Hocamızı İyi Tanımak ve Anlamak

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
erhan3471
Kan Grubu: A (+)

Hocamızı İyi Tanımak ve Anlamak

Post by erhan3471 »

Kardeşler ben yeni bir konu açıyor ve sizlerin fikirlerini bekliyorum , acaba hocamızı nasıl tanıyoruz , hangi yönlerini biliyoruz ve bu bildiklerimiz arasında bir fikir ayrılığı var mı , yani ben hocamızı böyle biliyorum , diğer bir kardeş te hayır ben böyle biliyorum diyor sa , demek ki hocamızı tam tanımamışız ve anlamamışız , o sebepten fikirlerini beyan eden kardeşlerimiz ayrıca savundukları fikrin kaynağını da belirtirlerse umarım hocamızı daha iyi tanıyacağız.
Halil Necati

Re: Hocamızı İyi Tanımak ve Anlamak

Post by Halil Necati »

Hocamız MEC rh a şöyle demişlerdi;

"Hocamız Mehmed Zahid Efendi hazretlerinden sonra bu vazife acaba neden bana verildi? bana öyle geliyor ki şeriata bağlılığımdan dolayı, şeriata, Allah'ın hükümlerine, ahkamına sımsıkı bağlılığımdan, tavizsiz oluşumdan dolayı galiba, bana öyle geliyor" diye belirtmişlerdir..

Tabi ben bunları kendi cümlelerimle yazdım. madem erhan3471 kardeşimiz bu konularda araştırma yapıyor, bizzat MEC hocamızın kendi dilinden bu konuyu yazar veya eklerlerse çok memnun olurum, çünkü ben tam olarak ifade edemedim..
erhan3471

Post by erhan3471 »

Biz hocamızı ne kadar iyi tanırsak ve sevgimizde samimi olarak hocamızın emirlerini ve tavsiyelerini özellikle belirtiyorum = UYGULARSAK = Allahın izniyle biz dünyada da başarıyı yakalarız , ahirette de Allahın rızasına ereriz diye düşünüyorum , ama özelikle ve özellikle ilk önce kendimizden başlamamız şart.
Refika

Post by Refika »

erhan3471 wrote:Kardeşler ben yeni bir konu açıyor ve sizlerin fikirlerini bekliyorum , acaba hocamızı nasıl tanıyoruz , hangi yönlerini biliyoruz ve bu bildiklerimiz arasında bir fikir ayrılığı var mı , yani ben hocamızı böyle biliyorum , diğer bir kardeş te hayır ben böyle biliyorum diyor sa , demek ki hocamızı tam tanımamışız ve anlamamışız , o sebepten fikirlerini beyan eden kardeşlerimiz ayrıca savundukları fikrin kaynağını da belirtirlerse umarım hocamızı daha iyi tanıyacağız.
Merhum Hocaefendimiz'in söylediklerinin analşılmayacak, ya da başka tarafa çekilecek bir üslûbu yok. Sadece menfaatimize göre okuyup anlamaya çalışmayalım kâfi. İslamı her yönüyle, bu kadr güzel anlatan, herkese bu kadr güzel ifade eden kaç kişi tanıyoruz.
erhan3471

Post by erhan3471 »

Doğru , hoca efendimizin anlaşılamayacak veya başka yönlere çekilecek sözleri yok , ama ben biliyorum ki kaç tane kardeşimiz hoca efendimizin anlatığı bir konuyu farklı farklı anlamış olabiliyor , ben bunu şahidiyim.
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”