16 Mart’ta Rachel’ı unutmayın, unutturmayın!

Dünya gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
galesiz
Kan Grubu: B (+)

16 Mart’ta Rachel’ı unutmayın, unutturmayın!

Post by galesiz »

Rachel Corrie, 16 Mart 2003 tarihinde bir Filistinli doktorun evinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken, İsrail’in askerî bir buldozeri tarafından ezilerek hayatını kaybetti.
14 Mart 2010 Pazar Saat 19:32
Reklam
TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen, Filistinlilerin evini yıkmak isteyen İsrail işgal gücü buldozerlerini durdurmaya çalışırken ezilerek öldürülen Rachel Corrie için çağrı yaptı. 16 Mart 2003'de Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen İsrail işgal güçlerine ait buldozerleri önüne geçerek durdurmaya çalışırken, kasıtlı olarak ezilen ve hayatını kaybeden ABD vatandaşı Rachel Corrie'in ölüm yıldönümü yaklaşıyor. TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen adına açıklama yapan Beytullah Önce, 16 Mart'ın Rachel Corrie'nin ailesi tarafından da “Vicdan Günü” olarak kabul edildiğini ve ABD'de Filistin'in özgürlüğü için çalışan sivil toplum kuruluşlarının bunu benimsediğini ifade etti. Önce, “Birkaç yıl önce Otuzuncu Harf Dergisi Yayın Yönetmeni Gökhan Çiçek, vicdan günü fikrini gündeme getirmiş ve ailesiyle paylaşmıştı. Biz de Rachel'i hatırlamayı bir vefa borcu addediyoruz. Geçen yıl İstanbul ve Tokat'ta düzenlenen programlar vesilesiyle Rachel'in ailesiyle iletişime geçmiş ve 'vicdan günü' fikrinin yayılabileceğini ifade etmiştik. Onlar da bu yıl 16 Mart'ı 'Uluslararası Vicdan Günü' olarak ilan etmişler ve kamuoyuna Filistin ve Rachel için harekete geçme çağrısı yapmışlar. Biz de bu çağrıya iştirak ediyoruz” dedi.
NELER YAPABİLİRSİNİZ?
TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen adına yapılan ortak duyuruda, 16 Mart Vicdan Günü yaklaşırken yapılabilecekler ise şöyle sıralandı.
¥ Filistin'de işgal, Gazze'de ambargo ve Kudüs'te Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmaları devam ediyor. Bulunduğunuz şehirlerin yerel gündemine bu sorunu taşıyabilirsiniz.
¥ Hafta sonu ya da 16 Mart'ta Rachel Corrie ve Filistin için etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
¥ Eğitimciyseniz, o gün Rachel'in insanî, vicdani ve ahlâkî örnekliğine de zaman ayırabilirsiniz.
¥ İsrail'in İstanbul'daki konsolosluğunu ve Ankara'daki büyükelçiliğini arayarak, faks çekerek 7 yıl önce öldürülen Rachel Corrie'yi unutmadığınızı, unutturmayacağınızı söyleyebilirsiniz.
RACHEL CORRIE KİMDİR?
10 Nisan 1979 tarihinde dünyaya gelen Aliene Rachel Corrie, 16 Mart 2003 tarihinde Gazze'deki Rafah mülteci kampında bir Filistinli doktorun evinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken, terör devleti İsrail'in askerî bir buldozer tarafından ezilerek hayatını kaybetti.
islamigundem.com
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
Halil Necati

Re: 16 Mart’ta Rachel’ı unutmayın, unutturmayın!

Post by Halil Necati »

Benim adım Rachel Corrie ben artık bir Filistinliyim!

Benim adım Rachel Corrie. Ben bir Amerikalıyım. Biliyorum, 'Amerikalıyım' demek bana utanç veriyor ama bana bu utancı yaşatanların ülkesinde utananların da olduğunu göstermek istiyorum sizlere. Ben de utandığım için utanç duyduğum için burdayım bugün. Belki bana şüpheyle yaklaşıyorsunuz, belki benim bir maceracı olduğumu düşünüyorsunuz. Ve bunda da haklısınız. Çünkü sizin acılarınızı yaşamadım, sizin gibi aç kalmadım, çadırlarda elektriksiz, susuz kalmadım, ailemden hiç kimse ya bir bombayla ya da tank ateşiyle öldürülmedi..

Kendi ülkemde olması gereken normal bir hayat yaşadım. Ailem bana bugün bile çocuk gözüyle bakıyor. Ama sizlerin generalleri bile 9 yaşında. 9 yaşında alnından vurularak öldürülmüştü General Nafis. Sonra onun askerleri: 5 yaşındaki Muhammed de, kundaktaki Yasin de, annesinin karnına sıkılan kurşunlarla delik deşik olmuş isimsiz çocuklarınız da; imha edilmesi gereken bombalar olarak görülen bombalanan çocuklarınız..

Kimse beni yerimden sürgün etmedi. Benim atalarım iki yüz yıl önce milyonlarla yerliyi ya katletti ya da sürgüne gönderdi. Belki bir halkı kökünden kurutan bir atanın torunu olarak burada bulunmam bir anlam ifade etmiyor ama ben atalarımın yaptığı zulmü reddediyorum ve bugün sizleri sürgüne gönderen ve buraya yerleşen bu yabancıları da reddediyorum.

Beni aranıza kabul ettiniz. Sizlerin yaşadığı acılara artık ben de ailem de ortak. Çünkü sizin her birinizin ailesinin yaşadığı acıyı ailem de paylaşıyor ölümümle. Ne canım ne de kanım sizin hiçbirinizin canı ve kanından üstün değil. Bugün sadece sizlerle eşit bir konuma geldim. Toprağı elinden alınmış ve hergün öldürülen sizlerin onur mücadelesine beni de ortak ettiniz. Belki bugün bedenen yaşamıyorum ama ruhum Filistin için ölen binlerce bedenin yaşayan ruhları arasında artık. Bedenimizi ortadan kaldıran yaşayan ruhsuzlar, ruhlarmızın gölgesini hep hissedecek. Çünkü ruhlarımız asla ölmeyecek. Benim adım Rachel Corrie ve ben artık bir Filistinliyim.

Rachel Corrie'nin anısına...

RACHEL CORRIE KİMDİR?
Amerikallı Rachel Corrie, Uluslar arası Filistinlilerle Dayanışma Derneği'nin gönüllüsü olarak 22 Ocak 2003'te geldiği işgal altındaki Filistin topraklarında 53 gün sonra Filistinlilerin evlerini yıkan bir İsrail buldozerinin altında kalarak can verdi. 27 Ocak'ta Gazze'ye gelerek burada İsrail ordusuna ait buldozerlerin Filistinlilere ait evleri yıkmasını önlemek için canlı kalkan olan Corrie, ilk başlarda 'İsrail ajanı' olabileceği düşüncesiyle Filistinlilerce şüpheyle yaklaşıldı. Ancak kısa süre sonra iyi ilişkiler kurduğu Filistinlilerin evlerinde ağırladığı Corrie, Arapça öğrenmeye başladı. 15 Şubat 2003'te tüm dünyada Irak işgali öncesi düzenlenen gösterilerin Gazze'deki bölümüne katıldı ve burada Amerikan bayrağı yaktı.

16 Mart 2003'te üç İngiliz ve dört Amerikalı arkadaşıyla Refah mülteci kampında Samir Nasrallah isimli bir Filistinli'ye ait evin yıkılmasını engellemek için canlı kalkan oldu. Evin yıkılmasını engellemek isteyen 24 yaşındaki Corrie, İsrail buldozeri tarafından ezildi. Arkadaşlarının bağırmasına aldırmayan buldozer sürücüsü Corrie'nin üzerinden iki kez geçti. Corrie ölümünden iki gün önce 14 Mart'ta bir televizyona yaptığı açıklamada “Bazen insanlarla oturup akşam yemeği yiyorum ve sonra anlıyorum ki; etrafımızı saran zırhlı bir askeri aracın birlikte akşam yemeği yediğim insanları öldürmeye çalışıyor.”

Mehmet Nedim Aslan
http://habervaktim.com/yazar/22461/beni ... liyim.html
ZeynepEslem

Re: 16 Mart’ta Rachel’ı unutmayın, unutturmayın!

Post by ZeynepEslem »

Rachel Corrie... Bir Amerikan olmasına rağmen dünyaya çok byük bir mesaj verdi.Bir insanın kendi ülkesinin yapımı olan buldozerleriyle, emirlerini kendi ülkesinin başbakanın verdiği bir savaşta ölmek...
Filistin'in acılarını bir türlü gör(e)meyen Arap emirliklerine, soykırım iddialarıyla dünyayı inleten Ermenilere, barış getirmek için 2 milyondan fazla insanı katleden Amerikan askerlerine verilmesi gereken en güzel cevap olsa gerek...
Ki bir müslüman olmamasına rağmen müslümanlara yapılan bu zulme dayanamayan o insan kendi ülkesinin işbirlikçisinin silahlarıyla öldürüldü....!
Mevlana'ya "Aşk nedir ? " diye sormuşlar...
"Ben ol da bilesin ! " demiş ...

Öyle sermestem ki idrâk etmezem dünyâ nedür
Men kimem, sâkî olan kimdür, mey û sahbâ nedür ...
Fuzuli
Post Reply

Return to “Dünya”