Peygamber Efendimizi Anıyor muyuz?

Smeyra
Kan Grubu: 0 (+)

Peygamber Efendimizi Anıyor muyuz?

Post by Smeyra »

Dünya dönmeye başladığı günden beri hiç kimse onun kadar sevilmedi. Hiç kimse onun kadar özlenmedi. Hiç kimsenin hasreti çağlar boyu sineleri bu kadar kanatmadı.

Dualarda hep onun ismiyle yakarışta bulunur insanlar. Onunla hayatı severler, onunla güzeldir ölüm ve ona kavuşmak için ölünür.

Sevgi onunla yeşerdi, onunla büyüdü. Şimdi onun bıraktığı tohumlarla yeryüzü yeniden hayat buluyor. Ona yüzlerin dönülmediği, ona sinelerin açılmadığı zamanlar insanlar için bir felaket olmuştur.

Dünya yaratıldığı günden beri beşer içinde en kıymetli söz onundur. En parlak, en nağmeli, en tatlı ve en doyurucu söz onun mübarek dudaklarından dökülmüş bir muska gibi yıllarca nesilden nesile aktarılmıştır. Onu görmeyen göz, onun sesini işitmeyen kulak, onun zamanını yaşamayan her beden derin bir ah ile ciğerini dağlamış hasret türküleri yakmıştır.

Peygamber efendimiz S.A.V. mi her gün hatırlayıp anıyormuyuz dostlar?
Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...
Dertleri zevk edinmektir, alemde hüner
Gam_u şadi felek böyle gelmiş, böyle gider
mehmetemin

Re: Peygamber Efendimizi Anıyor muyuz?

Post by mehmetemin »

anmak mecburiyetindeyiz

namazlardaki salavatlar neticesi artık onuda anmayan ALLAH cc anmıyor demektir ama sorunun cevabı bu mu bilmiyorum sümeyra kardeş
Smeyra

Post by Smeyra »

mehmetemin wrote:anmak mecburiyetindeyiz

namazlardaki salavatlar neticesi artık onuda anmayan ALLAH cc anmıyor demektir ama sorunun cevabı bu mu bilmiyorum sümeyra kardeş
Almak istediğim cevap bu değil. Mecburiyetlerimiz dışında yani namazlar ve dersler dışında. ama ilk sırada namazlarımız geliyor. Allah razı olsun.
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Zaten amacımız da bu değil mi? Namaz ve derslerimiz dışında sürekli peygamber efendimizi anmak: Fenâ fi'r-Rasûl.
Ama önce fenâ fi'ş-Şeyh ve daha önce fenâ fi'l-İhvân olmalıyız galiba...
Smeyra

Post by Smeyra »

Yılmaz Haksöyler wrote: Ama önce fenâ fi'ş-Şeyh ve daha önce fenâ fi'l-İhvân olmalıyız galiba...
Evet efendim haklısınız. Fakat insanlar mecburiyetler dışında dünya telaşına daldıkları için Peygamberimizi anmayı unutabiliyorlar. Öyle değilmi?

Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

fena fil ihvan ,fana fişşeyh,fenafil resul ,fenafillah

bunların anma sırasıyla falan bir alakası yok ve bizim gibi bu olayları daha kavrayamamış dervişler için bu kavramlar son derece soyuttur ,

mesele Allah rızası olduğu için ,yaptığın işde Allahın ve rasullulahın emir ve yasaklarına uymada titizliktir ayrıca mürşid bize zaten bunları emreder ,teşvik eder ,biz cahillere öğretir,gerek ihvanımız gerek bütün müslümnalarada yardım etmek ,hizmet etmek hepimize borçtur zaten çünkü biz müslümanlıkta kardeşiz.

rasullahı anmak ,ibadet şekliyle salavat getirmektir.bunun sevabı rasullaha iletilmesi hadislerde anlatılmıştır.

diğer anama şekli ise rasullahın sünnetine uyma,resullahın sünnetini öğrenmeye gayret ,tatbiktir.bunun için yani feanfil ihvan veya fenafişşeyh olmaya gerek mi var daha doğrusu kim fenafilihvan ,kişi kendi mi tesbit ediyor başkası mı diyor bu merhaleyi geçtiğini bunlar çok özel meseleler biz genel duruma bakalım
Smeyra

Post by Smeyra »

Tamam kardeş allah razı olsun
mehmetemin

Post by mehmetemin »

kimseye akıl varmek haddimize değilde ,soyut şeylerden ziyade somut olan şeylerle ilgilenmek daha iyidir diye düşünüyorum
Yılmaz Haksöyler

mehmetemin wrote:kimseye akıl varmek haddimize değilde ,soyut şeylerden ziyade somut olan şeylerle ilgilenmek daha iyidir diye düşünüyorum
Yani?
Eylül

Post by Eylül »

Ya af buyurunda tartışılan konu ne? Bi anlayamadım. :shock:
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:anmak mecburiyetindeyiz

Smeyra wrote:Mecburiyetlerimiz dışında yani namazlar ve dersler dışında.
Yılmaz Haksöyler wrote: Namaz ve derslerimiz dışında sürekli peygamber efendimizi anmak: Fenâ fi'r-Rasûl.
mehmetemin wrote:diğer anama şekli ise rasullahın sünnetine uyma,resullahın sünnetini öğrenmeye gayret ,tatbiktir.bunun için yani feanfil ihvan veya fenafişşeyh olmaya gerek mi var
Sünnete uymak için değil, fenafi'r-rasul olmak için fenâfi'ş-şeyh olmaya gerek var canım kardeşim.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin

Post by mehmetemin »

demek istediğinizi anlıyorum ,kendi demek istediğimide tam anlatamıyorum ve bu nedenlede anlaşma zorluğuda çekiyoruz ama

fenafirresul olmak nedir anlatırsanız daha iyi olacak

rasulluhın sünnetini öğrenmek,ve tatbik etmek nasıl olacak onuda anlatırsanız mesele açıklığa kavuşacak ,yani dediğim soyutluk burda var.
Yılmaz Haksöyler

Sünneti öğrenip tatbik ederek insan fenâfi'r-rasul olur. :)
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Ben de yazılanları toparlamaya çaılışıyorum ama bazı yerler de anlaşılmazlıklar var gibi? Soruya göre cevap vermek gerekirse : eğer sabah kalktığınızda namazdan sonra yatmayıp Rasulluah yatmazdı! bekleyip zikirle meşgul olup işrak namazını edâ ederdi deyip hem düşünmek hem fiilen uygulamak gibi mi ? Yada dişlerimizi fırçalıyoruz , Efendimiz de şiddetle tavsiye etmiştir demek mi? Ya da Efendimiz yatmadan önce 4 rekat namaz kılardı biz de kılmalıyız yada kılıyoruz mu? Teheccüt mesela bunları Efendimiz yapıyor diye yapıyorsak,(ki öyle niyet ediyoruz) somut bir Rasullullah takipçisi olur muyuz mu? Yada Rasullullah'ı böylece anmış sayılır mıyız mı? ..... Bunların tamamı aslında düşüncede SOYUT, fiiliyatta SOMUT birer ifade olmuyor mu acaba? ....Tüm yazılanları ben mi yanlış değerlendiriyorum ?
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Smeyra

Post by Smeyra »

Kardeşler sorum yanlış anlaşıldı yada ben anlatamadım. Soru hayatınızda Peygamberimizi andığınız belirli herhangibir zaman veya mekan var mı? Namazlar ve dersler dışında. Alışkanlık haline getirdiğiniz zaman veya yer? Şimdi soru daha açık oldu mu?
Post Reply

Return to “Peygember Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)”