Bakalım kim bilecek???

Seviyeli latife ve fıkralar...
Halil Necati

Re: Bakalım kim bilecek???

Post by Halil Necati »

2 + 3 = 10 (3+2=5, 2x5=10)
7 + 2 = 63 (7+2=9, 7x9=63)
6 + 5 = 66 (6+5=11, 6x11=66)
8 + 4 = 96 (8+4=12, 8x12=96)

9 + 7=??? için ise (9+7=16, 9x16=144)

144

Asım ağbi ve Mstf kardeşimize teşekkür ederim..
asım
Kan Grubu: A (+)

Bakalım kim bilecek???

Post by asım »

Şirket içi eğitimde sorduğumuz sorulardan 3'ü aşağıdadır.
Doğru cevapların tamamını en erken cevaplayan kardeşimize bir hediye göndereceğim (inşaallah).
Kolay gelsin.

a-Servisteki 10 işçinin 4’ü 1 saatte 90 raf, diğer 6’sı yarım saatte 60 raf yapmaktadır. Bu işçilerin tamamı 2310 adet rafı kaç saatte yapabilirler?

b-% 40 karla satılması planlanan bir malın satış fiyatı üzerinden önce % 20 indirim yapılmıştır. Ancak müşterinin ısrarı üzerine bu indirimli fiyattan % 25 indirim daha yapılmıştır. Bu durumda kar veya zarar oranı nedir?

c-Ahmet Usta, Mehmet Usta’nın 2 katı, Mehmet Usta da Kemal Usta’nın 2 katı üretim yapmaktadır. Üçü birlikte 8 günde bitirdikleri bir işi Mehmet Usta tek başına kaç günde bitirir?
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Halil Necati

Post by Halil Necati »

asım wrote:a-Servisteki 10 işçinin 4’ü 1 saatte 90 raf, diğer 6’sı yarım saatte 60 raf yapmaktadır. Bu işçilerin tamamı 2310 adet rafı kaç saatte yapabilirler?
11 saatte
asım wrote:b-% 40 karla satılması planlanan bir malın satış fiyatı üzerinden önce % 20 indirim yapılmıştır. Ancak müşterinin ısrarı üzerine bu indirimli fiyattan % 25 indirim daha yapılmıştır. Bu durumda kar veya zarar oranı nedir?
%16 zarar
asım wrote:c-Ahmet Usta, Mehmet Usta’nın 2 katı, Mehmet Usta da Kemal Usta’nın 2 katı üretim yapmaktadır. Üçü birlikte 8 günde bitirdikleri bir işi Mehmet Usta tek başına kaç günde bitirir?
28 günde
asım

Bakalım kim bilecek???

Post by asım »

Halil Necati wrote:
asım wrote:a-Servisteki 10 işçinin 4’ü 1 saatte 90 raf, diğer 6’sı yarım saatte 60 raf yapmaktadır. Bu işçilerin tamamı 2310 adet rafı kaç saatte yapabilirler?
11 saatte
asım wrote:b-% 40 karla satılması planlanan bir malın satış fiyatı üzerinden önce % 20 indirim yapılmıştır. Ancak müşterinin ısrarı üzerine bu indirimli fiyattan % 25 indirim daha yapılmıştır. Bu durumda kar veya zarar oranı nedir?
%16 zarar
asım wrote:c-Ahmet Usta, Mehmet Usta’nın 2 katı, Mehmet Usta da Kemal Usta’nın 2 katı üretim yapmaktadır. Üçü birlikte 8 günde bitirdikleri bir işi Mehmet Usta tek başına kaç günde bitirir?
28 günde
mâşaallah!
Yönetim kanalı ile adresinizi bildirirseniz hediyenizi yollayayım inşaallah.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
asım

Post by asım »

asım wrote: hediyenizi yollayayım inşaallah.
Elden getirmeden ümidim kalmayınca yarın (inşaallah) elinizde olacak şekilde hediyeniz gönderilmiştir.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

asım wrote:Elden getirmeden ümidim kalmayınca yarın (inşaallah) elinizde olacak şekilde hediyeniz gönderilmiştir.
Allah razı olsun..
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Hediyemiz ulaştı.. Allah razi bo.. Çok teşekkür ederiz.. Cezakâllahu hayran kesira..
Post Reply

Return to “Latîfe ve Fıkra”