Kurban Bağışları ??

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Kurban Bağışları ??

Post by mehmetemin »

merkezi vaaz ve merkezi ezan uygulması ki ezan uygulması konya pilot bölgeydi,çok iyi oldu. diyanetin bu hizmetine başta karşı çıkanlar oldu ama şimdi herkes destek veriyor.çünkü çok güzel ezan okuyan müezzinleri seçiyorlar,ezan heryerde aynı güzellikte okunuyor,ve dinleniyor.bu konudada abdüllatife katılamayacağım.merkezi vaazda iyi oldu çünkü kenar mahalle camilaerine diyanet vaiz göndermiyordu.şimdi heryerde vaaz dinlenebiliyor ve yine diyanetin vaizleri çeşitli camilerde vaaz veriyor.

şimdi kurban bağışı konusunda ben bağış taraftarıyım ama kişininde gidip kurbanı kesilirken başında durması lazım.hiç olmazsa görsün kurban diyince elinde sadece bağış makbuzundan başka birşeylerde olsun.mümkünse etindende tadacak miktar alsın ama hali vakti yerinde insanların kurbanlarının muhtaçlara daha fazla gitmesi daha iyidir,diyorum tabi herkesin dedğindede haklılık payları var.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Merkezi vaaz ve ezan; bu meslekleri öldürmek için yapılmıştır.

Piyasada vaiz kalmadı, piyasada müezzin kalmadı. Çünkü ihtiyaç kalmadı.

Mehmetemin kardeşim, ramazanda konyada iken hatırlarsın bir gün bir problem olmuştu da herkes kendi ezanını okumuştu, yada okuyamamıştı...

Millet ezan okumayı unutmuş artık. Allah aşkına neyi faydalı bunun.

Millet vaaz etmeyi bilmiyor, ezan okumayı bilmiyor. Allah aşkına, bari sen deme böyle!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Selamünaleyküm

Bugün duyduğum birşeyi paylaşmak istiyorum sizinle. Enteresan geldi bana. Bizim komşulardan bir tanesi kurbanı almış. Ama kestikten sonra etin kilosunu tartıp, parasını ona göre verecekmiş satıcıya. Pes dedim yani. Et için kurban kesenlere, ve böyle bir anlayışa değişik bir örnek bu da.

Allah selamet versin.
seyir

Post by seyir »

Allah(cc) cümlemize hidayet versin. Kurbanlık alımlarında da hayvanlara "bundan en az şu kadar et çıkar, şöyle bölüşürüz, şu fiyata iyi" gibi ağırlığı ticaret ve et kazanımı olan niyetler hakim. Allah(cc)'a kurban edicem, en güzeli en bakımlısı en seçkinini bulmam lazım demek sanırım daha efdal.
Allah(cc) niyetlerimizi halis eylesin.
asım
Kan Grubu: A (+)

Kurban Bağışları ??

Post by asım »

Zeyneb Büşra wrote:Selamünaleyküm
Bugün duyduğum birşeyi paylaşmak istiyorum sizinle. Enteresan geldi bana. Bizim komşulardan bir tanesi kurbanı almış. Ama kestikten sonra etin kilosunu tartıp, parasını ona göre verecekmiş satıcıya. Pes dedim yani. Et için kurban kesenlere, ve böyle bir anlayışa değişik bir örnek bu da.
Allah selamet versin.
ve aleyküm selam!
Dün cuma namazı öncesi vaazda (Kayseri Organize Sanayi Merkez Camii) vaiz efendi kurban meselelerini anlatırken :

Yukarda bahsetmiş olduğunuz meseleyi anlattı ve "diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulunun bu konuda vermiş olduğu karar var, caizdir. Biliyorsunuz, sucuk-pastırma üreticileri yüzyıllardır hayvan alımlarını böyle yaparlar, normal zamandaki alım-satım şartları kurbanda da geçerlidir. Tereddüdünüz olmasın" dedi.

Biz arkadaşlarla hayrette kaldık ve "insan yaşadıkça neler öğreniyormuş" dedik.
Bugün sizin mesajınızı da okuyunca aşağıdaki verilere ulaştım. ilgili linkleri de hemen altlarına belirttim. Direkt diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulunun bu kararına ulaşamadım.

Kurbanlık hayvanın canlı olarak tartılıp kilogram fiatı üzerinden anlaşarak veya kesildikten sonra eti tartılarak fiyatının belirlenmesi ile satın almak caiz midir?
Tane hesabı ile satın alınan hayvanın kurban edilmesi caiz olduğu gibi; alıcı ve satıcı arasında, sonunda anlaşmazlık çıkmamak şartı ile, bedeli kesildikten sonra, etinin beher kilosu için taraflarca önceden belirlenen fiyattan ödenmek üzere satın alınan hayvanın kurban olarak kesilmesi; yine, canlı olarak tartılıp beher kilosu için takdir edilen bedel karşılığında satın alınan hayvanın kurban edilmesi de caizdir. http://www.diyanet.gov.tr/turkish/DIYAN ... rt/hac.htm

http://www.konyamuftulugu.gov.tr/index. ... Itemid=246

Kurbanlık hayvan tartıyla alınabilir mi?

Kurbanlık hayvan, kilo birim fiyatı belirlenmek suretiyle canlı olarak tartılıp alınabilir.
Kurban edilmek üzere satın alınmak istenen hayvanın fiyatı, kesildikten sonra eti tartılarak da belirlenebilir. Ancak kilo fiyatının rayiç bedeli şeklinde belirsiz bırakılmayıp, kesin olarak belirlenmesi ve derisi, kellesi ve sakatatının satıcıda kalmak üzere akitten istisna edilmemesi gerekir.
http://www.isvecdiyanetvakfi.se/sss.htm
seyir wrote:Kurbanlık alımlarında da hayvanlara "bundan en az şu kadar et çıkar, şöyle bölüşürüz, şu fiyata iyi" gibi ağırlığı ticaret ve et kazanımı olan niyetler hakim. Allah(cc)'a kurban edicem, en güzeli en bakımlısı en seçkinini bulmam lazım demek sanırım daha efdal.
Allah(cc) niyetlerimizi halis eylesin.
(âmin)
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
asım

Kurban Bağışları ??

Post by asım »

mehmetemin wrote: Merkezi vaaz ve merkezi ezan uygulması ki ezan uygulaması için Konya pilot bölgeydi, çok iyi oldu. Diyanetin bu hizmetine başta karşı çıkanlar oldu ama şimdi herkes destek veriyor. Çünkü çok güzel ezan okuyan müezzinleri seçiyorlar, ezan her yerde aynı güzellikte okunuyor ve dinleniyor. Bu konuda da Abdüllatif'e katılamayacağım. Merkezi vaaz da iyi oldu çünkü kenar mahalle camilerine diyanet vaiz göndermiyordu. Şimdi heryerde vaaz dinlenebiliyor ve yine diyanetin vaizleri çeşitli camilerde vaaz veriyor.
Aman "mehmetemin" ağbi!
Bunları siz söylemeyin bari! Aynı lafları malum medya mensupları sık sık söylediler. Herhalde bu yüzden "kanıksadık".

Çok güzel ezan okuyan müezzinler, her kürsüyü dolduracak vaizler yetiştirebilirdik/yetiştirmeye çalışabilirdik.
Yetişmişlerden istifade etmenin yollarını bulabilir, açabilirdik.

Mevcut durumda "Hah işte nihayet beni camiye çekecek bir ezan duydum, haydi camiye gideyim/gideyim." ya da "Vaaz verilmiyor diye camiye gitmiyordum, merkezi vaaz başladı haydi camiye gideyim/gidelim." diyen birini ben görmedim/duymadım. Görülen/duyulanların sayısı, bu uygulama sebebiyle kaybettiğimiz değerlerin kaçta kaçı tutar, bilmiyorum.

Otomatik okunan ezanla birlikte camiye gelen ve kapının açılmasını bekleyen cemaate kapıyı açarak içeri buyur eden "din görevlileri" yerine, vazifeninin şuurunda ve idrakinde imam ve müezzinlerimiz olabilirdi.

Vaiz efendiler, vaaz ettiği camiden kilometreler uzaklıktaki camilerde, kendisini görmemiş/görmeyen insanlara ne verebilir, ordaki insanlar ne kadar istifade edebilirler.

Siz de müşahade etmişsinizdir, vaizin bulunduğu camide dinlediğiniz vaaz ile, naklen yayın yapılan camide dinlediğiniz sesin sağladığı fayda bir değildir.

"Okullar olmasa idi, Milli Eğitimi ne güzel idare ederdim!" diyen beceriksiz yöneticiler ile, kendi beğenisini "din adına" uygulamaya koyan/zorlayan kifayetsiz idarecilerin uygulamalarının/uygulamamalarının ceremesini neden biz çekelim?

Kurgu öyle kuruluyor ki, bizleri de "Yarabbi şükür, camimiz vaazsız, minaremiz ezansız kalmadı" noktasına getiriyor.

Halbuki biz buna razı olamayız/olmamalıyız.
Ezan vakti ile veya ezandan şu kadar önce camiye gelen, tesbihattan sonra cami kapısını kilitleyerek giden bir "din görevlisi" anlayışındaki kardeşlerimizin: "cemaatinin ve cemiyetin dertleriyle ilgilenen", "onlara rehber ve önder olan", "peygambere ve onların hakiki varislerine varis", (Allah c.c. göstermesin, gerektiğinde) "düşman istilasında olan bu toprakta ezan okunmaz, cuma kılınmaz" diye haykırabilecek "Sütçü İmam" emsali gerçek iman erleri ve önderleri haline dönüşmesine muhtacız.
mehmetemin wrote: Bu konuda da Abdüllatif'e katılamayacağım.
demişsiniz, bu konuda ben de, size katılamayağım.

Camisine liyakatlı imam, müezzin, kayyım talebinden vazgeçme noktasına,
(daha düne kadar) karşı olduğu Avrupa Birliği projesinin en büyük destekçisi haline
gelmiş isek (öncelikle kendi nefsim'e), vah ki vah! Hani demişler ya "Ört ki ölem!"

Allah'ım!
Bize hakkı hak olarak göster ve ona tabi kıl. Onun tahakkuku için bize bilgi, azim, gayret ve güç ver.
Bize batılı batıl olarak göster ve ondan uzak tut! Uzak durmasını teminen çalışabilmek için bize bilgi, azim, gayret ve güç ver.
Senin herşeye gücün yeter.
(âmin)
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
deniz

Post by deniz »

asım wrote:"Okullar olmasa idi, Milli Eğitimi ne güzel idare ederdim!" diyen beceriksiz yöneticiler ile, kendi beğenisini "din adına" uygulamaya koyan/zorlayan kifayetsiz idarecilerin uygulamalarının/uygulamamalarının ceremesini neden biz çekelim?

asım wrote:Camisine liyakatlı imam, müezzin, kayyım talebinden vazgeçme noktasına,
(daha düne kadar) karşı olduğu Avrupa Birliği projesinin en büyük destekçisi haline
gelmiş isek (öncelikle kendi nefsim'e), vah ki vah! Hani demişler ya "Ört ki ölem!"

Allah'ım!
Bize hakkı hak olarak göster ve ona tabi kıl. Onun tahakkuku için bize bilgi, azim, gayret ve güç ver.
Bize batılı batıl olarak göster ve ondan uzak tut! Uzak durmasını teminen çalışabilmek için bize bilgi, azim, gayret ve güç ver.
Senin herşeye gücün yeter.
(âmin)

Doğru söze ne denir;düşüncelerime ve fikirlerimize yine tercûman olmuşsunuz, Allah razı olsun...
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Otomatik okunan ezanla birlikte camiye gelen ve kapının açılmasını bekleyen cemaate kapıyı açarak içeri buyur eden "din görevlileri" yerine, vazifeninin şuurunda ve idrakinde imam ve müezzinlerimiz olabilirdi.
Kesinlikle katılıyorum yazmış olduklarınıza. İnanın gözlemlediğimiz kadarıyla, imamlık görevine sadece parasal açıdan bakan, bu görevin kıymetini en başta kendileri anlayamamış bir imamlar güruhu da mevcud. Ortam ve zaman hepimizi yıllar önce hayır, asla dediğimiz şeyleri kabul eder hale getirdi. Yazık, çok yazık halimize. :cry:

Diğer bir taraftan Asım bey, ben yıllar yılı kurbanı bu sizin yukarıda açıkladığınız şekilde kesmenin, almanın makbul olmadığını duydum, işittim. Şimdi diyanet de cevaz vermiş. Yani benim kafam karıştı. Bu gerçekten caiz mi, yoksa diyanetin sık sık tartışılmaya açık kararlarından bir tanesi mi?
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

merkezi ezanın din görevlilerini dahada tembelleştirdiği konusunda katılıyorum size ama güzel ezan dinlemek konusunda katılmayacağım.hele konyada bazen ezan okuyan bir müezzin var ki insanlar durup ezan dinliyor.

kolaylık mı ,yoksa müezzinliği yok ettimi bu göreceli.

merkezi vaaz çıktı diye diyanet vaiz alınımı durdurmadı.yine mevcut vaizler vaazlarına devam ediyor ama şehir merkezlerinde binlerce cami var,heleki imam ,müezzin bile yokken kenarda kalmış camilere vaizler hiç uğramıyor.diyanet köy ve kasabalara vaiz göndermiyor.

zaten ülkemizde karizmatik vaizler bitti,diyanetin yetiştirdiği vaizleri yüzyüze dinlesen ne olacak,mıy mıy ilim var ama şevk yok ,aşk yok,vazife gören ders anlatır gibi vaziler ne anlatıyor cemaat bile dinlemiyor.
senin gibi adam lazım abdüllatif vaiz olacak.heyecanını belli edecek.

diyanet personeli içinden çok arkadaşlarımız var.konuşuyoruz ,bu eleştirilerin hepsini dahada ağırını söyledik ama içlerinde çok iyi olanlar dahi var.bizim isteklerimizi fazla buluyorlar.kendilerininde insan olduğunu ,kimsenin kendini sabah akşam cemaate adamak zorunda olmadığını söylediler.mesleklerinin çok zor olduğunu,cemaatin kendilerini çok uğraştırdığını, velhasıl onlar bizi susturuyorlar.tabi onların yerinde olmadanda tamam haksızsınızda denilmez.
Post Reply

Return to “Anketler”