Yaşıyorsunuz Duyurusu

Üyelerimizin bildirmek istediği duyurular, haberler vs.
Post Reply
seyir

Yaşıyorsunuz Duyurusu

Post by seyir »

Esselamualeyküm.

Bu iletiyi okuyorsanız halen yaşıyorsunuz, hayattasınız demektir. İmtihan bitmedi, sonsuzluğa girilmedi, sonuç bizce halen meçhul. İnsan için en büyük kıymet kulluk imtihanını kazanmak. En büyük fırsat ise, imtihanın bitmemiş olması. En büyük felaket de imtihanı kaybetmek. Zikredebilir, tövbe edebilir, gözyaşı dökebilirsiz. Daha nice hayırlara yönelebiliriz. Sınav bitiyor, zaman tükeniyor. Bu akşam veya birazdan da bitebilir. Kabirler, ruh fişleri çekilmiş bedenlerle dop dolu. Binlerce ibret. Bedenin akıbeti meydanda. Dolayısıyla dünyanınki de. Malzemeler imkanlar halen mevcut. Zikredebilir, tövbe edebilir, gözyaşı dökebilir, bu gece teheccüde (nasipse) kalkabiliriz. Halen imtihanda olduğumuzun farkına varalım. Her an Allah(cc)'ın gözetimi altında olduğumuzu da unutmayalım inş.

Kendi kendimize bir DİKKAAT!! çektik. Paylaşalım istedik.

Esselamualeyküm.
aydın
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Yaşıyorsunuz Duyurusu

Post by aydın »

Şükür yaşıyoruz... ama şükrümüz bile şükre muhtaç.
Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.
Duru

Post by Duru »

AleykumSelam!

Hadi site olarak teheccüde kalkalım (: Teşvik olması açısından güzel olur kanatindeyim : )
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
kinali2855

Post by kinali2855 »

bir de çözüm sunsanız çok güzel olurdu kanaatindeyim. ben öğrenciyim ve genellikle geç yatıyorum kalkmak için bi fikriniz varsa sevinirim...
Men Dakka Dukka
Duru

Post by Duru »

Eğer niyet ederseniz eminimki kaldırılırsınız : )

Ama yinede çözüm önerilerimizi sunalım (:

1) Ya hiç uyumayın ( o saate kadar : )
2) Ya da telefonunuzun alarmını kurun (ama kendinizden biraz uzak biyere koyun telefonu)
[/align]
kinali2855

Post by kinali2855 »

ama teheccüd namazı için en az yarım saat uyku gerekmiyor mu ? birde niyet ederseniz kalkarsınız demişsiniz ben sabah namazı için yatmadan 7 kere kevser suresi okuyorum ve bazen ona rağmen kalkamıyorum.
Men Dakka Dukka
Duru

Post by Duru »

Ameller niyetlere göre değil mi : )

Siz kalkamamaktan korkuyosanız o saate kdar uyumazsınız : )

Sabah namazı içinde alarm kurun mutlaka!
[/align]
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

--Uyumadan seher vakti kılınan namaz da teheccüd namazı olur mu?

--Tabii, teheccüd namazı uykuyu bölüp, uykudan kalkıp kılınan namazdır ama; işin oldu, uyuyamadın, geç geldin... vs. O vakitte kılınınca yine teheccüd namazı olur.

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... namaz.html

--Teheccüd namazına kalkamıyorum, ne yapayım?

--Teheccüd namazına kalkmak için, akşam abdestli yatmak lâzım... Yâni abdest alacak, ondan sonra iki rekât , dört rekât namaz kılacak, abdestli yatacak. Akşam yemeğini de az yemek lâzım...

Dün Tabakatüs Sûfiyye'de okuduk. Evliyâullah, İbrâhim ibn-i Edhem Hazretleri'ne nasihat ediyorlar: "Karnın tokken gece ibadetini yapmayı hiç umma; mümkün olmaz!" diyorlar. Akşam hafif yiyecek ki, gece uykusu hafif olsun, teheccüde kalkabilsin.

Onun için, akşam yemeklerini sebze olarak, hafif olarak, erken olarak yerseniz; bir de namaz kılıp abdestli yatmağa dikkat ederseniz... Bir de duası vardır:

(Allahümme eykıznî fî ehabbis sââti ileyke vesta'milnî biehabbil a'mâli yedeyke) diye tavsiye edilen duası vardır; bunu da okuyun. Türkçesi şu ki: "Beni en mübârek zamanda uyandır yâ Rabbi! En sevdiğin ibadeti işlemeğe muvaffak eyle yâ Rabbi!" demek...

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... nefis.html

--Sabah istenildiği zamanda kalkabilmek için bir dua var mıdır?

--Dua da vardır, şöyle küçük saatler de vardır. Bangır bangır bağırıyor, insanı ister istemez kaldırıyor. Ayrıca:

(Allahümme eykıznî biehabbis sââti ileyke, vesta'milnî biehabbil a'mâli ileyke.) "Yâ Rabbi, sana en sevgili olan zamanda beni kaldır. Sana en sevimli gelen ibadeti bana yaptır." diye bir dua... Böyle dua edebilirsiniz.

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... 1/dua.html
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
kinali2855

Post by kinali2855 »

Allah razı olsun kardeşim bilgilendirdiğin için.
Men Dakka Dukka
nisanur

Post by nisanur »

Arkadaşlar teheccüde kalkacagız diye sabah namazını kacırmayın derim ,çünkü nafileyi yapalım derken farz kaçıyor kendine güvenmeyen kalkmasın bence ,insan bir yerden başlayacaksa önce farzlardan başlamalı bence ,sonra nefsıne göre yol cizilebirlir ,acızane fikrimiz efendim ..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
kinali2855

Post by kinali2855 »

evet fikriniz güzel haklısınız da su da olabilir bu da benim fikrim sabah ezanına kadar müddeti var nasıl olsa sabah ezanından bi yarım saat önce kalkılsa teheccüd namazını kılıp daha sonra sabah namazını da kılabiliriz. :)
Men Dakka Dukka
Duru

Post by Duru »

Sabah namazı kaçmıyorki isteyen hepsini kılabilir kanımca : )
hatta keşke teheccüdden sonra işrak namazına kadar hiç uyunmasa ama işte bazı arkadaşlarımız gece olduğu için korkabilip hemen tekrar uyumaya yelteniyor..aslında şeytanın vesvesesi ne olcak sanki ama işte... :mrgreen:
[/align]
GÖNÜL HUN OLDU

Post by GÖNÜL HUN OLDU »

öncelikle seyir kardeşimize paylalımından dolayı teşekkürler.. çok hoş bi aktarımdı hakkıyla anlayanlardan ve amel edenlerden etsin Mevlam.. ayrıca Abdullatif kardeşimize tesekkürler yarcımcı olabilecek bilgileri istifademize sunduğu için ve bunu her daim yaptığı için..Duru' nun dediği gibi istemek azmetmek gerek sanırım..
Rabbim yardımcımız olsun..Vesselam
Post Reply

Return to “Sizden Haberler”