Bunları Biliyor muydunuz ?

Post Reply
Musefmansuffe

Bunları Biliyor muydunuz ?

Post by Musefmansuffe »

Rahmeten li?l-Âlemîn (Âlemlere rahmet olarak gönderilen) Bedir?de ne dedi?

* Bedir savaşında Müslümanların tek atı olduğunu? Sahibinin de Zübeyir bin Avvam olduğunu...

* Hatemü?l-Enbiyanın (sas) Bedirde yaptığı bir diğer sürprizin de ordusunu saf düzenine sokmak olduğunu ve bunun da Araplarca bilinmediğini...

* Bedir?de esir düşüp, bir daha İslam aleyhine çalışmaması şartıyla fidyesiz serbest bırakılan cahiliyye şairi Ebu Azze bin Amr?ın Uhud?da tekrar esir düştüğünü. Tekrar af edilmesi isteğine Efendimiz?in ?Muhammed?i iki defa aldattım? dedirtmemek için seni serbest bırakmam. Mümin bir delikten iki defa ısırılmaz buyurduğunu?

--------------------------------------------------------------------------------

Mahlukâtın en müntehabı (seçkini) hakkında bunları biliyor muydunuz?

* Peygamberimize hanımları içinde ilk kavuşanın; on sene sonra, Zeynep bint-i Cahş validemiz olduğunu...

* Efendimizin (sas); ?Kişi sevdiğiyle beraberdir? buyurmasının sahabileri sevince boğduğunu.. Hatta Enes bin Malik(RA)?in; ?Sahabeler bu söze sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmemişlerdir? dediğini?

* Katade (ra), O?nun (sas) ashabını anlatırken: ?Alışveriş yaparlar, ticaretle meşgul olurlardı. Fakat Allah?ın hukukundan bir hak onlara yaklaştığı zaman ne ticaret, ne de alışveriş onları Allah?ın zikrinden alıkoymazdı. Nihayet onu Allah?a döndürürlerdi? dediğini.
Bunları biliyor musunuz?
Habibullah?ın (Allah?ın (cc) Sevdiceği) ölümü
* Rahmet Peygamberi?nin (sas) Veda haccındaki konuşmasını Rabia bin Ümeyye bin Halef tarafından yüksek sesle halka aynı anda duyurulduğunu?

* Rahmetin lil âleminin (sas) bütün âlemleri yetim bırakarak ebedler alemini şereflendirmesinin ikindi vakti olduğunu...

* Hatem-ün Nebi?nin (sas) vefatında ciğerparesi Fatıma?nın gözyaşları içinde: ?Babacığım benim! Kendisini çağıran Rabbinin davetine icabet etti. Babacığım benim! Cennet-ü?l-Firdevs onun yeri! Ya Cibril! Başın sağ olsun? buyurduğunu?

--------------------------------------------------------------------------------

Bâd-ı sabâ (Sabahları esen hafif ve hoş rüzgar, seher yeli) güzel adam ismini seviyordu

* Hz. Ali ile Hz Fatıma?nın evliliğinden Resul-i zişan?ın (sas) dört torunu olduğunu. Bunların; Hasan, Hüseyin, Zeynep, Ümm-ü Gülsüm? olduğunu?

* Peygamber Efendimiz?in (sas) Hasan (güzel adam) ismini çok sevdiği için ilk torununa bu ismi verdiğini. Diğer torunu doğunca da bu sefer ona ?küçük güzel adam (Hüseyin) ismini koyduğunu

* Peygamberimiz?in (sas) hanımlarından ikisinin kendisinden evvel vefat ettiklerini, bunlardan birinin Hz. Hatice diğerinin ?Fakirlerin annesi? lakaplı Zeynep binti Hüzeyme olduğunu.

(Lütfen yazının tamamını site standartları dışında renklerdirmeyiniz. Bknz: Forum Kuralları, Madde 4.1)
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir.
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma;
Sessiz yaşadım; kim, beni, nereden bilecektir...
Post Reply

Return to “Siyer”