Ilımlı İslam

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Ilımlı İslam

Post by Zeyneb Büşra »

Selamünaleyküm

Konuyu açıyorum, bu konu hakkındaki düşüneclerinizi almak istiyorum. Kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle hocamızın da bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirerekten fikirler yazılırsa sevinirim.

Bir zamanların sıkı İslamcı gençliği Ilımlı İslam propagandasının akımına mı girdi?
Biz değiştik mi? Müslümanlar zenginliği nasıl değerlendiriyor? Zenginliğe bakış açınız nedir? Hayat tarzımız değişiyor mu?
Bu akımdan ne kadarımız etkileniyor? Ak parti hükümeti ve bir takım basının katkılarıyla eskiden karşı olduğumuz şeylere şimdi daha mı farklı bakıyoruz? Mesela Avrupa birliği Amerika yanlısı tutum bizi de sardı mı? Hoşgörünün sınırı nedir?
Demokrasi bir kandırmaca mı, demokrat olmalı mıyız? Geçmişi itmeli miyiz, değişim bizi ne kadar etkiledi?
Bu akımın sıkı takipçisi bir takım cemaatlerden bizim farkımız nedir? Biz hangi noktada durmalıyız?

Fikirlerinizi bekiyorum.
ahmedavliyan
Kan Grubu: AB (+)

Re: Ilımlı İslam

Post by ahmedavliyan »

İslam islamdır...Bugüne kadar nasıl geldi ise bundan sonrada aynı çızgıda devam edecektir. Bence bu ılımlı mılılmlı islam kavramlarında kuşku uyandırıcı bir şeyler var. Olayı Kritik edin analiz edin ve bir sonuca varın....
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Zeyneb Büşra wrote:Selamünaleyküm

Konuyu açıyorum, bu konu hakkındaki düşüneclerinizi almak istiyorum. Kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle hocamızın da bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirerekten fikirler yazılırsa sevinirim.

Bir zamanların sıkı İslamcı gençliği Ilımlı İslam propagandasının akımına mı girdi?
Biz değiştik mi? Müslümanlar zenginliği nasıl değerlendiriyor? Zenginliğe bakış açınız nedir? Hayat tarzımız değişiyor mu?
Bu akımdan ne kadarımız etkileniyor? Ak parti hükümeti ve bir takım basının katkılarıyla eskiden karşı olduğumuz şeylere şimdi daha mı farklı bakıyoruz? Mesela Avrupa birliği Amerika yanlısı tutum bizi de sardı mı? Hoşgörünün sınırı nedir?
Demokrasi bir kandırmaca mı, demokrat olmalı mıyız? Geçmişi itmeli miyiz, değişim bizi ne kadar etkiledi?
Bu akımın sıkı takipçisi bir takım cemaatlerden bizim farkımız nedir? Biz hangi noktada durmalıyız?

Fikirlerinizi bekiyorum.

Ve Aleyküm Selam!
Konuyu açtığınız için teşekkürler :) Çünkü muhakkak ele alınması ve çözüm önerilerinin sunulması gereken konular.

İnsanlar bilhassa genç kesim çok değişti. Artık herkeste bir maddi güç sevdası var. Çünkü para demek güç demek saygınlık demek itibar demek ne yazık ki. Gençler meslek seçerken kazandıracağı paraya bakıyorlar. Alanlarında ne kadar başarılı ya da faydalı olurlar diye düşünmüyorlar.Tarz değişti evet.Çok değişti. Çünkü amaçlar hedefler artık çok farklı..

Batı sevgisi ve sevdası sarmış durumda. Amerikalı Avrupalı bize dost sanki. Verilen tavizlerin adı hoşgörü değil. Körlüktür düpedüz. İşte ılımlı vs diye vicdanlarını rahatlatıyorlar sadece.
ahmedavliyan wrote:İslam islamdır...Bugüne kadar nasıl geldi ise bundan sonrada aynı çızgıda devam edecektir. Bence bu ılımlı mılılmlı islam kavramlarında kuşku uyandırıcı bir şeyler var. Olayı Kritik edin analiz edin ve bir sonuca varın....
Arkadaşın da dediği gibi İslam islamdır. Üzeri kapatılmaya çalışılan ucundan kenarından kırpılarak meşrulaştırılmaya çalışan bu saçma kurguda muhakkak kuşku uyandıracak birşeyler olmalı. Bi düşünülmeli. Kritik Analitik edilmeli. Koyun gibi alışmış bu millet. Nasılsa onlar bizim yerimize düşünüyorlar. Çoğunluk katılıyorsa doğrudur. Düşünmüyor çünkü. Yormuyor kendini...

Demokrasiyi ise Hocamız şöyle yorumluyor;

(Demokrasi onların uydurduğu bir şey... Orda birbirleriyle çarpışmışlar çarpışmışlar, anlaşma yapmışlar, denge kurmuşlar. Demokrasi onların denge rejimidir. Dindarla masonlar arasında, dinsizler arasında, komünistler arasında denge düzenidir. Yâni, kimse kimseye karışmasın, işimiz yürüsün diye.

İslâm öyle değildir. İslâm yüksek fikirlidir, mefkûrecidir, en güzel olanı yapmağa çalışır. Yâni mevcudu kabullenmez, en güzeli yapmağa çalışır.
)

Madem dinsizler masonlar koministler arasındaki bir düzendir öyleyse bizim işimiz olmaz. Aynı safta yer alamayız..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

aslında mesele ılımlı islam meselesi değil

bizim haftalık bir sohbetimiz var her hafta buna kafa yoruyoruz bir sonuca ulaşmış değiliz.

bizde diyoruz ki bize ne oldu

çünkü bir 10 yıl öncesine kadar biz böyle değildik,bizde değiştik kendimiz tanıyamıyoruz diyoruz ,bizim camiamızın insanıda değişti,müslümanlarda değişti,türkiye sosyolojik olarak büyük değişime uğradı.

insanların dini bilinçleri artsın diye uğraşırken insanların ilmi arttı ama ameli azaldı ,ilim amel dengesizliği başgösterdi.bunu kendimizdede görebiliyoruz bir 10 yıl öncesinden daha az ameli olarak kendi şahsım dahil geriye gidiyoruz ama bakınca bu süreç içinde ben daha çok dini kitap okudum ,daha fazla ilim meclisinde bulundum ama neden tersi var.

müslümanların refahı arttıkça ,islami hedefleri değil şahsi menfaatleri öne çıkar oldu.

bizim ulaştığımız sonuç model insan eksikliği diyoruz .

çünkü ülkemizde model insanlar ın birçoğı yurt dışında yaşamaya mecbur edildi,bir kısmı allah rahmet eylesin vefat ettiler,bir kısmının yaşı bir hayli ilerleyip halkla bağları koptu.

gerçek ilim sahibi hocalar ortalıktan çekildi.

şimdi diyorlarki biz eskiden canımız sıkılsa atlar otobüse hocamızın yanına gider ,nasihati ilk ağızdan alır deşarj olur ,motive olur dönerdik ama bundan mahrum kaldık ,adeta pilimiz bitmiş durumdayız diyorlar.

bence bunun sıkıntısından kaynaklandığını düşünüyorum.
maneviyat

Post by maneviyat »

Zeynep kardeşim öncelikle böyle bir konu açtığın için çok teşekkür ederim. Biz ve gençlerimiz tüm müslümanlar duracağımız yeri bilmeliyizz.Nerde durmalıyız bunun bilincinde olabilmeliyiz. Hele ki dinimizden taviz vermek Allah korusun felakettir. Benim de aklıma şu geldi acaba tavizlerimizden mi bu şekilde oldu.Duracağımız ve gideceğimiz yeri mi bilmiyoruz..Allahualem.Gerçekten gidişatlar ürkütücü.Uzun uzadıya düşünülüp değerlendirilmesi gereken bir konu.
Last edited by maneviyat on 09 May 2010, 01:00, edited 2 times in total.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Haklısınız da şarj edecek birilerini bulamamak geçerli mazeret değil bence. İlla ki etkisi olur ama olumsuz yönde.
Bu durum taviz vermeyi gerektirmez!

O kadar değiştik ki bazen oturup düşünüyorum. Kıymetini bilmedik Allah bizim cezamızı mı veriyo diyorum. Allah affetsin ya. :(
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
ahmedavliyan
Kan Grubu: AB (+)

Post by ahmedavliyan »

YA DA ŞÖYLE DÜŞÜNELİM....

BİZİM ILIMLI OLMAMIZ , TAVİZKAR OLMAMIZ , HELE HELE BİZİ BİZ YAPAN UNSURLARDA BİLE KIRMIZI ÇIZGILARIMIZDAN , BOŞ VAADLER UĞRUNDA GERİ ADIM ATIYOR OLMAMIZ KİMİN İŞİNE YARAR ?

BU ILIMLI İSLAM KAVRAMLARINI ISRARLA GÜNDEMDE TUTMAYA YOĞUN GAYRET GÖSTERENLER KİM ? VE KİMLERLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDELER ?

M.E COŞAN HOCAEFENDİMİZ ŞÖYLE DİYORDU:
ADAM LEYLEK'İN GAGASI UZUN DİYE BİRAZ KISALTMIŞ , BAKMIŞ AYAKLARI DA UZUN ! BİRAZ DA ONU KISALTMIŞ...KESMİŞ BİÇMİŞ KENDİ KAFASINA GÖRE BİR ŞEKLE SOKMUŞ... HAH ! ŞİMDİ BİR ŞEYE BENZEDİ DEMİŞ... ZAVALLI LEYLEK ADAMIN ELİNDEN KURTULMUŞ AMA ARTIK UÇAMIYORMUŞ...
AMAN KARDEŞLERİM...DİNİMİZ OYUNCAK DEĞİL... BİZDEN ÖNCEKİ BAZI ÜMMETLERİN VE EHL-İ KİTAB'IN DÜŞTÜKLERİ GAFLETE DÜŞMEYELİM...BAKIN ELİMİZDE KLASİK YÖNTEMLERE EK OLARAK KRİTİK ANALİTİK DÜŞÜNME GİBİ ÇOK KIYMETLİ BİR ÖĞRETİMİZ VAR... BU KAVRAMIN HAKKINI VEREBİLİRSEK HEM GÖNÜL GÖZÜMÜZ HEMDE CESET GÖZMÜZ AÇILIR DA HAKK'I BATILDAN AYIRT EDERİZ...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

hayır ılımlı islam ı model olarak görenler zaten bunun taraftarı olanlar ılımlı olmaları normal.

onun harici olan kişilerdede aynı etkiler görülmesi anormal.biz bunun sebebi ne acaba diye konuşuyoruz.
safiye
Kan Grubu: B (+)

Post by safiye »

Selamün aleykümm
dinimizz müslümanlar için her şarta ve durumda kolaylıklar sunmuşturr.ılımlı islamm anlayışı nasıll yerleşti bilmiyorumm ; müslüman bayanlar ve erkekler bir çok konuda taviz vermeye başlıdı.islamı kendimize göre yorumluyoruz ,kendimize göre haklı sebepler koyuyoruz yaptıklarımız karşısında.
islamm evrenseldir. GÜNÜMÜZDE ÖRTÜNME OLAYI ÇOK DEĞİŞTİ ÖRNEĞİNN şöyle giysem de olur böyle giysem de olur derkenn asıll örtünme şeklinden çıktık gittik... müslüman şeffaf olmalıdır;ama islami konularda dobra dobra kuranı kerim ve hadislerimizden örnekler vermelii.. islam emirleri zamana göre değişmiyorr.. müslümanlar içinn hayat kitabıdır bir kültür değildirr...
nisanur

Post by nisanur »

Ilımlı islam modelleri gercek İslamı yansıtmayan hem ahklaki dejenere eder hemde toplumu doğrudan uzaklaştırıp yeni din edınmeye kadar götürebilir,Allah muhafaza, biz nasıl yaşarsak yaşayalım islami değişme özgürlüğümüz yoktur .Bizim çocukluk yıllarımızda ben hep bir hoca vardı bağıra bağıra konusurdu hep cehennemden korkuturdu,sanki cennete gitmek imkansız gibi bir seydi, o zamanda umutsuzluk olurdu biz nasılsa artık kaybettik ne yapsak cennete girme imkanımız yoktur deyip hayatımıza devam ederdık,taki sevgili hocamızı tanıyana kadar ,en azından ben böyleydim ,onun İslam anlayışı bizede o yöne karşı yönledırecektir . Belki ahlak olarak ılımlı olmalı herkesi sevmeye çalışmalıyız ..

Bir konuşmasında bu yönüne kendisi işaret ederek, “Biz hiçbir zaman, şerîatin dışında, Kur’ân-ı Kerîm’e aykırı, Sünnet-i seniyye’ye aykırı bir davranışı, küçük bir jesti bile tasvip etme zevkinde ve zihniyetinde değiliz” der. Bu açıdan kendisinin de çok koyu bir şer’-i şerîf bağlısı olduğunu söyler ve “hem de, bu böyle sonradan olma bir hastalık da değil; çocukluğumdan beri olan bir şeydir. İlkokul, ortaokul çağlarından beri böyle… Bu vasfım hiç değişmedi. (…) Tekkemizin müridleri terbiye kitabı Râmûzü’l-ehâdîs kitabı… Bunu okutan bir yerde yetişmiş olduğumuz için, hadisleri uygulamak, Kur’ân-ı Kerîm’in âyetlerini uygulamak bize göre tasavvuf olduğundan; (…) şer’-i şerîfe bağlılığımız bizi tasavvufa götürdü” demektedir.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Post Reply

Return to “Türkiye”