Re: Biz ve şu kısaltmalarımız yok mu :(

Yanlış kullandığımız kelimeler, hatalarımız, yabancı kelimelerin tasfiyesi vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
andelib
Kan Grubu: B (+)

Re: Biz ve şu kısaltmalarımız yok mu :(

Post by andelib »

Ben Msn'de ve diğer yazılı ortamlarda s.a., a.s., a.e.o. gibi kısaltmaları kullanmakta sakınca görmüyorum. Selam tabii ki önemli bir şey ama selam sözledir, kalpledir. Selamın manasını yaşamak, bilmek, bilinçli bir şekilde selam vermektir önemli olan. Kaldı ki güzel bir selam vermek için "Essalamu aleyküm ve rahmetullahu ve berakatuhu" yazmaya çalışırken pek çok bilgisayar kullanıcısının hata yapması işten bile değil... Ama illa bir şey eleştireceksek Msn'de ya da başka bir yazılı ortamda (internette, cep telefonu mesajlarında) w q x gibi yabancı harflerin yersiz ve özentili bir şekilde kullanılmasını ya da dilbilgisi ve imla kurallarına uyulmamasını eleştirebiliriz.

Mesela başlığınızdaki "mu" eki bitişik olmasa, "şu" büyük harfle başlamasa da mesaja s.a. diye başlasanız benim için daha az rahatsız edici olurdu. Temel kurallara uymak kısaltma gibi konularda kişisel tercihler yapmaktan daha önemli olmalı diye düşünüyorum.

Not: Benden önce yazan kişilerin mesajı silindiği için konuyu ben açmışım gibi üstüme kalmış. Bir açıklama yapayım dedim, başlık ve içindeki hatalar bana ait değil:)
Last edited by andelib on 08 Feb 2008, 01:15, edited 1 time in total.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Biz ve Şu Kısaltmalarımız yokmu:(

Post by Abdüllatif »

andelib wrote:Ben Msn'de ve diğer yazılı ortamlarda s.a., a.s., a.e.o. gibi kısaltmaları kullanmakta sakınca görmüyorum. Selam tabii ki önemli bir şey ama selam sözledir, kalpledir. Selamın manasını yaşamak, bilmek, bilinçli bir şekilde selam vermektir önemli olan. Kaldı ki güzel bir selam vermek için "Essalamu aleyküm ve rahmetullahu ve berakatuhu" yazmaya çalışırken pek çok bilgisayar kullanıcısının hata yapması işten bile değil... Ama illa bir şey eleştireceksek Msn'de ya da başka bir yazılı ortamda (internette, cep telefonu mesajlarında) w q x gibi yabancı harflerin yersiz ve özentili bir şekilde kullanılmasını ya da dilbilgisi ve imla kurallarına uyulmamasını eleştirebiliriz.

Mesela başlığınızdaki "mu" eki bitişik olmasa, "şu" büyük harfle başlamasa da mesaja s.a. diye başlasanız benim için daha az rahatsız edici olurdu. Temel kurallara uymak kısaltma gibi konularda kişisel tercihler yapmaktan daha önemli olmalı diye düşünüyorum.
Yürekten katılıyorum!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
serdengecti
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Biz ve Şu Kısaltmalarımız

Post by serdengecti »

Şimdi oldu mu kardeşim? :)
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Post by Meczub »

Bende selamların uzun yazılması taraftarıyım( en azından ben uzun yazıyorum). Ama hamdolsun msn de kısaca yazıyoruz uzunu karşıda gözüküyor. Teknolojide herşeye çare var :D
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Meczub wrote:Bende selamların uzun yazılması taraftarıyım( en azından ben uzun yazıyorum). Ama hamdolsun msn de kısaca yazıyoruz uzunu karşıda gözüküyor. Teknolojide herşeye çare var :D
:D

:idea: :idea: :idea: :idea:
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Ayhan

Post by Ayhan »

Sen de haklısın.
Last edited by Zeyneb Büşra on 17 Jan 2008, 00:34, edited 1 time in total.
Reason: Noktalama ve imla
Post Reply

Return to “Türkçemiz”