Kuran ve Mealini Güzel Okuma Yarışması

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Kuran ve Mealini Güzel Okuma Yarışması

Post by mehmetemin »

Kuran ı kerim ve Mealini Güzel Okuma yarışması yapıldı KAB platformu tarafından ,ales sınavı neticesinde izlemeye gidemedim.ama gidenlerden duyduğumuz çok verimli,bereketli,güzel geçmiş.Yarışmanın fikrini hocamız vermişti ve her safhasını titizlikle takip ettiğini biliyoruz.İlk defa Türkiye de bir kıraat yarışmasında mealinede yer verilerek Kuran ın anlamıyla buluşulması yönünde güzel bir yarışma oldu.Bu yarışmada maddi ve manevi emeği geçenlerden Allah razı olsun.Yarışmayı izleyen kardeşlerimiz varsa görüşlerinide paylaşabilirler.
_Zişan_

Re: Kuran ve Mealini Güzel Okuma Yarışması

Post by _Zişan_ »

ben izleyemedim ama eşim gitti izlemeye hatta yarışmacıyı götürdü.biz alanyadan katıldık antalyada oldu il finali ve alanya, birinci oldu bölge finaline katılmaya hak kazandı.çok sevindik inş bölge finalindede birinci oluruz.Rabbim bütün yarışmacıların yardımcısı olsun.
Hak kulundan intikàmın yine kul ile alır,
Bilmeyen ilm-i ledünnü onu kul yaptı sanır.
Cümle işler Hàlik'ındır, kul eliyle işlenir;
Hakk'ın emri olmaz ise, sanma bir çöp deprenir.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

bende dün sabah kuranimiz.net sitesinden marmara ilahiyat camiindeki yarışmayı canlı olarak izledim, saat 07.00 deniyordu ama biraz geç başladı, tamamını seyredemedim ama yarısını seyrettim, hafızlar sırayla mihrabın önünde (masa-sandalye konmuştu) okudular, jüri ise minbere sırtları gelecek şekilde (masa-sandalye) oturuyorlardı, baktım mihrapla minber arasında mithat amca ( mithat coşan) (bir ağabeye bahsediyordum yarışmadan,rh a Necati amca olsaydı muhakkak oda orada olurdu dedi hemen), ayrıca bir gün evvelinden telefonuma mesaj gelmişti marmara ilahiyatta buluşalım gibisinden bir ağabey göndermişti, fakat istanbul'a gitme imkanımız olmadı, çok isterdim bende orada olmayı, o havayı solumayı.. yarışma çok çok güzel geçti, yarışmada puanlama ağırlıklı olarak arapçadan yani orjinal metinden veriliyor, baktım maşaallah hep hafızlar, çok çok güzel Kur'an-ı Kerim tilavetleri oldu, ayrıca sabah namazını müteakib olması da bence çok anlamlı olmuş, proğram çok güzel oldu, katılanlara ne mutlu, yine bu konu hakkında eski bir ihvanımızla konuşuyorduk kendisi çok duygulanmış eski hatıralar, aile eğitim toplantıları vs gelmiş hemen aklına..
ben çok mutlu oldum camiamız böyle bir proğram tertiplediği için, Allah razı olsun..
Last edited by Halil Necati on 16 Nov 2009, 17:12, edited 1 time in total.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

ayrıca yeri gelmişken; yarışmayla ilgili olarak:

Erzurum Derya Derneğimiz

http://www.deryadernegi.com/content/view/61/1/

ayrıca siteyide inceleyebilirsiniz..

Kırıkkale Ahlak Kültür ve Çevre Derneği

http://www.kirikkaleakced.com/haber_det ... aberID=654
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

aslında yarışma hemen sabah namazından sonra yapılacaktı ama müftülükler çoğu ilde pek izin vermemişler ,bazı illerde sabah namazı ,bazı illerde saat 7 bazı illerde 9 hatta bazı illerde öğle namazından sonra yapıldı.

hocaefendinin sabah namazından hemen sonra yapılmasını çok arzuladığı söylenmişti.hem zamanı hem türkçe meaili nin okunması ile çok orjinal bir yarışma oldu.
Refika

Post by Refika »

Kocaelin de ki programa katılmak nasip oldu bize de. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Bir hususu dile getirmek istiyorum, yarışma boyunca da hep o tabloyu aradım (her yerde aynı mı idi bilemem ama, öyle tahmin ediyorum), Kur'an- ı Kerim okunurken cübbe ve sarık kullanılsa, masa sandalye yerine 'kul oturuşu' diye tabir edilen diz üstü oturuş olsa ne güzel olurdu... Takım elbise, gravat çok suni geliyor.

İnş. daha nicelerine diyelim...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Bizede Bursa'daki yarışmayı izlemek, birinciyi dinlemek nasip oldu. Çok duygulandık, birinci olan beyefendi amaydı ama hem kuranı kerım hafızı hemde meal hafızıydı. Sesi de çok güzeldi. Kendi hallerimiz, ezberlerimiz surelerimiz meallerimiz aklımıza geldi. Düşündük, taşındık meal ezberlerimizi artırmaya karar verdik. Allah zihnimizi açsın, amellerimizi kabul buyursun.

Yarışmanın da en kısa zamanda sonuçlanmasını istiyoruz gönlümüz. :)
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

Kayseri'deki ön elemeleri izleyemedik. Ancak finale katılmak nasib oldu.
Açılış ve kapanışta Kayseri Germir İmam Hatip Lisesi'nde okuyan ve zannedersem 28-30 farklı ülkeden 450'ye yakın talebeden Afgan ve Somali'den birer kardeşimiz Kur'an okudular.

Sonra 10 yarışmacı orjinal metni ve mealini okudular. Dikkatimi çeken şey, Arapça'dan okuyuşların daha mükemmel olması, Türkçe'lerinin zayıf olması idi. İçinde yaşadığımız topluma mesajı iletmek için meallerin de duru ve akıcı bir Türkçe ile, gerekli vurguların yapılarak okunmasının önemini bir kez daha anlamış oldum.

Yüce Allah hayırlı neticeler halk eylesin. (amin)
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Post Reply

Return to “Türkiye”