Hadislerle Yaşamak

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Hadislerle Yaşamak

Post by Serid Ömer »

-Sabaha eriştiğin zaman üç kere şöyle de:"Allahümme ente Rabbi La şerike leh.Esbahna ve esbahal mülkü Lillahi La şerike leh"Akşama eriştiğinde yine bunun benzerini söyle.Zira bu sözler iki vaktin arasındakilere(hata ve günahlara)kefaret olur. Hz.Selman(r.a)

-Sizden birine,bir gam veya hüzün isabet ederse yedi defa"Allah,Allahü Rabbi,Lâ üşrike bihi şey'a"desin. Hz.Abdülaziz(r.a)'ın babasından

-Allah bid'at sahibinin amelini,bid'atini bırakıncaya kadar kabul etmez.Hz.İbni Abbas(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kardeşine yardım et.O,ister alim.İster mazlum olsun.Hz.Enes(r.a)
-Sözü hoş söyle,selamı da aşikare et,akrabanı yokla ve gece herkes uyurken namaz kıl.O zaman selamla da cennete gir.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
-Hicretin efdali,Allah'ın hoşlanmadığını terketmendir.Hz.Cabir(r.a)
-Duanın efdali kulun"Allahümme irham ümmete Muhammeden Rahmeten âmme"demesidir.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)
-Elbise ve süse ehemmiyet vermemek imandandır.Hz.Ebu Umame(r.a)
-Dinde kibir,tefekkürün azlığıdır.İbadet ise az yemektedir.Hz.İbni Abbas(r.a)
-Ümmetimin hasad devri altmış,yetmiş arasıdır(Ekseriyesinin eceli)Hz.Enes(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah'ın zikri şifa,insanların zikri ise derttir.Hz.Mekhul(r.a)
-Allah(c.c)buyuruyor"Beni bir gün zikredeni veya bir makamda benden korkanı ateşten çıkarın.Hz.Enes(r.a)
-Allah'tan korkun.Evladınız arasında adaletle muamele edin.Diğer bir rivayette:Allah'tan korkun.Çocuklarınızın sizlere itaatli olmalarını istediğiniz gibi sizde onların aralarında adaletle davranınız.Hz.Numan(r.a)
-Günahtan tövbe eden günahsız gibidir.Hz.Said(r.a)
-"Sırat-ı müstekim,dinin esasıdır.Hac yoludur ve Allah yolunda gazadır.Hz.Cabir(r.a)
-Cumaya erken gitmek ümmetimin fıkarasının haccıdır.Hz.Ali(r.a)
-Allah'ı bilen Peygamberimiz(s.a.v)kabul eden din olarak islamı seçen imanın tadını aldı.Abbas b.Abdülmüttalib(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Nimete hamd etmek,o nimetin gitmesine karşı emandır.Hz.Ömer(r.a)
-Afiyeti başkası için iste.Sana da nasib olur.Hz.İbni Amr(r.a)
-Allah(z.c.hz.)'ne en sevgili kelam"Sübhaneke Allahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve tealâ ceddüke ve lâ ilahe gayrük"En sevmediği de"Allah'dan kork diyene karşı "Sen kendine bak"diyenin bu sözüdür.Hz.İbni Mes'ud(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Biz yaşamamızın en hayırlısını sabırla bulduk.Ömer b.Hattab(r.a)

-Allah'ın öyle kulları var ki,(bir iş için)Allah'a yemin etse,Allah onu boş çevirmeyip dilediğini yerine getirerek yeminini boşa çıkarmaz.Ebu Davud(r.a)-4595

-Kim imamla namaza başlar,sonuna kadar devam ederse,kendisine gecenin tamamını namazla geçirmiş(sevabı)yazılır.Ebu Davud(r.a)-1375

-Cihaddan ilk inkar edeceğiniz şey,nefislerinizle cihad etmek olacaktır.Hz.Ali(r.a)

-Resülullah(s.a.v)"Kıyamet gününde nimetler,iyilikler kötülükler getirilir.Allah Azze ve Celle nimetlerden bir nimet"iyiliklerden hakkını al buyurur.O da iyiliklerden hiç birini bırakmayıp alıp götürün buyurdu.Hz Enes(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kim:"Rab olarak Allah'ı din olarak islam'ı Resul olarak Hz.Muhammed'i seçtim(ve onlardan memnun kaldım)derse cennet ona vacip olur.Ebu Davud(.r.a)-1529

-Ya saflarınızı,düzeltirsiniz ya da,Allah kalplerinize-veya yüzlerinize muhalefet atar.S.BUHARİ,71

-Kardeşinin gıyabında dua ede hiç bir mü'min yoktur ki,melek de:"Bir misli de sana olsun"demesin.Müslim,2732

-Sizden kim bir münker görürse onu eliyle düzeltsin.Buna gücü yetmezse lisanıyla düzeltsin.Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin.Bu kadarı imanın en zayıf mertebesidir.Müslim,iman,78

-Resülullah(s.a.v)heladan çıktığı vakit mutlaka"Elhamdülillah"derdi.Hz.Aişe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanın ailesi,malı,çocukları ve komşusu ile ilgili kusurlarına namaz,oruç,sadaka,iyiliği tavsiye etmek ve kötülükten sakındırmak gibi güzel amelleri kefaret olur.Sahihi Buhari,Mevakit,4

-Resulüllah(s.a.v)şöyle buyurmuştur.Hısımlarla ilgiyi kesen cennete giremez.Sahihi Buhari,340

-Resulüllah(s.a.v)buyurdu ki,Büyük günahlar(dan bazıları şunlardır):Allah'a şirk koşmak,ebeveyne karşı gelmek cana kıymak ve yalan yere yemin etmek(tir).Sahihi Buhari,338
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allah bir kulu(haktan)meylettirmek isterse,tedbir almakta basiretini kapalı kılar.(Doğruya yol bulamaz)Hz.Osman(r.a)

-Alim ilmini bir cemaate tahsis edip diğerlerini mahrum ederse,o ilimden kendisi de,talebesi de(o cemaat de)faydalanamaz.Hz.İbni Ömer(r.a)

-Helal,Allah'ın kitabında helal ettiği,haram da,Allah'ın kitabında haram kıldığı şetdir.Sükut ettikleri de affettiğidir.Hz.Selman(r.a)
Last edited by Serid Ömer on 21 Apr 2008, 01:54, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Müezzin namz için ezan okuduğunda şeytanlar"Revha"ya kadar kaçarlar.Hz.Cabir(r.a)

-Bizimle münafıkların arasını ayırıcı bir alamet yatsı ile sabah vakti cemaatte hazır bulunmaktır.Onlar buna muktedir olamazlar.Hz.Said ibni Müseyyeb(r.a)

-Bizimle münafıklar arasındaki ayırıcı bir alamet,onların zemzemden kana kana içememeleridir.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Allah mü'min kulunu ancak ummadığı yerden rızıklandırmayı diledi.Hz.Ali(r.a)

-Allah'ın hiç sevmediği helal şey talâk'tır.(yani boşanma) Hz.İbni Ömer(r.a)

-Allah'ın hiç sevmediği kişiler düşmanlıklarında çok şedid olanlardır.Hz.Aişe(r.a)

-Bilirmisin,nimetin tamamı nedir?Nimetin tamamı Cennete girmek ve cehennemden kurtulmaktır.Hz.Muaz(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey insanlar!Duada cehd etmeyi severmi siniz?Öyle ise"Allahümme einna alâ şükrike ve zikrike ve hüsnü ibadetike."(Allah'ım verdiğin nimete şükretmemiz.Seni zikretmemiz ve sana güzelce ibadet edebilmemiz için bize yardım et.)deyiniz.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Cibril(a.s)Bana geldi ve dedi ki:"Cinnilerden bir ifrit sana desise kurmak istiyır.Yatağına girdiğinde"Ayetül Kürsi'yi oku.Hz.Hasan(r.a)

-İki kimse vardır ki,Cennette mekan edinirler.Kim ki,iki çene arası ile iki bacak arasını korursa Cennete girer.Hz.Aişe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Şeytan ademoğlunun damarında kan dolaşır gibi dolaşır.(Bırakmaz peşini)Hz.Safiyye(r.a)
-Ehli Kur'an Ehlullahdır.Hz.Enes(r.a)
-Dinin afeti üçtür;Fasık alim,cahil ve zalim reisler,cahil sofular.Hz.İbni Abbas(r.a)
-Mü'minin ferasetinden sakınınız.Çünkü O,Allah'ın nuru ile bakar.Hz.Ebu Said(r.a)
-Mazlumun bedduasından sakının.Zira O,bir şerare gibi semaya yükselir.Hz.ibni Ömer(r.a)
-Hangi delikanlı ki,genç yaşında evlenirse,onun şeytanı şöyle bağırır"Eyvah dinini benden korudu"der.Hz.Cabir(r.a)
-Hangi altın ve gümüş ki,çıkınlanıp saklandı ise,bu Allah yolunda harcanıncaya kadar sahibi için ateştir.Hz.Ebu Zer(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed
-Muhakkak ki Allah,kulun bir şey yiyip hamdetmesinden veya bir şey içip hamdetmesinden razı olur.Müslim,2734

-Sizden biri dua edince"Ya Rabb!Dilersen beni affet!"Ya Rabb!Dilersen bana rahmet et!demesin.Bilakis,azimle(kesin bir üslubla)istesin,zira Allah Teâlâ Hazretleri'ni kimse zorlayamaz.Müslim,2678

-Her kul,öldüğü hal üzere diriltilir.Müslim(hayırları artırma)116

-Allah'a duayı,size icabet edeceğinden emin olarak yapın.Şunu bilin ki Allah celle şanuhu(bu inançla olmayan ve)gafletle(başka meşguliyetlerle)oyalanan kalbin duasını kabul etmez. Tirmizi,3474

-Her kim samimiyetle Allah'tan şehadet dilerse yatağında ölse bile, Cenab-ı Hak onu şehidler menziline çıkarır.Müslim(Doğruluk)57
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Yatağına girdiklerinde şöyle dua ederlerdi"Hamd olsun o Allah'a ki,bizi yedirdi,içirdi ve bize kafi geldi ve bizi barındırdı.Nice kimseler vardır ki,onlara kifayet eden ve onları barındıran yoktur."Hz Enes(r.a)

-Gece uyanıp da döşeklerinde döndüklerinde:"La ilahe illallahül vahidül kahhar,Rabbis semavati vel ardı vema beynehümel azizül gaffar"buyururlardı.Hz Aişe(r.a)

-Gece uyandıklarında."Ya Rabbi beni mağfiret et,Rahmetine erdir ve Beni en doğru yola ilet"buyururlardı.Hz Ümmü Seleme(r.a)

-Teheccüd kıldıklarında,her iki rek'atte bir selam verirlerdi.Hz.Eyyüb(r.a)

-Bir şey kendilerini sıktığında namaza dururlardı.Hz.Huzeyfe(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme sali ve sellim ala seyyidina muhammed
-Bırakın insanları,Allah birinin sebebiyle diğerini rızıkladırsın.MÜSLİM,1520

-(Alıcı olmadığınız halde,fiatları kızıştırmak için)müşteri ile satıcı arsına girmeyin.MÜSLİM,1515

-Sığınanların kendisi ile sığındıklarının en eftali sana haber vereyim mi?"Kul euzü bi-Rabbil felak ve Kul euzü bi-Rabbinnas"dır.Hz.Ukbe İbni Amir(r.a)

-İlim öğreniniz!Çünkü âlimle talebe ecir de denktir.Bu ikisi dışındaki insanlarda pek hayır yoktur.Hz.Ebu Derda(r.a)

-Tövbeyi ihmal etmekten sakın.Bir de Allah'ın sana karşı hilmine aldanmaktan sakın.Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed

-Akıllı kimse,nefsini muhasebe eden ve ölümden sonrası için çalışandır.Aciz de,nefsinin,hevasının peşine takan ve Allah'tan temennide bulunan kimsedir.TİRMİZİ,2461

-iki kişinin arasını düzelten,hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir.MÜSLİM,2605

-Kafir dahi olsa,mazlumun duasından sakınınız.Zira mazlumun duası ile Aziz ve Celil olan Allah arasında perde yoktur.Hz. Enes(r.a)

-Evin komşusu eve bir başkasından daha çok hak sahibidir.TİRMİZİ,1368

-Sen dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol.Kendini kabir ehlinden added.TİRMİZİ,2334

-Ademoğlunun saadet(sebepleri)nden biri de Allahu teâlâ'nın hükmettiğine rıza göstermesidir...TİRMİZİ,2152
Post Reply

Return to “Hadis”