Seni (s.a.v) Andık Dün Gece

Üyelerimizin bildirmek istediği duyurular, haberler vs.
Post Reply
deniz
Kan Grubu: A (+)

Seni (s.a.v) Andık Dün Gece

Post by deniz »

Selam aleykum va rahmetullah,
O ‘nun ahlâkı Kur’ân’dı.
Aslında söze başlarken ne kadar heycan duyduğumu ifade edemem.Bu heyecanın sebebi birazda sizlersiniz.Geçmişte de bu tür proğramlara iştirak etmiştim , heyecan yine vardı ,en azından beni ;ihvanım ile aynı havayı teneffüs etmek çok duygulandırır.Şimdi ise sanki tüm forumdaki ihvanım benimle beraber, ben nasıl bakıyorsam onlarda benim için bakıyorlar duygusu hep yanımdaydı.

Porgrama iştirak için yola çıktığımda sanki yolları paylaştığım tüm insanlar bizdendi. Bir seviç bir huzur tam” O’nu Yâd havası vardı havada”. Kongre merkezine vardığımızda ayrı bir manevi hâl alıyor insanı. Tanıdığın tanımadığın tüm ihvanım ve Müslüman kardeşlerimin gözlerinde hep O parıltı.

Girişimizle beraber zaten ezan okunmaya başlamıştı. Herkese ayrılmış özel bölümlerde akşam namazlarımızı tüm ihvanımla edâ etmekte nasip oldu elhamdülillah.

Yavaş yavaş yerimizi aldık.( İleride,sahneyi tam ortalıyorduk).Ve poğrama başlandı.Takdim ve Nât ‘den sonra ,resmen manevi ziyafet yerine geçen Kur’an-ı Kerim tilâveti ile şerefyâb olduk. D.r Necdet Yılmaz Beyefendi’nin konuşmacı olarak yerini alması ve konuşmasının içerği hakikaten dinlemye ve tefekkür etmeye değerdi.(Allah razı olsun). Müsaade ederseniz o konuşmadan bir iki cümle aktarmak isterim.
“Konu Efendimiz olunca O’nu anlatmak tarif etmek o kadar zor oluyor ki, haddini bilen bir büyüğümüz diyor ki: Efendim Seni Yaradan medh etmiş,Seni Kur’an medh etmiş,benim seni medh etmem nasıl olabilirki: Seni anlatmaya cabalamam sadece benim cümlelerimi kelimelerimi zinetledirir.”
“Tüm varlıklar Aşk ile yaradılmıştır. Allah Teala “bilimeyi istedim, tüm mevcudatı yaradım buyuruyor.”Zannetmeyin ki sadece canılılar Onu zikr ediyor canlı canzız, tüm cemadat ve varlıklar Allah’ı zikr halindenirler. Cemadat içinde seçilmişler vardır,bunlar bitkilerdir, tüm varlıklar içinde de seçilmişler vardır bunlar evliyalar ve esfiyalardır. Bu evliyalar ve esfiyalar için de ise en seçilmişler peygamberlerdir.Tüm peygamberler içinde ise yine seçilmiş olanlar vardır bunlara “ulû-l Azm peygamberler” denir.İşte bu peygamberler içinde seçilmiş olan varki (Mustafa) O’da Efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem ‘dir.Sonsuz salat ve selam ederiz.

Yine Efendimiz her sene Cebrail aleyhisselam’a yılda bir kur’an’ı hatim ederlerdi.Fakat son veda haccında bu uygulamayı 2 defa gerçekleştirmiş, Kur’an hatmimi 2 defa yapmıştır. Bundan dolayı bizlerde en azından senede 2 defa Kur’an-ı Kerim’i hatim etmeliyiz.

Son olarak da Rahmetli Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu efendi’den bir hatıra nalk ettiler:
“Hacı Veyiszâde Mustafa Beyefendi (Allah Rahmet eylesin) talebelerini yetiştirirken bir ricada bulunur: “Evlâdarım ne zaman bir cami görseniz Efendimize salat-ü selam getiriniz” diye. Tabi talebeler zamanla ülkenin çeşitli coğrafyalarına yayılınca Ankara, Bursa İstanbul vs.bu öğüdü unutmamışlar gerek, yıllar sonara hocalarına teşekkür ediyorlar, nedenini sorunca mubarek :”Hocam her cami gördüğünüzde Efendimize salat-ü selam getirniz demiştiniz, İstanbul ‘da her daim dilimiz salat-ü selam halindeydi “diye. Selam ve hürmetle huzurdan ayrıldılar.(Allah razı olsun)

Proğrama bir tiyatro gösterisi ile devam ettiler.(tiyatroları pek sevmiyorum sanırım) :)

Ödül töreni için ,KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU SENARYO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ İÇİN 1. 2. Ve 3. ler sahneye davet edildiler. Kendilerine hediyeleri takdim olundu, teşriflerle gönderildiler. (Allah hepsinden razı olsun)

Enson olarak proğram sunucumuz konser vermek üzere Sayın Ender Doğan Beyefendi ve Veysel Dalsaldı Beyefendileri sahneye davet ettiler, konser başlamadan veda konuşması yaparak bir nevi kapanışı gerçeklerştirmiş oldular. Artık söz de saz de konser verenlerin eline geçti. Çok güzel kaside ve nâtlerle başlayan konser çoşkulu bir biçimde de devam etti.
Allah tüm emeği geçen kardeşlerimizden razı olsun.Yürekten teşekkür ederim.

(Tüm anlatımlarımda eksiklik ve hatalar benden sadır olmuştur,elimin erdiğince; "nasib olduğu kadar" ifade etmeye gayret ettim.Teşekkür ederim.) :)
Last edited by deniz on 27 Apr 2008, 22:19, edited 1 time in total.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
seyir

Re: Seni Andık Dün Gece

Post by seyir »

Aleykümselam ve Rahmetullahi ve Beraketuhu.
Bizde dökülelim..
Başlangıçdaki Kur'an-ı Kerim tilaveti muhteşemdi.Sırf o fazlasıyla yetti. Hafızlar okurken arka fonda meali de beraber gösterildi. Çok faydalı, tamamlayıcılı oldu.
Ara geçişlerde Hocaefendilerimizin(rha.ecm) fotoğraflarından ve Kur'an-ı Kerim hakkındaki konuşmalarından hazırlanmış slaytlar sunuldu. Onlarda çok güzeldi. Muharrem Hocamızın(ks) hiç görmediğim 2 resmini de gördük..
İlahi konserinden pek haz alamadık (meylimiz olmadığından, bizdendir). Ama bitişe kadar sabırla dinledik, eserlere ve sunanlara saygımızdan dolayı. Ama mevlid-i şerifi okuyan kardeşimizin maşallahı vardı.
Hani çadır değil de bir beton yapı olsaydı, açılışı yapan hafız kardeşlerimiz ve mevlid-i okuyan kardeşimiz kuşkusuz binayı çatırdatırlardı.
KAB 1.Senaryoyu sesli olarak hazılamışlar. Dinlettiler, gayet kaliteli bir çalışma olmuş maşallah.
Organizasyon, katılım, karşılama, program, hediyeler..herşey çok güzeldi.
Girişte dikkatimi çeken ve duygulandığım bir manzara ise, nisa hastanesinin koç gibi bir ambulansı kapıda hazır kıta bekliyordu. Herşey, herkez bizdendi Elhamdulillalh..
Ahmed Ziyaeddin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by Ahmed Ziyaeddin »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: (Keşke biz de İstanbul'da olsaydık.Ama ne yazık ki uzağız...)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Maşallah, ne güzel geçmiş programınız...Keşke bizde orada o tadı o iklimi hissetseydik ama nasip :) Allah razı olsun anlatan kardeşlerimizden tek tek, Rabbim bizlerede böyle programlar izlemeyi nasip eylesin, ömrümüz oldukça.... :)

Deniz Hanım ben teşekkür ederim inanın dün akşam hep programı düşündüm acaba şimdik napıyorlardır diye.... :)

Zinde'nin ana sayfasında programla ilgili bir kaç fotoğraf var:

http://www.zinde.info/zhaberler.php?sub ... om=&ucat=1
Last edited by Leyla Hanne on 21 Apr 2008, 23:49, edited 1 time in total.
güLâLe

Post by güLâLe »

Gerçekten dün akşam bende manen oradaydım diyebilirim...
Arkadaşlarımızdan Allah razı olsun paylaşımları için..
Güzel olacağını zaten tahmin ediyorduk, elh. düşüncemiz gibi de olmuş...

"Andıklarımız arasında anılalım inşaallah"

Muhabbeten...
deniz

Post by deniz »

güLâLe wrote:Muhabbeten...

Bil- mukabele ,muhabbet bâki efendim... :)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

İzlenimlerini aktaran kardeşlerimize gerçekten çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun. İnşallah başka programlara katılmaz bizlere de nasip olur.
Medine_Gülleri
Kan Grubu: B (+)

Post by Medine_Gülleri »

Selamun aleyküm. Bu yazmis oldugunuz konu ilahiden alims bir konuya benziyor amki Allah muhafakiyet versin Masallah.
Eylül

Post by Eylül »

Deniz kardeşim ve Seyir Bey abicim Allah razı olsun paylaşımlarınızdan dolayı. Orada olmak vardı ama nasip işte.
seyir wrote:Herşey, herkez bizdendi Elhamdulillalh..
...demişsiniz çok fena dokundu, çok güzel. Allah ayırmasın :cry:
deniz

Post by deniz »

Selam aleykum ,

Neredesin Hocam? Hasta mı oldu acaba ? diye düşünmedim desem yalan olur? Yine renklendirmişsiniz forumu :) Allah razı olsun.
Eylül

Re: Seni (s.a.v) Andık Dün Gece

Post by Eylül »

Ve Aleyküm Selam kardeşcim. Yok bedenen sağlamız çok şükür. Koşturmacalı bi haftaydı vakit bulamadık.

Allah senden razı olsun ihvancım. :)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Maşallah ne kalabalık programmış, şimdik zinde de tekrar gördüm de fotoğrafları...Allah razı olsun hazırlıyanlardan bir defa daha... :) Bu arada o verilen çanta paketler mi desek çok güzeller... :)

http://www.zinde.info/zhaberler.php?sub ... om=&ucat=1
deniz

Post by deniz »

Leyla Hamne wrote: Bu arada o verilen çanta paketler mi desek çok güzeller...
İçeriği bakımından verilebilecek en anlamlı ve en ağır hediye oldu. :) Allah ebeden razı olsun.....
Post Reply

Return to “Sizden Haberler”