Hadislerle Yaşamak

Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed

-İki dua red olmaz;Ezan zamanındaki dua,harbin kızıştığı zaman ki dua.Hz.İbni Saad(r.a)

-Sail(dilenci)at üzerinde gelsede iki elini açarsa,yarım hurma ile de olsa onu boş çevirme.Zira hakkını vermek vacib olur.Hz.Enes(r.a)

-Cennet ehli yüzyirmi saftır.Onların sekseni bu ümmettendir.Kırkı da diğer ümmetlerden.Hz.Büreyde(r.a)

-Hikmet on cüzdür.Dokuzu halktan kendini çekmekte,biri susmaktadır.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Halim olan adam,dünya ve ahiretin seyyididir.Hz.Enes(r.a)

-Hased imanı bozar.Sabır(müshil ilacı)nın balı bozduğu gibi.Hz.Ebu Hakim(r.a)

-Nimete hamd etmek,o nimetin gitmesine karşı emandır.Hz.Ömer(r.a)

-Kur’an’ın en faziletli süresini sana bildireyim mi?O “Elhamdülillahi Rabbil Alemin”dir.Hz.Enes(r.a)

-Sığınanların kendisi ile sığındıklarının en efdalini san haber vereyim mi?”Kul euzü Rabbil felak,Kul Euzü bi-Rabbinnas”dır.Hz.Ukbe İbni Amir(r.a)

-“Alim-i Billah”olanın bir rikatı”Cahil-i Billah”olanın bin rik’atinden daha hayırlıdır.Hz.Ali(r.a).
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Resûlüllah(s.a.v)"Allah-u Teala,Benim katımda mü'min kulum daima hayır üzeredir.Ben onun canını alırken o bana hamdeder"buyuruyor,demiştir.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
-Reûlüllah(s.a.v)zamanında Ka'b b.Malik(r.a)'e Allah'ın tevbesini kabul etmiş olduğu müjde edilince secde etmiştir.Müslim,Riyaüzsalihin,1
-Hz.Peygamber(s.a.s):"Ey dilleriyle iman eden fakat,iman kalplerine girmemiş olanlar!Müminlerin gıybetini yapmayın,onların mahrem işlerinin peşine düşmeyin.Kim onların mahrem işlerinin peşine düşerse,Allah da onun mahrem işlerinin peşine düşer ve onu evinde bile rüsvay eder. Ebu Davut,Edeb,40
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Siz ölülerinizi kabirlerine koyarken"Bismillahi ve Alâ sünneti Resûlilâhi"deyiniz.Hz.İbni Ömer(r.a)
-Yanına yatağa koyduğunda"Fatiha ve ihlas"okursan ölümden başka her şeyden emin olursun.Hz.Enes(r.a)
-Git insanlar arasında şöyle nida et ki;"Bir kimse yakınen inanarak veya ihlasla"La ilahe illallah"diye şehaded ederse onun için Cennet vardır.Hz.Cabir(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellimala seyyidina muhammed

-Kul bir yalan söyler ki,melek onun ağzının kokusundan bir mil öteye kaçar.Hz.ibni ömer(r.a)

-Yalan nifak kapılarından biridir.Hz.Umame(r.a)

-Derdi veren Allah devayı da verir.O devası olmıyan derd vermemitir.Ancak devasız bir derd vardır,o da kocamaktır.Hz.Numan İbni Beşir(r.a)

-Kadın dini,malı ve güzelliği için nikahlanır.Bak din sahibine,elin toprak olası.(uyarına git ,güzel geçin diye söylenmektedir.)Hz.Semure(r.a)

-"Ya Erhamerrahimin"niyazına memur melek vardır.Kim bunu üç kere derse o melek der ki;"Allah sana teveccüh etti.İste isteyeceğini"(Her mü'min için her vakit mevcut.)Hz.Ebu Umame(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed
-Yakında ümmetimden bazı kimseler gelir.Âlimlerini müşkül meselelerle yanıltırlar.Bunlar ümmetimin şerlileridir.Hz.Sevban(r.a)
-Üzerine öyle bir zaman gelecek ki,o vakitte şu üç şeyden daha hayırlı bir şey olmıyacak;Helal para,kendisi ile ülfet edilen din kardeşi,amel edilen sünnet.HzHuzayfe(r.a)
-Allah'tan ilm-i nafi isteyin,fakat faide vermiyen ilimden Allah'a sığının.Hz.Cabir(r.a)
-Kur'anda bir süre vardır ki,otuz ayettir.Sahibine(devamlı okuyana)affedilinceye kadar şefaat edecektir.O "Tebarekellezi bi yedihil mülk"dür.Hz.Ebu Hureyre(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim sala seyyidina muhammed

-İnsanlığın şerefi aklıyla,asaleti diliyle;şahsiyeti ahlakıyladır.Hz.Ömer(r.a)

-Sattığında,satın alışında,borçunu ödeyişinde cömert ve kolaylaştırıcı davranan kimseye Allah rahmetini bol kılsın. Tirmizi,1320

-Kim,ödemek arzusu ile insanların malını alır ise,Allah(onun borcunu)ona bedel eda eder.Kim de telef etmek niyetiyle halkın malını alırsa Allah onu telef eder.S.Buhari,2

-Ancak geçimine yetecek kadar rızkı olan ve Allah'ın kendisine kanaat nasip etttiği Müslüman kurtuluşa ermiştir.Tirmizi,zühd,35
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed

-Kur'an üzerinde anlayışla birlik olduğunuz müddetçe toplanın.İhtilaf ettiğinizde kalkın.Hz.Cundup(r.a)

-Tekebbürden kaçının.Zira kul kibirlenmekte o kadar devam eder ki,Allah Teala,"Bu kulumu Cebbarlar'dan yazın"buyurur.Hz.Ebu Umame(r.a)

-Davet edene icabet edin.Hediyeyi red etmeyin ve müslümanları dövmeyin.Hz.İbni Mes'ud(r.a)

-Kıraat cihetinden insanların en güzeli ,Kur'an'ı okuyunca hüzünlenen kimsedir.Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümmü salli ve sellim ala seyyidina muhammed
-Her ümmetin bir fitnesi vardır.Benim ümmetimin fitnesi de dünya malıdır.Tirmizi,zühd,26

-Nimet sahibi olup da,hasedçilerin hasedinden salim kalan yoktur.Hz.Ömer(r.a)

-İştişare hidayetin tâ kendisidir.Kendi görüşüyle yetinen tehlikededir.Hz.Ali(r.a)

-Merhamet etmeyene merhamet edilmez.Müslim,2318
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hacer'ül-Esved,Kıyamet gününde iki görür göz ve konuşur bir dil haline gelip dünyada kendisini istilam edenler lehinde şehadette bulunacaktır.Tirmizi,sünenc.3,s.294

-Müslüman dilinden,elinden müslümanlar selamette kalan kimsedir.Muhacir de Allah'ın nehyettiğini terkedendir.S.Buhari,iman,10

-Peygamberimiz(s.a.v)şöyle buyurmuştur."Din hayırhahlıktır"buyurdu.Biz:Kimlere?diye sorduk.Allah'a onun kitabına,onun peygamberine,müslümanların reislerine ve bütün müslümanlara buyurdu. Müslim,182

-Resûlüllah(s.a.v)buyurdu ki;Her kim bir hayra kılavuzluk eder ise ona o hayrı yapanın ecri kadar sevab vardır. Müslim,175
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Eğer dünyanın Cenâb-ı Hakk'ın yanında bir sinek kanadı kadar değeri olsaydı,kafire ondan bir yudum su bile içirmezdi. Tirmizi,zühd,13

-(Kamil)İmanın alameti Ensar'a muhabbet nifakın alameti de Ensar'a buğzetmektir. S.Buhari,iman,17

-Kur'an'ı cehren(açıktan)okuyan,sadakayı açıktan veren gibidir.Kur'an'ı gizlice okuyan,sadakayı gizlice veren gibidir.Tirmizi,sevabul-Kur'an,20

-Resûlüllah(s.a.v)buyurdu ki;Saflarınızı düzeltin.Yoksa Allah Teâlâ yüzlerinizi ayrı,ayrı yöne çevireceğini kesinlikle bilin. Müslim,sünnet edepleri,161
mahinur

Post by mahinur »

Resulullah s.a.s size Cennet ehlini haber vereyim mi?
Her biçare sayılan zayıf kimsedir.Bu bir hususta olacağına dair Allah'a yemin etse Allah onun dileğini yerine getirerek,temize çıkarır ve yemininde yalancı kılmaz,buyurdu.
Hace Muhammed Bahauddin Nakşibend,Muhammed Zahid Parsa bunlardandır buyurdu.
Tekrar sordu,size cehennem ehlini haber vereyim mi?
Bunlar kaba,cimri ve kibirli kimselerdir...
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kimse akşam üzeri üç kere,”Bismillahillezi Lâ yedurru,measmihi şey'ün fil ardı ve la fissema’ve hüves semiül alim”derse akşama kadar ona ani bir bela isabet etmez.Hz.Osman(r.a)
-Bir kimse evinden çıktığında,”Bismillahi tevekkeltü alellahi,Lâ havle ve Lâ kuvvete illa billah”derse,ona”Sen tekeffül olundun ve korundun”denir ve şeytan da ondan uzaklaşır.Hz.Enes(r.a)
-Bir kimse.”Lâ ilahe illallahü vahdehu lâ şerikeleh,lehül mülkü ve Lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir.”derse,bu sözü hiçbir sevab geçemez ve kendisinde de hiçbir günah kalmaz.Hz.Ebu Umame(r.a)
-Bir kimse,”Allahümme einni alâ şükrike ve zikrike ve hüsnü ibadetike”derse duada lazım gelen gayreti yapmış olur.Hz.Ebu Said(r.a)
-Bir kimse gecenin karanlığında camiye yürürse,ona mukabil Allah(zc.hz.)kıyamette kendisine nur ihsan eder.Hz.Ebud Derda(r.a)
-Hatası olmayana gıybet yoktur.Hz.İbni Abbas(r.a)
-Allah bir kimsenin hayrını murad ederse onu dinde fakih kılar.Hz.Muaviye(r.a)
-Cennete girip,cehennemden kurtulmak,nimetin tamamındandır.Hz.Muaz(r.a)
-Kabir ehline yapılan iyilikten efdal ihsan yoktur ve onu ancak mü’min yoklar.Hz.Cabir(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammed
-İnsana ilim cihetinden Allah korkusu yeter.Kişiye cahillik bakımından da kendini beğenmesi yeter.Hz.Mesruk(r.a)
-İnsana vaiz olarak ölüm,zenginlik olarak da yakın(kuvvetli iman)kafidir.Hz.Ammar(r.a)
-Her ölünün amel defteri mühürlenir.Lakin Allah yolunda murabıt olarak ölenin kesilmez.Zira onun ameli kıyamete kadar ona fayda verir.ve o kabir fitnesinden de emin olur.(Kabirde melekler de ona suale gelmezler.)Hz.Semure(r.a)
-Ölüm haline gelene”La ilahe illalahü halimül kerim.Sübhanellahi Rabbissemavatis seb’i ve Rabbil arşil azim.Elhamdülillahi Rabbil Alemin”ni telkin edin.Dediler ki,”Ya Resulüllah!Sağlam adamlar söyleseler?”daha güzel,daha güzel buyurdu.Hz.Abdullah ibni Cafer(r.a)
-Ölüm haline gelene”La ilahe illlalah”ı telkin edin.Muhakkak ki,o,selin binaları yıktığı gibi hataları yıkar.Dediler ki,”Dirilere nasıldır?”Buyurdular ki,daha güzel yıkar,daha güzel yıkar.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bir kimse muahedeli biradamı kasten öldürürse(cennet)ona haram olur.Hz.Ebu Bekr(r.a)

-Bir kimse her farz namazdan sonra"Ayetül-kürsiyi"okursa onu cennete girmekten hiç bir şey alıkoyamaz,ölümden gayri.Hz.Ebu Umame(r.a)

-Ameller,ancak niyete bağlıdır.Hz.Ömer(r.a)

-İnsan,sevdiği ile beraberdir.Hz.Ebu Musa(r.a)

-Kesinlikle Allah sizin kalıblarınıza ve sûretlerinize bakmaz.Fakat kalblerinize bakar.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Namazda esnemekten hoşlanmazlardı.Hz.Ebu Umame(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ölümü çok zikredin.Zira bu insanı dünyadan çeker ve günahlardan sıyırır.Ölüm kıyamettir,ölüm kıyamettir.Hz.Enes(r.a)

-Cennetin dikilecek ağaçlarını çok ekin.Zira onun suyu tatlı,toprağı güzeldir.Onun ağaçlarından olan"Lâ havle velâ kuvvete illa billah""çoğaltınız.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Cebrail(a.s)firavunun ağzına toprak tıkıyordu."Lâ ilâhe illallah"deyip de mağfiret görmesin diye.Hz.ibni Abbas(r.a)

-Olgun insan,affetmeyi borç,iyilik etmeyi farz olarak kabul eder.Hz.Ebu Bekr(r.a)
Post Reply

Return to “Hadis”