Mehmed Zahid Kotku Hocaefendimizin 46 maddelik Mektubu

Mehmed Zahid Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
peki

Mehmed Zahid Kotku Hocaefendimizin 46 maddelik Mektubu

Post by peki »

Yahya bey hocalarımızın hayatıyla ilgili bir kitap yazdı, Hocaefendinin talebelerine yazdığı 46 maddelik mektup bu kitapta yer aldı.

Benim çok sevgili ve hakikatli kardeşlerim

“Bismillahirrahmanirrahim. Benim çok sevgili ve hakikatli kardeşlerim; Büyüklerimizin nasihatlarından bazılarını size de hediye etmeyi kendime bir borç saydım.

1- Her şeye başlarken besmeleyi, Cenâb-ı Hakka Hamd-ü senayı ve Peygamber Efendimize salâtü selamı, katiyyen dilinizden bırakmayın ve gönlünüzden çıkarmayın!

2- Cemaate, cumaya, bayramlara, derslere, Evrad’a devam edin!

3- Ahdinize, vaadinize daima vefa üzere olun.

4- Namazı, Zekatı, Hacc’ı, Orucu vakitlerinde ifa edip, (emr-i bil ma’ruf ve nehyi an’il münker’i) ve emaneti eda ediniz.

5- Birbirlerinize katiyyen buğz etmeyiniz ve hased etmeyiniz ve arka çevirmeyiniz. Daima “İhvan” olarak kardeşçe yaşayınız.

6- Daima tahsil-i ilim üzere olup cehilden korkunuz ve nâsa anlıyamıyacakları ve akıllarının ermediği şeyleri söylemeyiniz.

7- Kur’an okumasını muhakkak öğrenip sürekli okuyunuz. Evladı iyalinize de mutlaka okutunuz. Cehil çok fenadır.

8- Avret yerlerinizi hiç bir yerde açmayınız ve kendinizi kadınlara benzetmeyiniz.

9- İhtiyacın fevkinde yüksek binalara özenmeyiniz. Yeni binalara kurban kesmeyiniz. Kurbanlarınızı yalnız Allah için kesiniz.

10- Faizden, haram yemekten, yetim malını yemekten, çalınan ve zulüm ile alınan malları yemekten sakınınız.

11- Ulemanın, meşayihin, vâlideynin, kalplerini kırmaktan ve onlara en ufak bir eziyeti yapmaktan son derece sakınınız.

12- Sünnet-i seniyeye ehemmiyetle son derece riayet edip, kalıp ve kıyafette hiç bir vecihle ecnebi âdetlere kendinizi kaptırmayınız.

13- Büyük ve küçük bilumum günahlardan son derece sakınınız ve sakınmıyanlardan uzak olunuz.

14- İçki içenlerden ve müskirat kullananlardan olmayınız ve onlardan uzak olunuz.

15- Bütün ecnebi hatunlardan, bilumum lehviyyat yerlerinden, eğlence yerlerinden korkup kaçınız.

16- Taamlardaki hidratlardan, bil cümle israflardan sakınınız.

17- Kur’an, Hadis, icmâ-i ümmet ve kıyâs-ı fukâha dışındaki şeylerle amel etmekten çekininiz.

18- Bilad-ı küfürden gelen yiyecek, içecek ve giyecek şeylere karşı son derece dikkatli ve ihtiyatlı olunuz. Onlara tenezzül etmeyiniz.

19- Sahabe-i kirâma ve evliyây-ı izâma sövenlerden ve müctehid-i kirâma, sâdat ve selefe ta’n edenlerden uzak olunuz.

20- Muharebe meydanından kaçmayınız. Taun, veba gibi bulaşıcı bulunan hastalıkların yaygın olduğu yere girmeyiniz. Şayet orada iseniz hastalığı taşımamak için çıkmayınız.

21- Meşayih ve ululemre itaatsizlikten sakınınız.

22- Evkaf malından, vakfı tebdilden sakınınız.

23- Bey-i fâsıddan, noksan tartmaktan, meyveleri olmadan satmaktan sakınınız.

24- Elfâz-ı küfürden, haram sözlerden ve bilhassa yalandan ve efrenç sözlerinden uzak durunuz.

25- Emirlik, imamlık, kadılık hizmetlerine talip olmaktan uzak olunuz.

26- Ayakta bevl etmekten, yolları kapamaktan, pislik dökmekten sakınınız.

27- Züht, vera, velayet, keşfi keramet, ilham davalarında bulunmayınız.

28- Ru’yetullah, Ru’yetunnebi davalarında bulunmayınız.

29- Bilcümle zînet ve mal zayiinden sakınınız.

30- Camilerde son derece edebe riayet edip ses çıkarmayınız. Mecnun, dilenci ve bebekleri camiye sokmayınız.

31- Mecbur olmadıkça el ve baş ile selâm vermeyiniz.

32- Alimden gayri kimsenin elini öpmeyiniz.

33- Evde köpek saklamayınız,

34- Koyunun küçük yavrusunu kesmeyiniz.

35- Hırsızlardan, hainlerden, müflislerden, Hak’tan meyleden ulema, müftü ve cahil tabiblerden olmayınız ve bunlardan uzak olunuz.

36- Bilumum ecnebi adet ve an’anelerden ve göreneklerden ve lüzumsuz yere baston kullanmaktan çekininiz,

37- Hiç bir zaman zulüm işlemeyiniz, zalime yardım etmeyiniz, mazluma yardımcı olmayı daima borç ve vazife biliniz.

38- Her gün sabah ve akşam şunu okuyunuz: “Allahu Teâlâ’nın varlığına, birliğine, kuvvet ve kudretine, her şeyi görür-işitir bilir olduğuna, herkesin O’na muhtaç olup, O’nun hiç bir şeye muhtaç olmadığına, doğmadığına ve doğrulmadığına ve hiç bir şeyin kendisine benzemediğine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hesaba, mizana, cennet ve cehennemin varlığına, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna, öldükten sonra tekrar dirilmeğe, inandım ve iman getirdim. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu.”

39- Ashab-ı tevâzudan ve her veçhile sahib-i mahfiyetten olunuz.

40- Kendinize varlık ve benlik verecek şeylerden ve üstünlük gibi meziyetlerden sakının. En büyük meziyet ve şiarınız “yokluk” olsun.

41- Ölümü gözünüzün önünden ayırmayın.

42- Hiç bir zaman haktan ayrılmayın.

43- Hakkı daima zikredip emirlerinden dışarı çıkmayın.

44- Tesettüre son derece ve her mekanda riayet ediniz.

45- Dinin bütün erkan ve usullerini öğrenip evlâtlarınıza da öğretiniz.

46- Hakkın sevgili ve iyi bir kulu olmak için çalışınız.

Cenâb-ı Hakk’ın selâm ve rahmeti üzerinize olsun, sevgili ve kıymetli kardeşlerim.”

Lütfü Mekanı cennet olsun

ben fakir kardeşinizin siz değerli kardeşlerimle bir paylaşlımı (alıntı)
Halil Necati

Re: Mehmed Zahid Kotku Hocaefendimizin 46 maddelik Mektubu

Post by Halil Necati »

peki wrote:Yahya bey hocalarımızın hayatıyla ilgili bir kitap yazdı, Hocaefendinin talebelerine yazdığı 46 maddelik mektup bu kitapta yer aldı.

Benim çok sevgili ve hakikatli kardeşlerim

“Bismillahirrahmanirrahim. Benim çok sevgili ve hakikatli kardeşlerim; Büyüklerimizin nasihatlarından bazılarını size de hediye etmeyi kendime bir borç saydım.

1- Her şeye başlarken besmeleyi, Cenâb-ı Hakka Hamd-ü senayı ve Peygamber Efendimize salâtü selamı, katiyyen dilinizden bırakmayın ve gönlünüzden çıkarmayın!

2- Cemaate, cumaya, bayramlara, derslere, Evrad’a devam edin!

3- Ahdinize, vaadinize daima vefa üzere olun.

4- Namazı, Zekatı, Hacc’ı, Orucu vakitlerinde ifa edip, (emr-i bil ma’ruf ve nehyi an’il münker’i) ve emaneti eda ediniz.

5- Birbirlerinize katiyyen buğz etmeyiniz ve hased etmeyiniz ve arka çevirmeyiniz. Daima “İhvan” olarak kardeşçe yaşayınız.

6- Daima tahsil-i ilim üzere olup cehilden korkunuz ve nâsa anlıyamıyacakları ve akıllarının ermediği şeyleri söylemeyiniz.

7- Kur’an okumasını muhakkak öğrenip sürekli okuyunuz. Evladı iyalinize de mutlaka okutunuz. Cehil çok fenadır.

8- Avret yerlerinizi hiç bir yerde açmayınız ve kendinizi kadınlara benzetmeyiniz.

9- İhtiyacın fevkinde yüksek binalara özenmeyiniz. Yeni binalara kurban kesmeyiniz. Kurbanlarınızı yalnız Allah için kesiniz.

10- Faizden, haram yemekten, yetim malını yemekten, çalınan ve zulüm ile alınan malları yemekten sakınınız.

11- Ulemanın, meşayihin, vâlideynin, kalplerini kırmaktan ve onlara en ufak bir eziyeti yapmaktan son derece sakınınız.

12- Sünnet-i seniyeye ehemmiyetle son derece riayet edip, kalıp ve kıyafette hiç bir vecihle ecnebi âdetlere kendinizi kaptırmayınız.

13- Büyük ve küçük bilumum günahlardan son derece sakınınız ve sakınmıyanlardan uzak olunuz.

14- İçki içenlerden ve müskirat kullananlardan olmayınız ve onlardan uzak olunuz.

15- Bütün ecnebi hatunlardan, bilumum lehviyyat yerlerinden, eğlence yerlerinden korkup kaçınız.

16- Taamlardaki hidratlardan, bil cümle israflardan sakınınız.

17- Kur’an, Hadis, icmâ-i ümmet ve kıyâs-ı fukâha dışındaki şeylerle amel etmekten çekininiz.

18- Bilad-ı küfürden gelen yiyecek, içecek ve giyecek şeylere karşı son derece dikkatli ve ihtiyatlı olunuz. Onlara tenezzül etmeyiniz.

19- Sahabe-i kirâma ve evliyây-ı izâma sövenlerden ve müctehid-i kirâma, sâdat ve selefe ta’n edenlerden uzak olunuz.

20- Muharebe meydanından kaçmayınız. Taun, veba gibi bulaşıcı bulunan hastalıkların yaygın olduğu yere girmeyiniz. Şayet orada iseniz hastalığı taşımamak için çıkmayınız.

21- Meşayih ve ululemre itaatsizlikten sakınınız.

22- Evkaf malından, vakfı tebdilden sakınınız.

23- Bey-i fâsıddan, noksan tartmaktan, meyveleri olmadan satmaktan sakınınız.

24- Elfâz-ı küfürden, haram sözlerden ve bilhassa yalandan ve efrenç sözlerinden uzak durunuz.

25- Emirlik, imamlık, kadılık hizmetlerine talip olmaktan uzak olunuz.

26- Ayakta bevl etmekten, yolları kapamaktan, pislik dökmekten sakınınız.

27- Züht, vera, velayet, keşfi keramet, ilham davalarında bulunmayınız.

28- Ru’yetullah, Ru’yetunnebi davalarında bulunmayınız.

29- Bilcümle zînet ve mal zayiinden sakınınız.

30- Camilerde son derece edebe riayet edip ses çıkarmayınız. Mecnun, dilenci ve bebekleri camiye sokmayınız.

31- Mecbur olmadıkça el ve baş ile selâm vermeyiniz.

32- Alimden gayri kimsenin elini öpmeyiniz.

33- Evde köpek saklamayınız,

34- Koyunun küçük yavrusunu kesmeyiniz.

35- Hırsızlardan, hainlerden, müflislerden, Hak’tan meyleden ulema, müftü ve cahil tabiblerden olmayınız ve bunlardan uzak olunuz.

36- Bilumum ecnebi adet ve an’anelerden ve göreneklerden ve lüzumsuz yere baston kullanmaktan çekininiz,

37- Hiç bir zaman zulüm işlemeyiniz, zalime yardım etmeyiniz, mazluma yardımcı olmayı daima borç ve vazife biliniz.

38- Her gün sabah ve akşam şunu okuyunuz: “Allahu Teâlâ’nın varlığına, birliğine, kuvvet ve kudretine, her şeyi görür-işitir bilir olduğuna, herkesin O’na muhtaç olup, O’nun hiç bir şeye muhtaç olmadığına, doğmadığına ve doğrulmadığına ve hiç bir şeyin kendisine benzemediğine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hesaba, mizana, cennet ve cehennemin varlığına, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna, öldükten sonra tekrar dirilmeğe, inandım ve iman getirdim. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu.”

39- Ashab-ı tevâzudan ve her veçhile sahib-i mahfiyetten olunuz.

40- Kendinize varlık ve benlik verecek şeylerden ve üstünlük gibi meziyetlerden sakının. En büyük meziyet ve şiarınız “yokluk” olsun.

41- Ölümü gözünüzün önünden ayırmayın.

42- Hiç bir zaman haktan ayrılmayın.

43- Hakkı daima zikredip emirlerinden dışarı çıkmayın.

44- Tesettüre son derece ve her mekanda riayet ediniz.

45- Dinin bütün erkan ve usullerini öğrenip evlâtlarınıza da öğretiniz.

46- Hakkın sevgili ve iyi bir kulu olmak için çalışınız.

Cenâb-ı Hakk’ın selâm ve rahmeti üzerinize olsun, sevgili ve kıymetli kardeşlerim.”

Lütfü Mekanı cennet olsun

ben fakir kardeşinizin siz değerli kardeşlerimle bir paylaşlımı (alıntı)
Allah razı olsun..

http://gucduvani.com/forum/viewtopic.php?f=197&t=430
Post Reply

Return to “Mehmed Zahid Kotku Rh.A”