Jet imam:)

Seviyeli latife ve fıkralar...
Post Reply
serhendi

Jet imam:)

Post by serhendi »

Teravih namazına yetişmeye çalışan bir mümin abdestini alır ve camii ye girer en arka saftaki adama sorar kaçıncı rekattasınız yetişebilirmiyim diye cevabı şu şekilde alır:):)
Biz içindeyken yetişemiyoz sen dışardan nasıl yetişeceksin....
Mansur
Kan Grubu: A (+)

Re: Jet imam:)

Post by Mansur »

:lol: bi kere televizyonda izlemiştim. cemaat yetişemiyordu :mrgreen:
- -- --- ---- -----
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Bu yazıyı tekrar okuyunca aklıma 2005 yılında Ahmet Bulut Hoca'dan dinlediğim bir fıkra geldi. Paylaşmak istedim.

Bir ramazan günü akşam teravihle çakışan bir milli takım maçı varmış. Gençler maçı da izlemek istiyormuş teravihiyide. Gitmişler imama eğer bizi maça yetiştirirsen teravihi kılıcaz demişler. İmam da napsın, kabul etmiş. Başlamış namazı kıldırmaya, ama jet gibi kıldırıyormuş. 4 rekat geçmiş, bir sağa doğru selam verirken ne görsün. Müftü:) Tabi müftüyü görünce napsın, öbür rekatların hepsini ağırdan ağırdan kıldırmaya başlamış, bu arada tabi maç da yarılamış bitmek üzereymiş. İmam vitiride kıldırınca insanlar çıkmaya başlarken çullanmışlar bizim imamın üzerine. Sen ne yaptın? bak maç da bitti? İlk 4 de iyiydin demişler. İmam ne cevap versin: Radara yakalandık? :lol:
Refika

Post by Refika »

bu müftü kesin bizim müftüdür :)
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

önce, tebessüm edelim diye bir tanesini de ben nakledeyim:

Teravih'in ilk dört rekat sonrasında selam verdiğinde imama,
arkasındaki kardeşimiz: "hocam biraz ağır olsanız, rüku ve secdede tesbihatı 3 sefer söyleyemiyorum" deyince
"a kardeşim, ben bir sefer bile söyleyemiyorum" demiş.

sonra da:
aslında her beldede (özellikle teravih için) böyle görevlilerden hiç olmaz ise bir tanesinin olmasında fayda var gibi geliyor, bana.
Bugüne kadar bu tip görevliler vesilesi ile teravih namazlarına başlamış ve hiç kaçırmamış; daha sonraki yıllarda da tadil-i erkan'a riayet eden imamlar arkasına transfer/nakil olma ihtiyacı hissetmiş çok insanlarla karşılaştım.
Kanaatim o ki bu gibi kardeşlerin, "jet imam" olmasa imiş teravih ve diğer namazlarla tanışması/irtibatı belki de çok seneler sonra olacakmış.

Tadil-i erkana riayet eden cemaati arttırdıkça, "jet imam" sayısı azalacaktır.
Malumunuz/muz olduğu gibi talep-arz meselesi. Gerçi her talebe de arz olunmaz ya!
Hem cemaatle hem ferden tadil-i erkan üzre namaz kılanlardan eylesin bizleri, Yüce Mevla!
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Post Reply

Return to “Latîfe ve Fıkra”