Boğaziçi'ndeki yasakçı dekana öğrencilerden özgürlük dersi

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
mstf
Kan Grubu: A (+)

Boğaziçi'ndeki yasakçı dekana öğrencilerden özgürlük dersi

Post by mstf »

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, başörtülü arkadaşlarına destek vermek için kapısını çaldıkları Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'a adeta özgürlük dersi verdi. Birçoğu başörtüsüz öğrencilerden oluşan grubu 'zorbalıkla' suçlayan Baykal'a öğrenciler, "Sizinki zorbalık değil de, bizimki mi zorbalık?" karşılığını verdi. Başörtüsüz bir öğrencinin, "Biz istediğimiz gibi okula geliyoruz. Ama bazı arkadaşlar dersten atılıyor, psikolojileri bozuluyor. Bu mudur eşitlik?" sözleri Dekan Baykal'ı sinirlendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'ın talimatı ile öğretim yılı başında yaşanan ancak daha sonra öğrencilerin başörtülerinin üzerine şapka takarak okullarına girmesi ile aşılan sorun bu kez Eğitim Fakültesi'nde öğrencilerin derslere alınmaması ile tekrar ortaya çıktı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'ın katı tutumu ve bazı eğitim görevlilerinin 'Bölüm kararı var' gerekçesi ile başörtülü öğrencileri okula almaması üzerine öğrenciler eylem yaptı. Derslere alınmayan arkadaşlarına destek vermek isteyen erkek ve başı açık kız öğrenciler Eğitim Fakültesi'ne giderek koridorlarda sessizce bekledi. Şapka ile derslerine girebilen öğrencilerden F.B, Eğitim Fakültesi'nde arkadaşlarının peruklu ve şapkalı halde bile derslere alınmadığını söyledi. F.B., sınıflara giren öğrencilerin dışarı çıkartıldığını kaydetti.

Başörtülü öğrencileri, başı açık arkadaşları savundu

Bir öğrenci: Biz buraya tartışmak için gelmedik, arkadaşlarımıza destek olmak için geldik. Polemiğe girmek istemiyoruz.

Başörtüsüz kız öğrenci: Hocam, biz istediğimiz gibi geliyoruz üniversiteye. Ama arkadaşlar dersten atılıyor, psikolojisi bozuluyor. Bu mudur eşitlik?

Dekan Baykal: Ben bunun (başörtülü okumanın) özgürlük olduğuna inanmıyorum, özgürlük olduğunu kabul etmiyorum. Bu davranışı Türkiye'yi esaretten ve cehaletten kurtaran bir siyasi akıma karşı çıkmak olarak görüyorum. 'Türban giymek için mandacılığı, zorbalığı tercih ederim' diyen bir zihniyetin benim gönlümde de aklımda da yeri yok.

Öğrenciler: Hocam! İran herkesin başını kapatmak istiyor. Sizin ki de buna benziyor bir nevi.

Dekan Baykal: İran'da sadece üniversitelerde değil, her yerde başı açık gezmek yasak. Bize bir görev veriliyor, biz bunu uyguluyoruz.

Başörtüsüz öğrenci: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları Türkiye'de uygulanmasaydı bu üniversite ne yasakçı olurdu, ne de militarist olurdu. Herkes AİHM'nin kendisine yarayan kararlarını örnek alıyor. Hepsini uygulayalım, herkese özgürlük verelim. Başörtüsü yasağı bir yasa değil, yönetmelik. Ama bunu yasa diye dayatmaya çalışıyorlar.

Öğrenciler: (Anayasa Mahkemesi kararını hatırlatan Baykal'a): Anayasa'da 'herkesin eğitim hakkı vardır' deniliyor. Bu dikkate alınmıyor.

Başörtüsüz öğrenci: Bu uygulamalar devam ettiği müddetçe biz de burada arkadaşlarımıza destek olmaya devam edeceğiz.

Dekan Baykal: Yani zorbalıkla?

Erkek öğrenci: Sayın Hocam! Siz Türkiye'nin çok önde gelen bir üniversitesinde profesörsünüz, lütfen bu sözlerle imajınızı sarsmayın.

Dekan Baykal: Ben imaj meraklısı değilim, bu ülkeye özgürlük kazandıran insana hakarettir bu.
[align=right]zaman[/align]
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
mahinur

Re: Boğaziçi'ndeki yasakçı dekana öğrencilerden özgürlük dersi

Post by mahinur »

Belki asıl konunun dışında ama söylemeden geçemeyeceğim af buyurun.
Hadi erkekleri anladık da şu başı açık hanımlara ne oluyo ya anlamıyorum :ugeek:
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

hak verilmez alınır.helal olsun kardeşlere :D :x
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

mahinur wrote:Belki asıl konunun dışında ama söylemeden geçemeyeceğim af buyurun.
Hadi erkekleri anladık da şu başı açık hanımlara ne oluyo ya anlamıyorum :ugeek:
Nasıl ne oluyor? Neden başörtüyü savunduklarını mı merak ediyorsunuz?
Onlar da müslümanlar ve baş örtmenin farz olduğunu biliyorlar. Dindar olmayanlar da bunun bir özgürlük olduğunun farkındalar. Başörtüsü düşmanı olan bayanlar sanmıyorum çok fazlalar. Açık bayanların çoğu başörtüye karşı değildir.

(Günün birinde başı açık bayanlar namına savunma yazacağım aklıma gelmezdi. :D )
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Eğitim Fakültesi olayların başından beri tutumu bu şekilde. Sadece dekanları da değil ana ders hocaları(öğretim üyeleri de) bu şekilde davranıyor. Allah yardımcıları olsun, inşallah kısa zamanda sorunları çözülür. Zaten yeni rektörleri geldiğinden beri çok sorun yaşadı öğrenciler de hocalarda... :shock:

Ama birlik olmaları, direnişte bulunmaları çok güzel, bir çok üniversite de mitingler oluyor, konferanslar veriliyor ama hiç biri etki etmiyordu. Ben öğrencilerin baskısının sonuç vermesini( sonuç tartışılır!) ilk defa Boğaziçi'nde gördüm. :)
mahinur

Post by mahinur »

S.a
Tabii ki nasıl oluyor da başörtüsünü savunuyorlar değil. Her başı açık kafir mi ki..
Anlamıyorum yani bizim hanım kızcağızlar çekilmişler onlar bağırıp çağırıyorlar. O kadar savunuyor ve istiyorsan sen de örtün bacım. :shock:
Bu suçlama vs değil. Anlam veremiyorum sadece..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Duru

Post by Duru »

mahinur wrote:S.a
Tabii ki nasıl oluyor da başörtüsünü savunuyorlar değil. Her başı açık kafir mi ki..
Anlamıyorum yani bizim hanım kızcağızlar çekilmişler onlar bağırıp çağırıyorlar. O kadar savunuyor ve istiyorsan sen de örtün bacım. :shock:
Bu suçlama vs değil. Anlam veremiyorum sadece..
Farklı bi bakış açısı-----> :D
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Post Reply

Return to “Türkiye”