Aşure'ye dair..

Kaçırılmaması gereken fırsatları kaçırmamak dileğiyle...
Post Reply
güLâLe

Aşure'ye dair..

Post by güLâLe »

Image
Geçmiş milletlere ilahi ihsanlar ve armağanlar verildiği...
Çok önemli hadiselerin cereyan ettiği...
Kıyametin kopma olasılığını içinde barındıran...

Muharrem ayının onuncu günü olan aşure gününü (19 Ocak 2008) bizlerde büyük bir titizlikle ve özenle bilhassa oruçlu olarak değerlendirmeli..

Yakın çevremizden başlayıp gittiğimiz her yere sevgi götürerek, Rabbimizin zerafetinin yeryüzünde yaşayan birer örneği olmalıyız...

Yüzünüzden,gözlerinizden,gülüşünüzden,gönlünüzden ve selamınızdan zerafet eksik olmasın efendim...Image

~ ~ ~

Cenab-ı Hakkın on peygambere on ikramda bulunduğu bu günde...

Adem as.'ın tevbesi kabul oldu
İdris as. semaya çıkarıldı.
Nuh as.'ın gemisi Cudi Dağına indirilip kurtuluşa erdi.
İbrahim as'ın doğumgünü ~ aynı zamanda Nemrud'un ateşinden kurtulduğu gün.
Süleyman as.'ın tevbesi kabul edildi,kendisine saltanat verildi.
Eyyub as.'a sıhhat ve afiyet verilerek şifaya kavuştu.
Musa as kavmi ile Kızıldeniz'den gecerek kurtuldu ~ Firavun ise helak oldu.
Yunus as. balığın karnından kurtuldu.
İsa as. bu gün doğdu ve bu gün semaya yükseldi.
ve Muhammed ümmeti için bugün mükerrem kılındı.

Ayrıca..

~ ~ ~

Yusuf as. kuyudan çıkarıldı
Yakup as.'ın kapanan gözleri açıldı
Davud as'ın da tevbesi kabul olundu.

vee... Allah-u Teâla:

gökleri
yeri
dağları
yıldızları
denizleri
arşı
levhi
kürsiyi
kalemi
Cebrail as'ı
diğer melekleri
ve Adem as
.'ı Aşure gününde yaratmıştır...

~ ~ ~

Bir de Efendimizden bir Hadis-i Şerif...

"Bir kimse Aşure gününde ailesinin nafakasını geniş tutarsa, Allah c.c senenin kalan günlerinde onun rızkını geniş tutar" -Ebu Said r.a.den ...

~ ~ ~
andelib
Kan Grubu: B (+)

Re: Aşure'ye dair..

Post by andelib »

Ayrıca Muharrem Nureddin Coşan Hoca Efendi'nin de bugünde doğduğunu okumuştum.

Gerçi miladi 2 Haziran 1963, hicri olarak 10 değil 9 Muharrem 1383'e denk geliyor ama böyle bir kanaat oluştuğuna göre muhtemelen akşam saatlerinde doğduğu için 10 Muharrem sayılıyor olabilir.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

andelib wrote:Ayrıca Muharrem Nureddin Coşan Hoca Efendi'nin de bugünde doğduğunu okumuştum.

Gerçi miladi 2 Haziran 1963, hicri olarak 10 değil 9 Muharrem 1383'e denk geliyor ama böyle bir kanaat oluştuğuna göre muhtemelen akşam saatlerinde doğduğu için 10 Muharrem sayılıyor olabilir.
Hesaplama programları, Hicri-Miladi dönüşümü tam olarak yapamamaktadır (+1,-1 gün). En doğru hesap için, hicri-miladi dönüşüm cetvelleri kullanılmalıdır.

M. Nureddin Coşan Hocaefendimiz, 10 Muharrem'de doğmuşlardır.
Kendilerinin mevlidlerinin sene-i devriyeleri; hayırlı ve mübarek olsun!
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Nakşibendî wrote:
andelib wrote:Ayrıca Muharrem Nureddin Coşan Hoca Efendi'nin de bugünde doğduğunu okumuştum.

Hesaplama programları, Hicri-Miladi dönüşümü tam olarak yapamamaktadır (+1,-1 gün). En doğru hesap için, hicri-miladi dönüşüm cetvelleri kullanılmalıdır.

M. Nureddin Coşan Hocaefendimiz, 10 Muharrem'de doğmuşlardır.
Kendilerinin mevlidlerinin sene-i devriyeleri; hayırlı ve mübarek olsun!
Teşekkürler bilgilendirme için. İskenderpasa.com adresindeki dönüştürücüyü denemiştim ama sizin uyarınız üzerine başka yerlerden karşılaştırma yapmak istedim. Alislam.com sitesindeki dönüştürücüye göre 2 Haziran 1963 = 10 Muharrem 1383.

Ama onlara göre bugün 8 Muharrem! Yani aşure günü Cumartesi değil Cuma. Bu ihtimalin doğru olmasına binaen Cumartesi Pazar değil Cuma Cumartesi oruç tutulması gerekir zannımca.. Kaçırmayalım 10 Muharrem'i.

Bu arada Arap ülkeleriyle aramızdaki bu hicri takvim uyumsuzluğunu başka bir başlık altında masaya yatırsak iyi olur sanırım çünkü benim bu konuda içim hiçrahat değil, özellikle Ramazan ve Hac mevsiminde...
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Post Reply

Return to “Önemli Gün ve Geceler”