Elif Cüzleri'ndeki Yetersizlikler

Çocuklarımızın dini ve kültürel eğitim ve gelişimi.

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Elif Cüzleri'ndeki Yetersizlikler

Post by Yılmaz Haksöyler »

Es-selamu aleyküm!

Malumunuz yaz dönemi... Bu konular bu aralar gündemimizde olsa gerek.

Elif Bâ Cüzleri'nin Kur'an öğretimindeki yetersizlikleri nedir? Genelde bunlar standart hazırlanıyor. Hep aynı tarz. Ne gibi değişiklikler yapılmalı, öğrenmeye getirdikleri zorluklar nelerdir?

Tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.

Benim en başta gözlemlediğim harflerin başta ortada sonda yazılışlarını kavramadaki problem. Genelde alfabeden sonra hemen başta/ortada/sonda yazılışlar verilmeye çalışılıyor. Başta ortada sonda yazılışlar aslında harfler iyice kavrandıktan sonra verilmeli.

Harfler, harekeler kavrandıktan sonra örneklerde yavaştan yavaştan başta ortada sondaya girilmeli kanaatindeyim.
deniz
Kan Grubu: A (+)

Re: Elif Cüzleri'ndeki Yetersizlikler

Post by deniz »

Yılmaz Haksöyler wrote:Benim en başta gözlemlediğim harflerin başta ortada sonda yazılışlarını kavramadaki problem. Genelde alfabeden sonra hemen başta/ortada/sonda yazılışlar verilmeye çalışılıyor. Başta ortada sonda yazılışlar aslında harfler iyice kavrandıktan sonra verilmeli.

Harfler, harekeler kavrandıktan sonra örneklerde yavaştan yavaştan başta ortada sondaya girilmeli kanaatindeyim.
Herşeden önce yavaş yavaş verilmeli, acele etmemek gerekiyor, gerisi zaten cabucak gelecektir. Cocuklar çok çabuk kavrıyorlar.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben cüzlerde harflerin Türkçe okunuşlarının verilmesine karşıyım açıkçası. Çocuk oradan okuyarak kolaya kaçmaya çalışıyor ve de bu da yanlış öğrenmesine neden oluyor.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Zeyneb Büşra wrote:Ben cüzlerde harflerin Türkçe okunuşlarının verilmesine karşıyım açıkçası. Çocuk oradan okuyarak kolaya kaçmaya çalışıyor ve de bu da yanlış öğrenmesine neden oluyor.
Kimi yayınevleri o uygulamayı terkettiler zaten. :x
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

birde son zamanlarda ,şu daha açık olan bir hat var ,tam tarif edemeyeceğim ama ,daha ince ve karmaşık olmayan bir şekilde yazılıyor ,mesela elif ba cüzleri o hattada uygun olan şekilde düzenlenebilir.

bizler hafız olmayıca ,genelde yaygın olan bu kuran hattı ile okuduğumuzda kimi yerleri çözemiyoruz ve aklımıza en uygun şekilde okuyup geçiyoruz ,
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Tecvid Uygulamalı

KUR'ÂN-I KERÎM ELİFBASI

Hazırlayan: Hüseyin Kutlu
Işık Yayınları

Benim beğendiğim ve okuttuğum bir çalışma kitabı. Kelimeler ,harfler seçkin ve anlaşılır. Tecvid uygulamalarına da değinilmiş.Ayrıca Türkçe tercümeye yer verilmemiş.İnşaallah beğeneceğinizi düşünüyorum.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Eylül

Post by Eylül »

Yılmaz Haksöyler wrote:Benim en başta gözlemlediğim harflerin başta ortada sonda yazılışlarını kavramadaki problem. Genelde alfabeden sonra hemen başta/ortada/sonda yazılışlar verilmeye çalışılıyor. Başta ortada sonda yazılışlar aslında harfler iyice kavrandıktan sonra verilmeli.
Bu başta, ortada, sonda konusu, kelime okumalarına geçildiğinde anlatılsa daha iyi gibi. Ayrı bir konu olarak ele almanın pek faydası olmuyor. Çocuk okudukça başta nasıl, ortada nasıl, sonda nasıl öğreniyor. Tabi öğreticinin desteğiyle. (ben direk atlıyorum o konuyu, sorun çıkmadı)
mehmetemin wrote:birde son zamanlarda ,şu daha açık olan bir hat var ,tam tarif edemeyeceğim ama
Kastınız bilgisayar yazılımlı Kur'an'lar herhalde. Yanlız bu tür yazılıma alışanlar diğer hatlardan okuyamıyorlar.
mehmetemin wrote:bizler hafız olmayıca ,genelde yaygın olan bu kuran hattı ile okuduğumuzda kimi yerleri çözemiyoruz ve aklımıza en uygun şekilde okuyup geçiyoruz ,
Kardeşim atıyor musunuz yoksa? Aman :) Hangi hatla yazılırsa yazılsın okunmacak gibi değil.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

yok kuran okumam o kadar zayıf değilde ,kimi yerde nadirende olsa ,üstte 2 hareke altta 2 harf oluyor ama hangisi hangisinin tam kestiremiyorum ,içinden çıkmamda mümkün değil ,atmak değilde ,doğrusu bu olduğuna kanaat getirerek okumak diyelim
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Eylül wrote:Kastınız bilgisayar yazılımlı Kur'an'lar herhalde. Yanlız bu tür yazılıma alışanlar diğer hatlardan okuyamıyorlar.
Artık yeni Kur'an-ı Kerimler bilgisayar dizgisi oluyor galiba. Kitapçılarda şimdi durum nedir bilmiyorum ama ben artık genelde bilgisayar dizgisi Kur'an görüyorum yeni alınan Kur'anları.

Bu el yazması Kur'anla yıllar içinde kopyalana kopyalana iyice kalitesi düşmüş daha bir okunamaz hale gelmiş.

Tabi el yazması olup da enfes hatta sahip olan Kur'anlar da yok değil. Misal: Mehmet Özçay Hatt'ı
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Post by Eylül »

Abdüllatif wrote:Artık yeni Kur'an-ı Kerimler bilgisayar dizgisi oluyor galiba.
Dediğiniz gibi bu tür Kur'an-ı Kerim'ler yaygın. Fakat insan eline aldığında hepsinden okuyabilmeli. Özelllikle teyzeler çok yapıyorlar bunu, bilgisayar yazılımlı istiyorlar (Mehmet kardeşim lafı dokundurmak için söylemiyorum, aman yanlış anlaşılmasın). Ama gençler bunu yapmamalı diye düşünüyorum.

Öğrencilerimden kimi de bunu yapıyor, kızıyorum. Hepsinden okuyabilmelisin diye.

Neyse Rabbim Kur'an'a olan alâkamızı arttırsın. Hem lafzen hem manen. (okunsunda hattı mühim değil)
Post Reply

Return to “Çocuklara Yönelik”