Soğan

Beden ve ruh sağlığı...

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
Leyla Hanne

Soğan

Post by Leyla Hanne »

Image
SOĞAN

Soğanda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği (şekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Soğanın, vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.

Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar, soğanın, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini, bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor.

Uzmanlar, ağızda soğan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Uzmanlar ayrıca, soğanın patateslerden ayrı, kuru, soğuk bir yere kaldırılması gerektiğini, çünkü soğan ve patatesin birbirini etkilediğini ve soğanın, patateslerden salınan nemle yumuşadığını hatırlatıyor.

Yani her yemeğe kattığımız soğan bize neler kazandırıyormuş da haberim yokmuş. :D
konevi
Kan Grubu: A (+)

Re: Soğan

Post by konevi »

Bilgi için teşekkürler ..Bende soğanın fazla yanildiğinde akla zarar verdğini duymuştumi Fazla soğan yiyenlerin düşünce gücü azalıyormuş. Tabi ilmi bir bilgi deil..
elifcetintas
Kan Grubu: A (+)

Post by elifcetintas »

Öncelikle Şunu söyliyim soğan resmi cok hoş gözüküyor :)

Bende ilk defa gidilen bir yerde ilk olarak soğan yenirse o yerin yemeklerinin, suyunun mideyi rahatsız etmediğini duymuştum...(kaynağı tam hatırlayamadım.)
seyir

Post by seyir »

Bir kazak(kazakistanlı) arkadaşım grip olduğum zaman bana şunu tavsiye etmişti.
Soğanın suyunu sık ve o suyu burnundan içeri dök. :? tabi yapamamıştım.

Bir keresinde de kulağım çok ağrıyordu. O zamanda bir akrabam soğanın cücüğünü çıkartıp ateşte baya bi ısıttı. Bir bez ile sarıp kulağıma tampon yapmamı tavsiye etti. Bu tavsiyeye uydum, bir yandan kulağım yanarken bir yandan da ağrı diniyordu :D fakat buna daha fazla dayanamamış ve kulağımın ağrısını tercih etmiştim.

Fakat soğanı çok severim. Yemeğe has değil de aklıma geldiği an ekmekle veya herhangibir yemeğin yanında zevkle, iştahla ve sıhhate olan faydasının bilinciyle kütür kütür yerim. Solunum ve sindirim yollarını hatta gözyaşı kanallarını açar tertemiz eder. Bunuda birebir hissedersiz zaten.

Allah(cc) verdiği sonsuz nimetlerine razı olacağı şekilde şükretmemizi nasib eylesin. Amin
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

seyir wrote:Soğanın suyunu sık ve o suyu burnundan içeri dök. :? tabi yapamamıştım.

Bir keresinde de kulağım çok ağrıyordu. O zamanda bir akrabam soğanın cücüğünü çıkartıp ateşte baya bi ısıttı. Bir bez ile sarıp kulağıma tampon yapmamı tavsiye etti. Bu tavsiyeye uydum, bir yandan kulağım yanarken bir yandan da ağrı diniyordu :D fakat buna daha fazla dayanamamış ve kulağımın ağrısını tercih etmiştim.
Ben olsam doktora gitmeyi tercih ederdim. :lol:
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
seyir

Post by seyir »

Abdüllatif wrote:Ben olsam doktora gitmeyi tercih ederdim.
Grip olayında kazakistanda bir şantiyede çalışıyordum. Doktorumuz vardı fakat tesirli bir ilaç vermemişti yanlış hatırlamıyosam.
Kulak mevzum ise köyde gerçekleşmişti. Köydesin ya, aklına hastanenin var olacağı gelmiyor. Yok diye kabul etmişim sanki. Oysaki köyde aslanlar gibi sağlık ocağı var. Bizde gittik ilçeye giden birine ilaç siparişi verdik vs..
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Bir keresinde de kulağım çok ağrıyordu. O zamanda bir akrabam soğanın cücüğünü çıkartıp ateşte baya bi ısıttı. Bir bez ile sarıp kulağıma tampon yapmamı tavsiye etti. Bu tavsiyeye uydum, bir yandan kulağım yanarken bir yandan da ağrı diniyordu fakat buna daha fazla dayanamamış ve kulağımın ağrısını tercih etmiştim.
Özellikle çocuklar bazen öyle anlarda ateşlenip hastalanıyorlar ki doktora gitmek mümkün olamayabiliyor mesela gecenin saat 3ünde. Kulak ağrısı da çok feci bir ağrı. Küçükken annem de sarımsağı ıstıp koyardı kulağım ağrıdığında. Soğan ve sarımsağın kulağın iltihabını aldığını ben de duymuştum. Hiç hoşa gitmeyen bir durum olsa da soğanı kulağa koymak insanın canı yanınca ve çaresiz kalınca mecburen tercih edebiliyor. :)
hülyanur

Post by hülyanur »

Paylaşım için sağol. Ama hakikaten soğanın faydaları yazmakla bitmez. Özellikle soğuk algınlıgına iyi geliyor. Birde bir yere gidince oranın mevsimine alışmaya yardımcı oluyor yenildiğinde....Rabbim herşeyi hikmetiyle bizim yararımıza yaratmış. Ne mutlu bize...
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Malesef tüm şifasına rağmen yiyemediğim ve sevemediğim bitki. Bir diğeri de sarımsak. Pişmişine biraz katnabiliyorum ama çiğinin kokusu da tadı da benden uzak olsun...
Tek tesellim meleklerin de sevmemesi:)
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

Aman soğan ,sarımsak kokusundan nefret ederim. Etmemin bir sebebi de bizim sohbet grubunda bir abi var, benide sever benim yanıma oturur hep ,bende kaçarım çünkü nedeni her hafta soğan yer, kaç senedir söyleyemedim ama birde kendi düşünsün, ya cemiyet ortamına geliyor dikkat etmiyor ,yanıma oturdu mu hemen bir bahane bulup başka yere otururum.

Birde Ramazanda yiyip, teravihe gelirler ki; felaket , facia!
Last edited by anonymous on 01 Feb 2008, 20:55, edited 1 time in total.
Reason: Lütfen cümlelere büyük harfle başlayalım.. imla kurallarına dikkat edelim!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Soğan sarımsak kokusu zaten adabende aykırı hele ki meclislerde ama ben tat olarak seviyorum ikisinide sadece yalnızken ya da bir yere gitmemiş iken yenilmesi gerekiyor insanları rahatsız etmemek için.....
2008

Post by 2008 »

ikisi de sofraların vazgeçilmezleri..
Post Reply

Return to “Afiyet Olsun”