En son Okuduğum kitap?

Okunması gereken eserler, tavsiye kitap ve dergiler, vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
Ya HUU
Kan Grubu: 0 (+)

Re: En son Okuduğum kitap?

Post by Ya HUU »

İsmi biraz kaba olmakla birlikte komikte. Espiri yapayım dedim ismine ama şimdi fazla kaba olmayalım diye gülüyorum sadece kendi kendime :lol:
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Duru wrote:Bülent Akyürek - İçinizdeki Öküze OHA deyin.
Beğendiniz mi peki, tavsiye eder misiniz?
İçeriği nedir? Veterinerlik üzerine yazılmış bir kitap mı?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Duru

Post by Duru »

Hayret ettim doğrusu : ) En çok satanlar listesinde olan bi kitap ama sizler bi habersiniz :P

Bende büyük merakla aldım okudum ama hayal kırıklığı yaşadım

Asla tavsiye edemem..Çünkü yazarın uslubu hiç hoş değil,hatta iğrenç hatta sapıkça!

Verdiği örnekler hep aynı konudandı ,,

Buradaki kardeşlerimin hepsi ehl-i tarik olduğu için bu kitaba ihtiyaçları yok,,
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

Duru wrote:Hayret ettim doğrusu : ) En çok satanlar listesinde olan bi kitap ama sizler bi habersiniz :P

Bende büyük merakla aldım okudum ama hayal kırıklığı yaşadım

Asla tavsiye edemem..Çünkü yazarın uslubu hiç hoş değil,hatta iğrenç hatta sapıkça!

Verdiği örnekler hep aynı konudandı ,,

Buradaki kardeşlerimin hepsi ehl-i tarik olduğu için bu kitaba ihtiyaçları yok,,
Doğru katılıyorum-sapıkça ifadelere-.Fakat tesbitleri doğru.Mesela;"İnsan isterse mars çıkabilir" diyor bir çok kişisel gelişim kitabı-dindar insanların yazdıkları hariç-adam bu söze çok güzel yaklaşmış.Çok afedersiniz ... çıkar diyor.Her şeyin istemekle olacağını düşünen insanlara Allah istemedikçe olmayacağını anlatmaya çalışıyor.

Rasim Özdenören-Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi arada bir sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizlerin de bu konuda düşüncelerini yorum bölümüne bekliyorum. Bugün yazmak istediğim kitabın adı: “İçinizdeki Öküze Oha Deyin” Kişisel Gerileyiş Kitabı. Neo Tasavvuf diye takdim edilmiş. Yazarı Bülent Akyürek.
Bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabı. Bunun gibi ilginç isimlerle epeyce kitapları var. Yazar bu kitapla kişisel gelişim kitaplarına savaş açmış, hepsini yerden yere vurmuş. Ve bu kitabı yazmak için 1000 e yakın kişisel gelişim kitabı okumuş. Aradan bir iki tane iyisi faydalısı vardı dememiş, hepsinin berbat ve zararlı olduğuna karar vermiş.

Kitabı beğendim mi diye sorarsanız, hem evet hem de hayır derim. Çünkü kitapta savunduğu fikre katılmıyorum ama kitap için de çok güzel tespitleri var. Onları beğendim.

Öncelikle şunu söyleyeyim ki Bülent Bey bu kitabı yazmak için 1000 e yakın kişisel gelişim kitabı okuyarak zamanına yazık etmiş. Bu konuda 50 kitap okuyarak da fikir sahibi olabilir ve aynı kitabı yazabilirdi. Yazarda biraz ifrat ve tefrit olayı ile birlikte toptancılık var. Kitap içinde yazdıklarında da bu sonuç çıkıyor.

Vaktiyle ben de 40 civarında kişisel gelişim kitabı okumuştum. İçlerinden üç dört tanesini çok beğendim ve faydalandım. Fakat diğerleri neredeyse birbirinin tekrarı gibiydi. 30 luk bir kişisel gelişim setini bitirdikten sonra birkaç tane daha okudum ve daha fazla okumanın gereksiz ve zaman kaybı olduğu düşündüm. Şimdi fikirlerine güvendiğim biri tavsiye etmedikçe kişisel gelişim kitabı okumuyorum. O da pek nadir oluyor.

NLP nin de Kişisel Gelişim kitaplarının da fazlası kabak tadı veriyor. Ve imani bir bakış açısı ile birleştirmedikçe insana boş gaz veriyor. Fakat bu kadar kötüleyecek kadar da değil, faydalı yönleri de var. Çok abartmayarak süzerek okunması ve faydalı yönlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum. Bülent Beyin yazdığı gibi zararlı olduğu düşünmüyorum.

Yazar “Kişisel Gelişime Hayır! Huzur Kişisel Gerileyişte” diyor. Kişisel gelişim kitabı yazanları “Şeytanın Dervişleri” diye tanımlamış ve kişisel gelişim kitaplarının insanları “Kadere meydan okuyan, kararlı, gururlu, kaybetmeyi sevmeyen, düşük karakterli, başkasını kazıklayarak yükselmeyi ve zengin olmayı hedefleyen insanlar olmalarını teşvik ettiğini” yazmış. Yazarın kitapta adını yazdığı kitapların çoğunu okumuş biri olarak kitapları okuduktan sonra hiç böyle düşüncelere kapılmadım.

Yazarın “Huzur Kişisel Gerileyiştedir” sözüne asla katılmıyorum. Hele “Çok az çalışmak veya hiç çalışmamak ibadettir” sözüne hiç katılmıyorum. “İcat, felsefe, sanatsal ürünler, makineler başkalarını beğenmeyen insanlar tarafından geliştirildi. Çalışma isteği, insanın cennetten kovulduğu gün sahip olduğu utanç ve kompleksin ilacıdır.” Fikrine de katılmam mümkün değil. Yazar “Oturun çalışmayın rızkınızı bekleyin” de demiyor tabi ki. Sadece kendine yetecek kadar çalışmak gerektiğini, fazlasını talep etmemek gerektiğini savunuyor.

Aslında kitabın fikrini yine kitabın içindeki bir örnek özetliyor. Örnek şöyle: Dervişin biri “Madem rızkımızı Allah veriyor, geçim için yorulmaya gerek yok!” diyerek bir caminin bahçesinde oturmaya başlıyor. Üç gün su içerek ayakta kalıyor, derken dördüncü gün cenazesi olan bir hayır sahibi yaptırdığı yemekleri namazdan çıkan cemaate dağıtırken, köşesinde açlıktan sesi çıkmayan dervişi görmüyor. Bunun üzerine derviş zor bela “Öhöö” diye öksürüyor. Onun öksürüğünü duyan adam elindeki yemeklerle dervişe yönelince “Hey büyük Allahım! Rızkı vermeye veriyorsun da ille de bir öhö diye kıpırdamamız gerekiyormuş demek ki” diye söylenerek karnını doyuruyor.

Kitabın özeti bu. Öhöö diyecek kadar gayret etmek yeterli. Fazlasına gerek yok. Fazlasını istemek edepsizlik. Bu fikir hiç de yeni bir fikir gibi gelmedi. Yıllardır islam ülkelerinin geri kalmış ülkelerin arasında olmalarının sebebi bu fikirler değil mi? Tembellik ve atalet içinde yaşamaları, iş görsün yeter kaliteli üretime gerek yok tarzında hayata bakışları değil mi? Yazar “Kişisel gelişim kitapları fazlasını istemeye teşvik ettiği için zararlı.” diyor.

Bu fikir hem doğru hem de yanlış. Doğru; çünkü rızkı yaratan da veren de Allah’tır. Sanki rızkı yaratan kendinmişsin gibi aşırı hırs yapmak, deli gibi çalışmaktan ibadete ve aileye zaman ayırmamak tabiî ki yanlış. Aynı zamanda yanlış. Çünkü çalışmayıp öhöö diyerek beklemekte Allah’ı sınamaktan başka bir şey değil gibi geliyor bana.

İnançsız biri Hz Ali’ye “Sizin kadere inancınıza göre Allah dilemedikçe ölmesiniz. O zaman çık şuradan aşağı atla” diyerek yüksek bir yer göstermiş. Hz Ali çok güzel bir cevap veriyor. Kelimesi kelimesine aklımda kalmamış ama“Mümin Allah’ı denemez” anlamında bir söz söylüyor.

Çalışma konusu da böyle, diye düşünüyorum. Sen elinden geleni yapacaksın, hırs yapmayacaksın, çalmayacaksın, çırpmayacaksın ama çalışacaksın. İşini en iyi yapacaksın, üretiyorsan kaliteli üreteceksin. Zamanını doğru planlarsan çalışmaya da, ibadete de, gezmeye de ailene de vakit kalır.

Çalışırken de niyet çok önemli. Daha çok çalışayım da daha çok kazanayım daha lüks yaşayayım, daha çok yiyeyim, yazlık alayım kışlık alayım diye değil parayı dinim ve dünyam için, insanlar için en güzel şekilde kullanayım diye niyet edip dua etmeli. Ayrıca yazar bu kitaplarda verilen, insanları ikna etme metotlarının öğretilmesini eleştirmiş, ahlaksızlık olduğun vurgulamış.

Oysa ikna metotlarını bilmek önemli.Bıçak gereklidir. Hayra ve şerre kullanmak kişiye kalmıştır. Bıçakla adam da öldürebilir, mutfakta işini kolaylaştırmak için de kullanabilirsin.

Bu bilgileri bilmek iki açıdan önemli. Birincisi faydalı işler için kullanabilirsin. Mesela çocuklarını yetiştirirken. İkincisi birisi sana kullanıyorsa farkında olur ve tuzağa düşmezsin. Müslümanlar yıllarca misyonerlerin tuzaklarına düşmüştür, çünkü onların ne yaptıklarının farkında olamamışlardır.

Farkında olmak kişinin tuzağa düşmesini önler. Sahtekarlık yapıp insanları kandırmak için kullanmak zorunda değilsin.Yazar fikirlerini tasavvufla bağlamaya çalışmış hatta kitabı “Neo Tasavvuf” yeni tasavvuf diye takdim etmiş ama bence kendi asıl tasavvufu pek anlamamış. Tasavvuf miskinlik etmek, sadece tespih çekmek değildir.

Yazar 1000 tane kişisel gelişim kitabı okuyacağına 100 tane tasavvufu doğru anlatan kitaplar okusaydı, konuyu daha iyi anlamış olabilirdi. Müslümanların geri kalma sebepleri içinde misyonerlerin sahte şey ve derviş kılığına bürünüp müminleri yanlış yönlendirmelerinin etkisi çok fazladır. Gerçek tasavvuf kadar islamı sevdiren doğru anlaşılmasını sağlayan bir metot yokken, sahte tasavvuf kadar da insanların inançlarını bozan bir yol olmamıştır.

O yüzden yazarın tembelliği öven sözlerini tasavvufa bağlamaya çalışarak fikrine destek araması da yanlış olmuş. Yalnız şu var ki yazar 1000 adet kişisel gelişim kitabı okumasının hem faydasını hem zararını görmüş. Faydasını görmüş, kişisel gelişim kitaplarında tavsiye edildiği gibi hiç korkmadan çekinmeden, kim ne der demeden cesurca işler yapmış, farklı ve dikkat çekici kitaplar yazmış. Kitaplarıyla öne çıkmayı, dikkat çekmeyi ve çok satmayı başarmış. Bu kitabı da çok satanlar arasındaymış. (Umarım gençler okumaz. Zaten tembel, çalışmayı sevmeyen, eğlence düşkünü bir gençlik var. Kitabı okurlarsa iyice yayılırlar)

Kişisel gelişimdeki bazı uç noktalara karşı olamak kişisel gerileyişi savunmayı gerektirmez.Yani yazar başarıyı yakalamış. Okudukları işe yaramış. Ayrıca bu kadar paranın kirinden bahseden ve daha çok kazanmak isteyenlere hakaret eden biri için kitabı fazlasıyla pahalı. Daha ucuza satarak da bu kitabın satışından para kazanabilirdi. Yazar parayı seviyormuş gibi geldi bana.:))

Kitapların zararını görmüş. Kişisel gelişim zehirlenmesi yaşamış. Kitaplardaki tavsiyeleri fazla abartmış. Kitaplarında çok sivri bir dil kullanmış, okuyucuya bile hakaret etmiş. (Kitabın sonundaki özet bölümünün başına “Eşekler için genel tekrar” yazmaktan çekinmemiş.) Bunun gibi kadınlara ve vücudunda iki gram bile fazla yağı bulunan herkese hakaret etmiş. İşi o kadar abartmış ki dünya da mutlu olmanın yanlış olduğu, gülümsemenin ve olumlu düşünmenin saçmalığı, yemek yerken lokmaları pislik yermiş gibi düşünüp çiğnemek gerektiği gibi tuhaf tavsiyeleri var.

Oysa kitabın içinde beğendiğim güzel tespitleri de vardı ama onlar bu yazdıklarının gölgesinde kalmış.

Sema Maraşlı http://www.cocukaile.net Serbest Gazete

Kitap hakkında önemli tesbirler. Okumanızı tavsiye ederim.
hakyolu
Kan Grubu: A (+)

Post by hakyolu »

Necip Fazıl Kızakürek

Çöle İnen Nur.....
Sevginin gereği uymaktır, söz dinlemektir, sevgilinin istediği şeyi yapmaktır...

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)

Duru

Post by Duru »

M.Esad Coşan- Mehmed Zahid Kotku
[/align]
mhysr

Post by mhysr »

okuduğum kitap BİRGİVİ MEHMET EFENDİ bitti ve şimdi TERÖR VE İSLAM adlı bir eser okuyorum.
sırada ALİ ULVİ KURUCU HATIRALAR adlı 3 cilt kitap beni bekliyor. :ugeek:
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
Duru

Post by Duru »

M.Es'ad Coşan - Başmakaleler 1
[/align]
yasemin.teknik
Kan Grubu: A (-)

Post by yasemin.teknik »

Namaz dirilişe çağrı

Ahmet BULUT
Wuslat

Post by Wuslat »

Kitap Adı : Turkiye'nin Maarif Davası
Kitap Yazarı : Nurettin TOPÇU
yasemin.teknik
Kan Grubu: A (-)

Post by yasemin.teknik »

Kişilerarası sorun çözme becerileri ve eğitimi
Selahiddin Öğülmüş
Erkâm
Kan Grubu: 0 (+)

Post by Erkâm »

Tasavvufi Ahlak 1235
Mehmed Zahid KOTKU Rh.Aleyh

4. cildi bulamadım..

Buradan serverdeki ihvan agbeylerimede teessüflerimi göndereyim bekliyoruz kac zaman oldu haladır basılmadı Mehmed Zahid KOTKU rh.Aleyh hocamızın kitapları..

Ayrıca Evradı Şerif kitabını arayanlarda var yeni baskısı oldugu halde serverde dagıtımı yapılmıyor..
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Tasavvufi Ahlak 1235
Mehmed Zahid KOTKU Rh.Aleyh

4. cildi bulamadım..

Buradan serverdeki ihvan agbeylerimede teessüflerimi göndereyim bekliyoruz kac zaman oldu haladır basılmadı Mehmed Zahid KOTKU rh.Aleyh hocamızın kitapları..

Ayrıca Evradı Şerif kitabını arayanlarda var yeni baskısı oldugu halde serverde dagıtımı yapılmıyor..
Bu durumdan herkes muzadarib. Ama ne yazık ki o kadar talep olmasına rağmen, üzerinde durulmuyor bu konunun. Kaç yıldır evrad-ı şerif çalışması yapıldığını duyuyorum. Beş yıllık evrad-ı şerif çalışması boyunca evradı olmayanlar beklesin denilir mi hiç? Anlamakta güçlük çekiyorum açıkçası.
seyir

Post by seyir »

M.Zahid(rha) Efendinin kitapları ve evrad-ı şerif için yakın zamanda 2 defa telefonla sormuşluğumuz oldu... Dizgi aşamasında, önümüzdeki aylarda çıkacak denmişti...
Post Reply

Return to “Kütüphane”