Allah Dostlarından İnciler

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: Allah Dostlarından İnciler

Post by Serid Ömer »

-Âdabdan bir edebi dahi muhafaza etmek,mekruhlardan tenzihi bile olsa bir mekruhu terk etmek;zikirden,tefekkürden,murâkabe ve teveccühden çok daha efdaldir.” İmam-ı Rabbani(k.s)

-“Kendi başına biten ağacın meyvesi olmaz.”Sünnetullah,yani Allah’ın değişmez kanunu her şeyi bir sebebe bağlamak üzre devam edip gitmektedir.Nasıl ki baba ve ana olmadan çoçuk dünyaya gelmiyorsa,bir kamil mürşidin terbiyesine girmeden yeni bir aleme doğuşta da birçok özürler,sürçmeler ve yıkılmalar olabilir.” Ebû Ali ed-Dekkak(k.s)

-“Bütün tarikat ehilleri;insanı Allah’ın huzuruna kalb huzuruyla çıkmaktan alıkoyan kötü sıfatlardan kurtulma yolunu gösterecek bir kamil mürşide bağlanmanın zaruri olduğunda ittifak etmişlerdir.” İmam-ı Şarani(k.s)

-“Ehlullah ile bir araya gelmeyen fakih,katıksız kuru ekmek gibidir.”
Şeyhlislam Zekerriyya el-Ensari(k.s)

-“İlim öğrenmek isyeteyn,kamil bir şeyhe bağlanmadıkça kemale eremez.Çünkü böyle bir kimseyi ilmi mağrur edecek,bu aldanışı ise onun gözüne birçok hakikatleri perdeleyecek ve göstermeyecektir.” Aliyyu’l-Havvas(k.s)

-“Bir kimsenin Allah’a giden yolda,şeyhini Allah’ın kapılarından bir kapı,bâbu’llah olarak görmesi müridliğin ilk mertebesidir. Arif şeyh Abdülgani Nablûsi(k.s)

-Peygamberimizin hakikat-ı Muhammediyye’si hakkında ki,beytinde der ki;”Sen Allah’ın kapısısın ya Rasûlüllah!Kim o kapıya varır ise sensiz huzura giremez!.”Şeyh Muhammed el-Bekri(k.s)

-“Mürşidim Hakk’ın kapısıdır.Çünkü Hakk’a onunla vâsıl oldum.”der. Şems-i Tebrizi

-“Yolumuz en kısa yoldur.”Hz.Şah-ı Nakşibend(k.s)

-“Penceresi kadar düşer bir eve ayın ışığı.”Ubeydullah Ahrar(k.s)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Hz.Ebubekir(r.a)dedi ki:Beş şeyle imtihanınız var.
1-İnsanları iki kısım gördüm,kimisi dünyayı ister,kimisi ahreti ister.Bense yalnızca Allah’ı istedim.
2-Ben İslâm’a girdiğimden beri doyasıya dünya yemeği yemedim.Zira marifetullah yani Allh’ı bilme lezzeti ile meşguliyet beni dünya lezzetlerine meylettirmedi.
3-İslâmiyyete girdiğimden itibaren dünya içecekleriyle kanmadım.Zira Halikımın muhabbeti dünya içeceklerinden fazla geldi ve beni O’nun sevgisi meşgul etti.
4-İslamiyyete girdiğimde beni iki amel karşıladı:Dünya ameli ve ahiret ameli.Ben ahiret ameli dünya ameline tercih ettim.
5-Resûl-i Ekrem(s.a.v)’in sohbetine devam ettim.O kadar ki Resû-i Ekrem’den bir saat bile ayrılmadım.Mağaraya girerken de onunla beraberdim.
-Hz.Ebu Bekir sıddıkyk(r.a)Nakşi yolunun temel özelliği olan hafi zikri Resûl-i Ekrem(s.a.v)’den mağarada iken almış.Allah’dan bir an gafil olmadan onu anmaya devam etmiştir.

-Dünyayı arzu edene şaşılır ki,ölüm onu beklemektedir.Yine o gafil olduğu zât ondan gafil değildir.Ve gülüp eğlenene şaşılır ki,Rabbının kendinden hoşnut olup olmadığından haberi yoktur.
-Mü’min:dünyada tabibi yanında bulunan bir hastaya benzer,tabip onun derdini ve devasını bildiğinden zararlı bir şeyi canı çektiğinde”onu yersen helak olursun”der.Mü’min de birçok şeyleri arzu eder fakat Cenab-ı Hak vermez ki,öldüğünde onu cennete koysun.
Selman-ı Farisi(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-İnsanlar üzerine öyle zamanlar gelecekler ki,o vaktin iyi insanı iyiyi emretmeyen,kötüyü de yasaklamayan kimse olacaktır.İnsanlar böylesini hakkında diyecekler ki:”Biz ondan hayırdan başka bir şey görmedik!”Onların böyle demesi,onun Allah için buğzetmeyi terk etmiş olmasındandır. Hz.Ömer(r.a)

-İnsanlara karşı muktedir ve şerefli olan kimseler güçleri yettiği halde kötülüğü menetmezlerse,muhakkak Allah Teâlâ onları zelil ve perişan eder. Cafer bin Abdullah(r.a)

-Kimin iyi niyeti halis olursa,Allah onunla diğer insanların arasını hoş tutar,Kim de Allah kalbindekini bildiği halde sırf gösteriş olsun diye insanlar için süslenirse,Allah onu rezil eder.
Hz.Ömer(r.a)

-Nice küçük işler vardır ki,niyet ona büyük kılar.
Nice büyük işler vardır ki,insanın niyeti onu küçük kılar. Rabia-Adviyye(k.s)

-Allah Teâlâ’nın kendisiyle beraber olmasını isteyen kimse sıdk esasına dört elle sarılsın.Zira Allah Teâl┺üphesiz ki Allah sadıklarla beraberdir.”buyurmuştur.Ahmed b.Hadraveyh(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Ey Allah’ın kulları! Bir talebe yetiştirmek,bin kişiyi sofi yapmaktan efdaldir.Hele o talebe vârisü’l enbiya olursa! Siz dininizi beldenizde bulunan en büyük,en muttaki alimlerden öğreniniz.İlimle meşgul olan kişi ise dünyada en güzel iş ile meşgul oluyor demektir.Cahilin ağabeydi de sofisi de hüsrandadır. Seyyid Muhammed Raşid Erol(k.s)

-Ayrıca ruhsat talep etmek,dini emirleri hafifletmektir.Ulema,Hak Teâlâ’nın dostlarıdır.Dost dostun emrini hafifletmez,emrin en aşağı derecesini tercih etmez.Belki o bu konuda ihtiyata riayet eder. İmam-ı Şafi(k.s)

-Amelde ihlas,amelden daha zordur.Kul kendisiyle Allahû Teâlâ arasındaki hususlarda tam olarak sıdk doğruluk üzere bulununca Allahû Teâlâ onun gayb hazinelerine vakıf kılar.
Abdullah bin Hubeyk(r.a)
-Altı şey vardır ki,cahili bunlardan tanırsın.Durup dururken öfkeye kapılır,boş ve anlamsız laflar sözler;yersiz öğüt ve vaazda bulunarak insanı yorar,sırrını yayar;herkese güvenir;dostunu düşmanından ayırt edemez.
Muhammed b.Mansur Et-Tusi(k.s)
Last edited by Serid Ömer on 25 Jan 2011, 00:39, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Hikmeti arayan kişi;
Yaratılanla yaratanı ayırt etmeli,Allah ile sonradan yaratılan tüm mahlukatı birbiriyle aynı tutmamalı.Kul,efendisini bilmeli sadece ona ibadet etmeli,onu şirkten arınmış bir inançla sevmeli,çağrısına uymalı,ona itaat etmelidir.Kim sahibini tanımazsa kainatın kime ait olduğunu idrak edemez. Cüneyd-i Bağdadi(k.s)

-İnsanların bol,bol övmeleri seni gururlanmaya sevketmesin.Sana kıyamet günü ancak amelin ulaşacaktır. Ebu Yezid rebi B.Haysem(k.s)

-Nefse uyup-uymamak konusunda,çoğu zaman akılda yanılabilir.Bunun en güzel ölçüsü,Hakk’ın emrettiğini yapmak,nehyettiğinden de kaçmaktır yani şeriata uymaktır.
Abdülhalık Gücdüvani(k.s)

-Hakikat şeriata zıddır,muhaliftir,diyen küfre yakındır.Şeriatle sınırlanmamış hakikat,faydasızdır. İmam-ı Gazali(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Bid’at ehli olanlar,başlarını ve vücudlarını toptakta gizleyip,kuyruklarını açıkta tutan ve yaklaşanı sokan akrebler gibidirler.İnsanlar arasında gizlenmişlerdir,yanlarına yaklaşanı bid’ate düşürürler,bid’at yayarlar. Ebu Muhammed Berbehari(k.s)

-Her sorulana cevap verenin,açıkça görülen her şeyi yorumlayanın,karşısındakilerin halini hesab etmeden her ilmi açıklayanın bu hareketleri,onun cahil olduğunu gösterir.
İbn-i Atâullah(k.s)

-Cahil kimseler,ilimle birbirlerine karşı öğünürler.Onların ilimden nasibi sadece övünmeleridir. Kab-ül Ahbâr(r.a)

-Gafillerden,cahillerden ve yaltakçılardan uzak dur. Yahya bin Muaz-ı Razi(r.a)

-İnsanların en cömerdi;Allah-u Teâlâ’nın hukukuna riayet edip,emirlerini ve yasaklarını yerine getirendir.En cimrisi de bunlara riayet etmeyendir.Etrafına çok para pul dağıtsa bile!
Vehb bin Münebbih(r.a)

-Allah cenneti sizin canlarınızın bedeli olarak yaratmıştır.O halde canlarınızı başka şeyle değiştirmeyin. Muhammed b.el-Hanefiyye(k.s)

-Müslüman kardeşinizden manasını anlamadığınız bir söz duyarsanız,iyiye yorunuz.Daha iyisi kabil olmayacak kadar iyiye yorumlayınız.Anlayamamaktan dolayı kendinizi ayıplayın!
Cafer-i Sadık(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Amelde ihlas,amelden daha zordur.Kul kensisiyle Allahû Teâlâ arasında hususlarda tam olarak sıdk,doğruluk üzere bulununca Allahu Teala onun gayb hazinelerine vakıf kılar. Abdullah bin Hubeyk(r.a)
-Gönlünde Allahu Teala’nın aşkını taşıyanlar dünya ile tamamen alakasını kesmişlerdir.Halk içinde Hak ile olurlar.Bir an Allahu Teala’yı unutmazlar. Ahmet Yesevi(k.s)
-Dört türlü cömertlik vardır:
1-Mal cömertliği;zahidlere,dünyaya kıymet vermeyenlere mahsustur.Onlar malı verirler,marifeti,Allahu Teala’yı tanımayı alırlar.
2-Beden cömertliği;müctehid olan alimlere mahsustur.Onlarda Allahu Teala’nın yolunda vücutlarını harcarlar ve hidayeti alırlar.
3-Can cömertliği;şehidlere mahsustur.Onlar da canlarını vererek cenneti alırlar.
4-Kalb cömertliği;ariflere mahsustur.Onlar da gönül vererek muhabbeti alırlar.
Şems-i Tebrizi(k.s)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Rızık kapılarının açılması için zekât;İhlas sahibi olmak için de oruç…

-Her kap içine bir şey konulunca daralır;Bilgi kabı ise dolduruldukça genişler.

-Her şey Allah’a karşı yoklukta;Her şey Allah ile varlıkta.

-Her fenâlıktan uzak kalmanın yolu,dilini tutmak…

-Verdiğin sözden dönme!Ahdine hiyanet etme!Düşmanın bile olsa aldatma!

-Çok kimse,sanki varisleri kavga etsinler diye mal toplamaya çalışır.

-Hakikati söyleyene bakarak öğrenme;Hakikati öğren,söyleyeni de öğrenirsin!..Hz.Ali(r.a)
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”