Çocuklarımızla sevgi saatine varmısınız?

Çocuklarımızın dini ve kültürel eğitim ve gelişimi.

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Çocuklarımızla sevgi saatine varmısınız?

Post by muhteremnur »

Image

Şİmdi diyeceksiniz belki bu nereden çıktı...:)

Image

Değerli kardeşlerim genelde sevdiğimiz bir çok şeye zaman ayırıyoruz ya çocuklarımızın sevgiye ihtiyacı olduğu anları hiç hesaplayabiliyormuyuz...

Şimdi sizinle hoş bir mülahaza edelim fikir alışverişinde bulunalım çocuklarımızla sevgi saatlerinde neler yapabiliriz buyrun fikirleri olanları bekliyorum...

Tabi bu illa evliler için geçerli olmasın bekarlarında çevrelerinde bir çok çocuk akraba ve tanıdıkları vardır bekar kardeşlerim sizlerinde bu fikir mülahazasına katılmanızı bekliyorum inanıyorum inşaallah çok faydalı bir konu olacak her yeni fikir hayata geçirildiğinde o miniklerin ve büyük çocuklarımızın yanaklarında sevgi gülleri açılmasına sebep olacak....
Image
İlk fikir benden: her şeyi bırakıp birebir onunla oyun oynamak,birbirimize mektup yazmak(çay ve bisküvi eşliğinde aynı ortamda-mektupları süsleyerek :))
Leyla Hanne

Re: Çocuklarımızla sevgi saatine varmısınız?

Post by Leyla Hanne »

Bence değişik islami oyunlar çok güzel oluyor hem öğretici hemde eğlenceli bir de siz çocukların seviyesine inip işte küçük eğlenceler bilememezlikler yaparsanız değmeyin keyfinize... Mesela Cennet Bahçesi, takva, bilgi kartları :)
Bİrde küçük mükafatlar hediyeler olursa bayılıyorlar. :)

Sonra bence ilahi ezgi müzik farketmez onlarıda çok seviyorlar çocuklarınız kardeşleriniz yeni yeni çıkan şarkıları ezberliyeceğine güzel yaşlarına uygun ilahiler falan. Örnek Bir avuçtuk biz göklere sığmayan... :)

Sonra kitap okumaktan pek hoşlanmadıkları için görsel şeyleri daha çok seviyorlar. Bu kıssa filmleri olsun dini ahlakı öğretici videolar animasyon filmler falan.... :)

Biraz çok şey söyledim herhalde inş. bizden de sonra örnekler gelir.... :lol:
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Çok güzel cevaplardı kardeşim. Allah razı olsun, devamında değişik fikirleride bekliyoruz :)
seyir

Post by seyir »

Oğlumuz henüz 21 aylık.
Onu en çok sevindiren şeylerin başında oyun geliyor.
Birlikte saklambaç oynamayı çok seviyor. Atçılık oynamayı da seviyor hatta bazen kendisi at olmak isteyip sırtına binmemi işaret ediyo. Alıcaksın kucağına sırtına omzuna, evin içinde sağa sola koşturacaksın. Sevincinden nefesi kesiliyo...
Düz ve geniş, yatakvari yumuşak bir yüzeyde, kendince bir kelimeyi tekrar ederek zıp zıp zıplamayı seviyor.
Çocuklarla, hayvanlarla ilgili video seyretmeyi çok seviyor. Çocuk seslerinde ilahi müzik dinlemeyide çok seviyor.
Kalem kağıt birlikteliğimizde ise, sevdiği bişeyleri bize çizdirip onu etrafındakilere göstermekten paylaşmaktan mutluluk duyuyor. Çok soru sormayı ve sorularına cevap almaktan hoşlanıyor.
Kızımız ise henüz 1 aylık, sebebini bilemediğimiz şekilde arasıra gülümsüyor. Melekler güldürür derler.
Onu mutlu eden şeylerin başında, beslenmesi ve paralel gerekliliği olan sindirim artığından arınması geliyor.. :D
HAFZEH

Post by HAFZEH »

s.a
Bayağı geç bir katılımda bulunuyorum , ama olsun katılabildimya :D Alanım olmasına rağmen çocuk bölümüne daha yeni teşrif etmiş bulunuyorum. :lol:
Benimde acizane tavsiyelerim olacaktır. Sevgili çocuklarımızın en beğendiği anlardan biri :
_Rollerinizi değiştirmenizdir. Annesiniz ya da ablasınız, çocuğunuz sizin yerinize geçecek ve sizin yaptığınız şeyleri onun da yapmasına müsade edeceksiniz ve siz de onun gibi davranacaksınız. İnanın eğlendiğini göz bebeklerinden anlayacaksınız. :P
Şu an için bir tavsiye daha geldi aklıma.
_ Çocuğunuza okuduğunuz hikaye kitabını sadece okuyup yorumlayarak bitirmeyiniz. Hikayenin dramasını yapınız, ev de kaç kişi iseniz kitaptaki kişileri ve rollerini paylaşıp canlandırınız. İnanın göreceksiniz çocuğunuz kadar sizde keyif alacaksınız. En önemliside onun mutluluk içinde, bazı yeni bilgileri bu eğlenceli yönle öğrenmesidir. :x
*** Sevgi ve dua ile***
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Atçılık oynamayı da seviyor hatta bazen kendisi at olmak isteyip sırtına binmemi işaret ediyo. Alıcaksın kucağına sırtına omzuna, evin içinde sağa sola koşturacaksın. Sevincinden nefesi kesiliyo...
Küçükken babam da beni böyle sırtında gezdirirdi. Çok büyük zevk alırdım. :)
abdulkadir1975

Post by abdulkadir1975 »

selam u aleykum arkadaşlar ya çocuklar için belırli kreşlerde ders verıldığı gıbı belırlı oyunlarla dua ve sure öğretmemız için cd lerı nasıl ve nerde inderebılım yardımcı olursanız çok sevınırım evde eğitmek için tşk cevap beklerım
:lol:
Post Reply

Return to “Çocuklara Yönelik”