Tavsiye olunan markalar..gibi bir liste var mı?

seyir

Tavsiye olunan markalar..gibi bir liste var mı?

Post by seyir »

Esselamualeyküm ve Rahmetullahi ve Beraketuh sevgili kardeşlerim.

Gıda, giyim, temizlik..vs ihtiyaçların temininde, göz önüne almak için cemaatimizin tavsiye ettiği marka/ürün listesi var mı?
Veya yönetici kardeşlerime sorayım, burada marka tavsiye edecek kardeşlerimiz olsa, reklam bâbında form için bir sorun teşkil eder mi?

Selametle.
Leyla Hanne

Re: Tavsiye olunan markalar..gibi bir liste var mı?

Post by Leyla Hanne »

A.S
Evet bu markaları sitemize koyabilirmiyiz? Hepimiz kullandığımız ürünlerden sorumluyuz ahirette....(Özellikle israil malları....)
Yönetim Ekibi
Kurucu

Post by Yönetim Ekibi »

Ve aleyküm selam ve rahmetullah!
Yönetim olarak konu görüşülmektedir.
Bilginize sunulur...

Gucdüvâni Yönetim
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

hala karar alınmadımı?
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

cemaatimizin tavsiye ettiği marka/ürün listesi var mı?
İlk etapta, kendi kardeşlerimize ait olduğu bilinen yerlerden alışveriş yapılabilir. İstanbul'da bu çeşit yerler vardır. (Ör: Akra FM'de reklamları çıkan ürünler...)

Cemaatimizin tavsiye ettiği markalar listesi gibi bir şey yok. Ancak cemaatimizin değil ama genel olarak islam aleminin dikkat ettiği, boykot ettiği markalar, ürünler elbette var. Bunlar çoğu boykot sitelerinde yayınlanmakta.

Forumumuzda da bu başlık altından yayınlanabilir. Ancak bunlar cemaatimizin desteklediği/desteklemediği ürünler değil, genel olarak müslümanların boykot etmesi gereken ürünler olabilir.

Yönetim adına,
Mustafa FEYZİ
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

gerçi,gıda ,temizlik ,giyim, gibi mallarda alternatif markalar var ,hem yerli üretim ,hem islami hassasiyetler dikkate alınarak hazırlanmış ürünler var.lakin yüksek teknoloji ,ilaç,petrokimya vs gibi ,türkiyenin zayıf olduğu konularda yabancı bağımlılığı var,alternatifsizlikten dolayı .batılı markaların yerine japon,kore gibi uzakdoğu mallarını tercih etmek bu gibi mallarda acaba daha mı isabetlidir.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:gerçi,gıda ,temizlik ,giyim, gibi mallarda alternatif markalar var ,hem yerli üretim ,hem islami hassasiyetler dikkate alınarak hazırlanmış ürünler var.lakin yüksek teknoloji ,ilaç,petrokimya vs gibi ,türkiyenin zayıf olduğu konularda yabancı bağımlılığı var,alternatifsizlikten dolayı .batılı markaların yerine japon,kore gibi uzakdoğu mallarını tercih etmek bu gibi mallarda acaba daha mı isabetlidir.
Hocamız bir sohbetinde japonlara da kızıyor. Güneşe tapıyorlar diyor..

Ama yahudiler, hırıstiyanlardan daha kötüdür babından:
Avrupa, doğudan daha kötüdür deyip, japon malları tercih edilebilir.

Hatta bence Amerikan malı yerine Avrupa malı tercih edilebilir.
Bu söylediklerim alternernatif olmadığı zaman tabi.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin

Post by mehmetemin »

şimdi zaten işin aslına bakarsak hem uzakdaoğulular müşrik o konuda sıkıntı var hemde ,onların kazandığı parada bir şekilde amerikan ve avrupa bankalarına gidiyor.arap sermayeside büyük ölçüde avrupa ,amerikan banklarında ,zavallı çinli ,koreli,japon a boyuna çalışmak kalıyor.japonya amerikanın en büyük ithalatçısı yani en çok mal alan ülke ,japon ekeonomisinde ufak bir gerileme anında amerikan ekonomisinin açık vermesine sebep olur.

avrupa ya zaten mesela ilaç konusunda bütün dünya mahkum ,hristiyanıda ,müşriğide ,müslümanıda ,dünya ilaç devleri isviçreli roche alman bayer vs gibi çok sayıda firmaya sahip.esas parayı ordan kazanıyorlar.boykot uygulayalım diyor islam dünyası lakin boykot uygulanan mallar ,katma değeri düşük ürünler ,gıda ,giyim,temizlik,beyaz eşya gibi çok fazla ekonomilerini sarsmıyor.esas büyük alımlarda bir boykot yapabilsen otomobil,yüksek teknoloji ,ilaç vs çok etkilenirler ama ordada boykot yapabilme imkanın hemen hemen yok.
seyir

Post by seyir »

Üretim geçmişi, satış marjı ve kalitesine binane seri üretimde itidal bir düzeye gelmiş bu markalara karşı, yeni ürünler çıkarıp piyasada rekabete kalkmak baya bir zor. Ne yapılmalı da bu gayri müslimlere bağımlı kalmadan yaşamalı diye düşündüğümde net bir çıkar yol bulamıyorum. Birçok boykot maili almış/göndermiş ve bu konuyu delikanlıca desteklemeye niyetli dostlarıma baktığımda halen umursamazlık içerisinde olduklarını ve aynı ürünleri kullanmaya devam ettiklerini görüyorum. Bu nebzede, niyetlerinin fos çıkıp göstermelikten öte geçmediğini ve nefse riayet etmeye devam ettikleri ortaya çıkıyor. Kolayına geleni yapmak!!! O vardı onu aldım naapiym, bakkal bakkal diş macunu mu ariym! gibi bir zayıf dirayet.. Bakkallara sorsan, kardeşim sen müslüman adamsın bu ürünü satsana.. Abi o ürün satmıyo. Satsa koycas. Sen koy millet almaya başlar, diğerini kaldır. Yok!
Nitekim vardığım nokta, bu konuda halkı bilinçlendirmek faydasız. Yeni üretim tesisleri kurup rekabet ortamı oluşturmak ise çok zor. Fakat gelecek nesilleri düşündüğümde, şimdiden bu konuda temeller atmaz ve rekabet ortamına girmeye niyetlenmezsek, onlarda bizim gibi gayri müslimin malları arasında bocalayıp dururlar. Temelleri şimdiden atmak gerekki meyvesini en azından bir sonraki neslimiz yemeye başlasın. Birde Hocamız(rha) bir sohbetlerinde, diğer müslüman ülkelerle bağlantılı olmak, tanışlı alışlı verişli olmak ticaret yapmak gibi tavsiyeleri vardı. Böyle bir ticaret sistemi için çalışmaları da başlatmalıyız. Yerel üretilen ürünler ve müslüman ülkelerden gelen ürünler de yeni ticaret merkezlerinde satışa sunulabilir. Arabasından bakkalına, klimasından iğne ipliğine kadar. Örneğin mahallemizde yalnızca bu tür ürünleri satan bir market. Gönül ferahlığıyla gidip harcama yapabileceğiniz bir yer.. Bu sistem bir örnek, doğru yanlış tartışılır. Fakat bu tür girişimlere girmemiz kaçınılmaz. Artık bu işler için bir grup mu kurmalıyız, dernekmi açmalıyız nerden nasıl başlamalıysak bi şekilde başlamalıyız.
Yeni kurulmuş bir ülke gibi, temel ihtiyaçlardan başlayıp ilerleyen bir üretim başlangıcı. Belki şu nesil otomobile kadar ilerler, bi sonraki nesil kimyaya-ilaca, bir sonraki uçağa uzay istasyonuna?? kimbilir..
mehmetemin

Post by mehmetemin »

Sanayi ,ticaret ,üretim öyle basit iş değilidir ,arkadaşın dediği gibi hem kurumsallaşma,markalaşma ,markanın akılda kalma özelliği ,tıraş bıçağının adı jilet kalmış Fransız markası mesela.

Reklam çok önemli ,AR-GE önemli ,islamda kanaat var ,ama bu ticari işletmenin yerinde sayması demek değil ,değişen şartlarda ayakta kalacaksın,piyasaya uyacaksın ,uymazsan yok olursun,ekonomik alan hatayı affetmez.

Velhasıl türkiyede 100 yıllık şirketlere bakıyoruz .Sayısı az zaten olanların hepside ,şekerci lokumcu ,helvacı .

Bu bile ne kadar geri olduğumuzu gösteririr. Biz sanayi tolumu değiliz ,sanayi toplumu olmuş bir islam ülkeside yok.Şöyle devasa gemiler ,grostonluk gemiler üretemiyoruz ,ticaret filosu dünya liginde rekabet eden bir islam ülkesi yok. Uluslarası ticaret zayıf.Çoğu ülkede çok zaruri ürünler bile üretilmiyor.

Hz Peygamber efendimiz ne emretmişse ne yazık ki islam toplumu tersini yapmakta baya başarılı,ticareti bu kadar tavsiye eden bir dinde ticaretin hali ortada.
Last edited by Zeyneb Büşra on 10 Jan 2008, 12:37, edited 3 times in total.
Reason: Büyük harf kullanımına ve noktalamaya dikkat ediniz.
HAFZEH

Post by HAFZEH »

s.a marka tavsiye etmenin bir sakıncası olacağını sanmam.Yine yönetim bilir tabi.Bu durum artık herkesinde bildiği gibi ciddi bir boyut almıştır.Uçan kuşa sorsan oda ben neydüğü belirsiz yerden yem yemem,yoksam hiç belli olmaz bir daha buralarda kanat çırpamayabilirim der heralde ;) Yani Danimarka nın yaptığı hakaretten sonra,biliyorsunuzki birçok zarara uğrayıp fabrikalar kapattılar ve diğer ülkelerde payına düşen nasibi almış ve alacaktırda ALLAH (c.c) ın izni ile inş :geek: Ve hepside biz şöyle demedik bizim şu malımız buna girmiyor gibi endişelerle mallarını zarardan korumaya çalıştılar.Mümkün mertebe hiç birinede itibar etmeden madein turkiye yazana yönelmeliyiz :) Tabi yasaklar içinde birinciden sonuncuya kadar olan dereceler var.Yönetimden izin çıkarsa elimdeki dökümanı seve seve size sunarım inş :D Gayret bizden takdir ALLAH(c.c)hz.lerinden..
** Sevgi ve Dua ile**
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

Forumumuzda da bu başlık altından yayınlanabilir. Ancak bunlar cemaatimizin desteklediği/desteklemediği ürünler değil, genel olarak müslümanların boykot etmesi gereken ürünler olabilir.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Hasımlarımızın mallarını boykot edelim.

Ben dergilerimizde acizane bir kampanya açtım; Hasımlarımızın hiç bir malını almayın diye. Onların malını almayınca ölmeyiz. Çünkü kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz. Başkasının malını almak, ona bahşişte bulunmak demektir, kuvvet vermek demektir. Ne arabasını ne başka bir şeyini alın; kendiniz yapın. Kendimiz bir ara gelelim, parçaları toplayalım.: İspa marka bir araba yapalım... Ama onlarrın hiç bir şeyini almayalım.

Hayatınızın prensibi olsun: Aldığınız malm bir müslüman kardeşinizin malı olsun bir müslümanın ürettiği mal olsun. Yurt içinde ve yurt dışında katiyyen başkasının malını almayın.

Boykot yapmak malını almamak ticartet yapmamak fevkalade önemlidir. Ne radyosunu alın ne saatini ne kumaşını hiç bir şeyini almayın.

Prof.Dr.M.Esad ÇOŞAN

Esad Hocamızın İslami Çalışma ve Hizmetlerde Metod kitabından türk malları hakkında bir kaç paragraf aldım.(İsteyenler kitabın 136. sayfasından itibaren bakabilirler.)
Nakşibendî wrote:
İsteyen kardeşlerimiz buraya o markaları ya da duydukları bildikleri markalar hakkındaki tespitleri yazabilirler böylece biz de bilinçlenir o markaları kullanmamaya çalışırız. :)
yesrib
Kan Grubu: A (+)

Post by yesrib »

http://www.gidaraporu.com/

incelediğinizde faydasını göreceğinize inanmıyorum...

vesselam veddua...
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Marka açıklamakta bir sakınca var mı bilmiyorum, eğer varsa yöneticiler aşağıdaki mesajımı silebilirler.

Benim bildiğim kadarıyla kozmetik ürünleri satan Rosense firması ile temizlik ürünleri satan Biobellinda firmasının sahipleri cemaatimizden. Hem yabancı alternatiflerine (Oriflame, Avon, Amway..vb.) muhalefet olsun diye hem de özellikle Biobellinda ürünleri doğaya zarar vermeyen ürünler olduğu için tercih edilebilir. Ayrıntılı bilgiye internetten arama yaparak erişebilirsiniz, ikisinin de web siteleri var.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Post Reply

Return to “Anketler”