Türkiye Meselelerine Çözümler

Türkiye gündemindeki meselelere çözüm önerileriniz.
Duru

Re: Türkiye Meselelerine Çözümler

Post by Duru »

Avrupa Birliğini Desteklemiyorum...

Ki zaten haçlı birliğinin içinde ne işimiz var bizim..Onlar biz istesekte almayacaklar bizi :)
şimdiden iç işlerimize müdahale etmeye başladılar..Olacaksa Orta Asya Birliği felan olsun

alternatifler üretmemiz lazım..ama ne olursa olsun A.B'ye hayır!

M.Es'ad Coşan Hocamızında konuyla ilgili yazısı var O'da asla tasvip etmiyor..
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:avrupa birliğine bakış açımız nedir.avrupa birliğinin getirisi ,götürüsü nedir birde onu tartışalım.
Bunun tartışılacak bir yeri yok ki! :)
Bakınız: Avrupa Birliğine Asla Razı Değiliz, http://www.dervisan.com/yazi/avrupa.html
mehmetemin wrote:türkiyenin islam ülkeleri ile ittifakına ,birilerinin çin iran rusya ittifakına ,birilerinin türki cumhuriyetleri ile ittifakını sadece senaryo gibi bizim istememizle olacak değiller ,o ülkelerde türkiye ile ittifak kurmak istiyor mu ona bakmak lazım.
Bakınız: Hocamızın Sohbetleri
Hocamız hala islam ülkelerinin Türkiye'ye çok büyük gözle baktığını söyler.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
ahmed

Post by ahmed »

mehmetemin wrote:
şimdi d-8 meselesine gelince ,hazırlanışı itibariyle çok aceleci ve temelsiz olduğu için ölü doğum oldu maalesef
fakat akılcı bile baksak üye ülkeler arasında ciddi sorunlar var.hem bu ülkelerin iktidarlarında hemde iç sorunları çok fazla.nerdeyse kendileri himmete muhtaç nerde ortak bir sinerji oluşturacağız.coğrafi açıdan bile imkansızlıklar var.endonezyadan nijeryaya geniş ve bağlantısız bir coğrafya ,

ancak ekonomik ve eğitim gibi alanlarda yoğunlaşabilirdi.

avrupa birliği ise bir ortaklık her alanda bir tektip bir organizasyona çalışılan bir birlik.türkiye mevcut durum olarak zaten bütün kurum ve hukuk kurallarını batıdan aldığı için ,hiç olmazsa kötü uygulayacağımıza ,ab içinde iyi uygulayalım diyerek avrupa birliğine girmemizi destekliyorum.

D-8'e Türkiye'nin yanı sıra Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan üye.
D-8, gelişmekte olan Müslüman ülkelerin dünya ekonomisi içerisindeki konumlarını iyileştirmek ve bu sayede kendi ülke halklarının yaşam standartlarını arttırmak amacıyla Türkiye'nin girişimiyle 22 Ekim 1996'da İstanbul'da Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'ın işbirliğiyle düzenlenen Kalkınma İşbirliği Konferansı ile kuruldu.

D-8'ler üye ülkelerin iç işlerine karışmamak ve her birinin bölgesel anlaşmalardaki taahhüt ve haklarına halel getirmemek temel prensibi ile kurulmuştur.

Elbette ki AB'nın getırı tarafı var. fakat Götürüsü getirisinde çok fazla. Öncellikle en büyük götürüsü Ayasofya vs.

Ama D8'in hep getiri olacağına inanıyorum. İlk önce dini bişr vazife...
Daha sonra ekonomik olsun, sosyal olsun bir çok getirisi olacak.

Erbakan : MGK'lar üstü birer Ulusal Kurul kuralım, dolar ve euro yerine ortak paraya geçelim..
Güzel bir fikir değil mi?

Daha bir çok proje var tabi..
M.Z.K.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

erbakanla ilgili hiç konuşmayayım ben ,erbakan hayal dünyasında yaşayan bir insandır ,heralde d-8 kurunca kendini osmanlı padişahı filan zannetmiştir.

türkiyenin zaten içinde problem var ,demokrasi problemi var ,bir tarafta darbeci olduğu iddia edilen birileri gözaltına lınıyor,bir tarfta iktidar partisi hakkında kapatma kararı ile gelişmeler yaşanıyor.

bu ülkenin hocamızın dediği şekilde düşünen bir yapısı,siyasileri veya partileri olduğunu düşünüyormuzunuz.
hocamızın o yazıyı yazdığında türkiyede ciddi oranda bu şekilde bir heyecan vardı.

özal yeni kurulan türki cumhuriyetlere ilgi gösteriyor,islam ülkeleri arasında endonezya ,malezya gibi ülkeler ön palana çıkmaya başlıordu ama dünya konjoktürü çok değişti.

eğer türkiye ab tarafından hiç olmazsa baskıcı kişilere karşı hiç olmazsa özgürlüğümüzün bir teminatı olmalı

işte gözaltına alınan insanların görüşleri malum yarın türkiyede bir darbe olsa ne olacak ,önce bunlar bir garantiye alınmalı .
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

AB'ye girelim diyorsun yani öyle mi hoca!
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

esselamu aleyk

Daha hocamızın AB hakında ne dediğini bilmeden yazı yazan,AB ye girmeyi! hayal eden,diğer konularda akıl almaz yorumlar ve yazılar yazan MEHMET EMİN kardeşimizi şiddetle kınıyor ve Allah selamet versin diyorum.bu kardeşimizin gönderdiği yazıların tesbit edilmesini ve gereğinin yapılmasını yönetimdeki kardeşlarimizden rica ediyorum... :!: :!: :!: :!: :!: :!:
ahmed

Post by ahmed »

Konumuz Erbakan değil mübarek onu örnek vermek maksatı ile yazmıştım.

Fikirlere açık olmalıyız.

Mehmet Emin kardeş farklı konuya geçsen iyi olur..
M.Z.K.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

arkadaşlar

hele galiba mcdervish kardeş beni çeşitli yollarla forumdakilerin kafasına nifak sokucu biri olduğumu falan düşünmeye başladı heralde herkes.asla böyle bir amacım yok.bu başlıkta genelde konuları ben açtığım için iyinin doğrunun daha belirginleşmesi için daha muhalif bir tarzda bakış açısını orataya sunuyordum.hatta verilecek cevapları bile kestiriyordum.ama hiddetin ne gereği var.

forumda benden kaynaklanan bir yüksek ateş oldu galiba ,şunun bilinmesini isteyerek asla bir kötüniyetle olmayacak şekilde yazdığım ,seviyeli bir gündem değerlendirmelerinin yapılmasını arzu etmiştim..hiç kimseye kırılmamda söz konusu değildir.

ben daha pasif başlıklarda yazı yazayım bari.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Aman hocam, sen devam et. Zaten forumda hareket yok.. Ortalığı karıştırıyorsun, iyi oluyor. :lol:
dergah

Post by dergah »

esselamu aleyk

pekala mehmet emin kardeşim bizde hiddet yok...abdüllatif kardeşe ise bu tutumundan ötürü teessüf ediyorum
mehmetemin

Post by mehmetemin »

mcderviş kardeş avrupa birliği konusunda yani bana haksızlık ettiğini düşünüyorum.

şimdi şunu söyleyeyim ,biz hocamızın görüşleri yerine gelsin diye diye heralanda güçlenelim söz sahibi olalım ki ,yanlış gidişleri durduralım diye çalışıyoruz ama

türkiye avrupa birliği trenine bineli çok olmuştur.düşünmeden bazı şeyleri hiddetle yazmışsınız.bana şu yadıklarımı okuduktan sonra hak vereceğinizi düşünüyorum.

hocamız bu görüşünü açıkladıktan sonra neler oldu bir bakalım

1 türkiye ab ile bir yığın yüzlerce taahüt içeren anlaşma imzaladı ,imzalamadı diyemeyiz
2 gümrük birliğine girip ,avrupa birliği ekonomik açıdan bizden alacağını aldı
3 müzakerelere başlayıp,bir çok kanunu değiştirdi.

zaten gireceği kadar ab ye girdi ,ab nin bizi tam üye yapmamasının nedeni nedir ,şunlardan biraz daha taviz alalım demektedir.türkiye bunu bilmiyor mu bal gibi biliyor ,türkiye ne diyor.nasıl olsa taviz vereceğiz bari hemen vermeyelim,hemen verirsek daha çok isterler zamana yayalım.ab de bir enayi bulduk ne koparırsak kardır diyor.

şimdi ab türkiyenin kötülüğünü isterken bizi niye dışarda tutsun ,içine almak için can atıyor ama taviz almak için bekletiyor.biz rest çekelim bak hemen almaya kalkışırlar.

ok yaydan çıktıktan sonra ,sonra yapacak bişey varmı,hocaefendimizin sözü o zaman için bu gidişi durduralım üstüneydi ama olan oldu,hala karşıyız girmeyeceğiz desek elimizde ne var.engel olunacak imkanda elimden gelecek kadar engel olmaya hepimiz gayret edeceğiz ama çoktan bu birliğe girdiğimizi anlamadık heralde.
avrupa birliğinin içine girmişiz hala haberimiz yok,ben bunu diyorum ama ısrarla girmenin desteklenmeyeceğini iddia ediyorsunuz,ab ye girmişmiyiz ,girmemişmiyiz önce bir değerlendirin bakalım

bizim bu konularda ,söz söylememiz için siyasi gücü yönlendirip veya o siyasi gücün kendi olup ,bu gidişe dur dediğimiz zaman hocaefendinin görüşünü,yazısını o zaman anlamış oluruz.denizin içindeki balık gibi deniz diye bişey varmış demek gibi avrupa birliğine girilmedik neremiz kalmış .
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Azizim düşüncen yanlış. Avrupa Birliği için birşeyler yapılmış, yapılmaya devam ediyor. Ama olan olmuş diye biz onu destekleyemeyiz. AB'ye hala karşıyız ve AB'ye girsek de, hatta adımız değişse, hristiyan bir avrupa ülkesi olsak bile yine AB'ye karşı olacağız. AB'ye zaten girdik diye desteklememiz akla mantığa sığmaz.

Hocamız bir sohbetinde diyordu ki, bu adamlar seni sevmez. Hristiyan olsan bile seni sevmezler diyordu.

Ama
mehmetemin wrote: eğer türkiye ab tarafından hiç olmazsa baskıcı kişilere karşı hiç olmazsa özgürlüğümüzün bir teminatı olmalı
işte gözaltına alınan insanların görüşleri malum yarın türkiyede bir darbe olsa ne olacak ,önce bunlar bir garantiye alınmalı .
Bizi sevmeyen herifler, bize neden destek olsun? Nerde ne zaman destek oldular? Avrupa Ülkeleri, ne zaman Türkiye lehine bir iş yaptı.

Durumu anlayamıyoruz herhalde. Mesele AB'ye girme girmeme meselesi değil. Mesele İslam düşmanlığı meselesi. Dünyada artık islam-gayrimüslim savaşı var. Böyle bir savaş varken, adam senin özgürlüğünün teminatı olur mu, bir darbe olsa onun garantisi olur mu?
dergah

Post by dergah »

esselamu aleyk

ömür boyu almayacaklar bizi AB ye içiniz rahat olsun dervişler...ömrünüz olursa görürsünüz..
ahmed

Post by ahmed »

AB'ye girmek değilde, onların uyguladıkları bize uygun şeyleri almak. Teknoloji, sosyal bazı kurallar vs.

dervis kardeşimiz güzel demiş bizi almazlar.
M.Z.K.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

neyse uzatıp gitmeye lüzum yok

ama şunda mutabık kaldık,avrupa birliği kötüniyetlidir.burada açık yazamadım artık anlayın ama eğer yazsam mcderviş kardeş gel seni alnından öpeyim derdi ama ben türkiyenin mevcut durumuna ilişkin yazmıştım.

daha bazı konulardada görüş belirtecektik ama bu konuyla çok içiçe benzer görüşler olacak
kıbrıs meselesi ve yabancılara toprak satılması onun için bunları atlayalım

türkiyenin son zamanlardaki nükleer enerji konusundaki atılımına ilişkin konuşalım.fakat tabi bu barışçıl sadece enerji maksatlı birde nükleer silahlanma var.

türkiye nükleer enerjide geç kaldığını düşünüyorum.çünkü bu ucuz enerji kaynağından yaralanırsak,diğer pahalı ve zor enerjiden kurtuluruz.

çünkü doğalgazla çalışan termik santral için doğalgaz alıyoruz.kömür hava kirletiyor ve kömür çıkartmak zor.
baraj ise hepsinden pahalı ve ömrü kısıtlı ,bir büyük baraj için köyler ,kasablar taşınıyor tarım arazileri su altında kalıyor.ha baraj yapılır başka sebepleride vardır.sulama vb. ama 30 40 sene sonra içi kumlarla dolacak bir baraj yapmaya lüzum yok.

nükleer enerjiye niye karşı çıkan bir grup var.onlara görede tehlikesi evet bizde bir bilinçaltı var çernobil ama bütün dünyada bir çok böyle santral var dikkat edeceksin.

nükleer silahlanma ise çok daha önemli bir konu ne yazık ki NATO üyesi olarak nükleer silahımız olmayacağına dair taahütler vermiş olmamız olası,ki zaten böyle birşeye kakışsak hemen nato tarafından müdahale edilmemiz olası
bütün dünyada denge siyaseti geçerlidir

dünyanın jandarması abd hindistana denge olsun diye pakistanın nükleer silahlarına izin verdi
ama burada israilin nükleer silahlarına karşı ,komşu ülkeler veya bölge ülkelerine izin vermiyor.

haa abd nin nato nun iznine mi bağlıyız evet bağlıyız ,çünkü şunu hep diyorum bir ülkede abd üssü var ise o ülke asla bağımsız değildir.
Post Reply

Return to “Türkiye Meselelerine Çözümler”