En beğendiğiniz kitap?

Okunması gereken eserler, tavsiye kitap ve dergiler, vs.

Moderator: VYZ

Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

En beğendiğiniz kitap?

Post by Yusuf Esad »

Es-selamu Aleyküm Arkadaşlar;
En son okuduğumuz kitapları buraya yazarak; birbirimize hem tavsiye hemde bilgilendirme yapabiliriz...

Artık ilk ben başlayayım. :)

Benim en çok beğendiğim kitaplardan birisi

Muhyiddin Şekkur'a ait Su Üstüne Yazı Yazmak'tır Kitap İnsan Yayınlarından çıkmıştır.

Image

Çok güzel bir şekilde Mürşid-Mürid ilişkisini anlatmaktadır.

Kitabın Arka Kapak Yazısını aşağıya ekliyorum.
İnsanların taş üzerine kazıdıkları yüzyıllık yazılar, Allah için su üstüne yazılmış yazı gibidir. Bu kitap, yazarının Sûfîlik yolunda yaşadığı serüvenin akıcı fakat derinlikli bir anlatımıdır. Yazar, bu serüvenini, bir müslüman olarak Sûfîlikle ilk karşılaşmasından başlatıp, Şeyhinin rehberliğinde geçirdiği uzun yıllardan sonra eriştiği dervişliğe ve ötesine kadar götürüyor. Muhyiddin Şekûr, sık sık heyecan verici bir tona ulaşan ve hemen her yerinde Sûfî geleneğin hikmetinin yankılandığı eğlenceli bir üslupla sizi de içine çeken bir serüveni anlatıyor.

Saygılarla...
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: En beğendiğiniz kitap?

Post by mehmetemin »

benim üslubum bu forum için biraz değişik olacak ama ben kendi yorumları yazarım

burda semerkant adlı bir romandan ve yazarından bahsedeyim.yazarı Amin Maalouf tur kendisi lübnanlı arap hristiyanlarındadndır.fransada yaşamktadır.yazarın şu özelliği hoşuma gittiği için eserlerinin büyük çoğunluğunu okudum tarihin içine giriyor ve tarihe duyguları katıyor onun için eleştirmenler ona tarihin kameramanı diyorlar .
semerkant romanını yazdım en beğendiğim eseri oydu.burada ömer hayyam ,hasan sabbah ve nizamülmülk arasında geçen hikaye var .ayrıca dünya kalsiği olmuş afrikalı leo adlı eseri müslümanların endülüsten çıkarıldıkları dönemi ,yüzüncü ad adlı romanı 1600 lerde izmirde çıkan sabetay sevi yi gibi ilginç konuları var.efsaneler konusunda çok uzman bir yazar yazarın eserlerini ve bu semerkant adlı romanı beğenirim ve forumdaki arkadaşlara tavsiye ederim
Halil Necati

Post by Halil Necati »

s a
muhterem kardeşlerim ben de rahmetullahi aleyh Mehmed Zahid-i Bursevi KS Hocaefendimizin Tasavvufi Ahlak adlı eserini zikretmeden geçemeyeceğim..
kardeşlerimizin mutlaka okumaları gereken hatta ilk başta okumaları gereken bir eser..
rh a hocamız tamamen gösterişten uzak, sadece ve sadece Allah için yazmış oldukları bu eserlerinde ihvanına hayat tecrübelerini aktarmış, eser okunurken; samimi ve safiyane uslublarıyla adeta kişi eğitilir..
tekrar tekrar okunması gereken hatta her parağrafında uzun uzun düşünülmesi gereken bir eser..
insanın her okuyuşunda tekrar tekrar istifade edebileceği ve asla gözardı edilmemesi gereken bir eser..
kardeşlerimiz ihmal etmeyip, sırf Allah için okuyup muktezasınca amel etmek için, acele etmeden, anlayıp hayatlarına geçirerekten, dualar ederekten okusunlar bu eseri..
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bir kitap daha tavsiye edeyim gerçi içerik açısından gümüşhanevi dergahı başlığına yazsam olurdu ama kitap olduğu için buraya yazdım .konya basımı bir kitap var BİR OSMANLI YÜZBAŞISININ KALEMİNDEN TASAVVUF diye yazarı FİKRİ AKBULUT kitap gümüşhanevi dergahını anlatıyor .tasavvufla ilgilenler için güzel bir kitap diğer illerde bulunuyor mu bilmiyorum.
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Yusuf Esad »

mehmetemin wrote:bir kitap daha tavsiye edeyim gerçi içerik açısından gümüşhanevi dergahı başlığına yazsam olurdu ama kitap olduğu için buraya yazdım .konya basımı bir kitap var BİR OSMANLI YÜZBAŞISININ KALEMİNDEN TASAVVUF diye yazarı FİKRİ AKBULUT kitap gümüşhanevi dergahını anlatıyor .tasavvufla ilgilenler için güzel bir kitap diğer illerde bulunuyor mu bilmiyorum.
Kardeşimizin tavsiye ettiği kitap Konya menşeili Ensar Yayınlarından çıkmadır. (Lütfen Ensar Vakfı Yayınları ile karıştırmayalım. Aynı dağıtıcı firma dağıtımını yaptığı için çok karışıklık oluyor. )
Bildiğimiz üzere; Ensar Yayınları hali hazırda Ahmed Bin Hanbel'in Müsned'ini de çıkarmaya devam etmektedir. Redaksiyonunu Konya İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Orhan Çeker Hocamız üstlenmektedir. 20'ye yakın cilt olarak planlanan eserin en son 6 cilti çıkarılmıştı bilgilerim ışığında. Hadis Külliyatı düşünenlere önemle tavsiye olunacak bir eser. Bunu da buraya sıkıştırmış olalım.

Eğer bu kitaplara İstanbul'dan ulaşmak isteyen kardeşler olursa; benimle irtibata geçebilirler.
Mail adresim: [email protected]
Bilginize..
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Yusuf Esad wrote: Bildiğimiz üzere; Ensar Yayınları hali hazırda Ahmed Bin Hanbel'in Müsned'ini de çıkarmaya devam etmektedir. Redaksiyonunu Konya İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Orhan Çeker Hocamız üstlenmektedir. 20'ye yakın cilt olarak planlanan eserin en son 6 cilti çıkarılmıştı bilgilerim ışığında. Hadis Külliyatı düşünenlere önemle tavsiye olunacak bir eser. Bunu da buraya sıkıştırmış olalım.
Ben 1.sınıftayken (4. sınıftayım) bu kitabı çok öve öve anlatıyorlardı ve abone kampanyası bile yapılıyordu. Ancak hala o kitap 6. cilte galiba.. 3 yıldır bir gelişme neden yok?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Yusuf Esad »

Kitapta bir gelişme yok! çünki Düzenleme ve Takdim Kurulu genişçe bir ekipten oluşuyordu. Ve daha değişik çalışmalarda yapıyorlardı. Yayıncı kuruluşla aralarında bir sorun çıktı ve 1.5 yıl hiç bu eserle ilgili bir çalışma yapılmadı. Bilgim üzerine 2007-Ağustos ayında yayıncı kuruluş ve ekip bir toplantı yapacaklardı. Görüştüğümüz kişiler eğer anlaşma yapılırsa 1 yılda eser tamamlanır diyorlardı ama ne sonuç çıktı tam bilgim yok! :(
mehmetemin

Post by mehmetemin »

müsned 40 cilt olarak çıkarılması planlanmış ve her 2 ayda 2 cildi çıkacaktı .ben basımının durduğundan haberim yok ama hocalar çalışmalarını devam ettiriyorlardır.yayıncı kuruluşla anlaşırlarsa devamının gelmesi lazım gerçekten tamamlandığında önemli bir hadis külliyetı olacaktı.
melek

Post by melek »

Latife Tekin'in ilk yazdığı benim ise en son okuduğum romanı Sevgili Arsız Ölüm'ü önerebilirim. dili çok hoş.. latife tekinin en beğendiğim eserlerinden biri oldu benim için.
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Cennete Doğru Yedi Geçit

Yazar : İmam Gazali
Yayınevi : Semerkand Yayıncılık
Bölüm : Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar

Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'a, salat ve selam da peygamberlerin sonuncusu Efendimiz Muhammed'e (s.a.v.), pak ailesine, ashabına ve bütün peygamberlere olsun.

İmam Gazali (rh.a), ömrünün son iki yılında kaleme aldığı bu değerli eserini cennet yoluna sülûk eden her müslümana yardımcı olmak amacıyla hazırladığını belirtir. Resulullah (s.a.v.)'in de buyurduğu gibi, cennete giden yol insanın hoşlanmadığı şeylerle doludur.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
serdengecti

Post by serdengecti »

mehmetemin wrote:benim üslubum bu forum için biraz değişik olacak ama ben kendi yorumları yazarım

burda semerkant adlı bir romandan ve yazarından bahsedeyim.yazarı Amin Maalouf tur kendisi lübnanlı arap hristiyanlarındadndır.fransada yaşamktadır.yazarın şu özelliği hoşuma gittiği için eserlerinin büyük çoğunluğunu okudum tarihin içine giriyor ve tarihe duyguları katıyor onun için eleştirmenler ona tarihin kameramanı diyorlar .
semerkant romanını yazdım en beğendiğim eseri oydu.burada ömer hayyam ,hasan sabbah ve nizamülmülk arasında geçen hikaye var .ayrıca dünya kalsiği olmuş afrikalı leo adlı eseri müslümanların endülüsten çıkarıldıkları dönemi ,yüzüncü ad adlı romanı 1600 lerde izmirde çıkan sabetay sevi yi gibi ilginç konuları var.efsaneler konusunda çok uzman bir yazar yazarın eserlerini ve bu semerkant adlı romanı beğenirim ve forumdaki arkadaşlara tavsiye ederim
bende Amin Maalouf'un kitaplarını okudum gerçekten yazarın kitapları çok hoş birbirinden güzel sebebi de yukarıda deyinildiği gibi uslubu.Yukarıdakilere ek olarak "Doğunun Limanları" adlı bir kitabı daha var onu da tavsiye edebilirim.
serdengecti

Post by serdengecti »

Kitap isimleri:

Babil'de öLüm İstanbul'da aşk
Ah mine'l aşk
İki dirhem bir çekirdek

Yazar:İskender Pala

Arkadaşlar yukarıdaki kitap listesi aslında uzar da gider :) Bana kalırsa İskender Pala'nın bulabildiğiniz bütün kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Ben çok büyük lezzet aldım kitaplardan. Kanaatimce ülkemizdeki divan edebiyatını ve "AŞK" konusunu en iyi anlatan kişi.
Last edited by Gucdüvânî on 13 Jan 2008, 14:04, edited 1 time in total.
Reason: İmla hataları giderildi.
deniz

Post by deniz »

serdengecti wrote:Kitap isimleri:

Babil'de öLüm İstanbul'da aşk
Ah mine'l aşk
İki dirhem bir çekirdek

Yazar:İskender Pala

Ah Min-el Aşk kitabı ilk defa elime alıp bakmaya başladığımda yayın evinin logosu beni çok etkiledi " ne kadar mütenasip düşmüş" demeden geçemdim. eL eM
Leyla ve Mecnun

İki dirhem bir çekirdek 'e gelince evimde 2 tane var bir 3 yü bugün almaya tekrar niyet etmedim desem.. İkisi de birbirinden güzel .
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
hakyolu

Post by hakyolu »

İstanbul'da aşk Babil'de ölüm

İskender Pala

Kitabı beğendim ama, en beğendiğim kitap değil...En beğendiğim kitabı henüz okuduğumu sanmıyorum....
Sevginin gereği uymaktır, söz dinlemektir, sevgilinin istediği şeyi yapmaktır...

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)

sufizade

Post by sufizade »

MAC rahmatullahi alayhin "Islami Calisma ve Hizmetlerde Metod" kitabidir.
Hepiniz okumusdunuz deya dusuniyorum. Okumayanleri, okumaya davet ediyorum.
shariat+tarikat=marifatullah
Post Reply

Return to “Kütüphane”