Bir çikolata nelere kadirmiş?

Post Reply
smh

Post by smh »

Recep Taşçı - Yeni Asya

Hatırlayalım.
Muhammed Buzizi...
26 yaşında üniversite mezunu işsiz bir gençti.
Tunus sokaklarında sebze meyve satarak geçimini sağlıyordu.
17 Aralık’ta tezgâhına polis el koyunca kendisini yaktı.
Körpe bedenini saran alevler bir anda ülkeyi yangın yerine çevirdi.
Halk ayaklandı.

Diktatörden kurtulmak istiyordu.
Sonunda Bin Ali ülkeyi terk etti.
Yangın sönmedi.
Mısır’a sıçradı.
Tahrir Meydanı’nı dolduran halkın baskısına dayanamayan Hüsnü Mübarek de koltuğunu bırakmak zorunda kaldı.
Şimdi Libya lideri Kaddafi aynı akıbete uğramamak için direniyor.
Diğer Arap ülkelerinin liderleri de sıranın kendilerine geleceğinden dolayı endişeli bir bekleyiş içinde.
Hiçbiri demokrasi ile yönetilmiyor.
Esasında Asya ve Afrika kıt'asında bir iki ülke hariç tamamında otoriter veya totaliter rejimler hakim.
Neden?
Fakirlik, cahillik mi?
Cevabı bu yazı kapsamına girmiyor. Bilimsel bir araştırma konusu.
Bizi alâkadar eden diktatörlerin servetleri.
Basında çıkan rakamlar dudak uçuklatıyor.
Milyar dolarlardan bahsediliyor.
Doymak nedir bilmiyorlar.
Halkın parasını gasbetmişler.
Halkları aç ve sefil bir hayat sürerken kendileri ve avanesi zevk-i sefa içinde günlerini gün etmişler.
Şimdi teker teker devriliyorlar.
Umarız dürüst liderler işbaşına gelir.
Daha önemlisi demokratikleşme yolunda adımlar atılır.
Çünkü rejim demokratikleştikçe çalma çırpma o nisbette azalır.
Demokrasilerde aydınlar, gazeteciler, sendikalar, partiler, sivil toplum kuruluşları millete ait tek kuruşun hesabını sorarlar.
İktidar sahipleri bu sebeple çok dikkatli olmak zorundadırlar.
Bazen kamu parasını yanlışlıkla şahsî ihtiyaçlarında sarf ettiklerine az da olsa rastlanır.
Meblâğın önemi yoktur.
Kıyamet kopar.
Tepkiler öylesine sert olur ki failler (!) tası tarağı toplar köşelerine çekilirler.
Batıda bunun pek çok örneği mevcut.
Bir tanesi hafızama kazınmış.
Diktatörlükle demokrasi arasındaki farkı ortaya koyan bu olayı sizlerle paylaşmalıyım.
Olayın geçtiği ülke İsveç.
Kahramanı Mona Sahlin adında bir kadın siyasetçi.
13 yaşından itibaren Sosyal Demokrat Parti’de görev almış, 1982’de milletvekili olmuş, 1994’de başbakan yardımcılığına getirilmiş.
Parti başkanı Carlsson 1995’te emekliye (!) ayrılınca yerine Mona Sahlin tek aday gösterilmiş.
Herkes Sahlin’in İsveç’in ilk kadın başbakanı ve partinin genel başkanı olmasını beklerken...
Önüne çok ciddî (!) bir engel çıkmış.
Bir gazeteci yememiş içmemiş Sahlin’in harcamalarını araştırmış.
Bir de ne görsün.
Sahlin, 1995 yılında bir alış veriş merkezini gezerken canı çikolata çekmiş.
40 TL değerinde Toblerone marka bir çikolata satın almış.
Ve büyük bir günah işlemiş (!)
Çünkü ödemeyi bakanlığa ait kredi kartıyla yapmış.
Yani milletin parasıyla!
İsveç ayağa kalkmış.
Efendim, devlete ait kredi kartını nasıl olur da özel harcamalarında kullanabilirmiş.
Canım ne olacak alt tarafı 40 TL’nin lâfı mı olur, diyen çıkmamış.
Sahlin, kredi kartlarını karıştırdığını, yanlışlıkla bakanlık kartını kullandığını söylese de kimseyi ikna edememiş.
Sonunda pes etmiş.
Bırakın parti başkanlığına ve başbakanlığa aday olmayı, partideki bütün görevlerinden ve milletvekilliğinden çekilmiş.
Alışık olmadığımız bir davranış.
Sanki farklı gezegende farklı zaman diliminde yaşıyoruz.
Bir tarafta halkı soyarak ülkeyi yıllarca demir yumrukla yönetenler...
Diğer yanda bir çikolata yüzünden iktidar koltuğunu kaybedenler.
Bir çikolata nelere kadirmiş.
Kıssadan hissemize düşen mi?
Onu da siz düşünün!
mihrimah
Kan Grubu: A (-)

Re: Bir çikolata nelere kadirmiş?

Post by mihrimah »

Paylaşım güzel, konu itibariyle ders alınacak bir olay.
Ancak, benim uzun zamandır rahatsız olduğum bir konu var ki, yeri gelmişken içimi dökmek istiyorum.
Efendim, biz müslümanlar örnek almak için önümüzde müslim ya da gayri müslim her yönden örnek alacak insan buluruz da, örnek aldıklarımız gayri müslim olunca daha bir abartılır.Evet, kabul ediyorum güzel bir adalet örneği, ama Hz.Ömer de bunlardan daha çok var!!!
Ayrıca örnek aldıklarımızın diğer yaşamlarına bakalım.Örnek alırken tabi, kötü taraflara bakılmaz ancak bizim insanımız da maalesef cahillikte işe karıştığından neyi alıp neyi almayacağını yada doğru bir tarafı örnek alanlar bize doğru aktarsalar da(örnek yazıda olduğu gibi) örnek alınan şahsiyetleri tamamıyla doğrudur zannına kapılarak onlara karşı ayrı bir sempatimiz oluşur.O yüzden örnek verirken bunlara dikkat edilip ona göre yazıların yazılmasından yanayım.Her okuyan bu tür yazılarda ki alınması ve alınmaması gerekenleri ayırtedemez.Daha açık ve açıklamalı paylaşımlar yanlış anlamaları ortadan kaldırır diye düşünüyorum.Bu korkumun sebebi ise, zamanımız itibariyle ve bizim şanlı, ALLAH C.C. ın rahmetiyle dolu geçmişimizi karalamak, olmadık senaryolar üreterek neslimize yaşanmamış bir geçmişi kabule uğraşanlar varken ve maalesef bunda da başarılı olurlarken kendime düşen payla diyorum ki daha bir açıklamalı,daha hassas olunmalı.Hatta gerekirse '' Bizim burdan aldığımız ders budur fakat onların bu falanca yanlış taraflarını örtmez'' gibi ya da ehil olan insanlar daha iyi bilri nasıl açıklama yapacaklarını diyerek hacetimi bildirdim.Aman kardeş,m beni yanlış anlamayın, benim korkum bilen bilmeyen gelir okur da yanlış anlar diye.Rabbim muvaffak eylesin...
ve's-selam
envarlı
Kan Grubu: 0 (+)

Post by envarlı »

Size katılıyorum. Bu tarz yazılar bir şeyin iyi yönünü göstermek amacıyla yazılsalar da İslami konularda bilgisi az olan insanlar tarafından yanlış anlaşılabilir.(Bu makalenin yazarını tenzih ederim, amacının iyi olduğu kanaatindeyim) Böyle olaylar Müslümanları dünyaya kötü, gayrı Müslimleri ise faziletli göstermekte. Asıl sorun -bence- gayrimüslimlerin bu olayda mümin sıfatıyla, Müslümanların ise -malesef- kafir sıfatıyla hareket etmesi. Kendisinden faziletli olması beklenen bir insanın en ufak hatası bile temsil ettiği ideolojiye zarar verir. Hepimizin kendi hayatımızı bunu sorgulayarak yaşamamız gerekiyor. Ben İslam'ı ne kadar doğru temsil ediyorum, diye düşünerek.
mihrimah

Post by mihrimah »

ALLAH razı olsun sizden, demek istediğimi çok güzel bir şekilde anlayıp tamamlayıcı bir yazı ile de eksik kalan tarafı kapatmışsınız.Rabbim ümmet-i Muhammed'i uyandırsın inşaALLAH da, neyi, neden, kimin için temsil ettiğimizi, yaşadığımızı anlayıp anlatabilelim inşaALLAH.
Ve's-selam
envarlı

Post by envarlı »

Amin.. Hepimizden Rabbim razı olsun.. Kimi zaman saatlerce yapılan konuşmadan çok, faziletli bir insanın güzel hallerine şahit olmak daha etkileyici oluyor..
mihrimah

Post by mihrimah »

Evet, dediğiniz gibi, aslolan yaşayabilmek olduğundan söz etkisini ancak yaşayanda gösterebiliyor.Yaşayıp,yaşatabilenlerden olmayı, gözü açık, vakarlı, ilim sahibi müslüman olmayı RABBİM cümle kardeşlerimize ve bize de nasip etsin inaşALLAH...
Ve's-selam
envarlı

Post by envarlı »

Amin...
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”