Günlük Sohbetler

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
Ayhan

Günlük Sohbetler

Post by Ayhan »

Selamun Aleykum değerli kardeşlerim hocamızın bugünkü sohbetini dinlerken çok etkilendiğim iki hadisi şerifi sizlerle paylaşıp ve bir konyu hatırlatmak istiyorum
1-Allah bir kavmin hayrını murad ederse onlara musamahakarlığı ve iffeti verir.bir kavmede bereketsisliği murad ederse onlara hainlik kapısını açar
2-İbni Abbas Rh.a.rivayetle -Allah bir kavmin hayrını murad ederse fakihlerini çoğaltır,cahilleri azaltır.o alimler konuştuğu zaman çok yandaş bulur cahiller konuştuğu zaman ezilirler.Allah bir kavminde şerre uğramasını isterse cahilleri çoğaltır,alimleri azaltır.Alimler konuştuğu zaman yandaş bulamazken cahiller konuştuğu zaman yardakçıları çok olur
(metin hatam olmuşşa Cenab-ı Hak affeylesin)
(demekki bizlerde bulunan bereketsizlik huyumuzun halim selim olmaması ve iffetsizliimiz )
iffet 2 kısımdır
1- namusu koruma gözetme harama bakmama başkasının namusunu gözetme
2-mideye karşı buda helal lokmadan geçiyor

değerli kardeşlerim benim tavsiyem hocalarımın hamdolsun sohbetleri hergün akra fm de yayınlanıyor
bazen gafletimizden bazen mesaimizin denk düşmemesinden bazende işlerimizin yoğunluğundan sohbetleri dinleyemiyoruz.Üye olan kardeşlerimden dinleyenler olursa hiç değilse hadisleri ve hocalarımızın bizler için birer hazine olan tavsiyelerinden bir kaçını yazarlarsa çok güzel olur diyerek düşünüyorum ve yaptığımız işte berek olması temennisi ile hadisler deryasındaki geçen hadisi şerifliri ve bazı kısa açıklamaları sizlere sunuyorum bizlerden dualarınızı eksik eylemeyiniz.
esselamu aleykum
müberra
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Günlük Sohbetler

Post by müberra »

allah razı olsun ayhan kardeş.ben dün hadis dersinden not alamaıştım burda görünce çok sevindim.gerçekten böyle kısa öz pratik notlar akılda kalıcı ve okumayı kolaylaştırıcı oluyor.benim gibi tembeller uzun yazıları görünce hemen kapatabilir.ama bu notlar çekici ve akılda kalıcı. bereketli olsun.allah kabul etsin.. :idea:
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

Aslında forumumuzda bu çeşit bir çalışmaları destekliyoruz. Dikkat ettiyseniz, kategoride 2 tane sabit konu var. Sohbet Özetleri adı altında.

http://gucduvani.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=250

http://gucduvani.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=393

Siz de sohbet özetlerini paylaşmak isteyen kardeşlerimizi değerlendirmek isteriz.

Mustafa FEYZİ
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Rahmetli Es'ad Hoca'ma aid sohbet notları tuttuğumuz bir notluğumuz var,fakat hangi günü hangi yıl diye not düşmemişiz. Eğer eyvallah verirseniz bizde paylaşalım isteriz.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

7deniz wrote:Eğer eyvallah verirseniz bizde paylaşalım isteriz.
Forum Kurallarımıza aykırı olmayan herşeyi paylaşmakta üyelerimiz özgürdürler.
Ayrıca müsade almaya gerek yok. :)
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”