Fikir

Moderator: Leyla Hanne

Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Fikir

Post by Abdüllatif »

evvabin wrote:bdüllatif kardeşim herşey senin dediğin kadar basit kolay olsaydı oooo neler olmazdı ki. artık çocuklar eski çocuk değil. senin söylediğin eğitim mödeli çok zor.
İslam evrenseldir, islami eğitim metodu her zaman geçerlidir.
Bu söylediğim eğitim metoduyla yetişmiş kimseleri de tanıyorum. Yazdıklarım ütopik, hayal ürünü şeyler değil. Bizzat gördüğüm şeylerden örnek veriyorum.

Çağın gerekleri lafının arkasına sığınarak çocukları tasavvuftan uzak yetiştiremeyiz. Yazdıklarımla bu "çağın gerekleri" ifadesi arasında bağlantı da kuramadım. Ben çağ dışı eğitilsin çocuklar demedim ki... :shock:
evvabin wrote:bu arada sakaryada hemen hergün sohbet vermeye giden hatmeleri yapan hocalarımız var ama çocuklarda sorun var
Ben de nice dernek başkanları, nice abiler tanıyorum; çocuklarında problem var. Neden? Adam çocuğunu hatmeye götürmez, ders çalıştırıyorlar diye ağabeylere gönderir.

Adam "kızım başını kapat, okuman önemli değil" demez, açanların günahı der, kızının başını açtırır, açan kimselere gönderir.

Problem burada.

Kaldı ki, ergenlik çağı problemleriyle bizim asıl kastettiğimiz problemleri de karıştırmamak lazım.
Ergenlik çağında bütün çocuklar anne babaya asi olur, söz dinlemez...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

Konu seyrinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Kalınan yerden devam edilebilir.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
evvabin

Post by evvabin »

Abdüllatif wrote:İslam evrenseldir, islami eğitim metodu her zaman geçerlidir.

Bu söylediğim eğitim metoduyla yetişmiş kimseleri de tanıyorum.
Abdüllatif wrote:Çağın gerekleri lafının arkasına sığınarak çocukları tasavvuftan uzak yetiştiremeyiz. Yazdıklarımla bu "çağın gerekleri" ifadesi arasında bağlantı da kuramadım. Ben çağ dışı eğitilsin çocuklar demedim ki...
Elhamdülillah evrensen olmasınada her zaman geçerli olmasına bir itirazımız yok olamazda

ben çocukları tasavvuftan uzak yetiştirilsin dememedim. şu an ki var olan eğitim sistemi ile bunu gerçekleştiremezsin. bunu yapabilmen için osmanlıdaki medrese eğitimi olmalı. sen evinde ne anlatırsan anlat, burada dış dünyayı bir kenara bırakamazsın.

ben orada
ça
Abdüllatif wrote:Oyun arada olabilir belki ama aşırı kaçmamak lazım, oyundu, langırttı, başka şeylerdi; bunlara yoğunlaşılırsa, her seferinde bunlar olursa o zaman iş kötü. Başka şeyler bulmak lazım.

atıfta bulunarak yazdım. oyun çocuk için hayatın anlamı iken onu bundan soyutlayamazsın. burada dediğin gibi aşırıya kaçılırsa sorun olabilr. ama çocukları özellikle bu devirde kazanmak için başka çözüm yolu göremiyorum.
Ümitsizlik Yok, Zafer İnşallah Mü'minlerindir
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

iki konu birbirine karıştı. Benim yazdığım ailenin kendi çocuğunu nasıl yetiştirmesi gerektiği üzerine idi. Taa en başta oradan alıntı yaparak yazdım zaten. Alıntı yapılan kısımlarla ilişkilendirilmeli yazılanlar.

Normal bir çocuğu kazanmak meselesi ayrı, yazdıklarım o konu için değil. Herhangi bir çocuğu, ailesinden dini terbiye almadan büyümüş bir çocuğu düşünürsek zaten benim yazdıklarımla bağlantı kuramazsınız ki... :shock:
evvabin wrote:şu an ki var olan eğitim sistemi ile bunu gerçekleştiremezsin. bunu yapabilmen için osmanlıdaki medrese eğitimi olmalı.
Zaten var olan eğitim sistemi çocuğa dini hiç bir şey katmıyor ki... Biz aileden bahsediyoruz, aile tasavvufu çocuk doğduğu andan itibaren çocukla yaşayacak ki çocuk tasavvufi terbiyeyi görsün.

Belki tecrübesi olmayan arkadaşlar tarafından tam idrak edilemiyordur ama ben örneklerini gördüğüm için söylüyorum: Hocaefendinin sohbetleri doğduğundan itibaren dinletilerek, haftalık hatmelere götürülerek, babasıyla beraber camiye giderek çok güzel, çok terbiyeli, çok ahlaklı yetişmiş kimseleri biliyorum, tanıyorum. Rastgele bir sistem atmıyorum ortaya, yaşanmış şeyleri söylüyorum.

Zaten kendi çocuklarımıza dinletmeyeceksek, hocaefendi neden yapıyor sohbetleri? Neden binlerce sohbet yapmış? Neden kayda alınmasını teşvik etmiş? Biz ve çocuklarımız dinlesinler diye. Bu tasavvufi bir eğitimdir. Tekkede yapılan eğitimin, radyo internet vs. vasıtasıyla tüm dünyaya yapılabilmesidir. Hocamız radyoyu neden kurdurdu? Kitaplar neden basıldı? :x
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

yani bir şuur eksikliği var .

şahsen hernekadar islami bir edep,terbiye,telkini aileden alsakta etrafın katkısının şahsen hele erkek çocukları için çok daha etkili olduğu kanaatindeyim.bizim gençliğimizde imam hatip çevresindeki arkadaşlarımızda bir islami şuur vardı,fakat onu şimdi bulabileceğimiz bir ortam yok.sanki ruh yok olmuş ,genç önderler yok,genç modeller yok.burada kastedilen genç işte oratokul çağından üniversite sona kadar ,sanki kişi üniversiteye başlayınca falan bir değişim göstermiyor görüyoruz yaşı 25 olmuş ama hiçbir birikimi olmayan insanlar var.

çocuğa müdahale edilmeli yoksa her istediğini yapan ,kendisi salıverilen bir çocuk kendi kendine yetişemez.

şuna görüyoruz ailesi çok dindar kimselerde bile aynı sorun var.iletişim kopukluğu yaşanıyor galiba.
bizim saçımızın şekli ,elbisemizin rengi ,giyim kuşamımız bile dedemin ,babmın kontrolünde idi.favül uzatmak,acayip saç şekilleri, falan olsa bizi eve almazlardı.bu belki biraz yetişme tarzından gelen müdahalecilik .

ama camiamızdan falan çok biliyorum çoğunun bu insan böyle ise ailesi nasıldır derken kulağı küpeli,top sakallı falan çocuklar ,bu fazla hoşgörüden kaynaklanıyor.burada bağnaz da dense müdahaleci de dense baskıcı baba annede dense sen çocuğuna laf geçiremezsen çocuk herşeyi yapar.

tabi bu işlerde tecrübemiz olmadığı için boş konuşma ve hatta büyük konuşma gafletindede bulunuyoruz ,velhasıl çocuk yetiştirmek birhayli zor olduğu belli.
maneviyat

Post by maneviyat »

Estağfirullah.İnsanın çocuklar hakkında gözlem ve düşüncesini söylemesi için çocuk sahibi olması gerekmezki.Çocuklar hayatımızda hep var.Yakınımızn,komşumuzun,arkadaşımızın veya öğrencimiz vs.Çocuk sahibi olunsun veya olunmasın mutlaka çocuk eğitiminde bilgili olması gerekir bence kişinin.Ailelerdede hatalar olabiliyor ya şiddete başvuruyorlar ya da çocuğun özgüvenini sarsacak komplekse sokacak hareketler yapıyorlar yada fazla başıboş bırakıp sevgi ve ilgiyi dışarda aramasına sebep oluyorlar her iki durumda kötü bence .En önemlisi doğru yönlendirebilmek çocuğu.Çocuk evdeki mutluluğu, islami yaşamdaki güzelliği ve huzuru bulup görebilmeli.Çocuğa baktığınızda tanıyabilmelisiniz nasıl bir kişiliği olduğunu nasıl bir psikoloji içeirisinde olduğunu bilebilmeli insan.Mesela hiperaktif yada dikkat eksikliği olan bir çocuğa bir videoyu yada kitabı tıpta belirlenmiş ve verilmiş olan dk.nın dışında takip ettiremezsiniz ettirirsenizde aksi sonuçlar verir.Ya da bir topluluğa götürdüğünüzde belli bir dk sonra yerinde durduramazsınız.Bu çocuğun elinde olmayan birşey hastalık bu...Ona kızmanız veya sert davranmanız,kısacası yanlış cahilce davranmanız bu çocuğun felaketi olabilir.Ve bu çocukların ileriki yaşlarda doğru yönlendirlmemiş ve davranılmamışsa alkol,sigara vs. bağımlılıkları diğer çocuklara göre çok yüksek.Bu çocuğa ona göre bir yaklaşım uygulanmalı.Çok şükür bu sorunları yaşayan çocuklarında tedavisini vermiş Rabbim.Bir yakınım öğretmen ve bazen paylaşır yaşadıklarını benimle mesela Çocuk Esirgeme Kurumundan gelenlerin dersi,verilenleri dinlemek istememesi,onun yerine sıcak bir aile yuva resimleri çizmek istemeleri.Diğer çocukların seni anneme babama söyleyeceğim dediklerinde bu çocukların cevap veremeyip susmaları.Sabah kuaförde çalışıp öğlen okula gelip akşamda kardeşlerine bakmak zorunda olan çocuklar,gözünün önünde abisiniin öldürülmesiyle psikolojisi bozulup okulun malına karşı babanın malımı deyip öğretmenine vuran çocuklar vs...Bu şiddetde ayrı bir konu oldu...Kısacası farklı psikolojilerde ve yaşamlarda çocuklarımız var.Bu çocuklara nasıl yaklaşılmalı,bunların iç dünyası anlaşılabilmelidir ve bu konuda insanın nasıl bir metod uygulayacağı konusunda bilgilenilmelidir.Tabi hedef islami yaşam,eğitim, örneğimiz Efendimiz s.a.v.
Dindar ailelerin çocuklarındada çok problemler olduğunu duyuyorum çevremde.Tabi çocuklar öğlen okula gidiyor akşam geliyor yemek,ders,uygulamaları ve uyku saatleri geliyor.Babalarda çoğu zaman iş durumlarından dolayı yanlarında olamıyorlar yeterli dini eğitim,sevgi,ilgi verilemiyor,örnek olunamıyor ya da olunuyorsada çocuğun dış etkenlere yönelişi daha çok oluyor bu da özellikle erkek çocukları negatif etkiliyor ve sürüklüyor.Bu çocuklarada birşekilde yaklaşılıp elinden tuutlmalıdır.İnançlı,bilinçli uzmanlardan bu konuda destek alınıp istişare yapılabilir(özellikle internet konusunda).Bu yüzden çocuklara yönelik bu çalışmaları çok güzel buluyorum.Ahlak çok alt düzeylere inmeye başladı çocuklarda bile...Rabbim yardımcımız olsun inş.Ama ben atılan tohumların inş birgün yeşereceği ümidindeyim.Zaman ve sabır isteyen bir çalışma.Allah c.c muvaffak etsin kardeşlerimizi.Hayırlı müslüman nesiller yetişir inş.
kinali2855

Post by kinali2855 »

arkadaşlar bence ilk önce tabi çoğu arkadaşımzın da bahsettiği gibi çocukluktan itibaren çocuğu yetiştirmeliyiz. gelelim dini eğitimi tam manasıyla almayanlara görmeyenlere eğer bir çocuğa veyahut gence dini eğitim verilmek isternirse çok dikkatli olmak gerekiyor - hele bu devirde- birini 10 söz söylenirsin kazanamazsın ama 1 sözünle kaybedebilirsin. çok ama çok dikkat lazım ilk önce yaşantımızla ona örnek olmalıyız daha sonra o yavaş yavaş size uyar baktınız uymuyor o zaman tatlı dille uyarmak lazım. birde o gencin içinde olması lazım böyle dini şeyleri alması için. eğer içinde yoksa ne yapsanız da olmuyor. birde sizden ayrı kaldığı süre boyunca vaktini geçirdiği çevre de önemli. mesela benim öğrencilerimm var lise talabesi 3 senedir beraberiz aşağı yukarı bir iki tanesi baya iyi ailesinin de etkisi var bunda çevrelerine de dikkat ediyorlar ama bir kaç tanesi de ne kadar söz söylediim ise de olmuyor ailesi çevresi çocuğu olumsuz etkiliyor.

ilk eğitim ailede daha sonra çevrenin durumu daha sonra ise bizlere kalıyor birseyler yapmak. hani derler ya balık baştan kokar diye ha işte ilk mesele aile. ailede iyi bir dini eğitim görmüş ise ve onu uygulamış ise gerisi kolay oluyor.
gençlerle uğraşan tüm arkadaşlara Allah yardım etsin.
Men Dakka Dukka
Ya HUU

Post by Ya HUU »

Bir şeyi "yapma" demek yerine "onu değil şunu yap" deme taktiğinin daha doğru olduğu kanaatindeyim. Mesela; camilerimizin bir bölümünde internet hizmeti olsa çocuklar dahil herkes faydalanabilse, faydalı oyunlar yapılsa (mesela benim bildiğim en çok savaş strateji oyunları tutuluyor. Tarihi anlatan savaş oyunları yapılsa '1500 lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu" gibi...), yaz okullarında beden eğitimi, din eğitimi ve oyunlar bir arada olsa. Kendi müziğimiz öğretilse-sevdirilse, kendi sazlarımızın ney, tanbur, ud, rebab vs icra etmesi gösterilse. Kurs bitiminde oyunlarda, beden eğitiminde, din eğitiminde müsabakalar düzenlense. Tasavvuf müziği konserleri yapılamasa bile konsercikleri düzenlense... Gibi Hani okulda olur şu şu dersler zorunlu şu şu seçmeli diye. Yaz kurslarında din ve beden eğitimi zorunlu 3 tanede diğerlerinden seçilecek felan diye ciddi çalışmalar yapılsa. :roll:
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
kinali2855

Post by kinali2855 »

hocam doğru söylüyorsun da gençlerle kim ilgilenecek imam mı müezzin mi? yoksa başka biri mi ? başka biri olsa böyle seyler yapılsa bunun içinde birileri atanmaya kalksa sen bak bazı kesimler neler der neler imam müezzin atanmasına bile bir sürü laf söylüyorlar kaldı ki o zaman ne olur. yada hadi tamam oldu diyelim bu seferde bunun için maaşlar nereden ödenecek demi :shock:
Men Dakka Dukka
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Yok bu işler öyle zorunlu olmaz.İlla gönüllü olması gerekir.Biri çıkacak Allah rızası için gönüllü olarak yapacak.O zaman istifadeli olur sanıyorum.
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
kinali2855

Post by kinali2855 »

Türkiye de yaklaşık olarak 70 küsür bin cami var hadi bunların bir kısmının ortamı müsait olmadığından böyle yerler yapamayabiliriz bu sayı düştü 40 bine varsayalım. bu kadar gönüllüyü bulmak emin olun çok zor.
Men Dakka Dukka
GÖNÜL HUN OLDU

Post by GÖNÜL HUN OLDU »

ben önce kendimizden başlamalıyız diye düşünüyorum enbüyük sorumluluk aslında bi nevi bize düşüyor neden mi..
bizlerde birer bireyiz bizlerde ailenin bir ferdiyiz sorumluluk en çok ailelere düşüyor bencede amenna ..
o halde bize kendimize çok görevler düşüyor..öncelikle kendimiz birer örnek olmalıyız yaşamalıyız azmedmeliyiz.. öle olmalıyız kii gencleri yaşantımıza hayran bırakabilelim ..ılımlı hoşgörülü olmayı bilmeliyiz iletişimimiz sağlam olmalı onlar içten samimi olmaya çalışmalıyız... nacizane benim çok üzüldüğüm ve üzerinde durduğum bi konudur paylaşmak istedim..çocuklarımızın haline bakıp vah vahlar çekmeden hemen kolları sıvamalı örnek olarak iletişimi kuvvetlendererek onları kazanmalıyız...Kaleyi içten bi kere fethedelim gerisi kolay bence :)
Post Reply

Return to “Projeler”