anayasayı değiştirirdim,şöyle böyle kurumları düzenlerdim diyemeyeceğim.

onun için diğer türlü icraatlar hakkında görüş belirteceğim.

1-ben önceliği şehirleşme ve mimariye verirdim ,şehirlerin daha estetik daha güzel olması için kaynak ayırırdım.
2-kendi ekonomik görüşüm olarak birçok serbest bölge kurardım.
3-bir an önce nükleer enerji santralleri yapmaya başlardım.
Seyid Alp

Post by Seyid Alp »

Bu ülkede yapılacak o kadar çok şey var ki burada saymak mümkün değil. Yapacaklarınızdan üç tanesini yazın demişsiniz bende en önemli yapılması gereken üç şey olarak acizane bunları düşündüm.

1)Ayasofya' yı ibadete açardım .
2)İdam cezasını geri getirip hak edenleri idam ederdim.
3)Yıllardır tesettürlü bayanlara yapılan zulmü kaldırırdım.
Elbet birgün AYASOFYA tekrar camii olacaktır.
nisanur

Post by nisanur »

Bir bayan başbakana razı olursanız ben en çok çevre kirliliği hakkında kesin ve kalıcı çözümler bulmaya çalısırdım,çünkü insanoğlu gittiği yer yeri pisletip bırakıyor,sanki hansla gratel gibi çöplüklerini takib ederek ona ulaşabiliriz.En ağır cezayı çevre kirletenlere veriridim.
Doğal kaynaklarımızı kendimizin kullanabileceği amaçlara uygun harekete gecirirdim (nasıl yapacaksam).
Meclisi dokunur hale getirirdim.Millet vekilleride gözlem altına alıdığım bir bölüm kurardım normal vatandastan farklı davranan veya haddınden fazla hacrama yapanları mercek altına alırdım .Kırmızıda milletvekilide dursun bende durayım dimi :)
En çok da eğitimle ilgili sorunları çözmek isterdim dersaneleri kaldırmak benim için başlıca görev olurdu, çünkü çocukların feryadı çok iç acıtıcı.
Bu pkk ya kesin çözüm bulmak için bilimsel dinsel bir kurum kurar ayda mı olur haftadamı olur sorunları cözmek için kesin ve hayata gecilecek şeyler üretilirdi, Vee Ergenekonu kime kadar giderse gitsin sonuçlandırırdım .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Refika

Post by Refika »

Ben başbakan olduğum gün istifa ederdim 8-)

Oyum sana lalezar abla :geek:
nisanur

Post by nisanur »

Refika wrote:Ben başbakan olduğum gün istifa ederdim 8-)

Oyum sana lalezar abla :geek:
:lol: :lol: Ne yapsam siyasetemi girsem acaba ??
mehmetemin

Post by mehmetemin »

lalezar hanım siyasilere dokunulmazlığı kalksın demiş ama evet kalksın ama dokunulmazlığı olan bütün askeri ,sivil bürokratlarında kalkacaksa öyle yoksa milletin seçtiği siyasiler dahada güçsüzleşir.bürokrasinin oyuncağı olur ,milli irade büyük yara alır.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Refika wrote:Ben başbakan olduğum gün istifa ederdim 8-)
Ona bakarsan ben başbakanlığa adaylığımı bile koymam hocam, ama neler eksik nelerden şikayet ediyoruz diye sordum bu soruyu.

Maddeleri oluşturamadım aslında ben tam olarak, ama şunu merak ediyorum. Mesela değiştirmek yada düzeltmek istediğim en baştaki sistem eğitim sistemi ama bir başbakan değiştirebilir mi, buna tamamen yetkisi varmı? Yada bir başbakan kendi adına kendi fikri adına neler yapabilir bir ülkede bunu merak etmeye başladım. Bu konuda bilgisi olan var mı? Biz çocukken vatandaşlık dersleri olurdu onlarda sanki bu hususlar vardı, ama iyi dinlememişim. :D
Refika

Post by Refika »

Leyla Hanne wrote:Ona bakarsan ben başbakanlığa adaylığımı bile koymam hocam, ama neler eksik nelerden şikayet ediyoruz diye sordum bu soruyu.
Oldu da kazaraa başbakan oldum, vatanıma milletime yapacağım en iyi hayır bu olduğu için ilk ve son icraatım istifam olurdu.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bir başbakanın kanunlarla kendisine verilen yetkilerle çok fazla birşey yapabileceğini öne sürmek güç.

şimdilerde biraz başka nedenlerle sanki başbakan çok yetkili gibi görünmesi bu tür bir algılama oluşturuyor.

mesela cumhurbaşkanı ile aranızda uyumsuzluk varsa atamalar konusunda çift imza gerektiği için başbakan atamayı öneren taraf olmasına rağmen istediği kişiyi atayamamakta ve cumhurbşkanı ile uzlaşmak zorunda kalır.aslında halka hesap verecek olan ve siyasi sorumluluk altına giren başbakan istediği ekibini getirememektedir.

yine şimdi tek parti var ama koalisyon hükümetinde başbakan tekbaşına karar verememekte ve diğer ortakları ile uzlaştığı konularda icraat yapabilmektedir.geçmişte olumsuz çok örneğini gördük.

yine başbakan ın partisine ne kadar egemen olduğu ,partisinin mecliste çoğunluğunun ne kadar olduğuna kadar başbakanın siyasi gücünü etkileyen diğer unsurlar.

türkiyede dünyadakinin aksine daha başka bir takım unsurlar daha vardırki seçilmişlere müdahale ederler.
maneviyat

Post by maneviyat »

mehmetemin wrote:bir başbakanın kanunlarla kendisine verilen yetkilerle çok fazla birşey yapabileceğini öne sürmek güç.
Evet bazı istekler ve görüşlerimizin olabilmesi için sadece Başbakanın ya da Cumhurbaşkanının isteği ya da görüşü yeterli olmuyor bildiğim kadarıyla. :)
mehmetemin wrote: evet kalksın ama dokunulmazlığı olan bütün askeri ,sivil bürokratlarında kalkacaksa öyle yoksa milletin seçtiği siyasiler dahada güçsüzleşir.bürokrasinin oyuncağı olur ,milli irade büyük yara alır.
Kesinlikle katılıyorum.
nisanur

Post by nisanur »

Zaten bu konu çok hassas ama bazı ayralamayla dokunulmazlık kaldırılabılır, şimdi bu hükümet var değiştiğini düşünsenize ,insanların gözünde aklanmayan vekil ne kadar icraat yapabilir, siyasılerde en kızdıgım nokta ispatlayamadıları konular için niye kendileri mahkemeye gitmiyorlar ,bu pek çok kişiye öncülük eder ,insanların nefisleri makamda azıtıyor hiç kusura bakmasınlar .
Ahmed Ziyaeddin

Post by Ahmed Ziyaeddin »

Başbakan olsam(şu günlerde);
Dış Politakada Ahmet Davutoğlu beyin politikasını,
İç Politikada da vekillerimi daha aktif hale getirirdim(çoğu ne iş yapar bilinmez).Herhalde önümüzdeki seçimi(bunu düşünmeyen siyasetçi yoktur) düşünerek kısa vadeli planlar,memleket içinde İleride değiştirilmesi zor uzun vadeli projeler gerçekleştirirdim.
Tarımda dışa bağımlılığı azaltırdım(çiftçi kan ağlıyor)

Ekonomide ise şu bankaları adam akıllı bir düzene sokardım(zor iş).Kredi almada caydırıcı olacak plan ve projeler üretirdim.Bankaya borcu olmayan yok.Millet parasız pulsuz dolaşıyor.Alışveriş yapılıyor para o bankadan o bankaya gidiyor.Sonra yıllardır duyuğumuz laf piyasa durgun para dönmüyor, dönmez tabi sistem bunun için var.

Eğitimde ise zorunlu sekiz yıllık eğitimi kaldırıp okulların bu öğrenci fazlalığından kurtarırdım.eğitimde kaliteyi ve verimi artırmak için öğretmenleri belli aralıklarla sınava tabi tutardım(içler acısı).Üstün zekalıları daha iyi yetiştirirdim.Müfredatın yoğunluğunu azaltırdım.Öğretmenevlerini ne yapardım onu bende bilmiyorum....Bu diyarda yüzyıllardır yapılmış çok şey, yapılacakta çok şey vardır .Sonuç olarak hiç bişey yapamasam bile adaleti sağlamaya çaba harcardım.Allah yardımcıları olsun.Bu dünya neysede esas öbür taraf sıkıntılı....
Post Reply

Return to “Anketler”