MHP'nin Elazığ'daki yükselişi...

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
Halil Necati

MHP'nin Elazığ'daki yükselişi...

Post by Halil Necati »

MHP'nin Elazığ'daki yükselişi, BDP'lilerin ses kaydını hatırlattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nin Türkiye genelinde oy oranı düşerken Elazığ'da önceki seçimlere göre bu oranın iki kat artması şaşkınlıkla karşılandı. Bu artışta seçim öncesi Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Gülten Kışanak ile BDP eski İl Başkanı Baki Yıldırım'ın internete düşen ses kaydında geçen iddiaların olup olmadığı merak konusu oldu.

2002 genel seçimlerinde 16 bin oy alan MHP, Elazığ'da sadece yüzde 6'lık bir oy oranına ulaşabilmişti. 2007 seçimlerinde yine yüzde 6'lık oranını değiştiremeyen MHP, 2011 seçimlerinde ise adeta oy patlaması yaşadı ve bu oranı iki katından fazla artırarak yüzde 14'e çıkardı. MHP'nin her iki dönemde de iktidar olamamasına rağmen Elazığ'da oy oranını rekor bir şekilde yükselterek bir vekil çıkarmasını nasıl başardığı merak konusu oldu. Baki Yıldırım'ın Gülten Kışanak ile arasında geçen, "Eğer CHP uygun değilse götürelim eğer MHP kazanıyorsa orada bir tane çıkarıyorsa ikincisini biz destek sunarsak MHP çıkarıyorsa biz götürüp MHP'ye verelim oyu. Yani AK Parti orada bir daha beş sıfır yapmamalı" yönünde sözler sarf etmişti.

Konuşmaları kabul eden ama tarihini hatırlamadığını kaydeden Baki Yıldırım, "Konuşmanın tarihini hatırlamıyorum. Ben olmayabilirim. Ama ben olduğumu varsayarsak, konuşulanlar sadece beni ilgilendirir, partimi değil. Bu konuşmanın nereden ve ne şekilde alındığı çok önemli. Konuşmanın bana ait olduğu varsayılırsa, o esnada bir şeye kızmışta olabilir ve bu sözleri söylemiş de olabilirim. İl başkanı olmayan ve yalnızca kendisini temsil eden bir insanın yorumlarını aktarmasından daha tabii ne olabilir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nde adalet denilen bir olgu varsa ben başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacağım.'' demişti.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Behçet Susmaz ise şu değerlendirmede bulundu: "BDP'li vatandaş şayet MHP'yi desteklemek isterse elbette saygı duyarız. Onlara bizi oy vermeyin diyemeyiz."

Seçimde AK Parti karşısında bir bloklaşma olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, BDP'nin Doğu ve Güneydoğu'daki yegane rakibinin AK Parti olduğunu söyledi. 2007 seçimlerinde de CHP ve MHP arasında böyle bir paslaşma olduğunu hatırlatan Çelik, "CHP'liler 'bize oy vermiyorsanız MHP'ye verin', MHP'liler 'bize oy vermiyorsanız CHP'ye verin' dediler. CHP ile BDP arasında özellikle Hakkâri'de, Diyarbakır'da, miting meydanlarında olan flörtü hepimiz biliyoruz. Şimdi son olarak da Gülten Kışanak'la yapılan telefon görüşmesinin ortaya çıkardığı bir gerçek var. 'AK Parti'nin Elazığ'dan 5-0 çıkarmaması için oylarımızı MHP'ye verelim' diyorlar. Başkale ve Cizre MHP teşkilatının da BDP'ye geçmiş olması da manidardır."

Bu arada 2002'de DEHAP çatısı altında siyaset yapan BDP'liler Elazığ'da yüzde 7 oy almış ve vekil çıkaramamıştı. 2007 seçimlerinde BDP'nin desteklediği bağımız aday yüzde 3 oy alabilmişti. BDP'nin Elazığ'dan desteklediği İsa Gürbüz'ün adaylığı ise YSK tarafından iptal edilmişti.

(CİHAN)
Post Reply

Return to “Türkiye”