Kürtçe Yayın?

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Duru

Kürtçe Yayın?

Post by Duru »

Evet arkadaşlar malumunuz Trt6 yayın hayatına başladı..

Sizlerin bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum,neler düşünüyosunuz bu konuda ??
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Duru

Re: Kürtçe Yayın ??

Post by Duru »

Hiçkimse bişey düşünmüyo anlaşılan..

Ya bari "iyi oldu" yada "gereksizdi" die görüş belirtseydiniz :!:

Neyse..
[/align]
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

çok çok iyi oldu demokratik açıdan faydalı oldu,halkların kardeşliği adına güzel bi yaklaşım olmuş :idea:
Duru

Post by Duru »

Hmm

yorumunuz için teşekkürler,umarım hayırlı olur..
[/align]
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Kürtçe Yayın?

Post by Abdüllatif »

"Gereksiz bir uygulama, bugün kürtçe yayın yapan, yarın ermenilerden de özür diler."
demek geliyor insanın içinden ama, Kürtçe yayın'a CHP ve DTP karşı çıkıyorsa, demek ki iyi bir şey mi acaba diye de geliyor insanın aklına..

Zamanla göreceğiz.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Eylül

Post by Eylül »

'Ben de kendi milletimin dilinde yayın istiyorum' deme hakkımız var mı acaba? İşim şakası bir tarafa, inş. hayırlara vesile olacaktır. Kaliteli yayın yaparsa diğer kürt kanallara meyilde olmaz, kürt kardeşlerimiz de doğru habere ulaşırlar. Hiç bir işe yaramasa bile o kardeşlerimizn de dikkate alındığının bir göstergesi bu kanal.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Kürtçe yayın'a CHP ve DTP karşı çıkıyorsa, demek ki iyi bir şey mi acaba diye de geliyor insanın aklına..
Böyle muhalefet olmaz. Bir konu hakkında sırf düşanın karşı çıkıyor diye o konunun destekleyicisi olmak yanlış. O konuda fikrin neyse ona göre konumunu almak doğru bana göre.

Diğer taraftan kürtçe yayın hayırlara vesile olabailir belki ama bunun ucu kaçar gibime geliyor. İki yönden kaçar, ne kadar azınlık varsa hepsi ister bunu. İkincisi bugün yayın olur yarın eğitim, diğer bir gün resmi ibadethane vs. vs. Kontrolden çıkabilir. Eğer devlet çok açılımda bulunmadan bu işi kontrollü bir biçimde yaparsa güzel olabilir.
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

Kürtçe yayında çok geç kalınmıştır.Devlet kürt halkını kendisi bilgilendirmesi çok güzel bir şey.Hiç değilse biraz az da olsa kürt halkını bilgilendirebilir.Niye biraz?Çünkü;Bir çok güneydoğulu ve doğu anadolulu insanın evinde uydu cihazları var.Bu cihazlar sayesinde yurt dışındaki kürtçe yayın kanalları seyrediyorlar.Bu açılım daha önce yapılmış olsaydı belki insanlar uydu cihazına ihtiyaç duymuyacaklardı.

2 yıl önce bir işyerinde çalışırken gelen bir müşteri bana ''roj tv çekiyor mu?'' diye sormuştu.Bu adam belki istisna roj tv için uydu alıyor.Ama bir çok insan gördüm.Kürtçe kanal seyretmek için uydu alıyor.Nİye kürt halkını başka ülkelerin tv yayınlarını takip etme durumunda bırakıldı?

''Gidemediğin yer senin değildir'' ====>Halil Rıfat Paşa
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Mustafa Abi, uydu anteni yaklaşımını isabetli bulmuyorum, şöyle ki:
Türklerden uydu anteni alan sanıyorum ki Kürtlerden daha fazladır. Sizin hipotezinizle bu durum açıklanamaz. :)
Elbette Türklerden Suud Kanalın'dan Kabe'yi izlemek için uydu alanlar da vardır ama sayılarının çok olduğunu sanmıyorum.
Zeyneb Büşra wrote:Böyle muhalefet olmaz. Bir konu hakkında sırf düşanın karşı çıkıyor diye o konunun destekleyicisi olmak yanlış. O konuda fikrin neyse ona göre konumunu almak doğru bana göre.
Düşman bir şeye muhalif oluyor diye muhalif olunmaz belki ama, düşman muhalif olması da boş bir şey değildir.

DTP kürtçe yayın, kürtçe yayın diyordu, al sana kürtçe yayın dendiğinde, Kürtler arasında vay şu DTP'nin yaptığına bak diyen olabilir mi acaba?

Not: Yazdığım görüşler aklıma gelen düşünceler. Henüz Kürtçe Yayın hakkında bir düşünceyi benimsemiş değilim.
dergah

Post by dergah »

Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

dergah wrote:Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...
Dergah Abi, sulandırma ya... :D
asım
Kan Grubu: A (+)

Kürtçe Yayın

Post by asım »

Tebasına hor bakan, kendini zirvelerde gören, bulunduğu makamın kendisine yüklediği sorumluluklarını yerine getirmekten aciz veya kendisini bu gibi işlerle sorumlu görmeyen idareciler yüz yıldır hala Türkçe'nin konuşulamadığı anlaşılamadığı yer bırakmışlarsa,
vatandaşın olduğunu söylediğin insanlar bu ihtiyaçlarını (hemen tamamı sana dost olmayan) kanallardan gideriyorlarsa,
devletin yönetici kadrosu (c.başkanı, b.bakanı, bakanı, valisi, kaymakamı, emniyet müdürü, komutanı vs.) derdini kendisine ileten vatandaşına sorunu hal yolunda çaba harcama veya yol gösteren bir sözü söyleme yerine : "Vatandaş! Türkçe öğren de gel." diyorsa,

"geç bile kalmışız" diyorum.

Yukardaki tüm olumsuz neticeler olmayıp da; tüm vatandaşlarımız Türkçe'yi konuşabiliyor ve anlayabiliyor olsalar, idarecilerimiz herhangi bir vatandaşın (idarenin zaafı sebebiyle) ana dili ile dile getirdiği istek, arzu ve ihtiyaçlarını anlayabilselerdi bile "geç bile kalmışız" diyorum.

Azınlık kapsamına giren gayrimüslim vatandaşlarımız hiçbir engele takılmadan hatta destek görerek ana dillerinde eğitimlerini yapabiliyorlarsa, "elhamdülillah müslümanım" diyen vatandaşlarımız neden bu haktan mahrum kalsınlar ki!

Yıllardır, biz azınlıklarımıza bu hakkı veriyoruz, siz de kendi ülkelerinizdeki Türklere bu hakkı verin diye (belki) gösterdiğimiz çabaların neticesi nedir ki?

Belirtilen kanal bugün Kürtçe'yi yarın diğer dilleri de kullanacak. Bu sayede biz de "ana dilimiz" olan Arapça'ya kavuşacağız. Belki biraz çaba harcar isek iyi bir eğitim sayesinde bu topraklarda beraber yaşadığımız kardeşlerimizin/vatandaşlarımızın diline de aşina olacağız. Düşünsenize her birimiz, "Güzel Türkçemiz"in yanında, diğer kardeşlerimizin anne-baba, dede-nineleri ile de anlaşabileceğiz. Birbirimizin kalbine sevgilerimiz sadece bakışlarımızla, hissiyatımızla değil; bunun yanında aynı/anlaşılabilir sözlerle de akacak.

Muhakkak ki herkesin anlaşabileceği bir müşterek dilimiz olacak. Bunun "Güzel Türkçemiz" olması ne güzel olur. Ama bugün, açık oturum ve tartışma (!) proğramlarında "..ımmm, Türkçede nasıl denir" diyen ve anlatacağını İngilizce olarak ifade eden kişileri; daha acısı çoğu dost sitelerde ve kanallarda İslam Ülkeleri ile hatıralar anlatılırken gidilen ülkelerde anlaşabilmek için İngilizce konuştuklarını söyleyenleri görüyoruz. Müslümanların hiç olmazsa Arapça ile anlaşmasının mümkün olması gerekli iken bile.

Biz de ülkemizde iyi bir dil politikası ve bilim, kültür, sanat alanında verimli çalışmaların ortaya konulması ile "Güzel Türkçemiz"i bir cebri zorunluluk olarak değil, gereklilik olarak bile kullanılmasını temin edebiliriz. Tabii çalışır ve gayret eder isek.

Yoksa vaad gerçek olur, çalışanların neticelere ulaşır. Zaman ve şartları değişiyor. Ulaşım ve etkileşim faaliyetleri sınır kapılarında durdurulamıyor. Bu son faaliyet belki bir acziyetin, çoğu dost olmayan ülkelerin insanlarımıza bizden önce ve daha etkin ulaşmasından da kaynaklanmış olabilir, bilemiyorum.

Allah c.c., mü'minleri birbirine sevdirsin.
Aramızdaki kırgınlık, kızgınlık, dargınlık konularını izale edecek faaliyetleri bize nasib eylesin.
Gönüllerdeki birikimlerimizi maddi alanlarda da işbirliğine dönüştürsün.
Kafirler, müşrikler ve münafıklara karşı yek vücud olarak durabilmeyi, hak ve hakikatı anlatabilmeyi, gerçekten yoksun nice (Adem a.s.'ndan) kardeşlerimizin hidayetine vesile olabilmeyi nasib eylesin.
Bu dünyadan ayrılırken, ölüme hazır ve arkasından hayırlar gönderecek dostlar, arkadaşlar, nesiller bırakmayı nasib eylesin.
Böylece, "dünya sevgisi"ne ve "ölüm korkusu"na düşmeyen bir İslam Toplumu olabilmeyi, düşmanlarının bu durumdan duydukları korku sebebiyle kendileri hakkında kötü düşünce taşıyamayacağı bir yaşamı nasib etsin.
(Âmin)

Önemli olan hususun şu olduğunu zannediyorum :
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
dergah

Post by dergah »

Abdüllatif wrote:
dergah wrote:Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...Kürtçe yayına evet...
Dergah Abi, sulandırma ya... :D

pardon abi :x
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Zeyneb Büşra wrote:
Kürtçe yayın'a CHP ve DTP karşı çıkıyorsa, demek ki iyi bir şey mi acaba diye de geliyor insanın aklına..
Böyle muhalefet olmaz. Bir konu hakkında sırf düşanın karşı çıkıyor diye o konunun destekleyicisi olmak yanlış. O konuda fikrin neyse ona göre konumunu almak doğru bana göre.

Diğer taraftan kürtçe yayın hayırlara vesile olabailir belki ama bunun ucu kaçar gibime geliyor. İki yönden kaçar, ne kadar azınlık varsa hepsi ister bunu. İkincisi bugün yayın olur yarın eğitim, diğer bir gün resmi ibadethane vs. vs. Kontrolden çıkabilir. Eğer devlet çok açılımda bulunmadan bu işi kontrollü bir biçimde yaparsa güzel olabilir.
Zeynep Büşra Hanım'a katılıyorum,bunların yanında bir de şu var "Neden sadece Kürtçe yayın?" . Eğer buna izin veriliyorsa diğer ırklara abazalara, çerkezlere, gürcülere de aynı haklar verilsin bir kanal kurulsun, herkesin bir kanalı olsun oradan propagandasını yapsın o zaman!

Akp oy toplamak için bir şey daha yaptı artık önüne nasıl geçilir nasıl kontrol mekanizması kurulur bilemeyiz ama bu işin sonu hayırlı gözükmüyor. Kendi kanaatimce herşeyin oy için bir malzeme olduğunu her türlü konuyu Akp'in kendine malzeme ettiğini düşünüyorum. (Başörtüsü meselesi gibi...)

Ayrıca arkadaşların dediklerine de katılıyorum Gidemediğin yer senin değildir doğru bu kabulumüz ama gitmeye böyle çalışmak da mantıklı gelmiyor bana. Tabi güzel bir şekilde kontrol ederler düzelir belki bir çok soru...O zaman bizde seviniriz ama düzelmesini bekleyinceye kadar şüpheler hep olacak!
dergah

Post by dergah »

herkes milliyetçi çıktı :roll:
Post Reply

Return to “Türkiye”