Sohbet Özetleri - "Abdüllatif"

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Sohbet Özetleri - "Abdüllatif"

Post by Abdüllatif »

NOTLAR 001

13 Aralık 2006, AKRA FM, Gurbet Sohbeti

Alimin, abid üzerine üstünlüğü yetmiş derecedir. Bu yetmiş derecenin her birinin arasındaki mesafe hızla giden bir atın koşmasıyla iki yüz yıllık yoldur.

Neden? Çünkü şeytan insanlara bir bid?at sokuşturur. Alim bunu görür ve dine uygun olmadığını anlar. İnsanları onu yapmaktan men eder. Dini kurtarır.

Abid, ibadetindedir. Bu bid?atı görmez, dolayısıyla düzeltilmesine yönelemez. Bid?ad olduğunu anlayamaz. Din çığırından çıkar.

Taberânî?nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

Başka peygamberlerden beş vasıfla Allah beni üstün kıldı.

Ben bütün insanlara gönderildim.
Diğer peygamberler böyle değil. İletişim ve ulaşım imkanları onu gerektirdiği için bölge bölge, kavim kavim gelmiştir eski peygamberler. Peygamber Efendimiz hem insanlara hem de cinlere gönderilmiş bir peygamberdir.

Şefaatimi ümmetim için elde tuttum.
Ahirette Peygamber Efendimiz şefaat edecek.

Süleyman Çelebi Mevlid?de şöyle söylemiş:

Ol beşikte diler idi ümmetin,
Sen kocaldın, terk edersin sünnetin.

Bu beyiti ezberlemeyi hocamız tavsiye buyurdu.

Ahirette Peygamber Efendimiz, bir çok yerde şefaat edecek. Bunlardan biri: Ümmetler ahirette diz çöküp bekleşecekler binlerce yıl. Mizanın kurulup, hesabın görülmesi için diz üstü, saygı ifade eder bir biçimde bekleşecekler. Sonra Peygamber Efendimiz Allah?a niyazda bulunacak ondan sonra mizan kurulacak, hesap görülmeye başlanacak.

Ahirette şefaat hakkı olanlar: Peygamber Efendimiz, alimler (evliya alimler) ve şehidlerdir.

Peygamber Efendimiz şefaat edendir, aynı zamanda müşeffa? dır. Yani şefaati kabul olunandır.

Bir aylık mesafedeki düşmanıma korku salarım.

Düşman daha yanına gelmeden, bir aylık mesafedeyken yüreği hoplamaya başlar.

Yeryüzü bana mescid kılındı ve temizleyici malzeme olarak bahşolundu.

Namaz kılmak için illa dört duvarla çevrili, üstü çatılı yere gerek yoktur. Yeryüzü mesciddir.
Hocamız kendinden anlatıyor:
Avustralya?da yolculukta namaz vakti geldi mi, durduruyoruz arabayı, ezanı okuyoruz namazı kılıyoruz.

Ganimet bana helal kılındı.
Eski ümmetlerde savaştan ganimet almak yoktu, alamazlardı.

Viyana kuşatmasında Kırım?dan 40.000 asker geldi. Osmanlı ordusu vs. Sadrazam artık nerden duydu, nereden çıkardıysa dedi ki:

?--Şehir yağmalanmayacak, ganimet alınmayacak!?

Öyle şey yok. Beşte dördü gazilerindir. Ganimet alınır, beşte biri devlete kalır.

Kırım ordusunu darılttılar 40.000 kişi Kırım?a geri döndü. Osmanlı geri çekilmek zorunda kaldı.

Ayet-i kerimeyi bilmezsen, dinin ahkamını bilmezsen Allah?ın emrini tutmazsan Allah bunu sevmez. Cezayı verir.

Hazırlayan: Abdüllatif Erkaya
Last edited by Abdüllatif on 06 Nov 2007, 22:48, edited 1 time in total.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

6 Kasım 2007 ? AKRA Gurbet Sohbeti

Post by Abdüllatif »

NOTLAR 002

6 Kasım 2007 ? AKRA Gurbet Sohbeti

*Ağzınızı hoş tutunuz.
*Maddi bakımdan misvak anlamına, ağız temizliği anlamına geliyor.
*Parmaklar da misvak yerine geçer. Demek mühim olan ağız temizliği.
*Diş fırçası sadece temizler, misvak antiseptik olduğundan ayrıca ilaçtır.
*Peygamber Efendimiz kürdan yerine geçen çubuklar da kullanmıştır.
*Ağız Kuran okuma yoludur, temiz tutulması lazım.
*Ağzı hoş tutmak: Hem misvaklanmak, hem güzel kokması (karanfil vs.), hem de kötü sözlerden arındırma.
*Sadece ağızla bitmiyor, koltuk altı temizliğine; küçük-büyük abdest temizliğine de çok dikkat edeceğiz.

?Hastayı ziyaret eden kimse cennetin bahçesinde demektir. Hastanın yanında oturunca, rahmet onu kaplar.? Hadis-i Şerif
*Hasta ziyaretine dikkat edelim.

Hz. Ali Efendimiz rivayet etmiş:
?İlminden istifade olunan bir alim kişi, bin tane abidden daha hayırlıdır.?
Çünkü ilim öğretiyor. Abid sadece kendi kazanıyor, alim hem kendi kazanıyor hem de başkalarına ilim öğretiyor, başkalarının da kazanmasına vesile oluyor.

*Evlatlarımızı alim yetiştirmeye dikkat edelim.
*40 hadis ezberyene, alimler zümresindendir diyor Peygamber Efendimiz. 40 hadis ezberleyin!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”