Oruç Tutmayan Bayram Yapmasın

Kaçırılmaması gereken fırsatları kaçırmamak dileğiyle...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Oruç Tutmayan Bayram Yapmasın

Post by dergah »

Sa

Oruç tutmayan çoğu sözüm ona ilerici(!)insan var.Lütfen geri kalmış insanlar gibi Ramazan Bayramı yapmasınlar.Gerçi onada şeker(!)diye kılıf ayarladılar...
Eylül

Re: Oruç Tutmayan Bayram Yapmasın

Post by Eylül »

A.s. Dergah kardeş, yapma şimdi!!! Onlar hasta ya da oruç dokunuyor, derslerini anlayamıyorlar, sıcaaaak...vs. Ama en önemlisi kalpleri temiz...
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

Eylül wrote: kalpleri temiz...
Deterjanla yıkamışlar herhalde... :)
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Duru

Post by Duru »

Bayram bayram dedikodu yapmayın :D :lol: :lol: :!:
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

:lol: Bayramı zaten deniz kenarında karşılıyorlarmış :lol:
Eylül

Post by Eylül »

Biz oruç tutanlar Bayramı nasıl bir coşkuyla karşıladık, ne denli ihya ettik. Çocukluğumuz gibi değil, itiraf edin. (coşkunluk açısından)
Mansur
Kan Grubu: A (+)

Post by Mansur »

Eylül wrote:A.s. Dergah kardeş, yapma şimdi!!! Onlar hasta ya da oruç dokunuyor...
Zaten oruç tutamayanlardan bahsetmemiş, oruç tutmayanlardan bahsetmiş.
Eylül

Post by Eylül »

O ifadelerim imâ yollu idi. Yani tutmayanların ifadelerini dile getirdim. Cidden hasta olana sözüm yok tabii ki de.
Duru

Post by Duru »

Eylül wrote:Biz oruç tutanlar Bayramı nasıl bir coşkuyla karşıladık, ne denli ihya ettik. Çocukluğumuz gibi değil, itiraf edin. (coşkunluk açısından)
evet,ben bunu yıllardır dile getiririm

nedenini ise hep büyümüş olmamıza bağlardım...ama bence gerçek neden bu değil!

zamanla birlikte değişen çok şey etken sanırım,,
[/align]
Eylül

Post by Eylül »

umeyme wrote:zamanla birlikte değişen çok şey etken sanırım,,
Kesinlikle katılıyorum ama büyümüşlüğün de etkisi var. Sorumluluklar artıyor, düşündüğün, çözüm aradığın şeyler. Bunlar da sistemi(!) yavaşlatıyor gibi.

Ya da 'Tevekkeltü alallah' sadece dilde kaldı (sizleri tenzih ederek söylüyorum)...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

yok aslında istenilse bayramlar gayet eski bayramlar gibi geçer.

bunların nedeni şu yaşım büyük ailemle gezemem diye evde oturuyor çoğu kimse veya akraba ziyaretine falan gitmiyor

şahsen ben bütün akrabalara ailemle beraber giderim.
bir çok arkadaşa hemde bazen birinci gün erken saatte baskında yaparız.

sonra eski okul arkadaşlarımıza bayramlaşmalar tertip ederiz.

ama bayramı tatil görüp ,üstüne bir eşofman giyip evde oturanları hiç tasvip etmiyorum.giyinip kuşanıp bayramı bayram gibi geçirmeli,bayram gezmeyle ,ikram etme,uzun zamandır görüşülmeyenlerle görüşme günüdür.

ama kendi kız kardeşlerimden biliyorum bayanlar bayram gezmesini sevmiyorlar gitmemek için uğraşıyorlar.

tabi çocukluktaki çocukluktan gelen sevinçleride yaşamamak normal ,şekere balona falanda sevinecek değiliz.
Eylül

Post by Eylül »

Bayramı bayram gibi geçirmek adına, dinimizin akrabayı ziyareti teşviki adına evden çıkıyoruz gibi. Yoksa kimse kimseyle eskisi gibi oturup hoş muhabbete yanaşmıyor. Ya da ben şu sıralar çok karamsarım :S
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Eylül wrote:Bayramı bayram gibi geçirmek adına, dinimizin akrabayı ziyareti teşviki adına evden çıkıyoruz gibi. Yoksa kimse kimseyle eskisi gibi oturup hoş muhabbete yanaşmıyor. Ya da ben şu sıralar çok karamsarım :S
Bence bu biraz da karekterle, ailedeki yetişme tarzıyla ilgili. Yoksa kendimden örnek verebilirim bizde de her yere gidilir önce yakın akrabalar sonra ihvanlar sonra sırasıyla aile dostları arkadaşlar....Bu böyle uzar gider hatta bayram günleri yetmez ondan sonraki 3 4 günde gene misafir ağırlamayla misafirliğe gitmeyle geçer bizde. :)
mehmetemin wrote: ama kendi kız kardeşlerimden biliyorum bayanlar bayram gezmesini sevmiyorlar gitmemek için uğraşıyorlar.
Bu konuda cinsiyet değil bence karekter önemli benimde erkek kardeşlerim çok gezmeyi sevmiyorlar mesela. Bu tamamen kişilerin kendileriyle ilgili.
mehmetemin wrote:
tabi çocukluktaki çocukluktan gelen sevinçleride yaşamamak normal ,şekere balona falanda sevinecek değiliz.
Çocukluktaki sevinçler yaşanmayabilir ama yaş büyüdükçe zaten insan farklı şeylerden zevk alır mesela 7 yaşındaki çocuk kitap okumayı araştırma yapmayı ya da ne bilim bir sohbet dinlemeyi en basitinden anne babasını bile dinlemeyi sevmeyebilir. :)

Bayramları mutlu kılan aslında aileler ziyaretler bence.Yanınızda sevdiklerinizi, eşiniz, dostunuz olmadıktan sonra hiçbir şeyin bu hayatta lezzeti olmuyor. Ailecek yapılan muhabbetlerin ayrı bir tadı var hele bir de sevdiklerinizle...Rabbim herkese nasip eylesin. :)
Duru

Post by Duru »

MaşaAllah Leyla çok güzel bayramı dolu dolu geçiriyor olmanız..

ama sizinde dediğiniz gibi bayramı anlamlı kılan sevdikleriniz yanında olması,ahirete intikal edenlerin eskikliği bayramlarda daha bir belirgin olur yaşayanlar bilir..kendi adıma eski bayramların tadının olmayışının yeğane nedeni bu...burukluk oluyor mutlaka,
ziyaretler felan oluyor evdende çıkıyoruz icabında ama eskisi gibi değil işte...tadı yok!

saygılarımla!
[/align]
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Dr. Abdüllatif Duygulu Beyefendi'nin Eski Ramazanlar isimli yazısıdı şiddet ve hararetle tavsiye ederim.

http://www.zikrullah.com/indexramazan.html
Post Reply

Return to “Önemli Gün ve Geceler”