Allah Dostlarından İnciler

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Allah Dostlarından İnciler

Post by Serid Ömer »

-Dostlar hakkında müsamahakar olmak,kusurları varsa göz yummak,dostluk hukukunun gereğidir.Hasan b.Vehb(r.a)
-Akıllı düşman,akılsız dosttan hayırlıdır.Hz.Ali(k.v)
-Müminler için ölüm yoktur.Ancak bir alemden diğerine göç vardır.M.Zahid Kotku(k.s)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey dost!Zamanımızdaki insanları işledikleri hatalardan ötürü aşırı yerme.Sen onları yerin dibine getirdikten sonra onların hatalarından daha büyüğünü yapabilirsin. Ebu Süleyman Ed-Darani(k.s)
-Azarlaması çok olanın arkadaşları az olur.Fudayl bin iyad(r.a)
-Bir müslüman kardeşinin seni kınaması,onu büsbütün kaybetmekten daha iyidir.Hz.Ebu Derda(r.a)
-Herkesi bir tutan kimse arkadaşsız kalır.Meymun bin Mihran(k.s)
-Topraktan biten güller solar,gider.Gönülden biten güller ise daimidir ve hoştur.Mevlana(k.s)
-Muhabbet,öğrenmek ve öğretilmekle elde edilen bir şey değildir.Ancak Allahû teâlâ'nın bir ihsanı ile elde edilir.Maruf-i Kerhi(k.s)
-Aşk,aşıkın gönülde tutuşturan bir ateş olup orada bulunan Allah dışındaki her şeyi yakar,kül eder.Serrac(k.s)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bu dünya zindandır.Biz de zindandakileriz.Dünya nedir?Allah'tan gaflet etmek.Kumaş,gümüş,oğul,kadın, dünya değildir...Gemiye dolan su gemiyi batırır.Fakat altındaki su onu yüzdürür. Mevlana(k.s)
-Zühd,Hak Teâlâ ile meşgul olmana mani olan her şeyi terk etmendir.Ebu Süleyman Darani(k.s)
-Her vakit,Allahû Teâlâ'yı zikr etmek lâzımdır.Kalpte başka hiç bir şeye yer vermemelidir.Yerken,içerken,uyurken,gelirken,giderken hep zikir yapmalıdır.İmam-ı Rabbani(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Kişi sevdiğinin ayıbına karşı kördür. Hâdimi(k.s)
-ilim,ezber edilen değil,kendisinden faydalanılan şeydir. İmam-ı Şafi(k.s)
-Bilmeyene yazıklar olsun,bilip de yapmayana yetmiş defa yazıklar olsun.Ebud derdâ(r.a)
-Mâl,mülk çoluk- çocuk;Allahu Teâlâ'nın emânetleridir.Emânetleri istediği zaman alır.Mevlana Halid-i Bağdadi(k.s)
-Yalnız kendi fikrini beğenen kimse doğruluktan sapar. Şeyh Muhammed ziyaüddin(k.s)
-Kişinin dindarlığı ekmeğinin helalliği nisbetindedir.Süfyan-ı Sevri(k.s)
-Kalpler ne ile tatmin ve müşfik olur?"Helal yemekle..."diye cevap verdi.Ahmat b.Hanbel(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Prof.Dr.M.Es'ad Çoşan(Rh.A)Nasihatlar,Tavsiyeler
-Riya olarak yapmak,başkası görsün diye yapmak demektir.Gösteriş makbul değil.Riya amelin,ibadetin,icraatın kabul olmamasına yol açıyor.
-Kabrin imarı nasıl olur?İbadetlerle...Kabir nasıl harap olur?Günahlarla...O bakımdan insan ömrü boyunca kabrini imar etmeye çalışacak.
-Allah'ı seven, Allah'ın ahkâmını seven,Allah'ın emrini ,yasağını,buyruğunu seven,haramını,helalini tam öğrenip uygular.
-Cehalet felakettir,amelsiz ilim ise vebal!Silkinelim,atalet ve cehaleti yenelim.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bedeninle dünyâda,kalbinle âhirette ol. Ebu Bekr Kettâni(k.s)
-Beşeriyet ne kadar uğraşırsa uğraşsın,sevip sevilmedikçe;ızdırap ve felaketten kurtulamaz.Abdullah Arvasi(k.s)
-Belâ ve musibet,ariflerin kandili,müridlerin uyanıklığı,gâfillerin de helâkidir.Cüneyd-i Bagdadi(k.s)
-Bela ancak günah ve küfürdedir.Musibetler asıl bela değildir.İçinde senin bilmediğin hayırlar vardır.İmam-ı Gazali(k.s)
-Şeriatimizin sahibi Resûlullâh(s.a.v)'in yürümediği her yol karanlıktır.Hiç kimse böyle bir yolda selâmette olacağından ve felakete düşmeyeceğinden emin değildir.İmam şarani(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Nefs bir kötülük deposudur.Kendini iyi sanan cehl-i mürekkeb olmuştur.İmam-ı Rabbani(k.s)
-Eğer cahiller susup,konuşmasalardı,insanlar arasında ihtilaf olmazdı.İmam-ı Taki(k.s)
-Körler çarşısında ayna satma!Sağırlar çarşısında gazel okuma.Mevlana(k.s)
-Ey Allah yolunda cihâda çıkanlar!Günahlarınızdan tövbe ediniz.Çünkü bu,elinizdeki kılıçlardan daha çok size siper olur.Fudayl bin İyad(k.s)
-Allahû Teâlâ'ya isyan yolunda,hiç kimseye yardım etmeyiniz.Hacı Bayram-ı Veli(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cimrilik mezmûm bir ahlaktır.Cimri kimseyi,kullar sevmediği gibi Allah da sevmez.Cimrilik,insanın Allahû Teâlâ'yı bilmemesinden ileri gelir.Her ne kadar herkes gibi.Cimri de"ben Allahû Teâlâ'yı bilirim"derse de,ona kulak asma.Eğer Allahû Teâlâ'yı hakikaten bilmiş olsaydı cimrilik yapmasına imkân olmazdı.Çünkü Allahû Teâlâ hem rızıkları verendir,hem de çok cömerttir,atâ ve ihsan sahibidir. Mehmed Zahid Kotku(k.s)
-Cimrinin yüzüne bakmak,insanın kalbini karartır.Bişri Hâfi(k.s)
-Üç zümreye,üç şey çirkin düşer:Padişahlara sertlik,âlimlere mal sevdâsı,zenginlere cimrilik.Molla Câmi(k.s)
Eylül

Post by Eylül »

'Evlatlarımızı modern ve ileri çağlara göre, ama özellikle manevî değerlerimize bağlı olarak yetiştirmekten başka doğru ve çıkar yolumuz yoktur.'

'İslamî görüşümüzü açıklamaktan bir an bile geri durmayalım.İslâm'ın kendisinde hiçbir ayıp yoktur. Gördüğün her ayıp, bizim şahsî müslümanlığımızdandır.'

'Bu dünya geçicidir, fânidir. asıl olan ahiret hayatıdır. Dünya hayatı kaç yıl olursa olsun, sonsuz olan ahiret yanında sıfırdır. O halde size ahirette faydası dokunacak işler yapın.'

M.Es'ad Coşan (rh.a.)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Cimriden hacet dileyen,ıssız çöllerde balık avlanmaya kalkan kimseye benzer.Hasan-i Basri(k.s)
-Nice kimseler gördüm,üzerinde elbise yok,nice elbiseler gördüm içinde kimse yok.Mevlana(k.s)
-Ana ve babanın evlatlarına dûaları,bir peygamberin ümmetine dûası gibidir.Bişr-i Hafi(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bayram hürmetine,kalbimizi kızgınlıktan kırgınlıktan pak temiz tutalım.Dostluk,arkadaşlık akrabalık bağları sağlamlaştıralım.
-Aman bu mubarek günlerde aklımızı derleyelim,toplayalım!Kur'an yolunda yürüyelim.Peygamber Efendimiz'in izinden gidelim!O ne tavsiye etmişse öyle yapalım!
-Biz lafla sünnete uyuyoruz,deyip de,halve gidiş itibariyle sünnete aykırı bir çok bid'at işleyen insanlar gibi değiliz.
-İslâma bağlılığımızla Allah'a hamd etmeliyiz,şükretmeliyiz,bu bağlılığımızın ne kadar kıymetli olduğunu bilmeliyiz,dinimize sımsıkı sarılmalıyız.
-İman edecek insan,kalbi imanla dolacak,her yaptığı işi Allahı bilen,Allaha inanmış,Allaha bağlanmış bir insanın duygularıyla yapacak.
-Cenâb-ı Hakk'a kulluğunuzu samimi yapın!
-Yüce Rabbim!bu yeni hicri yılı,camiamız,milletimiz ve tüm islâm alemi için olumlu,hayırlı,semereli,başarılı ve mutlu bir yıl eylesin. Prof.Dr.M.Es'ad ÇOŞAN(Rh.A)tavsiyeleri,nasihatleri...
Eylül

Post by Eylül »

Babam Mahmud Es'ad Coşan'ın (rh.a.) sizlere çok önemli, kısa ve özlü bir vasiyetini şiâr edinmeniz için nakletmek istiyorum:

'Hepiniz bugünden başlamak üzere; ibâdeti yapacak, günahlardan sakınacak ve ahlâkınızı daha güzelleştirmek üzere ömür boyu gayret edeceksiniz.'
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-ilmi ile amel etmeyen âlim,başkalarını giydirdiği halde kendisi çıplak olanın iğnesi gibidir.İmam-ı Gazali(k.s)
-Muhabbet,sevenle sevileni birbirine celb ettiği zaman kemâle erer.Semnûn Muhib(k.s)
-Aşıkların kalpleri,Allahu teâlâ'nın nuru ile aydınlanır.Konuşurlarsa,dudaklarından nûr saçılır.İsmail Fakirullah(k.s)
-Gönül yap,hatırını hoş tut,sakın imcitme bir canı ki her kim her kime her ne eder kendi bulur ânı.İbrahim Hakkı(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Prof.Dr.M.Es'ad ÇOŞAN(Rh.A)nasihatleri;
-Riya olarak yapmak,başkası görsün diye yapmak demektir.gösteriş makbul değil.Riya amelin,ibadetin,icraatın kabul olmamasına yol açıyor.
-Kabrin imarı nasıl olur?iabadetlerle...Kabir nasıl harap olur?Günahlarla...O bakımdan insan ömrü boyunca kabrini imar etmeye çalışacak.
-Allah'ı seven,Allah'ın ahkâmını seven,Allah'ın emrini yasağını,buyruğunu seven,haramını,helalini tam öğrenip uygular.
-Cehalet felakettir,amelsiz ilim ise vebal!Silkinelim,atalet ve cehaleti yenelim.
-Biz lafla sünnete uyuyoruz,deyip de,halve gidiş itibariyle sünnete aykırı bir çok bid'at işleyen insanlar gibi değiliz.
-İslama bağlılığımızla Allah'a hamd etmeliyiz,şükretmeliyiz,bu bağlılığımızın ne kadar kıymetli olduğunu bilmeliyiz,dinimize sımsıkı sarılmalıyız.
-İman edecek insan,kalbi imanla dolacak,her yaptığı işi Allahı bilen,Allaha inanmış,Allaha bağlanmış bir insanın duygularıyla yapacak.
-Cenâb-ı Hakk'a kulluğunuzu samimi yapın!
-Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden sakının,çünkü cehennem ehli o kadar pişman olacak ve ağlıyacak ki,gözyaşlarında gemiler yüzdürülseydi,yüzey giderdi.
-Yüce Rabbim!Bu yeni hicri yılı,camiamız,milletimiz ve tüm islam alemi için olumlu,hayırlı,semereli,başarılı ve mutlu bir yıl eylesin.AMİN.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanın,Allahu teâlâ'ya kavuşturan yolda yürümesi,Peygamber Efendimize ve O''nun hakiki varisi olan büyük alimlere tam tabi ve teslim olmakla mümkündür.Şüphe çukuruna ve bid'at karanlığına düşmüş olanlar bu yolda yürüyemezler.Cüneyd-i Bağdadi(k.s)
-Küçük çocukları seviniz,başlarını okşayınız.Onları sevindiriniz ki,Peygamber Efendimizin emrini yerine getirmiş olasınız.Hacı Bayram-ı Veli(k.s)
-Çocukların utanğaç olması onların iyi ahlâk sahibi olmalarını müjdeler.İmam-ı Gazali(k.s)
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”