Biraz dikkat yeterli!

Yanlış kullandığımız kelimeler, hatalarımız, yabancı kelimelerin tasfiyesi vs.

Moderator: VYZ

müberra
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Biraz dikkat yeterli!

Post by müberra »

araplara özenmemizin sebebi peygamberimizin de arap olmasıdır.yoksa müslümanlıktan uzak aralara özenmeyiz. sonuçta müslümanlık önemli olan.evet her ırktan ve dilden müslümanlara kapımız açık.hepsini de çok seviyorum.islamda örfün yeri vardır. bütün kardeşler selam. ;)
aslıverda

Post by aslıverda »

s.a. konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.bende uzun zamandır bu konuyla alakalı bişeyler yazmak istiyordum. kelimeler üzerinde arkadaşlar bol bol yazmışlar.bende harflar konusunda küçük bir hatırlatmada bulunmak istedim. son zamanlarda dikkatimi çekiyor bazı arkadaşlar '' w '' ''x'' gibi harfleri hiç gereği yokken kullanıyorlar. yabancı kelimelerde,kelimenin aslında varsa ve mecburen kullanmak zorunda olduklarında tabiiki durum değişir ama keyfi kullanım bence yanlış ve bu harfler türkçemizde yamalık gibi duruyor ve dilimize hiç yakışmıyor. baki selamlar...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Bazı kardeşlerimiz "vav" harfi için kullanıyorlar galiba.
Ben ona da karşıyım aslında ama ses etmiyorum. :D

Cümlelere başlarken büyük harf kullanmak da önemli ve özel isimlerde.. Mesela: Türkçe...
Dikkat etmemiz gereken o kadar çok şey var ki.. İnşaallah hem başkalarını uyarırız, hem de kendimizi düzeltiriz. :x
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
aslıverda

Post by aslıverda »

Abdullatif bey çok haklısınız.zaten bende ' T 'ürkçeyi çok iyi kullandığımı iddia etmiyorum.bu konuda ahkam kesmek niyetinde değilim ve sanırım konumuz yabancı kelimelerdi. :(
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

O nasıl söz, elbette ki hatalarımız söyleyeceğiz ki birbirimizi düzeltelim, hallerimizi düzeltelim.

Mü'min mü'minin aynasıdır!
hülyanur

Post by hülyanur »

bende şu tesadüf kelimesinden hoşlanmıyorumçagzımız alışmış.ne olsa tesadüfen oldu diyoruz.oysa dinizde tesadüf yoktur,TEVAFUK vardır.
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

hülyanur wrote:bende şu tesadüf kelimesinden hoşlanmıyorumçagzımız alışmış.ne olsa tesadüfen oldu diyoruz.oysa dinizde tesadüf yoktur,TEVAFUK vardır.
Emin misiniz? Tesadüf diye bir şey yok mudur? :o

Bundan 537 yıl önce, yine böyle bir 29 Mayıs'ta ve ne garip tesadüf ki, yine böyle bir salı günü, uzun ve azimli ve sabırlı ve inançlı bir muhasaranın ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/fetih/f900529.html - 34k - Önbellek - Benzer sayfalar

Kadir gecelerini yakalayıp, ona tesadüf edip, onu ihyâ etmeyi nasîb etsin... Şimdi bayramdan sonra, bu Ramazandaki durumun korunması lâzım! ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/cuma/c990122.html - 38k - Önbellek - Benzer sayfalar

Çok acaib şeylere tesadüf ettim. Böyle şeyler oluyor. Bilmiyor, uzaktan uzağa tenkid ediyor, gıybet ediyor, dedikodu yapıyor, yıkıcılık yapıyor. ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/cuma/c000707.html - 21k - Önbellek - Benzer sayfalar

Hele meselâ Kur'an-ı Kerim'den biliyoruz, bir kadir gecesine tesadüf edip insan ihyâ etse, bin ay ibadet etmiş gibi, daha hayırlı bir sevab kazanıyor. ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/kitap/ramazan/ramazan02.html - 17k - Önbellek - Benzer sayfalar

(Evliyaya uğramaz ise yolun,) "Eğer Allah'ın bir sevgili kuluna tesadüf etmezsen; alim, fâzıl, mürşid-i kâmil kuluna uğramazsan, bu gerçekleri öğrenemezsen, ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/kitap/yunusemre/ye3.html - 9k - Önbellek - Benzer sayfalar

Her hicrî ayın ortasında olduğu gibi "eyyam-ı biyz orucu" tutmak, bu ayda da ihmal edilmemeli (ki bu sene 6, 7 ve 8 temmuz günlerine tesadüf eder. ...
esadcosan.awardspace.com/arsiv/byazilar/kadaile/ka9006.html - 5k -
Tesadüf ayrı şey, tevafuk ayrı şey... Kavramları birbirine karıştırmamak lazım. İkisinin de kullanılabileceği yerler var.
hülyanur

Post by hülyanur »

Bilgiler için Allah razı olsun.Hocamız dediyse vardır bir hikmeti.Bende çok kullanırım ama cuma sohbeti hocamız baya bi kızar biz bunu kullanınca ordan kalma bu düşünce.Tekrar sorucam ama...
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
hülyanur

Post by hülyanur »

Gerekli yerlere danışdıktan sonra tekrar yazıyorum.Dinimizde tesadüf yoktur.Tevafuk vardır.Dil alışkanlıgı ve adet üzere her türlü konuda biz tesadüf kelimesini kullanıyoruz.Tesadüf kelimesi rastlamak,denk gelmek,yakalamak manasında.Hocamız mesela kadir decesine tesadüf eden demekle;o güne denk gelen .o günü yakalayan manasında tesadüfü kullanmış.Cümlelerde geçen manalar farklı.bu kainat bir tesadüf üzere yaratılmamaıştır.ve tekrar ediyorum,dinimizde teasdüf yoktur,tevafuk vardır.
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

hülyanur wrote:Gerekli yerlere danışdıktan sonra tekrar yazıyorum.Dinimizde tesadüf yoktur.Tevafuk vardır.Dil alışkanlıgı ve adet üzere her türlü konuda biz tesadüf kelimesini kullanıyoruz.Tesadüf kelimesi rastlamak,denk gelmek,yakalamak manasında.Hocamız mesela kadir decesine tesadüf eden demekle;o güne denk gelen .o günü yakalayan manasında tesadüfü kullanmış.Cümlelerde geçen manalar farklı.bu kainat bir tesadüf üzere yaratılmamaıştır.ve tekrar ediyorum,dinimizde teasdüf yoktur,tevafuk vardır.
Dinimizde tesadüf olmaması ile dilimizde tesadüf olmaması birbirinden çok farklı şeyler.

Tesadüf sizin de bahsettiğiniz gibi "rastlamak, aramadan bulmak" demektir. Örneğin, "tesadüfen oradan geçiyordum", "tesadüfen kitabı açınca karşıma şu konu çıktı" gibi kullanımlarda ne din ne de dil açısından hiçbir sakınca yoktur.

Tevafuk kelimesi ise "birbirine uyan, ittifak eden, yardımlaşan" manasındadır. Bir olayın hem tesadüfen hem de tevafukan gerçekleştiği vaki olabilir. Fakat tevafuk, tesadüfün yerine kullanılamaz.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Eylül

Post by Eylül »

Aslında derinlemesine düşünüldüğünde hiçbir şey (bir yaprağın kımıldaması bile) tesadüf değil. Hepsi planlanıp programlanmış. Yani tevafuk.

Hülyanur hanım sanırım bunu kastederek söylüyor.
andelib

Post by andelib »

"Tesadüf" kelimesi zaten "kendiliğinden" demek değildir Özlem hanım. "Rast gelmek", "beklemeksizin , bila tedbir vuku bulmak" demektir. Dolayısıyla bir şeyin tesadüfen olması -haşa- o şeyin Allah'ın takdiri ve bilgisi dışında olduğu anlamına asla gelmez. Zaten Hocaefendilerimizin de sohbetlerinde bu ifadeleri kullanıyor olması hiçbir sakıncası olmadığının açık kanıtıdır. Kısacası "tesadüf" gayet masum bir kelimedir, kullanmaya çekinmeye, kullananları eleştirmeye gerek yok. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Allah her türlü gizli şirke yanaşmaktan hepimizi korusun...
–Sadi-i Şirâzî
Eylül

Post by Eylül »

tesadüf:Rastgelme. Bir şey kendiliğinden olma. Tedbirsiz meydana gelme

tevafuk:Nizamlanmış biçimde birbirine uygun olmak

Kelime manaları bu şekilde verilmiş.

tesadüf kelimesini kullanan şirke düşer gibi bi söylemimiz yok, kullanılmasında ben de bir sakınca görmüyorum zaten. Sadece Hülyanur Hanım bu açıdan bakıyor olabilir dedim. Olay bundan ibaret. :)
andelib

Post by andelib »

Sizin neyi kastettiğinizi anladım Özlem Hanım. Siz de benim niyetimin sizin yazdıklarınızı eleştirmek değil, bakış açımı dile getirmek olduğunu anlamışsınızdır eminim. Fakat kelimelere olduğundan farklı manalar, niyetler yüklenmesine taraftar değilim. Tesadüf kelimesine ne Arapça kaynaklarda ne de TDK'da "kendiliğinden olma" manası verilmiyor:

"rast gelmek ve bilâ-tedbir vuku bulmak" (Redhouse, Müntahabât-ı Lügât-ı Osmaniye); "rast gelmek, aramaksızın bulmak; cem'î: tesadüfât; tesadüfen, bi't-tesadüf: tesadüf suretiyle, tesadüf ile, aramaksızın; tesadüfî: rastgelen, tesadüfe mensup" (Salahî, Kamus-ı Osmanî); "rast gelme ve aramaksızın bulma mânasıyla kullanılırsa da Arabîde bu madde tefâ'ül babından gelmeyip 'sadefe' ve 'musadefe' kullanılıyor; bi't-tesadüf ve ale't-tesadüf tabirleri de Arabî nokta-i nazarından bittabi galattır; tesadüfen: rastgelme, sadefeten; tesadüfî: rastgele vaki olan, sadefeye mebni ve müteallik olan" (Şemseddin Sâmi, Kamus-ı Türkî); "rast gelmek (Bana koklatıp gül-ruh orucum o mâh bozdu / Bu sene zehî tesadüf Ramazan bahara düşdü. Ziya); cem'i: tesadüfât; tesadüfen, bi't-tesadüf: tesadüf suretiyle, tesadüf ile; tesadüfî: rastgele" (Muallim Naci, Lügat-ı Naci).

Dolayısıyla "tesadüf=kendiliğinden" demek ve bu sebeple tesadüf kelimesini kullananları eleştirmek tesadüf'e haksızlık ve zorlama bir yargı olur. Tüm bunları geçtim, tesadüf kelimesi sakıncalı olsa hem Türkçe'ye hem Arapça'ya bu kadar hakim ve dini meselelerde de bu kadar takva sahibi bir insan olan Esad Coşan Hocaefendimiz "tesadüfen" kelimesini kullanmazdı. İskenderpaşa'ya gidip arayın, sohbetlerinde tesadüf/tesadüfen kelimelerine bizim de normal hayatta kullandığımız gibi kullandığını görürsünüz. Ondan daha takvalı olma gibi bir iddiamız yoktur herhalde... Bu konuya hassasiyet gösteren farklı bir cemaat var elbette, internette arama yaparsanız onların açıklamalarını da bulabilirsiniz. Fakat biz kendi önderlerimizi örnek almalıyız diye düşünüyorum.

Ağzımızdan çıkan her kelimeye yüklediğimiz manaya dikkat edelim tabii ki ama orta yolu bulalım, keskin hatlar çizmeyelim bu konuda inşallah.
–Sadi-i Şirâzî
hülyanur

Post by hülyanur »

Kadılık yapan hocanın yanına giden 2 şikayetçiden biri halini anlatmış
Hoca haklısın demiş
Digeri anlatmış
Hoca sende halısın demiş.
Bunun üzerine dinleyenlerden biri hocam nasıl olurda ikiside haklı olur deyine
Sende haklsın demiş

Aslında herkez haklı.ben sadece dinimizde olmadıgını bastıra bastıra yazsdım.Fakat bizler bilinçli veya bilinçsiz her olayda tesadüf kelimesini kullanıyoruz ve ben bundan hoşlanmıyorum dedim..Ayrıca öyle bi oldu ki ;benmi yanlış biliyorum acaba dedim.Ve dün arifan dernegi ile bile görüştüm.Aynen benim dedigimi dediler....Hakkınızı helal edin.
Post Reply

Return to “Türkçemiz”