Hocamızdan Hafıza Tekniklerinin Öğrenilmesi

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
erhan3471
Kan Grubu: A (+)

Hocamızdan Hafıza Tekniklerinin Öğrenilmesi

Post by erhan3471 »

HAFIZA TEKNİKLERİNİN ÖĞRENİLMESİ :

Lisan öğrenmenin , ezberlemenin teknikleri vardır.

Radyoda filân anlatıyorlar. Adam kırk - elli kişiyi diziyormuş da , hepsinin ismini sorduktan sonra bir defada tekrar ediyormuş.

Bunların tekniklerini de öğrensin ! Hafızayı iyi kullanma teknikleri...

Benim âcizâne yazdığım bir kitapta da ( Başarının Prensipleri ) böyle bir bölüm var ; oraları okusun kardeşlerimiz !

Hafızanın çeşitleri vardır ; göz hafızası , kulak hafızası... vs .

Ömer Ziyâeddin Efendi de kuvvetli hafızmış . Buhârî - yi Şerif de ezberindeymiş ,
onu da ezberlemiş . Altı saatte Kur'an-ı Kerimi okurmuş , hatim indirirmiş .

EZBERLEYEBİLMEK BİR MEZİYET :

Peygamber Efendimizin öğretim metodunu bilmek lazım !

Peygamber Efendimiz , farzların hepsini bir oturuşta sıralamazdı .

Al sana 54 tane farz… Tıkır tıkır , tıkır tıkır… Kim hatırında tutacak ?
Kağıt kalem yok o devirde… sonra ümmi adam…

Mesela bugün 20. Yüz yıl da bile , adam bana geliyor da “ Elem neşrahleke suresini ” ezberleyemiyor.

Ezberleyemiyorum diyor. Beş satır , altı ayet sureyi ezberleyemiyor.

Bir “ Elem neşrahleke ” suresini haftalardır ezberleyemiyor .

Demek ki ezberleyebilmek bir meziyet , güzel bir şey .

Bu çağı değerlendirmek lazım , bu imkanları güzel yolda kullanmak lazım .

BAZI ŞEYLERİN UNUTULMASI BİR NİMET :

Unutmak insan zihninin bir işi...

O da lâzım , çünkü unutma olmazsa , yeniden alacak yer de kalmaz.

Bazı şeylerin unutulması da bir nimet...

Üzüntülerin unutulması lâzım , onların kafada yer etmemesi lâzım !

İLMİN ÂFETİ UNUTMAKTIR
BAZI ŞEYLERİ UNUTMAMAK İÇİN TEDBİR ALMAK LÂZIM :

Ama bazı şeyleri unutmamak için tedbir almak lâzım !

“ Âfetü’l ilmî en-nisyânü ” diyor Peygamber Efendimiz .

“ İlmin âfeti , unutmaktır . ” Okuyor – okuyor , hatırında kalmıyor .

Cebi delik gibi. Dinliyor , unutuyor . Okuyor , unutuyor .

Unutmak , bu bir âfet .

Bazı insanlar da unutmuyor , hafızası kuvvetli oluyor.

Allah , çelik gibi , kale gibi , demir gibi sağlam bir hafıza vermiş , duyduğu şey sanki mübarek taşın üzerine kazılmış, yazılmış gibi , hemen hatırında kalıyor , hiç unutmuyor .

HAFIZLIK KONSANTRE ÇALIŞMAK İSTER :

Hafızlık konsantre çalışmak ister .

Evine bile gitmeyip Kur'an Kursunda devamlı çalışıp kısa zamanda bitirmek en doğrusudur. Ama , onu yapamayacak okula devam ediyor ; tamam .

Devam ederken yapacak ; tamam . Yazları çalışacak , akşamları çalışacak ; tamam...
Bir yolla ilgisini devam ettirip bu işi başarmaya çalışsın !

ZİHNİN AÇILMASI İÇİN BAL ŞERBETİ :

Kur'an kursunda okuyorum. Zihnimin açılması için ne tavsiye edersiniz ?

Bal şerbeti içmesini tavsiye ederim . Balı bardağa koysun, karıştırsın. Biraz tatlı geliyorsa içine yarım limon sıksın , içsin ! Çünkü bal enerji verir ve hafızasını kuvvetlendirir .

Bir de üzüm yesin . Üzümün de şekeri doğrudan doğruya insanın beynine faydalı olur, onun güçlenmesine sebep olur. Kuru üzüm veya taze üzüm yemek suretiyle enerjisini arttırsın !

HAFIZA ZAYIFLIĞINI NEDENLERİ :

Tasavvufî yönden Risâle-i Kuşeyriyye de yazar ki , " İnsanın gözü harama bakarsa , takılırsa hafıza zayıflar . "

Şimdi bu tehlike hepimiz için vardır .

Meselâ bana , dergilerimiz var , çeşitli faaliyetlerimiz var , aktüaliteyi takib etmem için günlük gazeteler geliyor .

Her sayfasında müstehcen haber , müstehcen resim... Yüz kızartıcı... Eve sokulacak şeyler değil yâni... Bunlar insanın hafızasını zayıflatır . Sokağa çıksa nâmahreme baksa , zayıflar .

KUR’ANIN EZBERLENMESİ :

Sonra her gün bir miktarını ezberlemek lâzım ! Kur'an-ı Kerimden ezber yapılacak .

E , nasıl olacak ? Sondaki en küçük surelerden başla , o sûreleri ezberle ezberle ;
Amme cüzünü bitir... Ezberle , ezberle ; Tebâreke cüzünü bitir... Ezberle , ezberle ; Kadsemia cüzünü ( 28. cüz ) bitir… Böylece bir miktar ezberlemesi lâzım .

İnsan bir yemeğin hepsini birden ağzına alıp yutamaz .

Var mı bir tavuğu bütünüyle yutan ?
Ne yapıyoruz ? Bölüyoruz , kesiyoruz , parçalara ayırıyoruz , öyle yiyoruz .

Tamam , Kur'an-ı Kerimi tamâmen ezberleyemeyen bir insan ne yapar ?
Küçük parçalar halinde ezberler .

BABANIN KUSURU :

Efendim , ben hafız olamamışım...

Senin babanın kusuru , baban seni hafız yapmamış .

Senin kendi kusurun da , senin Kur'anı okumaman , ezberlememen.

Baban seni hafız yapmamış ; evlâdını hafız yapan annelerin , babaların başına Allah özel taç giydirecek yarın rûz - ı mahşerde...

E , sen hiç olmazsa kendin ezberle ! Her gün yarım sayfa ezberle veyahut haftada bir sûre ezberle ! Küçük kısa sûrelerden biraz ezber yap !
Bunu yapmıyoruz , yapmamız lâzım !

Kıraat bir , ezber iki... Bir miktar ezberleyeceksiniz ; yarım sayfa , bir küçük sûre vs. Böylece ezberiniz artacak artacak... Niye ?

Çünkü , cennette bir Müslümanın derecesi okuduğu ayetlerin sayısınca olacak.

Allah-u Teâlâ Hazretleri mü'min kuluna diyecek ki :

" Oku kulum Kur'an-ı Kerimi , oku bakalım ! "

Her ayet okuyuşta , derecesi bir derece yükselecek .

Ne kadar ayet biliyorsa , o seviyede kalacak.

Artık cennetteki derecesinin yükselmesi için , insanın ezberindeki ayet miktarını arttırması lâzım !

Kıraat bir ; en aşağı günde bir cüz okumaya kendinizi alıştırın ! Ezber iki , tefsir üç...

EN BÜYÜK GÜNAH NEDİR ? :

Şimdi bu birinci hadis-i şeriften ne dersler çıkarttık .

Tabiî bir kere Kur'an-ı iyi bilmediğimiz için öğrenmemiz gerektiği dersini çıkarttık.

Hocam söz veriyorum kendi kendime şimdi içimden eve gittiğim zaman Fâtiha'nın manasını okuyacağım bir , Ayet'el Kürsî'nin manasını okuyacağım iki , tamam bu bana ders oldu , sen işaret ettin.

Fâtihanın manasını okuyacağım , Ayet'el Kürsî'nin manasını okuyacağım ve bundan sonra da Kur'an-ı Kerim'in başından ( Kul euzübi-rabbin nâsi )'den çıkacağım , bütün Kur'an'ı baştan sona öğreneceğim. Bu ders çıkıyor.

Ondan sonra da bu Kur'an-ı Kerime sarılmak lâzım . Her gün , her gün okumak lâzım unutmamak için .

En büyük günah nedir ?

Hırsızlık mı , arsızlık mı , yüzsüzlük mü ? Şu mu ? Bu mu ? Hayır .

Peygamber Efendimiz ( S.A.V ) buyuruyor ki :
" Bir Müslüman için en büyük günah bildiği Kur'an ayetlerini sonra unutmasıdır. "

Neden ? Gevşek tutuyor işi , önem vermiyor , ezberlemişti unuttu .

" Haa bir zamanlar Amme Cüzü'nü babam - anam bana ezberletmişti. "

Şimdi ne haber , şimdi ne haldesin ? "
Unuttum Hocam." Eee en büyük günaha girdin .

" Bir zamanlar Rahman sûresini ezbere biliyordum. Şimdi karıştırıyorum."
En büyük günahtasın .

Onun için okumayı ezberlemeyi kendimize vazife edinelim. Allah (c.c ) bizi yanıltmasın , şaşırtmasın.

KURAN-I KERİMİ UNUTMAK :

Muhterem kardeşlerim ! Kuran - ı Kerimi unutmak iki türlü olur .

Ezberlemiştir sonra üzerine düşmemiştir , Kur'an - ı Kerimi unutmuştur .
Bu çok oluyor, sizin de aranızda vardır. Ezberlediğini unutmak çok büyük bir günahtır . Ezberlediği yeri hatırında tutacak , çalışacak , kuvvetlendirecek.

Bir bu unutmak var... Çünkü Kur'an-ı Kerime önem vermiyor da eskiden ezberlediği yeri unutuyor .

Er Rahmân sûresini ezbere biliyor musun ? Biliyordum ama şimdi okuyamam !

Tebârekeyi biliyordun , oku ! Unuttum . Günah...
Bildiği Kur'anı unutmak günah...
KASETTEN KUR’AN DİNLEMEK CAİZ Mİ ? :

Caizdir. Dinlersin nasıl telâffuz ettiğini öğrenirsin.

Öyle hafızlar biliyorum ki , hafızlığa çalışıyor ; kendisi sayfasını okuyor, bir taraftan teyipten dinliyor. Yine okuyor, yine teyipten dinliyor…

Böylece iyi telâffuz eden bir ağızdan Kur'an-ı Kerimin telâffuzunu öğrenmiş oluyor.
Faydası vardır , tavsiye ederiz. İyi bir hafızın , çok üstad olduğu mâlûm ve müsellem olan bir kimsenin kasetlerini alın , dinleyin ! Güzel öğrenin , güzel okuyun !

İnsan bilse de , bilmese de , bir kıraat tutturdu mu , o bir makama girer .

( Ve rettilil kur'âne tertîlâ ) buyrulmuş ; Kur'anı tertil ile makam ile okumak lâzımdır. ( Zeyyinül kur'âne bi asvâtiküm ) " Kıraatinizi güzel sesinizle zînetlendirin de tesirli olsun ! " buyrulmuş .

AHENK İLE OKUMAK LAZIM :

Onun için Kur'an-ı Kerimi böyle bir ahenk ile okumak lâzım.

Düz , konuşur gibi , hitab eder gibi bir tarzda değil de ; ilâhî okur gibi , tabiri caizse melodi ile makam ile okumak vardır . Peygamber Efendimizin emridir.

Bunu ustalar şu makamdan okuyabiliyor , bu makamdan okuyabiliyor ; mûsikî niyetine okumuyorlar . Uygun olanı Arap lâhnine uygun olarak okumaktır ama ötekiler de câizdir .

Soru : Hafızlığa çalışıyorum. Hafızam zayıf , ne tavsiye edersiniz ?

Zamanla , devam ettikçe açılır. İlk başta olmuyor gibi olur , sonra hafıza kuvvetlenir .

Soru : Hiç bir şey bilmez oldum , hatırlayamıyorum. Benim için dua eder misiniz ?

Bir insanın hafızasının zayıflamasının bir sebebi günahlardır , haramlardır.
İnsan haramlara baktı mı , hafızası zayıflar. Belirgin vasfı budur. Harama bakmak hafızayı zayıflatır. O bakımdan haramlara bakmamak lâzım !

Haramlara bakmayan baba yiğit var mı ?

Çok az ! Televizyon seyrediyor musunuz ? Ediyoruz. Tamam , yandınız.

Çünkü , televizyonda şarkıcı var , televizyonda dansöz var , televizyonda film var... Televizyonda --affedersiniz -- aile hayatının sahneleri var... Televizyonda her şey var... Evin içine her şey giriyor. Evin içi meyhane oluyor , evin içi umumhane oluyor... Evin içi kumarhane oluyor... Evin içi her şey oluyor . Onun için insanın hafızası da gider , feyzi de gider... Allah saklasın , imanı da gidebilir. Allah bizi korusun... Vakit de telef olmasın diye , mümkünse eve sokmamak en iyisidir.

Vakti kitap okuyarak geçirmek , gençleri hayırlı ilimli meşguliyetlerle meşgul etmek daha iyidir. Onu yapabilirse , kurtulur. Onu yapamadığı zaman , hafızam zayıf der , feyzim gelmiyor der , şu der , bu der...
Soru : İmam-hatip lisesi talebesiyim. Hıfzım pek sağlam değil , hıfzımı nasıl kuvvetlendirebilirim. Her şey hıfzıma kolay girmiyor ve bana verilen zekâyı pek kullanamıyorum. Bunun çaresi nedir ?

Bunun çaresi , günahlardan kesilmektir. İnsan günahlara bulaştıkça , haramlara baktıkça , yasak işleri yaptıkça hafızası zayıflar ve çeşitli sıkıntılara düşer. Çaresi takvâdır , günahlardan kesilmektir , haramlardan elini eteğini çekmektir. O zaman düzelir .

Yolu güzel yoldur , çünkü ilim öğrenme yoluna girmiştir. Gençtir , düzelme ihtimali vardır. Ağaç yaşken eğildiği için , işin başından düzeltilmesi sonradan yapılmasından daha kolaydır. Allah gayret versin , iyi olur inşallah...
Last edited by Nakşibendî on 11 Jun 2009, 18:58, edited 1 time in total.
Reason: İletilerinizde düzenleme yapılmıştır. Forum kuralları gereği ileti başlıklarını, kelimelerin baş harfleri büyük, diğer harfler küçük olacak şekilde yazmanız rica olunur.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Re: HOCAMIZDAN HAFIZA TEKNİKLERİNİN ÖĞRENİLMESİ

Post by mahinur »

Vah vah! Bir zamanlar ne keskin zekaya hafızaya sahip idim. Demek çok günahım varmış çok harama bakmışım :( Hafızlığa defalarca niyet ettim hatta kayıt bile yaptırdım sayılır ama olmadı ya. Nasip..
Hay Allah çok üzüldüm şimdi. Allah affetsin :cry:
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
KORGUN
Kan Grubu: 0 (-)

Re: Hocamızdan Hafıza Tekniklerinin Öğrenilmesi

Post by KORGUN »

Esad Coşan Hocaefendi'nin sohbetinde bulunmak ve elini öpmek şerefine erdiğim için kendimi çok bahtiyar addediyorum. Sohbetinde bulunmama vesile olan Ahmet Gürbüz kardeşime de buradan selam ve sevgilerimi iletiyorum.
Sohbeti dinledikten bir gün sonra arkadaşlarla konuşurken mevzu Hocaefendinin sohbetine geldi. Bana sohbetten sordular , ben de başladım anlatmaya...Sözümü hiç kesmediler ve ben neredeyse dinlediklerimi birebir ezberime almışçasına anlattım. Onlarla birlikte ben de şaşırdım çünkü bu müthiş bir metottu bu ve ben gerçekten sohbeti aynen tekrarladım. O güzel insan Sahabeyi Kiramın Efendimizi (SAV) can kulağıyla nasıl dinlediğini anlatarak başlamıştı sohbetine...Can kulağıyla dinleme metodunu o gün ondan öğrendim. Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Allah bizleri dostlarının kervanından ayırmasın. (AMİN)
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”