Nükte: Susturan Cevap

Post Reply
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Nükte: Susturan Cevap

Post by Meczub »

Bir gün Abbasi halifelerinden Ebu Cafer'in meclisinde İmam-ı Azam ve asrın alimleri hazır bulunuyorlardı. ortaya gümüşle kaplı süslü kaplarda yenlip içilmesi hususunda bir mevzu atıldı. Orada bulunan bütün alimler böyle kaplardan yiyip içmenin mekruh olduğunu söyledier. İmam-ı Azam Hz leri hiç bir şey söylememişti. Kendisine:
- Siz ne dersiniz? diye sorduklarında:
-Gümüşlü tarafı ağzına alınmazsa mekruh değildir, alınırsa mekruhtur, diye cevap verdi.
Bunun üzerine orada bulunan diğer alimler:
-Bu babta mekruh olmamasına deliliniz nedir? diye sordular.İmam-ı Azam:
-Bir kimsenin parmağında gümüş yüzük bulunsa ve o kimse avucuyla su içse mekruh olur mu? dedi.
O meclisteki alimlerin hepsi bu cevap üzerine sükut ettiler.

(kaynak:İslam Dergisi, Ağustos 1985)
seyir

İmam Azam Hazretlerinden Cevaplar

Post by seyir »

Üç kişi İmam Azam Hazretleri’ne birer soru sordular. Büyük imam hepsine birbirinden güzel cevaplar verdi:

1- Bize Allah’ı gösterebilir misin?

2- Cehennem ateş olduğuna göre, ateşten yaratılan cinler ve şeytanlar orada nasıl azap göreceklerdir?

3- Hem kaza ve kadere inanmamızı istiyorsun, hem de insanın iradesinden bahsediyorsun. Halbuki insan her şeyi mecburen yapar, kendi iradesi yoktur?

Bu soruları alan büyük imam, eline aldığı bir avuç toprağı soranların yüzlerine attı. Üçü de bu davranışa tepki gösterdiler.
İmam-ı Azam bunun üzerine şöyle dedi:
“Allah’ı göremediği için inkar etmeye çalışan adam! Toprağın yüzünde meydana getirdiği acıyı görebildin mi? Daha yüzündeki acıyı göremezken Allah’ı göremediğin için nasıl inkar edersin?
Ya sen ikinci sorunun sahibi! Bildiğin gibi insan topraktan yaratılmıştır. Ama bu bir avuç toprak senin yüzünü acıtmaya yetti. Demek ki cehennemin ateşi de ateşten yaratılan varlıkları yakabilir.
İnsanın iradesini inkar eden adam! Madem benim iradem yok, ne diye yüzüne attığım toprak için benden şikayetçi oluyorsun?”
Aldıkları bu cevaplar karşısında şaşkına dönen adamlar ne diyeceklerini bilemeden oradan uzaklaştılar.
maneviyat

Re: Nükte: Susturan Cevap

Post by maneviyat »

İmam-ı a’zam Ebu Hanife'nin Kıymetli söz ve nasihatlerinden bazıları:

“Din ilminde konuşan kimse, Allahü teâlânın kendisine: «Benim dinimde sen nasıl fetva verdin, nasıl söz söyledin?» sualini sormayacağını zannediyorsa, kendisine ve dinine gevşeklik etmiş olur.”

“Şaşarım şu kimselere ki, zanla konuşurlar ve onunla amel ederler!”

“Dinin alışveriş kısmını bilmeyen, haram lokmadan kurtulamaz ve ibadetlerin sevabını bulamaz. Zahmetleri boşa gider ve azaba yakalanır ve çok pişman olur.”

“Bir kimse fıkıh bilmez, fıkhın kıymetini ve fıkıh âlimlerinin değerini bilmezse, böyle âlimlerle oturmak [kitaplarını okumak, fıkıh öğrenmek] kendisine ağır gelir.”
Günah işlemeyi zillet; günahı terk etmeyi mürüvvet gördüm ve bildim.”

“Bir kimsenin ilmi, kendisini Allahü teâlânın yasaklarından men etmiyorsa, o kimse büyük tehlikededir.”
“Allahü teâlâ, kendisine şükür ismini vermiştir. Çünkü Allahü teâlâ, iyiliği mükafatlandırır. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir.”

“Kulların birbirlerine karşı işledikleri suçlar, kendileri için bir zulümden ibarettir.”

“İnsan, her şeye şifa veren tek varlığın Allahü teâlâ olduğuna inanır; bununla beraber derdine deva olması için ilaç kullanır. Çünkü ilaç bir sebeptir. Şifasını verecek olan ise Allahü teâlâdır.”
“Mümin, Allahü teâlâdan korktuğu kadar hiçbir şeyden korkmaz. Şiddetli bir hastalığa yakalanır veya feci bir kaza veya belaya uğrarsa, gizli veya aşikâr; “Ya Rabbi, bana bu belayı neden verdin?” diye şikayetçi olmaz. Bilakis hastalığa, belaya ve kazaya rağmen Allahü teâlâyı zikir ve şükreder.”

“Mümin, Allahü teâlânın kendisini devamlı murakabe ettiğini bilir. Kimsenin bulunmadığı bir yerde veya herkesin yanında olsun, mutlaka Allahü teâlânın onu kontrol ettiğine inanır. Krallar ve sözde büyük adamlar ise, ne gizli ve ne de aşikâr bir yerde herhangi bir şahsı murakabe edemezler.”
“Eshab-ı kiramdan bize gelen, bildirilen her şeyin başımızın üstünde yeri vardır.”

1- Risale-i Redd-i Havaric ve Redd-i Kaderiyye:
2- El-Fıkh-ul-Ekber:
3- El-Fıkh-ül-Ebsat
4- Er-Risale li Osman Büsti
5- Kitab-ül-Âlim vel-Müteallim:
6- Vasiyyet-i Nukirru
7- Kaside-i Numaniyye

8- El-Asl

9- El-Müsned-lil-İmam-ı a’zam Ebi Hanife

İmam-ı a’zamın eserleri pek çok olup zamanımıza kadar ulaşmış olanları başlıca on tanedir.Diye eserlerinin isimlerini vermişler ama bu sözleri hangi eserde bilmiyorum okumuştum sizlerlede paylaşmak istedim.
mhysr

Re: Nükte: Susturan Cevap

Post by mhysr »

Böyle hikayeleri öyle çok severim ki okuyunca insanda bir tebessüm meydana geliyor.

Allah razı olsun.
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
Post Reply

Return to “Fıkıh”