Sosyal Hizmetlerde Hanımlar

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
bende

Sosyal Hizmetlerde Hanımlar

Post by bende »

" Mü'min,terbiyeli ve görgülü diğer tanıdık hanımlarla bir araya gelip hayır müesseleri, kadın dernekleri kurun; çocukların ve kadınların İslam'ı öğrenmesi, uyarılması ve eğitilmesi için çalışın, mütehassıs bilginler, konferansçılar getirin, kültür çalışmaları yapın; yönünü ve yöneticilerini iyi bildiğiniz yardım işlerine mutlaka katılın; kötü niyetlilere ve istismarcılara alet ve destek olmamağa dikkat edin; çevrenizdeki yoksul ve fakirlere, hasta ve düşkünlere , yaşlı ve kimsesizlere, masum ve mazlumlara sahip çıkın. Çünkü dinimizce insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır. Pasif ve içinize kapanık olmayın, zevk ve eğlence toplantılarıyla vakit öldürmeyin, din düşmanı ve yıkıcı hasımlardan geride ve aciz kalmayın. Özellikle yuvanıza ve kocanıza sahip olun, evinizin sıcacık, sevimli ve mutlu bir aile ocağı olmasına itina gösterin. Kocaya hizmet ve saygının onun gönlünü hoş etmenin çok sevap olduğunu hiç unutmayın. Böyle davranınca sizin de sevgi ve saygı göreceğinizi bilin."

Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)
Leyla Hanne

Re: Sosyal hizmetlerde hanımlar

Post by Leyla Hanne »

Esad hocamızın bence en mühim tavsiyelerinden biri. Başlığı görünce acaba dedim kitabın tamamı ya da bir kısmı falan mı var :) Aslında hanımların üstüne çok büyük yükler düşüyor yani her kardeşimizin şehrinde ilçesinde evinde yapması gerekenler yapamadıkları imkanları..... Çok çalışmam gerek diye reklam var ya bence bizim sloganımızda o olmalı :) ' Çok çalışmamız gerek çok....'

Allah razı olsun Bende kardeşim. ;)
maneviyat

Re: Sosyal Hizmetlerde Hanımlar

Post by maneviyat »

Gerçekten çok önemli bir konu..Bu konuyu okuyunca aklıma geldi geçen yıllarda cemaatimizden kardeşlerimizle gruplar oluşturmuştuk..Herkes kendinin daha ileride, daha hayırlı faaliyetler yapabileceği kendine uygun olduğu gruba giriyordu... kimimiz kültür, kimimiz yardım, kimimiz ilim, kimimizde psikoloji ve çocukların eğitimi vb...Çok güzeldi faaliyetler.Herkes elinden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyordu.Evlere cemaatimizden psikolog bayanlar gelip aile ve çocuk hakında bilgilendirip bilinçlendirici sohbetler yapıyorlardı.Hatta çok faydalı hayırlarada vesile olunmuştu.Birlik olmak çok önemli.Rabbim inşallah boşa vakit geçirip gaflet içinde oyalanmaktan, ömür tüketmekten korusun.Kendimize, ehlimize ve tüm müslümanlara faydalı, şuurlu bir müslüman eylesin cümlemizi.
Post Reply

Return to “Makaleler”