Peygamberimiz SAS'in Sünnetleri ve Yüce Vasıf

Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Peygamberimiz SAS'in Sünnetleri ve Yüce Vasıf

Post by Serid Ömer »

-Bismillahirrahmanirrahim
-Elhamdülillahi Rabbil Alemin.
-Allahümmü salli alâ seyyidina muhammedin ve alâ ali seyyidina muhammed.Muaz(r.a)'den;
-Resûlullah(s.a.v)işittim buyurduki,Benim rızam için sevişenlere(kıyamet!günü üzerlerinde oturacakları)nurdan minberler vardır.Böyle kimselere Peygamberler ve şehidler bile gıbta edecekler.Tirmizi,381
O'na itaat Allah'a itaattır.O'nun sevgisi ariflerin baş tacı.alimlerin gönül ilacıdır.Her şeyden çok onu sevmedikçe tam mü'min olamayız.
1-Her halinde ve bütün hareketlerinde ona uymak,sünneti ile amel etmek,edebiyle deplenmek,ahlakıyla ahlaklanmak.
2-O'nu çok anmak,mübarek ismini dilden bırakmamaktır.
3-O'na kavuşmayı iştiyakla arzu etmek,ölümden korkmamaktır.
4-O'nun sevdiği herşeyi kayıtsız, şartsız sevmek bilhassa ,âline,ehlibeytine,eshabına,ensarına,muhacirine noksansız muhabbet duymak.
5-Kur'an'ı kerimi çok sevmek hükümlerine uymak. Emirlerini tutup,nehiylerinden kaçmak.Kur'an'ı kerimin ahkamı ile hareket etmektir.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Peygamberimiz(s.a.v)'in sünnetleri ve yüce vasıf.

Post by Serid Ömer »

-Allahümme salli ve sellim alâ seyyidina Muhammed.
1-Resulüllah(s.a.v)güzel,beyaz tenli ve orta boyluydu.
2-Sanki gümüş dökmesi gibi beyazdı.Mutedil bir saça sahipti.
3-Beyazı kırmızıya çalan bir renkte idi.Göz bebekleri siyah,kirpikleri uzundu.
4-Kırmızıya çalar beyaz rengi vardı.İri başlı idi.Davranışları fevkalade idi.Açık kaşlı ve uzun kirpikli idi.
5-Yüzce insanların en güzeli idi.Ahlakça da en güzeli idi.Ne çok uzundu ve ne de çok kısa.
6-Ayakları herkesinkinden güzeldi.
7-Ahlakça insanların en güzeli idi.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

8-İnsanların en güzeli,en cömert ve en cesuru idi.
9-Şekil bakımından insanların en güzeli idi.Uzuna meyleden bir boyu vardı.Omuzları arası geniş ve yüz etleri hafifti.Yanakları düzgündü,saçları koyu siyahtı.Gözleri sürmelenmişti,kirpikleri uzundu.Ayakları yere bastığı zaman tümü ile basardı.Omuzlarından elbisesini çıkardığında sanki bir gümüş parçası idi.Güldüğü zaman dişleri inci gibi parlardı.
10-Rengi çicek gibi idi.Teri inci tanesi gibi idi.Yürüdüğü zaman öne doğru meyleder ve gayet mükemmel bir tarzda yürürdü.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-11-Kimseye görünmeyen genç kızdan daha hayalı idi.
12-İnsanların yaptıkların kötülüklere karşı herkesten daha sabırlı idi.
13-Seyrek rişli idi.Konuştuğu zaman dişlerinin arasından sanki bir nur çıkıyormuş gibi bir görünüm arz ediyordu.
14-Sırtındaki nübüvvet mührü besbelli idi.
15-Nübüvvet mührü pembe kırmızıya çalar,güvercin yumurtası gibi gudde idi.
16-Bıyıkları da pek güzeldi.
17-Ne çok uzundu ve ne de çok kısa.Orta boyluydu.Çicek renkli idi.Ne pek beyaz ve ne de çok esmerdi.Saçları ne fazla kıvırcıktı ve ne de düzgündü.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

18-Dirsekleri ve omuz araları genişti.Kirpikleri uzundu.
19-Saçları ne çok uzundu ve ne de pek kısa idi.
20-Ak kılları yirmi civarındaydı.
21-Başı,elleri ve ayakları pek güzel bir görünüm arz ederdi.
22-Mübarek ağzı güzel idi.Gözlerinin beyazında hafif al vardı.Ökçeleri fazla tombul değildi.
23-Başı büyük,sakalı gürdü.
24-Geniş yapılı idi,yüzü ayın on dördü gibi parlıyordu.Orta boydan biraz daha uzuncaydı.
Last edited by Serid Ömer on 07 Apr 2008, 09:50, edited 1 time in total.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

25-Baldırı ince idi,fazla tombul değildi.
26-Tane,tane konuşurlardı.
27-Çok terlerdi.
28-Sakalı gürdü.
29-Sözü(hak ile batılı)ayıran nitelikteydi.Duyan herkes onu rahatlıkla anlardı.
30-Yüzü güneş ve ay gibi parlak ve yuvarlaktı.
31-En çok sevdiği renk yeşil idi.
32-En çok nefret ettiği huy yalandı.
33-En çok sevdiği hurma Medine'nin(acve)hurmasıydı.
34-En çok sevdiği elbise gömlekti.
35-Koyunun en çok ön kısmını severdi.
36-En çok lezzet aldığı et,koyunun ön kolları idi.
37-En çok sevdiği elbise,Yemen bezinden yapılan(renkli)elbise idi.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

38-En çok sevdiği ibadet,sahibinin devamlı yaptığı ameldi.
39-En hoşlandığı koku kına çiceği idi.
40-Meşrubattan en çok sevdiği şey soğuk ve tatlı olandı.
41-İçecekler arasında en çok sevdiği süttü.
42-İçecekler arasında en çok sevdiği bal şerbeti idi.
43-Ramazan ayı dışında en çok oruç tutmaktan hoşlandığı ay Şaban ayı idi.
44-En hoşlandığı boya,sirkenin karışımı madde ile boyanandı.
45-Boyalılar arasında en hoşlandığı,sarıya boyanandı.
46-En sevdiği yemek,ekmek ve hurma tiridi idi.
47-En hoşlandığı amel,az da olsa devamlı olandı.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

48-En çok sevdiği meyve,taze hurma ile karpuzdu.
49-En sevdiği et,hayvanın döşü idi.
50-Sferde defi hacet ederken en hoşlandığı siper,kendisini iyi gizleyen yüksek bir yerle hurma kütüğü idi.
51-İnsanlar içinde en hafif,fakat tadili erkana en güzel riayet ederek namaz kılan o idi.
53-Bir hastaya geldiğinde veya kendisine bir hasta getirildiğinde şöyle derdi:"Ey insanların Rabbi!Sıkıntıyı gider,şifa ver,sen şifa verensin.Senin şifandan başka şifa yok.Hiç bir hastalığı bırakmayan bir şifa ver.
54-Bir kavmin kapısına geldiği zaman yüzü kapıya değil de sağını veya solunu kapıya dururdu ve şöyle der di:"Esselamü aleyküm,esselamü aleyküm"
55-Kendine bir adam geldiği zaman yüzünü sevinçli ve yumuşak gördüğünde elinden tutardı.
56-Bir kavim zekatlarını getirdiklerinde:"Allahümme salli alâ âlifülânin"diye onlara dua ederdi.
57-Sevinçli bir işle karşılaştığı zaman:"Elhamdü lillahillezi bi ni'metihi tetimmüs-salihat"derdi.Hoşlanmadığı bir şeyle karşılaştığında ise."Elhamdülillahi alâ külli hâl"derdi.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

58-Kendisine yiyecek getirildiğinde,sorardı:"Bu hediye midir,yoksa sadaka mıdır?"sadakadır denildiğinde ashabına:"Haydi siz yiyin"derdi de kendi yemezdi.Hediyedir denildiğinde elini uzatır ve onlarla birlikte yerdi.
59-Esirler getirildiği zaman(ana-baba ve evlatları)birbirinden ayrılmasın diye aynı aileye verirlerdi.
60-Kendisine süt getirildiğinde bereket ile dua ederlerdi.
61-Yattığı zaman,sağ elini sol yanağının altına koyardı.
62-Gece yattığı zaman,elini yanağının altına koyar ve şöyle derdi:"Bismikellahümme ehya ve bismiki emutü"(Allah'ım! Senin isminle yaşarım.Senin isminle ölürüm.)uyandığında şöyle derdi:"Elhamdü lillahillezi ahyana ba'de ma ematena ve ileyhin nüşur."(Hamd,bizi öldükten sonra dirilten Allah'a mahsustur,diriliş yalnız O'nadır.)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

63-Yattığı zaman"KUL YÂ EYYÜHEL KAFİRUN"u sonuna kadar okurdu.
64-Kokulanacağı zaman,önce sol eline döker.sonra kaşlarına,gözlerine daha sonra da başına sürerdi.
65-Defi hacet esnasında,yere iyice yanaşmadıkça elbisesini kaldırmazdı.
66-Sert bir yerde küçük abdest yapmak istediği zaman bir ağaç parçası alarak yeri eşer ve içine bevl ederdi.
67-Cünüpken uyumak istediği zaman,tenasül uzvunu yıkar,namaz abdesti alır gibi bir abdest alırdı.
68-Birine bir hediye vermek istediği zaman ona zemzem suyundan içirirdi.
69-Birine beddua veya dua etmek istediğinde ruküdan sonra dua ederdi.
70-Uyumak istediği zaman sağ elini yanağının altına koyar ve üç kez şöyle derdi:"Kullarını dirilttiğin gün beni azabından koru."
71-Yolculuğa çıkarken:"Allahümme bike ve esulü ve bike ehulü ve bike esiru"derlerdi.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

72-Yeni elbise diktirdiği zaman,onu cuma günü giyerdi.
73-Yağmur duası yaptığında şöyle derdi:"Alhümme enzil fi erdına bereketeha ve ziynetehâ ve sekenehâ verzuknâ ve ente hayrur râzikıyn"
74-Soğuk şiddetli olunca namazı erken kılardı.Sıcak basınca biraz geç kılardı.
75-Şiddetli rüzgar esince:"Allahümme lakhan lâ akıymâ"diye dua ederdi.
76-Rahatsızlanınca kendine"Muavvizeteyn'i"okurdu ve eliyle üzerine meshederdi.
77-Sarık giydiği zaman sarığını omzundan aşağı sarkıtırdı.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

78-Vahiy indiğinde,kendisini bir sıkıntı alır,yüzünün rengi değişirdi.
79-Namaz fariğ olunca üç kere istiğfar ederdi.Sonra:"Allahümme entes selamü ve minkes selamü tebarakte ya zel celali vel ikram"derdi.
80-Kederli olduğu zaman sakalını çok tutardı.
81-Bir müfreze veya ordu göndereceği zaman,onları sabahleyin erkenden gönderirdi.
82-Gece uyandığı zaman:"Rabbim mağfiret et,esirge!Beni en sağlam yola ilet!"diye dua ederdi.
83-Teheccüt namazı kıldığında iki rekatta bir selam verirdi.
84-Abdest aldığı zaman su artırırdı ve onu secde edeceği yere dökerdi.
85-Abdest aldığı zaman iki rekat namaz kılar ve cemaat namazına öyle çıkardı.
Serid Ömer

Re: Peygamberimiz SAS'in Sünnetleri ve Yüce Vasıf

Post by Serid Ömer »

-Resûlüllah(s.a.v)sima olarak insanların en güzeli idi.Yaratılışı itibariyle insan tiplerinin en mütenasibi idi.Huy olarak en güzel ahlâka sahip idi.
-Resûlüllah(s.a.v)sözünde,fiil ve hareketlerinde taşkınlık yapacak seciyede değildi.
-Resûlüllah(s.a.v)saçını alnının üstüne bırakırdı.Müşrikler ise,ayırıp alınlarının üstüne bırakırdı.
-Resûlüllah’ın şemali konusunda Hind b.Ebi Hale(r.a)’nin müşahedelerini şöyle özetlemek mümkündür.”Hiçbir kişiden güler yüzünü ve güzel huyunu esirgemezdi.İyiliği över,kötülüğü yererdi.Her işi itidal üzere ve ihtilafsızdı.Müslümanları ikaz etmekten geri durmazdı.Hakk’a ne tecavüz eder ne de hakk’ı yerine getirmekten geri dururdu.İbadet için kendisinde tam ve tabii bir istidat vardı.
-Resûlüllah(s.a.v)Allah’ı zikretmeksizin ne oturur ne de kalkardı.
-Resûlüllah(s.a.v)çevresindekilere karşı daima mütebessim(güleç)ve yumuşaktı,katı kalbli değildi.Hiç kimse ile çekişmezdi.Bağırıp çağırmazdı,kötü söz söylemezdi.Cimri de değildi.Boş ve lûzumsuz konuşmaz ve zamanını boş şeylerle meşgul etmezdi.
-Resûlüllah(s.a.v)daima düşünceli idi.Susması,konuşmasında uzun sürerdi.Söze başlarken ve bitirirken Allah'ı anardı.Kısa ve özlü konuşurdu.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Utanma duygusuna sahip olmayı üstün bir erdem kabul ederdi.Vücudun mahrem yerlerinin açılmasından pek rahatsız olurdu.
-Kendi işini kendi görürdü.Evinin alışverişini yapar,aldıklarını bizzat taşırdı.
-Kendini arkadaşlarından üstün görmez,onlar çalışırken oturmayı doğru bulmaz,işin ucundan da kendisi tutardı.
-Başkalarına yardım etmekten derin zevk alırdı.Savaşa giden arkadaşlarının yalnız kalan ev halkına yardım ederdi..
-Misafir sever,kendi misafirlerini bizzat ağırlardı.
-Evinde sadece misafirlerine yetecek kadar yiyecek olsa bile hepsini onlara ikram eder,kendisinin ve çoçuklarının o geceyi aç geçirdikleri olurdu.
-Bir kimsenin kendisine yapılan hakaretlerin intikamını alması son derece tabiidir.İslamiyet bu hakkı herkese vermiştir.Fakat o bu hakkını hiçbir zaman kullanmamıştır.
-Ruhu böylesine asil ve yüce olan Sevgili Efendimiz(s.a.v)bedeni de tertemizdi.
-O’na göre insanın yaşadığı her yer güzel ve temiz olmalıydı.
-İnsanların birbiriyle güzel ortamlarda buluşup görüşmesini isterdi.(Turp,soğan,sarımsak gibi ağız kokutan şeyleri yiyenlerin ağızları kokarken camiye gitmelerini başkalarını rahatsız etmelerini doğru bulmazdı.
-Maddi imkanları yerinde olanların güzel giyinmelerini ister.”Allah Teala’nın kuluna verdiği nimeti,onun üzerinde görmekten memnun olacağını”hatırlatırdı.
-Sevgili Peygamberimiz(s.a.v9eline geçeni başkalarına dağıtır,bu sebeple hep sıkıntı içinde yaşardı,ama o başkalarının yoksulluk çekmesini istemezdi.
-Kısacası Sevgili Peygamberimiz(s.a.v)hangi yönden bakılsa bir güzellik abidesiydi.Yunus’un dediği gibi”Adı güzel kendi güzel Muhammed”di.Mevlam,şafaatine cümlemizi nail eylesin.Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Peygamber Efendimiz(s.a.v)sünnetlerin hayatımızda ki,yeri değeri ve önemi;
-Öncelikle bizler Peygamber Efendimiz(s.a.v)hayatını,hadislerini iyi doğru ve güzel öğrenmeliyiz ki,uygulamada zorluk çekmeyelim.Efendimiz hem ailesine,hem de çevresine karşı rıfk sahibi,mülayim bir şekilde nazik hürmetkar davranırdı.Konuştuğunda insanın yüzüne tam dönük bir şekilde dururdu.Konuşmasını öyle sürdürürdü ve karşısındakinin sözünü asla kesmezdi.Mütevazi oluşu dikkat çeker,her insanın seviyesine göre davranır;onların sözleri dikkatle dinlerdi.Selamlaşmaya dikkat eder,hassasiyet gösterirdi.Kimseyi küçümsemez,insanların hepsine değer verir,elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırdı.
-Öncelikle sevdiğiniz kişiye sevdiğinizi mutlaka söyleyin,sizi Allah rızası için seviyorum,karşılıksız menfaat beklemeden seviyorum diye belirtiniz.Eşlerinize de sevdiğinizi söyleyin eğer bunu yaparsanız aranızda ki,muhabbet artacaktır.Onlara değer verdiğinizi söyleyiniz.Çünkü insanın din kardeşinin yüzüne tebessüm etmesi bile sadakadır.Tebessüm edin sevap kazanınız.Sevgimizi belirtisi olarak onlara gülümseyelim,onları gönüllerini alalım.
Peygamber Efendimiz(s.a.v)bize sunulan tavsiyeler;
-Zikirle meşgul olunuz(günün belirli bir saatinde,zamanında uygun bir fırsat bulduğunuzda zikir yapınız;Sübhanallah,Elhamdülillah,Allahu Ekber-Sübhanellahi ve bi-hamdihi-Sübhanallahi’l azim,el-Selamu(c.c)el-Meliku(c.c)Kuddusu(c.c)Allah(c.c)….söyleyerek zikir ediniz.
-Bana selam ve selavat getiriniz.Bu selavatlar kesintisiz bana ulaştırılır.
-Eşlerinize karşıda daima ölçülü seviyeli bir davranış içinde olunuz.Onlara ev işlerinde yardımcı olunuz,hatta onlarla ölçülü bir şekilde şakalaşınız diye bize tavsiyede bulunurdu.
-Savaşa giderken bile eşlerinden birini yanına alırdı.
-Çoçuklar çoçuk gibi olur,onları hoşnut ederdi.
-Kur’an’ı Kerim’i hiç olmazsa ayda bir defa hatim ediniz.
-Sahabenin hayatından da örnekler alınız.
-Hiç kimseye karşı hased ve kin tutmayınız.( Müslümanlara savaş açan kafirlere karşı kin ve nefret içinde olabilirsiniz.)
-Öncelikle Peygamber Efendimiz(s.a.v)hayatını kitaplardan okuyarak güzelce öğrenmeliyiz ki,ahireti kazanmanın yolu buradan geçiyor arkadaşlar!Bu fırsatı kaçırmayalım kardeşlerim!
-Cenab-ı Hak ilk insan Adem(a.s)sevgi ile bezemiştir.Bu sevgi bize Peygamberimiz(s.a.v)tarafından lütfedilmiştir.Bizler de bu sevgiyi her alanda kullanırız.Örneğin Peygamber isimleri seçerek çoçuklarımıza o isimleri veririz onun örnek yaşantısını ve davranışları hayatımıza uygulayarak daima canlı ve diri tutarız.Fakirlerin babası Muhammed Mustafa her zaman meseleyi çözer tatlılığa bağlar.İnsanlar arasında her zaman barışı ve sevgiyi tesis etti.Bize düşen tevhid inancını yaymak her zaman Peygamberimiz(s.a.v)rehberliğinde hareket etmek Allah’ın rızasını kazanacak işlerde ve amellerde,ibadetlerde meşgul olmalıyız ki,o güzel cennetine girebilelim.
Post Reply

Return to “Sünnet”