Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli

Üyelerimizin bildirmek istediği duyurular, haberler vs.
Post Reply
Leyla Hanne

Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli

Post by Leyla Hanne »

*Bu program yapılalı baya zaman oldu ama hem notlar alalım hemde bilgilenelim diye hatırlatma yapalım istedim.

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu tarafından gerçekleştirilen “Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli”ne katılan yaklaşık 1.000 kişi, akademisyenlere 700’ün üzerinde yazılı soru yöneltti. İlim adamları, soruların bu kadar çok olmasının, toplumun helal ve sağlıklı gıdayla ilgili bilgiye ne denli ihtiyaç duyduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Çamlıca Çevre Ahlak ve Kültür Derneği’nin Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu’yla birlikte tertip ettiği panel, dün Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program, Hafız Mustafa Giden ve Hafız Muhammed Mansur Sağır tarafından okunan konuyla ilgili seçilmiş ayetlerden oluşan Kur'an-ı Kerim ve mealleriyle başladı. Ardından Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Çamlıca Çevre Ahlak ve Kültür Derneği Başkanı Raif Baytar birer selamlama konuşması yaptı. Daha sonra konuşmacı bilim adamları yerlerini aldı ve oturum başladı.

Panelin yöneticiliğini Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Sözcüsü, VEFADER Başkanı ve AKRA FM’de Çiftlikten Sofraya programının sunucusu Vet. Hek. Erhan Bağ ve TÜ-MER Gıda Komitesi Başkanı Vet. Hek. Muhammed Efe yaptı.

Panelde, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker “Helal Gıda”; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Bayıroğlu “Doğal Yaşam”; 19. Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Alişarlı “Gıda Güvenliği”; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Öztürk “Beslenme Hastalıkları” ve Uzman Diyetisyen Aydın Kırış “Sağlıklı Beslenme” başlıklı bildirileriyle katılımcılara hitap etti.

Panelistler şüpheli gıdalara yaklaşım, gıda felsefemiz, gıda güvenliği, güvenli gıda, sağlıklı beslenme, doğal yaşam, egzersiz, açlık, probiotikler, beslenme hastalıkları ve diyet olmak üzere birçok konuda bilimsel ve pratik bilgiler verdi.

Programa yoğun bir katılım gerçekleşti. Yaklaşık 800 kişilik salon tamamen doldu ve 200 den fazla katılımcı da ayakta programı takip etti. Katılımcıların, 10.30’da başlayıp 16.00’ya kadar devam eden programı sonuna kadar ilgiyle takip etmesi dikkat çekerken, konuklar tarafından tebliğcilere 700’ün üzerinde yazılı soru yöneltilmesi ilginin ve ihtiyacın boyutlarını gösterdi. Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu sözcülerinden Vet. Hek. Muhammet Efe, sorularının tamamının www.vefader.org ve yakında aktif olacak www.helalvesaglikli.com ile www.helaldogal.com sitelerinden uzmanlar tarafından cevaplanacağını söyledi.

Muhammed Efe, bu çeşit programların toplumumuz için ciddi bir ihtiyaç olduğunu ve organizasyonların devam edeceğini kaydetti.

Öğle vakti verilen bir saatlik arada katılımcılara özel yapım üzümlü ve fındıklı ekmek ile dernek tarafından hazırlanan doğal gıdalar ikram edildi.

Program sonunda bilim adamlarına plaket verildi. Başta programı iletişim sponsoru AKRA FM olmak üzere katkıda bulunanlara teşekkür edildi. Panele katılanlara sertifika verildi.

ZİNDE
smh

Re: Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli

Post by smh »

Beş kişinin azar azar konuşması yerine iki üç kişinin rahat bir şekilde konuşabilmesi daha verimli olurdu diye düşünüyorum. Özellikle Orhan Çeker hocanın :)
Leyla Hanne

Re: Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli

Post by Leyla Hanne »

Birde birkaç konuşmacayıda yeteri kadar zaman düşmedi herhalde. Orhan Hoca konusunda hep aynı duyumları aldık nedense. :) Programda söylenen bazı şeyler çok ilgi çekiciydi,dikkat çekti ama bazılarındada insan ne yiycek peki sorularını akla getirmiş bence. Gıda temini konusunda sıkıntılar ne olacak acaba?
Post Reply

Return to “Sizden Haberler”