Ben gidiyorum. Ta ki benden hayırlısı gelsin ...‏

Edebiyat adına herşey...

Moderator: VYZ

Post Reply
User avatar
yesrib
Posts: 6
Joined: 16 Jan 2008, 12:22
Kan Grubu: A (+)

Ben gidiyorum. Ta ki benden hayırlısı gelsin ...‏

Post by yesrib »

Yatsı ezanına birkaç dakika vardı. Camiye gitmek üzere son hazırlıklarımı yapıyordum. O sırada kapının zili çaldı. Kapıyı açtım. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Beni ziyarete gelmiş. Selamlaşıp kucaklaştık. Buyur ettim. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.

Muhabbet gerçekten koyu idi. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim geç oldu bana müsad diyerek noktayı koydu ve kalktı. Sokağın başına kadar eşlik etme teklifime memnun olurum cevabını verdi.

Birlikte çıktık. Sokağın başına vardığımızda Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken dostumun ettiği duaya alışkanlıkla amin dedim. Ve arkadaşım sokağın köşesini döndü gitti...

Eve dönerken arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Ben gidiyorum ta ki benden hayırlısı gelsin. Düşündüm düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.

Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostumHz. İsa Aleyhisselam ın Peygamber Efendimiz in geleceğini müjdelediği duaymış bu dedi. Ne güzel dua imiş! Tuttum bu duayı dedim. Güldü ve o halde hiç bırakma. Ayrıca vesile ol başkaları da tutsun diye cevap verdi ve bana bir hayır kapısı aralayarak telefonu kapattı.

Ben gidiyorum ta ki benden hayırlısı gelsin inşaallah.

Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu.

İşte giden gitmişti. Hayırlı bir insandı giden. Fakat gelmesi için dua edilen daha hayırlı kimdi ya da neydi? Bir insan? Bir haber? Yoksa yeni bir gün yeni bir gece mi? Bir insan ise ya da bir haber beklemeye değer. Gündüz ya da geceyse hayırlı olan geri bırakmamaya ihya etmeye değerdi. Tutmuştum bu duayı.

Günler günleri kovaladı hayırlar hayırları... Dua halen zihnimi meşgul ediyor. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak işitmeyenlere bu duayı duyurmakla vazifeli olduğumu hissediyor fırsat doğdukça vazifemi ifa ediyordum.

Kim bilir daha ne kadar böyle duyulmamış sözler dualar vardır. Ve kim bilir ne kadar yitip giden...

Unutulmuş sözler dualar gibi yitip gitmemek için giderken kendisinden daha hayırlısı için dua eden dostlara kulak vermekten başka çare var mı? Ve hayır dileyen bütün sözlere.

Her sabah namaz uykudan hayırlıdır diye seslenen müezzin hayra çağırır. Yanlış bir adımda kalbin derin bir yerinde uç veren sızı hayra çağırır. Hayır her adımdadır. Can kulağını açık tutana.

Ninelerimiz evin çatısında ötüp duran kargaya hayrola karga hayır isen öt şer isen git derler karganın ağzından hayrı çağırırlardı. Dedelerimiz ters giden sarpa sarmış işlerini hayırlısı olur inşaallah der bir çırpıda aşıverirlerdi.

Şimdi hayra sarılıp hayır dileyenler ne kadar az. Daha hayırlısı onun için mi gelmiyor ne?
User avatar
_Zişan_
Posts: 136
Joined: 09 Jul 2009, 17:37

Re: Ben gidiyorum. Ta ki benden hayırlısı gelsin ...‏

Post by _Zişan_ »

Ben gidiyorum ta ki benden hayırlısı gelsin inşaallah.

Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu.

evet bende tuttum bu duayı :) inş bizlerde alışkanlık haline getirelim bu duayı.
çok güzel bir paylaşımdı teşekkürler yesrib.
şimdi ben bu kadar yazıyorum,benden sonra inş daha hayırlı biri yazar inş :)
Hak kulundan intikàmın yine kul ile alır,
Bilmeyen ilm-i ledünnü onu kul yaptı sanır.
Cümle işler Hàlik'ındır, kul eliyle işlenir;
Hakk'ın emri olmaz ise, sanma bir çöp deprenir.
Post Reply

Return to “Edebiyat”