Nelere Dikkat Edersek...

Beden ve ruh sağlığı...

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
deniz
Kan Grubu: A (+)

Nelere Dikkat Edersek...

Post by deniz »

Gazete haberlerini okumuşsunuzdur eminim. Ama yine de önemine dair tekrar yazdırdım . Allah cümle Ümmet-i Muhammed'i görünür görünmez kaza ve musibetlerden muhafaza eylesin. Hastahaneler dolu, Rabbim acilen şifa ihsan eylesin.

Yalnızca yediklerimiz ve içtiklerimizle değil, yaşam şeklimizde yapacağımız küçük değişikliklerle de kanserden korunmak mümkün.

Prof. Dr. Erkan Topuz, evde ve iş yerinde çağın en korkunç hastalığı olan kansere karşı alabileceğimiz önlemleri anlattı. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz; kanserden korunma yollarını anlattı:

* Kanserin dalga dalga yayılacağını söylüyor, dört bir yanımızda; evde, işyerinde, sokakta, kansere neden olan etkenler var diyorsunuz. Peki bunlardan nasıl korunacağız?
Bu işin şakası yok. Dikkatli ve uyanık olacağız. Daha anne karnındayken korunmaya başlayacağız. Evimizde, işyerimizde gerekli önlemleri alacağız. Radyasyonun, kronik olarak kansere en çok yaklaştıran faktörlerden biri olduğunu artık herkes biliyor. O zaman siz de ona göre tedbirler alacaksınız. Ne yapacaksınız? Mesela televizyonu en az 6-7 metre uzaktan seyredeceksiniz. Cep telefonuyla 30 saniyeden fazla konuşmayacaksınız. Ben öyle yapıyorum. Hatta en iyisi, cep telefonlarını kulaklıkla kullanmak. Nispeten daha koruyucudur. Bilgisayarlarınızı gerekli değilse boş yere açık bırakmayacaksınız. Baz istasyonlarına 1 kilometre uzaklıkta oturacaksınız.

OFİSİNİZİ HAVALANDIRIN* İşyerlerinde ne yapabiliriz? Bilgisayarlar sürekli açık, cep telefonları mecburen kullanılıyor
Evet doğru; işyerlerinde bilgisayarlar açık, cep telefonları sürekli yanınızda ve konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Hatta belki odanızda televizyon da vardır. Ama her şeyin bir çaresi var. Öyle bir ortamda iseniz; biraz önce de söylediğim gibi cep telefonunu kulaklıkla kullanın, televizyonu uzağınızda tutun. Ama en önemlisi de odanızı sık sık havalandırın. Çünkü radyasyonlu ortamları havalandırmak gerekir.

* Çocuğumuza cep telefonu almayalım mı?Çocuklara küçük yaşta cep telefonu almayın. Ama mutlaka almak zorunda kalırsanız da; çocuğunuzu bu telefonlarla 30 saniyeden fazla konuşturmayın ve mutlaka kulaklık kullanmasını sağlayın.

ODA SPREYLERİ ZEHİRLİ* Telefon, bilgisayar, televizyon zararlı diyorsunuz. Günlük hayatımızda tahmin edemediğimiz ama sık kullandığımız başka neler kanser riskini artırıyor?
* Mesela oda spreyleri doğrudan doğruya petrol kökenlidir. O spreyleri sıktığınızda aslında zehir soluyorsunuz. Bu spreylerdeki zehir akciğerinize geçiyor ve bağışıklık sisteminizi bozuyor.

* Sonra plastikten mutlaka vazgeçin, mutfağınıza sokmayın. Çünkü plastik her yerde zehirdir. Plastik bardaklar, kaplar, plastik herhangi bir şey... Bakır, beyin tümörlerine neden oluyor. Yanına bile yaklaşmayın.* Yeni arabalardaki güzel kokular, kanserojendir.

* Sodada bile radyasyon vardır. 1-2 tanenin zararı yoktur ama aşırı miktarda tüketmeyin. İşte görüyorsunuz; sağlığımıza zarar veren bir sürü tuzak var. Ben, o nedenle zaten her konuşmamda 'gözünüzü dört açın, okuyun, bilinçlenin' diyorum herkese. Bilinçli olun, iyi markalar kullanın ve elinizden geldiğince önlem alın.

* Çocuklarımız ille de fast food ve patates kızartması diye tutturursa ne yapalım? Hiç mi yedirmeyelim?
Çocuklarınıza fast food türü yiyecekleri en fazla iki haftada bir yedirin. Unutmayın ki, haftada 3 kez yenilen fast food; beyin tümörleri, lenfomalar ve lösemileri 3 kat artırıyor. Çocuklar patates kızartmasına da bayılır. O yüzden pişirme tekniğinize dikkat edin. Patatesleri temiz yani daha önce hiç kullanılmamış bir yağda biraz kızartın. Bunların dışında; çocukları beyaz un, beyaz şeker ve tuzdan uzak tutun. Gazlı içecek değil, posasıyla beraber meyve suyu verin. Haftada iki kez içine zerdeçal katılmış balık çorbası içirin. Bol bol meyve ve yoğurt (prebiyotik ve ev yoğurdu olsun) yedirin.

http://www.samanyoluhaber.com/haber-112679.html
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
maneviyat

Re: Nelere Dikkat Edersek...

Post by maneviyat »

Gerçekten çok önemli sorun teşkil eden bir konu insan artık herşeyden korkmaya başladı..hormonlu .kimyasal katkılı vs..birçok şey sanki çevreliyor insanı hele çocuklarımıza ne yedireceğimizi şaşırdık tabi haliyle görüyorlar istiyorlar ama inşaallah dikkat edelim..Dikkat etsekte okulda yiyiyorlar özellikle ben bu faast food tarzı yiyeceklerden daha çok korkuyorum.Çünkü çocukların en ilgisini çeken en sevdikleri yiyecekler Allah'a emanet olsunlar inşaallah.Allah celle celaluhü razı olsun bizimle paylaştığın için.
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

bir kola içmenin önüne geçemedik
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
nisanur

Post by nisanur »

galesiz wrote:bir kola içmenin önüne geçemedik
Gecen gün bir yerde oturuyoruz arkadaslarım cola içiyor ,dedim ki Allah bilir kactane böcek yediniz ,midemizi bulandırma dediler devam ettiler, biz evimize sokmuyoruz insallahda girmez bundan sonra .Bu alışkanlığın önüne geçmek nefis terbiyesi gibi birsey hem zararlı hemde yerlı malı degıl bizler her boykot yapmaya karar verdiğimizde yerli malına yönelmek yerine devamlı yerlı malı almaya özen göstermeliyiz .Üstelik yeni nesil çok kilolu . :?
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mahinur

Post by mahinur »

Biz kolayı bırakalı çok oldu. Ama böcükten ziyade içinde alkol varmış ondan bıraktık. Bir kola bağımlısı olarak epeyce zor oldu ama hamdolsun bir iki yıldır hiç almadık..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
nisanur

Post by nisanur »

Maşallah, o nu atladım mahınur haklısın hatta türk kolası diye lanse edilen colaturkada bile vramış ülker firmasına mail yazmış ordakı sorumlu diret beni aramıştı ,ama Hz. Ömer ne demişti bisem ki hazar denizine bir damla alkol damladı o şüpheli diye içmem .(yanlışım varsa bile düzeltsin lütfen )aama hala ellerinde coca cola yı gördüğüm imseye hem kızıyorum hemde birsey söyleyemiyorum iki kötü şey geciyor gönlümden hem yahudı malı hem içindeki muamma..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mahinur

Post by mahinur »

Turka murka hepsi aynı ya. Birçok şeyde katkı maddesi mide bulandırıcı şeyler yok değil. Fırınlar bile izliyoruz böcek yuvası. Alıştık bunlara. Görmediğimiz için kötü gelmiyor düşünmek de istemiyoruz. Kola da öyle. Alkolü bilmiyorduk ama diğerlerini bile bile içiyorduk. Alkolü öğrenince hamdolsun terkettik :)
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bu yaz ben limonataya taktım.3 litre kola kaç para bilmiyorum 2 -3 lira vardır.

2 liraya gidip 10 kadar limon alıyorum,her hafta internetten farklı bir tarifi deniyorum.insanın 1 saatini falan alıyor yapması ama hem serinletici hem sağlıklı diye düşünüyorum.sulandırdıkça bir hafta gidiyor.
mahinur

Post by mahinur »

Biz bu yaz meyve suyunu tercih ediyoruz :) Tabi limonata daha sağlıklı olabilir. Çünkü kendiniz yapıyormuşsunuz. Bize de tarif bildirirseniz deneriz :lol:
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bu gün denediğim pek lezzetli olmadı.

bu sefer limonları parçalayıp,birazda su koyup,bir bardakta şeker atıp tencerede baya kaynatıp süzdüm.soğutup sulandırdım.daha kısa süreli ama lezzetsiz.

artık limon suyu kaynadığından mı ne biraz sasılık var.

en güzel sonuç veren tarif çok uğraştırıyor ama.

öncelikle 10 kadar limonun kabuklarını rendeleyin.bir tencereye koyun bir kaç bardak su koyun.şeker koyun.kaynatın.

sonra limonların suyunu sıkın bir kaba koyun,içine taze nane atın.

kaynayan limon kabuğu rendesininin sarı berrak bir suyu oluyor.onu süzüp soğutun ve ikisini birbirine karıştırıp bekletin.sonra içeceğinizde sulandırıp ve şeker atıp tadını ayarlıyorsunuz.

kabuk güzel oramo veriyor,suyuda limonataya lezzet katıyor.afiyet olsun.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Yaz için evet güzel alternatifler var. Bizde kola ve asitli içecekleri bırakalı çok oldu. Elhamdülillah. Bir markanın limonatası var ben onu seviyorum. Birde değişik meyvelerin posaları çıkartılıp farklı içeçekler yapılabilir. Yada en iyi çözüm meyve yemek. Vişne mevsimi vişne suyuda yapılabilir, karpuz suyu varmış sevenler var.
Post Reply

Return to “Afiyet Olsun”