Kadın Sesi

Post Reply
mstf
Kan Grubu: A (+)

Kadın Sesi

Post by mstf »

Selamın Aleyküm

1 - İslamda kadın sesi ile şarkı dinlemenin hükmü nedir?

Cevap:
Sadece aletsiz şarkı ise , şarkı bir sözdür, iyi de kötü de olsa neticede sözdür. Ama erkek kadın sesi dinler ve şayet şehvetin tahrikine vesile olursa bu caiz değildir. Şarkı çalgısız ve şehveti tahrik etmiyor ise olabilir.

2 - Kadınlar arasında yapılan çalgılı eğlencenin doğru olup olmadığı ve tam olarak bu konudaki hükmün ne olduğunu öğrenmek istiyorum.

Cevap:
Hanefi Mezhebine göre bütün telli telsiz çalgılar maiyeti ile şarkı söylemek caiz değildir. Ancak evlenmek ve sünnet gibi merasimlerde def gibi şeyler çalmakta dini bir sakınca yoktur. Şafii mezhebine göre def,ney,kaval gibi aletlerin kullanılmasında bir sakınca yoktur. (serserilerin kullandıkları çalgı aletleri hariç) Ama aletler telli olursa 4 mezhebe göre de caiz değildir. Peygamber Efendimiz zamanında da Habeşiler oyunlarında def çalarlardı ama Peygamberimiz (SAV) mani olmamışlardır. Sadece aletsiz şarkı ise , şarkı bir sözdür, iyi de kötü de olsa neticede sözdür. Ama erkek kadın sesi dinler ve şayet şehvetin tahrikine vesile olursa bu caiz değildir. Şarkı çalgısız ve şehveti tahrik etmiyor ise olabilir

Prof. Dr. M. Esad Coşan
http://www.ilahi-tr.org/dini-sorulara-c ... cevap.html

Benim bildiğim kadarıyla kadın sesi erkeğe caiz değildi.Yanlış biliyormuşum.Yada Hoca efendinin böyle bir söz söyledi mi acaba?Hoca efendiye atfedilmiş bir söz olabilir mi?Bilgisi olandan yardım istiyorum.Yardımlarınızı esirgemiyeceğinizi düşünüyorum. :)
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Re: Kadın Sesi

Post by Yılmaz Haksöyler »

Bunlar İskenderpaşa.com'un kendi görüşü... Hocamız'a ait değil!
Post Reply

Return to “Fıkıh”