Hocamızdan Değişik Kitap Tavsiyeleri

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
erhan3471
Kan Grubu: A (+)

Hocamızdan Değişik Kitap Tavsiyeleri

Post by erhan3471 »

DEĞİŞİK KİTAP TAVSİYELERİ :

DİNLER TARİHİ KİTABI :

The Religions of America diye meşhur bir kitap elimdeydi.

Hattâ dinler tarihi profesörü bizim Günal Tümer var , fakülteden Bursa'ya geçti
profesör olarak , o gördü.

" Aman Es'ad Ağabey , bu kitap bana çok lâzım , benim mesleğimle ilgili , bunu bana verebilir misin ? " filân dedi. Amerika’nın Dinleri...

TUHFETUL - ERÎB FÎ REDDİ ALÂ EHLİ SALİB / HRİSTİYANLIĞA REDDİYE :

Adı Abdullah et - Tercüman diye geçiyor , kitaplarda...

Bu şahıs Tuhfetul- erîb fî reddi alâ ehli salib diye bir kitap yazmış .

Yani , ehl-i salibin , hristiyanların , haç erbâbının kanaatlerinin , itikadlarının doğru olmadığına, İncil'den delilleri ihtiva eden bir kitap yazmış.

Bu kitap Hristiyanlığa Reddiye adıyla Türkçeye tercüme edildi.

Daha önceleri , ta Osmanlılar zamanında bizim büyük alimlerimizden birisi var...

Mehmet Zihni Efendi var , çok büyük alim ; Nîmetül İslâm kitabını yazan o büyük alim , Avrupa'dan nişanlar filân kazanmış kıymetli bir alim .

O tercüme etmiş ilk defa Osmanlıcaya bu Tuhfet'ül Erîb'i...

Anselmo Turmedo Arapça yazmış , Mehmed Zihni Efendi de Osmanlıcaya tercüme etmiş .
Sonra bir başkası yeni harflerle neşretti . Güzel bir kitaptır .

Kütüphanenizde bulunması , burası için uygun olur , benim acizâne kanâatime göre... O kitap da hatırınızda bulunsun !

WHY I EMBRACED ISLAM :

Begüm Ayşe Beveni Vakfı'nın bir takım neşriyatı var . Why I Embraced Islam ? Veyahut , Islam My Choice isimli kitaplar...

Bunlar İngilizce ; siz bildiğiniz için tedarik edip alabilirsiniz , okuyabilirsiniz.
Bu kitaplarda , ( Prophecies in old books ) " Eski mukaddes kitaplarda Peygamber Efendimizin geleceğine dair haberler , kehanet ve bilgiler " diye bir bölümde anlatılmış.

Orada ( Sanskrit ) yâni Hint metinlerinden sayfalar veriyor , fotokopiler veriyor.
Onlarda da Peygamber Efendimizle ilgili olduğu anlaşılan pasajlar var , paragraflar var...

Ayrıca , Pehlevî metinlerinde de Peygamber Efendimizin geleceğine dair önceden
yazılmış bilgiler olduğu ortaya çıkıyor.

İZHARUL – HAK VE İBRAZÜL – HAK :

Bizim itikatla ilgili ilimlerimiz tamamen akla ve mantığa dayanır .

Allah’ın varlığı ve birliği konusu , ilm-i kelamın konusudur .

Bizim inançla ilgili ilmimiz , İslami ilimler içerisinde ilm-i kelamdır , İlm-i akaiddir .

“ İzharul – Hak ve İbrazül – Hak ” adıyla neşredilen Kitap ; Uluhiyyet ve vahdaniyyet konusunda yapılan bu münazaranın sonucu ve bu konunun güzel bir anlatımıdır .

Avrupa′ya gidecek kardeşlerimize ; ilk önce bu kitabı yanınıza alın , bu konularda müzakere açılırsa istifada edersiniz diye tavsiye ediyoruz .

İzharül Hak diye bir kitap var iki ciltlik , Sönmez Yayınları arasında çıktı , İzhârul Hak diye bir kitap , iki ciltlik...

Bence burada ve Avrupa'da bulunan kardeşlerimizin de kütüphanelerin de o kitaplar olmalı ve o kitapları , o ciltleri kardeşlerimiz okumalı ! Kendileri ve çocukları okumalı !

SAİD HAVVANIN İSLAM ADLI KİTABI :

Ben meselâ ilk önce Said Havva'nın İslâm isimli iki ciltlik eserini okumasını tavsiye ederim .

KİTÂB-I MUKADDES KUR'AN VE BİLİM :

Kitâb-ı Mukaddes , Kur'an ve Bilim diye...

Türkçeye de benim talebelerimden Prof. Suat Yıldırım tercüme etti , Türkiye de yayınlandı .

MİR'ÂTÜL HARAMEYN :

Şimdi Eyyüb Sabri Paşa'nın Mir'âtül Harameyn isimli kitabının özetini okuyorum ,
dün gece okudum .

Medine ahalisini bir medhediyor , " Mecmuamıza alayım o parçasını..." dedim .

" Medine ahalisi melek gibi insanlardır ." Diyor, Eyyüb Sabri Paşa...

BÖYLE BİR KİTAP OLSA İYİ OLUR :

Böyle bir kitap olsa çok iyi olur .

" Şu şahıs şundan hidâyete erdi ; şu şahıs şundan felâkete uğradı , ayağı kaydı ." diye
bir kitap yazılsa , böyle bir kitap çok istifadeli olur . İşe yarayacak şey bunlar...

MEVZUATÜL - ULUM :

Osmanlıların çok beğendiğim bir kitabı vardır ; bir kardeşimiz , Ali Rıza Temel Bey bahsetti .

Taşköprülüzadenin “ Mevzu atül- ulum ” Tosya taraflarından , Kastamonulular ne kadar
iftihar etseler azdır .

Bu , Mevzuatül –ulum kitabında ; 500’den fazla ilmi tanıtıyor , anlatıyor ve kitaplarını sayıyor . Yani bir büyük bibliyografik abide .

Mevzuatül- ulum muazzam bir abidedir .

Sayın bakalım kaç tane ilmin ismini sayabiliyorsunuz ?

İlmin kendisini bir yana bırakın kaç tane ilmin adını biliyorsunuz ?

Tabi devir Kanuni zamanı . Osmanlı’nın her şeyinin muzzam olduğu bir devir .

Ondan sonra ; Katip Çelebi , “ Keşfu’z- zunun an esami’l – kütubu ve’l – fünun ” isimli
muazzam eserini yazdığı zaman Mevzuatü’l –ulum’dan büyük ölçüde faydalanmış .

İslam kültürünü kucaklayan biyografik ve bibliyografik muazzam bir eserdir . Çok kıymetlidir .

Bunlar niçin ortaya konmuş ?

Osmanlı İmparatorluğu kendisine verdiği haleti ruhiye ile dünyayı tanımak , dünyadaki ilimleri , bu ilimlerin hangi kitaplar da olduğunu , bunların kimler tarafından yazıldığı , bilmek öğrenmek , dünyayı kuşatmak , kucaklamak istiyor . Onun için böyle eserler yazıyorlar .

Toplum istiyor ki , yazıyorlar. Önemli bir şey ; o toplum o meyveyi veriyor .

O zamanın müslümanları büyük alimler .

20. Y.Y DA OLANLARINI YAZMALIYIZ :

Biz , şimdi ; Keşfü’z- zununların , Mecmuatü’l - ulumların , 20. y.y da olanlarını yazmalıyız .

Toplumumuz bu ihtiyacı hissetmeli , istemeli ; onlara öğretmeliyiz . Eğitim böyle olmalı .

BEN ŞÂTİBİYİ OKUYORUM :

Şimdi bu büyük önderleri , ilim önderlerinin hayatlarını ve yazmış oldukları eserleri okuyun ! Çünkü çok mükemmel yazmışlar eserleri. Ben de şu anda Endülüs’ün yetiştirmiş olduğu büyük âlim İmam Şâtibî’yi incelemekte ve okumaktayım .

Siz , yetiştirdiğiniz kendi kültürünüzün büyük şahsiyetlerini öğrenin !

Ben Şâtibi’yi okuyorum , çok memnunum. Muhteşem bir zât .

SEYAHAT-I KÜBRA :

Geçen asırda Süleyman Sırrı “ Seyahat-ı Kübra ” diye bir eseri yazmış .

Orta Asya'yı , Japonya'ya kadar gezerek gidip görmüş ; Hindistana gelmiş , sonra Osmanlı diyarına geri dönmüş bir seyyah olan Süleyman Sırrı , kitabında :

“ Gezdiğim yerlerde en uyanık müslümanlar olarak Hint müslümanlarını gördüm ” diyor .

KENDİNİZİ ONLARLA MUKAYESE EDİN :

Her gün din ve iman büyüklerinin , tarihi şahsiyetlerin başta peygamberler olmak üzere ( salavatullahi ve selâmuhü aleyhim ecmain ) , sahabe-i kirâmın ( rıdvanullahi teâlâ aleyhim acmâin ), evliyaullahın , pîrân ve meşayihimizin ( kaddesallahu esrârahum ), kahramanların , sâlihlerin , hakîmlerin , başarılı şahsiyetlerin , meşhur adamların hayatlarını ve ibretle sözlerini okuyun , ezberleyin ; onlardan ibretler çıkarın , kendinizi onlarla mukayese edin !

TAVSİYELER :

İşte size bazı pratik tavsiyeler :

" İman da gönüller de zamanla yıpranır ; imanınızı " LA İLAHE İLLALLAH " diye diye yenileyiniz ” buyuruyor.

İmanlarımızın , aşk , şevk ve heyecanlarımızın zaman zaman tazelenmesi lâzım .

Bunun için çok kitap okumalıyız ; güncel olayları dikkat ve ibret gözüyle takip etmeli , fikir yazılarını , büyük yazarların mühim makalelerini iyi takip etmeli , her sabah kendi kendimize :

" Bugün Allah için ne yapabilirim , ne gibi hayırlar işler , sevaplar kazanabilirim ? " diye sormalıyız...

Her gün bir kaç âyet , bir kaç hadîs mutlaka okuyun.

Bunları hatırınızda tutmağa gayret edin ; muhakkak bir kaç kişiye de anlatın ; kendi
aile efradınıza ya da iş ve arkadaş çevrenize tebliğ edin !

Günlük zamanımıza şahsen ve ailece dini bilgilerimizi arttıracak okuma ve öğrenme saati ayırmalı , planımızın içine yerleştirmeliyiz.

Öğrenmek , sadece okul çağındaki çocuklara mahsus değildir ; hepimizin , her zaman öğrenmesi gereken pek çok hususu öğrenmeğe çalışması lâzımdır , şarttır , hattâ farzdır.

Akşamlar , sabahlar , geceler, yolda , vasıtada geçen zamanlar , hafta sonları , tatiller öğrenim fırsatları olarak iyi değerlendirilmeli , aziz ömrün bir saniyesi bile boşa geçirilmemelidir .
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”