Tefsir kitabi

Okunması gereken eserler, tavsiye kitap ve dergiler, vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
Muhibb

Tefsir kitabi

Post by Muhibb »

Selamun aleykum.

Ben bir tefsir kitabini okumayi istiyorum. Bana hangi kitabi tevsiye edersiniz?

Onceden tesekkur ederim.
ALLAHIN SELAMI MUMINLERE OLSUN.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Tefsir kitabi

Post by Abdüllatif »

Ve aleyküm selam!

Hocamız bu konuda bir sohbetinde, şu var ama şöyle; bu var ama böyle diye her tefsirdeki bir eksiklikten bahsediyordu. Ve hocamız bu eksiği görerek kendi tefir sohbetleri yapıyordu. Ömrü yetmedi bitirmeye.. (Allah rahmet eylesin!)

İlk olarak hocamızın tefsir derslerinden başlayabilirsiniz. Bakara iki yüz küsürüncü ayete kadar gelmişti. Oradan başlayabilirsiniz:

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/tefsir/index.html
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

tefsir ve meal ayrıdır önce o ayrımı yapıp ona göre bir tavsiye yapıyım nacizane muhibb kardeş.

meal konusunda bu objektif bir görüş ,tarafgirli bir görüş değil hasan tahsin feyizli hocanın FEYZ-ÜL FURKAN adlı eseri kısa açıklamaları ile çok doyurucu bir eser .özellikleri ile diğer meallerden gerçekten farklı .en önemlisi ise anlaşılır ve güncel bir dil kullanılmış. böyle belirttikten sonra esas tefsir denmiş onla ilgili benim görüşüm şu olabilir.

tefsirde uzun açıklamalar vardır .elmalılı hamdi yazır hocaefendinin HAK DİNİ KURAN DİLİ adlı eseri çokça tavsiye ediliyor kısmen bazı bölümlerini okudum birde elmalılı tefsiri adıyla olan meal şeklinde sadeleştirmeler var,değişik hocalar sadeleştirmiş bir çok nüshası var ,bu ilmi bilenden hangisi daha iyi öğrenmek lazım ,bizim evde 3 tane farklı elmalılı tefsiri var diyebilirim kısa olandan tabi.ikincisi ebul ala mevdudinin TEFHİM UL KURAN adlı tefsiri var dil açısından anlaşılır 7 cilt ben onu okudum güzel bir tefsir .bu iki tefsirede bulma açısındanda kolaylar hemen hemen her dini kitap satan kitabevlerinde vardır .
cahid
Kan Grubu: A (-)

Post by cahid »

Suriyeli alim, Mekke Ummul Kur'a Üniversitesi Hocalarından Muhammed Ali es-Sabuni'nin 'Safvetu't Tefasir' adlı güzel bir tefsiri var. 'Tefsirlerin özü' mahiyetinde 7 ciltlik bir eser. Tavsiye ederim.
Gucdüvânî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Gucdüvânî »

Muhibb wrote:Selamun aleykum.

Ben bir tefsir kitabini okumayi istiyorum. Bana hangi kitabi tevsiye edersiniz?
Aleyküm Selam;
Kardeşlerimiz çeşitli kaynaklardan söz etmişler. Hepsinden Allah razı olsun.
Ben de naçizane Hocaefendimizin üzerinde çokca durduğu bir tefsir kitabını belirtmek isterim.
Suriye'li ünlü tasavvuf kökenli tefsir bilimcisi Said Havva'ya ait eserin ismi El-Esas Fit'tefsir'dir.
Hocamızın sohbetlerinde çokca vurgulandığını ve kitaplarında da yer aldığını belirtmek isterim.
Kitap ilk görünüşte ağır gibi gözükse de çok akıcı bir üsluba sahip. Bilginize

Kul Nurettin
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Hocafendimiz'in tefsir sohbetleri hakkında:
Hocaefendimiz bu sohbetlerinde İbn-i Kesir tefsirini takib ediyordu. Zaman zaman Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır tefsirinden ve İsmâil Hakkı Bursevî Hazretleri?nin tefsirinden nakiller yaptığı da oluyordu.
Dr. Metin Erkaya, Tefsir Sohbetleri, Önsöz; Sincan, Haziran 2002
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Post Reply

Return to “Kütüphane”