90 km hususu

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: 90 km hususu

Post by mehmetemin »

abdüllatif bey bende senle aynı fikirdeyim ,yazıdan dediğin gibi sonuç çıkmıyor.izin veren mezheplerede yanlış diyemeyiz onu belirttim,bizim mezhebimizin kabul ettiği görüşteyiz ve bu şekilde bayanların şehir dışına çıkışı caiz değil.mezhepler arası hüküm farklılıklarından yararlanmak,bu ayrı mevzu bu konuyu ele almıyoruz zaten.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Kim hangi mezhepteyse ona uymak zorunda yani şu verdi diye dinde ayrılık olmaz diye hüküm çiğnenemez. Ben konuyu araştırdım sordum bir hadis verdi hocalarım:

Allaha ve ahiret gününe iman eden kimse sefer mesafesini mahremsiz geçmesin.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Vahide wrote:Kim hangi mezhepteyse ona uymak zorunda yani şu verdi diye dinde ayrılık olmaz diye hüküm çiğnenemez. Ben konuyu araştırdım sordum bir hadis verdi hocalarım:

Allaha ve ahiret gününe iman eden kimse sefer mesafesini mahremsiz geçmesin.
Evet, hadis güzel.. Ancak bu tür konularda 1 tane hadisle hüküm verilmez. Bu hadise göre mesela şafiilerin görüşü yanlış, onlar hadise aykırı iş yapıyor gibi bir sonuç çıkar.

Bir konuya hüküm vermek için o konudaki bütün hadisler toplanır ve ona göre hüküm verilir.
Neyse uzatılacak bir konu değil zaten, hanefi mezhebinin hükmünü ve hocamızın sözünü aktardık. Diğer mezhepleri merak eden olursa ayrı bir başlıkta sorusunu sorabilir diye düşünüyorum.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Evet haklısınız yalnız ben bu konuyu anladığım halde geçen iskenderpaşada sık sorulan sorulara baktım ki bir şaşırdım ama orada verilen hüküm herhalde şafiliğin anladığım kadarıyla.

http://www.iskenderpasa.com/sss/sorugos ... u=Yolculuk
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Vahide wrote:Evet haklısınız yalnız ben bu konuyu anladığım halde geçen iskenderpaşada sık sorulan sorulara baktım ki bir şaşırdım ama orada verilen hüküm herhalde şafiliğin anladığım kadarıyla.

http://www.iskenderpasa.com/sss/sorugos ... u=Yolculuk
iskenderpasa.com'un kendi görüşü.. Bizi bağlamaz...
mnctosman

Post by mnctosman »

Abdüllatif wrote:
mehmetemin wrote: Bu işler oyuncak değil, işine gelsin birine geç, işine gelsim öbürüne geç! Oyuncak mı bu!
Kim hangi mezhepte ise o mezhebe uyacak!

Millet nefsi için fetva aramasın!!! :evil:
yaw bu nasıl bir konuşma tarzı..biraz sakin olalım yaaa
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mnctosman wrote:
Abdüllatif wrote:
mehmetemin wrote: Bu işler oyuncak değil, işine gelsin birine geç, işine gelsim öbürüne geç! Oyuncak mı bu!
Kim hangi mezhepte ise o mezhebe uyacak!

Millet nefsi için fetva aramasın!!! :evil:
yaw bu nasıl bir konuşma tarzı..biraz sakin olalım yaaa
:o
HAFZEH

Post by HAFZEH »

Evet Abdüllatif beye katılıyorum.Din meselesi oyuncak değil.Misal;Kişinin hacc edebilmek için şaafi mezhebine geçip bitimindede tekrar hanefi mezhebine geçmesi gibi bir durum doğru değildir.Nerede isen oraya uymalısın.
Leylahamne hanım, sizin yazınızdada şu dikkatimi çekti; Kız kardeşeler ve enişte meelesinde eniştenin mahrem olup olmama durumunu sormuşsunuz.
Eşler yolculuğa çıkar ve kızn kardeşide yanlarında olursa onlarla yola çıkabilir.Fıkhen sakınca yoktur.Yani duruma göre diğer yakınlar yoksa,ablası yanında olmak koşulu ile gider.Enişte baldızının mahremidir o an.Ablası evli iken kıza nikah düşmez eniştesinden.Bu sebeble tercih edilebileceklerden biridir.Ancak yolculuk esnasında ablasının yanında bulunması şarttır,yoksa mahrem olmaz eniştesi.Bilginize sunarım.
:)
Last edited by HAFZEH on 01 Feb 2008, 15:53, edited 1 time in total.
hülyanur

Post by hülyanur »

önce bir hadis yazayım
peygamberimizin yanına cihad için gelen bir sahabiye eşini nere bıraktıgı sorulunca hac için yola çıktıgını söylemiş.
peygamberimiz
derhal hanımın yanına git
demiş

bizim mezhebimizde durum böyle ise bunun başka yolunu aramak bize uygun olmaz.gidilmiyosa olay bitmiştir..
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
Post Reply

Return to “Fıkıh”